1990 European Curling Championships
Curling competition at Lillehammer, Norway
1990 European Curling Championships | |
---|---|
Host city | Lillehammer, Norway |
Arena | Kristins Hall |
Dates | 4–8 December |
Men's winner | Sweden |
Curling club | Sollefteå CK, Sollefteå |
Skip | Mikael Hasselborg |
Third | Hans Nordin |
Second | Lars Vågberg |
Lead | Stefan Hasselborg |
Finalist | Scotland (Robin Gray) |
Women's winner | Norway |
Curling club | Snarøyen CC, Oslo |
Skip | Dordi Nordby |
Third | Hanne Pettersen |
Second | Mette Halvorsen |
Lead | Anne Jøtun |
Finalist | Scotland (Hazel Erskine) |
« 1989 1991 » |
The 1990 European Curling Championships were held from 4 to 8 December at the Kristins Hall arena in Lillehammer, Norway.
The Swedish men's team won their third title, and the Norwegian women's team won their first title.
Men
Teams
Country | Skip | Third | Second | Lead | Alternate | Curling club, city |
---|---|---|---|---|---|---|
Austria | Alois Kreidl | Günther Mochny | Dieter Küchenmeister | Stefan Salinger | Kitzbühel CC, Kitzbühel | |
Czechoslovakia | Radek Klima | Tomas Klima | Martin Binder | Karel Havl¡cek | ||
Denmark | Tommy Stjerne | Per Berg | Ivan Frederiksen | Anders Søderblom | Peter Andersen | Hvidovre CC, Hvidovre |
England | Martyn Deakin (4th) | Alistair Burns | John Deakin (skip) | Stephen Watt | ||
Finland | Jussi Uusipaavalniemi | Jari Laukkanen | Jori Aro | Marko Poikolainen | Juhani Heinonen | |
France | Thierry Mercier | Daniel Cosetto | Lionel Tournier | Laurent Flenghi | Joel Indergand | |
Germany | Rodger Gustaf Schmidt | Philip Seitz | Johnny Jahr | Andreas Feldenkirchen | Dirk Hornung, Joackim Fendske | |
Italy | Vittorino Boschet | Alessandro Fummi | Livio Zanardo | Giovanni Zadra | ||
Netherlands | Jerom van Dillegis | Jan Henderson | Rob Joosen | Hans van Dijk | Gerard Köppers | |
Norway | Eigil Ramsfjell | Sjur Loen | Morten Skaug | Niclas Järund | Snarøyen CC, Oslo | |
Scotland | Robin Gray | Kenneth Knox | Kerr Graham | William Hogg | ||
Sweden | Mikael Hasselborg | Hans Nordin | Lars Vågberg | Stefan Hasselborg | Sollefteå CK, Sollefteå | |
Switzerland | Markus Känzig | Silvano Flückiger | Cristoph Richter | Mario Flückiger | ||
Wales | John Hunt | John Stone | Scott Lyon) | David Stevenson |
First Phase (Triple Knockout)
Round 1
Two teams promoted to Second Phase
Game 1 | Game 2 | Game 3 | ||||||||||||
Scotland | 8 | |||||||||||||
Wales | 13 | Wales | 2 | |||||||||||
Italy | 2 | Scotland | 8 | |||||||||||
France | 6 | France | 7 | |||||||||||
Netherlands | 5 | France | 4 | |||||||||||
Sweden | 6 | Sweden | 3 | |||||||||||
England | 5 |
Game 1 | Game 2 | Game 3 | ||||||||||||
Norway | 9 | |||||||||||||
Austria | 3 | Austria | 2 | |||||||||||
Denmark | 2 | Norway | 6 | |||||||||||
Germany | 14 | Germany | 3 | |||||||||||
Czechoslovakia | 1 | Germany | 9 | |||||||||||
Switzerland | 7 | Switzerland | 5 | |||||||||||
Finland | 2 |
Round 2
Three teams promoted to Second Phase
Game 1 | Game 2 | Game 3 | ||||||||||||
Germany | 3 | |||||||||||||
England | 10 | |||||||||||||
Italy | 8 | |||||||||||||
Netherlands | 2 | England | 10 | |||||||||||
England | 10 |
Game 1 | Game 2 | Game 3 | ||||||||||||
France | 6 | |||||||||||||
Finland | 7 | |||||||||||||
Denmark | 4 | |||||||||||||
Czechoslovakia | 2 | Finland | 5 | |||||||||||
Finland | 14 |
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Sweden | 6 | ||||||||
Austria | 2 | Switzerland | 7 | ||||||
Switzerland | 5 |
Round 3
Three teams promoted to Second Phase
Game 1 | Game 2 | ||||||||
France | 8 | ||||||||
Austria | 4 | Netherlands | 3 | ||||||
Netherlands | 6 |
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Sweden | 6 | ||||||||
Italy | 3 | Denmark | 3 | ||||||
Denmark | 10 |
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Germany | 7 | ||||||||
