2011 Winter Universiade |
---|
Host city | Erzurum, Turkey |
---|
Arena | Milli Piyango Curling Arena |
---|
Dates | January 27 – February 6 |
---|
Men's winner | South Korea |
---|
Skip | Kim Chang-min |
---|
Third | Kim Min-chan |
---|
Second | Seong Se-hyeon |
---|
Lead | Seo Young-seon |
---|
Alternate | Oh Eun-Su |
---|
Finalist | Switzerland (Pascal Hess) |
---|
Women's winner | Great Britain |
---|
Skip | Anna Sloan |
---|
Third | Lauren Gray |
---|
Second | Vicki Adams |
---|
Lead | Sarah Macintyre |
---|
Alternate | Claire Hamilton |
---|
Finalist | Russia (Anna Sidorova) |
---|
|
Curling at the 2011 Winter Universiade took place at the Milli Piyango Curling Arena from January 27 to February 6. Ten men's and women's teams were qualified to compete in the Universiade based on their performance at the previous competition and at the 2009 and 2010 World Junior Curling Championships and the 2009 and 2010 Men's and Women's Curling Championships. They competed in a round-robin format, and the top four teams advanced to a single knockout round to determine the final placements.
South Korea won the gold-medal match over Switzerland in 9 ends, while Great Britain won a close match over Russia in an extra end.
Qualification
Men
- China withdrew and were replaced with Poland.
Women
- USA withdrew and were replaced with Poland.
Men
Teams
Canada[2] | Czech Republic | Great Britain[3] | South Korea | Norway |
Skip: Jonathan Beuk Third: Andrew Inouye Second: Chadd Vandermade Lead: Scott Chadwick Alternate: Bill Francis | Skip: Lukáš Klíma Third: Jiří Candra Second: Tomáš Paul Lead: David Jirounek Alternate: Kryštof Chaloupek | Skip: Glen Muirhead Third: Alasdair Guthrie Second: Greg Drummond Lead: Kerr Drummond Alternate: Michael Goodfellow | Skip: Kim Chang-min Third: Kim Min-chan Second: Seong Se-hyeon Lead: Seo Young-seon Alternate: Oh Eun-su | Skip: Markus Høiberg Third: Steffen Walstad Second: Frode Bjerke Lead: Hans Roger Tommervold |
Slovenia | Sweden | Switzerland | Turkey[4] | United States[5] |
Skip: Jošt Lajovec Third: Gašper Uršič Second: Jure Čulić Lead: Tomas Tišler Alternate: Matevž Kovač | Skip: Christoffer Sundgren Third: Alexander Nordgren Second: Axel Rosander Lead: Johan Spiik Alternate: Axel Österlund | Skip: Pascal Hess Third: Stefan Meienberg Second: Jean-Francois Mayoraz Lead: Bastian Brun Alternate: Florian Meister | Skip: Oğuzhan Dikmen Third: Çağrı Bayraktar Second: Oğuz Zengin Lead: Yusuf Ziya Bayraktutan Alternate: Haluk Adanır | Skip: Blake Morton Third: Marcus Fonger Second: Tommy Juszczyk Lead: Calvin Weber Alternate: Tom Gabower |
Standings
Country | W | L |
South Korea | 7 | 2 |
Great Britain | 7 | 2 |
Switzerland | 7 | 2 |
Czech Republic | 6 | 3 |
Canada | 6 | 3 |
Norway | 4 | 5 |
United States | 4 | 5 |
Sweden | 3 | 6 |
Turkey | 1 | 8 |
Slovenia | 0 | 9 |
Results
Draw 1
Friday, January 28, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 7 |
Norway (Hoiberg) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Great Britain (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Canada (Beuk) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Lajovec) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sweden (Sundgren) | 1 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | X | X | X | X | 12 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Morton) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Switzerland (Hess) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | 12 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klima) | 0 | 4 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | X | X | 9 |
Turkey (Dikmen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Draw 2
Saturday, January 29, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klima) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Great Britain (Muirhead) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sundgren) | 3 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | X | 10 |
Turkey (Dikmen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 2 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | X | X | 11 |
United States (Morton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Lajovec) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Norway (Hoiberg) | 5 | 2 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | X | X | X | 14 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Beuk) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6 |
Switzerland (Hess) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Draw 3
Saturday, January 29, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Hess) | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | X | 8 |
Turkey (Dikmen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Hoiberg) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
United States (Morton) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Beuk) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Czech Republic (Klima) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sundgren) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Lajovec) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Great Britain (Muirhead) | 5 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | X | X | 10 |
Draw 4
Sunday, January 30, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Hoiberg) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Canada (Beuk) | 0 | 2 | 4 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Lajovec) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 1 |
South Korea (Kim) | 3 | 2 | 5 | 1 | 0 | 5 | X | X | X | X | 16 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Great Britain (Muirhead) | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | 9 |
Turkey (Dikmen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Hess) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Czech Republic (Klima) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Morton) | 1 | 2 | 2 | 3 | 1 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Sweden (Sundgren) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 1 |
Draw 5
Monday, January 31, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Lajovec) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Czech Republic (Klima) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | X | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Beuk) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sweden (Sundgren) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Hoiberg) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Switzerland (Hess) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Great Britain (Muirhead) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | X | X | X | 8 |
