Grand Slam of Curling event
2010 Grey Power World Cup of Curling |
---|
|
Host city | Windsor, Ontario, Canada |
---|
Arena | WFCU Centre |
---|
Dates | November 3–7, 2010 |
---|
Winner | Mike McEwen |
---|
Curling club | Winnipeg, Manitoba |
---|
Skip | Mike McEwen |
---|
Third | B. J. Neufeld |
---|
Second | Matt Wozniak |
---|
Lead | Denni Neufeld |
---|
Finalist | Jeff Stoughton |
---|
The 2010 Grey Power World Cup of Curling took place at the WFCU Centre in Windsor, Ontario from November 3–7, as part of the 2010 World Curling Tour. It was the first Grand Slam event for the 2010–11 curling season.
The 2010 World Cup featured 18 teams competing in 3 groups in a round-robin tournament format, with the top 8 teams advancing to the quarterfinals. The purse for this event was CAD$100,000. The winner of the tournament was the Mike McEwen rink which received CAD$22,500. It was McEwen's first slam title. He defeated Jeff Stoughton 4-2 in an all-Winnipeg final.
Teams
Group | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Pool A | Niklas Edin | Sebastian Kraupp | Fredrik Lindberg | Viktor Kjäll | Karlstad, Sweden |
Brad Jacobs | E.J. Harnden | Ryan Harnden | Scott Seabrook | Sault Ste. Marie, Ontario |
Kevin Martin | John Morris | Marc Kennedy | Ben Hebert | Edmonton, Alberta |
Mike McEwen | B.J. Neufeld | Matt Wozniak | Denni Neufeld | Winnipeg, Manitoba |
David Murdoch | James Grattan | Glen Muirhead | Ross Hepburn | Lockerbie, Scotland |
Pat Simmons | Steve Laycock | Brennen Jones | Dallan Muyres | Regina, Saskatchewan |
Pool B | Ted Appelman | Tom Appelman | Brandon Klassen | Brendan Melnyk | Edmonton, Alberta |
Rob Fowler | Allan Lyburn | Richard Daneault | Derek Samagalski | Brandon, Manitoba |
Glenn Howard | Richard Hart | Brent Laing | Craig Savill | Coldwater, Ontario |
Wayne Middaugh | Joe Frans | Scott Howard | Scott Foster | Toronto, Ontario |
Thomas Ulsrud | Torger Nergård | Christoffer Svae | Håvard Vad Petersson | Oslo, Norway |
Jim Cotter[a] | Dean Joanisse | Kevin Folk | Rick Sawatsky | Kelowna/Vernon, British Columbia |
Pool C | Brent Ross (fourth) | Jake Higgs (skip) | Andrew Clayton | Bill Buchanan | Harriston, Ontario |
Brad Gushue | Randy Ferbey | Mark Nichols | Ryan Fry | St. John's, Newfoundland and Labrador |
Kevin Koe | Blake MacDonald | Carter Rycroft | Nolan Thiessen | Edmonton, Alberta |
Dale Matchett | Ryan Werenich | Jeff Gorda | Shawn Kaufman | Bradford, Ontario |
Kevin Park | Chris Galbraith | Taren Gesell | Pat McCallum | Winnipeg, Manitoba |
Jeff Stoughton | Jon Mead | Reid Carruthers | Steve Gould | Winnipeg, Manitoba |
Round robin
Standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreakers |
Results
All times shown are in Eastern Standard Time.
Draw 1
Wednesday, November 3, 7:30 pm
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Mike McEwen | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | X | 7 |
David Murdoch | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Draw 2
Thursday, November 4, 10:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kevin Martin | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
Pat Simmons | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Niklas Edin | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 6 |
Mike McEwen | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Rob Fowler | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Ted Appelman | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Draw 3
Thursday, November 4, 1:30 pm
Draw 4
Thursday, November 4, 5:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Niklas Edin | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Pat Simmons | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kevin Martin | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Mike McEwen | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Rob Fowler | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Wayne Middaugh | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Draw 5
Thursday, November 4, 8:30pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kevin Martin | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
David Murdoch | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 1 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Pat Simmons | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Brad Jacobs | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 8 |
Draw 6
Friday, November 5, 10:00 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Bob Ursel | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Rob Fowler | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Pat Simmons | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 9 |
David Murdoch | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Draw 7
Friday, November 5, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Glenn Howard | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Rob Fowler | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brad Jacobs | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Mike McEwen | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Niklas Edin | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 7 |
Kevin Martin | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Draw 8
Friday, November 5, 5:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Mike McEwen | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Pat Simmons | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Draw 9
Friday, November 5, 8:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brad Jacobs | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Kevin Martin | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Thomas Ulsrud | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Rob Fowler | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Tiebreakers
Saturday, November 6, 11:00 am
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Pat Simmons | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Brad Gushue | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Thomas Ulsrud | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Mike McEwen | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Playoffs
Quarterfinals
Saturday, November 6, 3:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kevin Martin | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Mike McEwen | 0 | 4 | 0 | 3 | 1 | X | X | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Rob Fowler | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Kevin Koe | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Semifinals
Saturday, November 6, 7:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Mike McEwen | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | X | X | 7 |
Rob Fowler | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Final
Sunday, November 7, 1:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Jeff Stoughton[b] | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Mike McEwen | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Notes
- ^ Skip Bob Ursel was injured, but the team was still referred to as Team Bob Ursel.
- ^ Greg Balsdon filled in for Jon Mead, who was unavailable for the final.
External links
- Official Site of the Event
- WCT Event Site
- The WFCU Centre
Grand Slam of Curling
|
Former Grand Slams | Sobeys Slam | |
---|
Wayden Transportation Ladies Classic | |
---|
Manitoba Liquor & Lotteries Women's Classic | |
---|
Autumn Gold Curling Classic | |
---|
Colonial Square Ladies Classic | |
---|
Elite 10 | |
---|
|
- Category
|