United States (Morton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Dikmen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
South Korea (Kim) | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Draw 6
Monday, January 31, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Dikmen) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
United States (Morton) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 10 |
Switzerland (Hess) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sundgren) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Great Britain (Muirhead) | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Beuk) | 3 | 0 | 4 | 4 | 1 | 1 | X | X | X | X | 13 |
Slovenia (Lajovec) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Hoiberg) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Czech Republic (Klima) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Draw 7
Tuesday, February 1, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Great Britain (Muirhead) | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 10 |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Dikmen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | X | 3 |
Norway (Hoiberg) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Morton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Canada (Beuk) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klima) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | X | X | 7 |
Sweden (Sundgren) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Hess) | 3 | 4 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | X | X | X | 13 |
Slovenia (Lajovec) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Draw 8
Wednesday, February 2, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sundgren) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Switzerland (Hess) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Morton) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Czech Republic (Klima) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Dikmen) | 4 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Slovenia (Lajovec) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Hoiberg) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Great Britain (Muirhead) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Canada (Beuk) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Draw 9
Wednesday, February 2, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Morton) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | X | 7 |
Slovenia (Lajovec) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Hess) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Great Britain (Muirhead) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Czech Republic (Klima) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
South Korea (Kim) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Dikmen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | 2 |
Canada (Beuk) | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 | 0 | 0 | X | X | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sundgren) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Norway (Hoiberg) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Tiebreaker
Thursday, February 3, 14:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klima) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 3 | X | 11 |
Canada (Beuk) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 7 |
Playoffs
| Semifinals | | | Gold Medal Game | |
| | | | | | | | | |
| 1 | South Korea | 5 | | |
|
| 4 | Czech Republic | 4 | |
| | 1 | South Korea | 10 | |
| | |
| | | 3 | Switzerland | 6 | |
| 2 | Great Britain | 8 | |
|
| 3 | Switzerland | 9 | | | Bronze Medal Game |
|
|
| | 4 | Czech Republic | 3 |
|
| | 2 | Great Britain | 2 |
Semifinals
Friday, February 4, 13:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Czech Republic (Klima) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Great Britain (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 8 |
Switzerland (Hess) | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 9 |
Bronze Medal Game
Friday, February 4, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klima) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 |
Great Britain (Muirhead) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 |
Gold Medal Game
Saturday, February 5, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 10 |
Switzerland (Hess) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Women
Teams
Standings
Country | W | L |
Great Britain | 8 | 1 |
Russia | 7 | 2 |
South Korea | 6 | 3 |
Japan | 6 | 3 |
China | 5 | 4 |
Canada | 4 | 5 |
Czech Republic | 4 | 5 |
Germany | 3 | 6 |
Poland | 2 | 7 |
Turkey | 0 | 9 |
Results
Draw 1
Friday, January 28, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Great Britain (Sloan) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Czech Republic (Kubeskova) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
China (Sun) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Germany (Schöll) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Poland (Muskus) | 2 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Lemon) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 4 |
Japan (Yoshimura) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Draw 2
Friday, January 28, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 8 |
China (Sun) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Muskus) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Great Britain (Sloan) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 9 |
Canada (Lemon) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Czech Republic (Kubeskova) | 2 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöll) | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Japan (Yoshimura) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Draw 3
Saturday, January 29, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Yoshimura) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
South Korea (Kim) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Kubeskova) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Canada (Lemon) | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöll) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Russia (Sidorova) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 4 | X | X | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Muskus) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Great Britain (Sloan) | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
China (Sun) | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | X | 13 |
Draw 4
Sunday, January 30, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Kubeskova) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | X | 8 |
Germany (Schöll) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Great Britain (Sloan) | 0 | 0 | 4 | 0 | 5 | 1 | 0 | 0 | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
China (Sun) | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 9 |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Yoshimura) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Russia (Sidorova) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 6 | X | X | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Lemon) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 9 |
Poland (Muskus) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 5
Sunday, January 30, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Russia (Sidorova) | 2 | 2 | 0 | 6 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 14 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöll) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6 |
Poland (Muskus) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Kubeskova) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Japan (Yoshimura) | 2 | 2 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | X | X | 12 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
China (Sun) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Canada (Lemon) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Great Britain | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Draw 6
Monday, January 31, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 8 |
Canada (Lemon) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Great Britain (Sloan) | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 8 |
Japan (Yoshimura) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Muskus) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
China (Sun) | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 4 | X | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöll) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Kubeskova) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 1 |
Russia (Sidorova) | 2 | 1 | 1 | 1 | 3 | 0 | X | X | X | X | 8 |
Draw 7
Tuesday, February 1, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
China (Sun) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Great Britain (Sloan) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | X | X | 11 |
Czech Republic (Kubeskova) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Lemon) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Germany (Schöll) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Poland (Muskus) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Yoshimura) | 2 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | X | X | 12 |
Turkey (Polat) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Draw 8
Tuesday, February 1, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Muskus) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Japan (Yoshimura) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Lemon) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Russia (Sidorova) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | 11 |
Turkey (Polat) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Kubeskova) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
China (Sun) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Great Britain (Sloan) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | 9 |
Germany (Schöll) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Draw 9
Wednesday, February 2, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Lemon) | 2 | 1 | 2 | 0 | 4 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Yoshimura) | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
China (Sun) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Great Britain (Sloan) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Germany (Schöll) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Muskus) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Czech Republic (Kubeskova) | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5 | X | 13 |
Playoffs
| Semifinals | | | Gold Medal Game | |
| | | | | | | | | |
| 1 | Great Britain | 11 | | |
|
| 4 | Japan | 4 | |
| | 1 | Great Britain | 7 | |
| | |
| | | 2 | Russia | 6 | |
| 2 | Russia | 13 | |
|
| 3 | South Korea | 1 | | | Bronze Medal Game |
|
|
| | 4 | Japan | 5 |
|
| | 3 | South Korea | 8 |
Semifinals
Friday, February 4, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Great Britain (Sloan) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 | X | 11 |
Japan (Yoshimura) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 5 | 2 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | X | 13 |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Bronze Medal Game
Friday, February 4, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Yoshimura) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
South Korea (Kim) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Gold Medal Game
Saturday, February 5, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Great Britain (Sloan) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Russia (Sidorova) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Medals table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|
1 | South Korea | 1 | 0 | 1 | 2 |
---|
2 | Great Britain | 1 | 0 | 0 | 1 |
---|
3 | Russia | 0 | 1 | 0 | 1 |
---|
Switzerland | 0 | 1 | 0 | 1 |
---|
5 | Czech Republic | 0 | 0 | 1 | 1 |
---|
Totals (5 entries) | 2 | 2 | 2 | 6 |
---|
References
- ^ a b British information packet for the 2011 Winter Universiade Curling competition
- ^ a b "2011 Winter Universiade: CIS announces Canadian curling teams". Canadian Interuniversity Sport. Archived from the original on October 28, 2011. Retrieved November 13, 2020.
- ^ a b British Curling team announcements
- ^ a b Turkish National Team Squad Archived January 18, 2011, at the Wayback Machine
- ^ USA Curling - Morton rink from Wisconsin to represent USA
- ^ Most recent version of competition schedule Archived 2011-07-22 at the Wayback Machine shows that Poland has replaced the United States.
External links