Wales | 11 | Wales | 8 | ||||||
Czechoslovakia | 2 |
Second Phase (Double Knockout)
Round 1
Two teams promoted to Playoffs
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Scotland | 6 | ||||||||
Sweden | 7 | ||||||||
Sweden | 1 | ||||||||
England | 4 | ||||||||
Finland | 0 | ||||||||
England | 7 |
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Norway | 6 | ||||||||
France | 2 | ||||||||
Norway | 8 | ||||||||
Switzerland | 7 | ||||||||
Switzerland | 6 | ||||||||
Wales | 2 |
Round 2
Two teams promoted to Playoffs
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Switzerland | 3 | ||||||||
Scotland | 6 | Scotland | 6 | ||||||
Finland | 3 |
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Sweden | 6 | ||||||||
France | 6 | France | 3 | ||||||
Wales | 3 |
Placement Phase
Range 9-14
Quarterfinals (9-14) | Semifinals (9-14) | Final for 9th place | ||||||||||||
Netherlands | 14 | |||||||||||||
Czechoslovakia | 2 | Netherlands | 2 | |||||||||||
Denmark | 11 | |||||||||||||
Denmark | 6 | |||||||||||||
Germany | 4 | |||||||||||||
Germany | 7 | |||||||||||||
Austria | 8 | Austria | 2 | |||||||||||
Italy | 6 |
Semifinals (11-14) | Final for 11th place | ||||||||
Netherlands | 7 | ||||||||
Italy | 2 | ||||||||
Netherlands | 7 | ||||||||
Austria | 3 | ||||||||
Austria | 13 | ||||||||
Czechoslovakia | 3 | Match for 13th place | |||||||
Italy | 11 | ||||||||
Czechoslovakia | 3 |
Range 5-8
Final for 5th place | ||||
Switzerland | 6 | |||
France | 1 |
Final for 7th place | ||||
Finland | 6 | |||
Wales | 3 |
Playoffs
Semifinals | Final | ||||||||
England | 4 | ||||||||
Scotland | 5 | ||||||||
Scotland | 7 | ||||||||
Sweden | 9 | ||||||||
Norway | 4 | ||||||||
Sweden | 6 | Bronze Medal Game | |||||||
England | 5 | ||||||||
Norway | 6 |
Final standings
Place | Country | Skip | Games | Wins | Losses |
---|---|---|---|---|---|
Sweden | Mikael Hasselborg | 10 | 7 | 3 | |
Scotland | Robin Gray | 7 | 5 | 2 | |
Norway | Eigil Ramsfjell | 6 | 5 | 1 | |
4 | England | John Deakin | 8 | 5 | 3 |
5 | Switzerland | Markus Känzig | 8 | 5 | 3 |
6 | France | Thierry Mercier | 9 | 4 | 5 |
7 | Finland | Jussi Uusipaavalniemi | 7 | 4 | 3 |
8 | Wales | John Hunt | 8 | 3 | 5 |
9 | Denmark | Tommy Stjerne | 6 | 3 | 3 |
10 | Germany | Rodger Gustaf Schmidt | 7 | 3 | 4 |
11 | Netherlands | Jerom van Dillegis | 8 | 4 | 4 |
12 | Austria | Alois Kreidl | 8 | 3 | 5 |
13 | Italy | Vittorino Boschet | 6 | 1 | 5 |
14 | Czechoslovakia | Radek Klima | 6 | 0 | 6 |
Women
Teams
Country | Skip | Third | Second | Lead | Alternate Coach | Curling club, city |
---|---|---|---|---|---|---|
Austria | Edeltraud Koudelka | Margit Holzer | Anna Egger | Veronika Huber | Lilly Hummelt | |
Denmark | Helena Blach Lavrsen | Malene Krause | Lone Kristoffersen | Gitte Larsen | Hvidovre CC, Hvidovre | |
England | Moira Davison | Margaret Martin | Venetia Scott | Joan Reed | Margaret Cadzow | Glendale CC, Northumberland |
Finland | Jaana Jokela | Terhi Aro | Nina Ahvenainen | Heidi Koskiheimo | Marita Ripatti | |
France | Karine Caux | Laurence Bibollet | Géraldine Girod | Chrystelle Fournier | ||
Germany | Andrea Schöpp | Monika Wagner | Christina Haller | Heike Wieländer | Rainer Schöpp | SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen |
Italy | Ann Lacedelli | Maria Carla Lorenzi | Daniela Zandegiacomo | Loredana Siorpaes | ||
Netherlands | Jenny Bovenschen | Netty Born | Kniertje van Kuyk | Teuna Jongert | Elke Schütz | |
Norway | Dordi Nordby | Hanne Pettersen | Mette Halvorsen | Anne Jøtun | Snarøyen CC, Oslo | |
Scotland | Hazel Erskine | Edith Loudon | Katie Loudon | Fiona Bayne | ||
Sweden | Annika Lööf | Lotta Giesenfeld | Helena Svensson | Elisabeth Hansson | Lena Mårdberg | |
Switzerland | Cristina Lestander | Christine Krieg | Nicole Oetliker | Christina Gartenmann | ||
Wales | Hilary Davis | Jackie Jones | Madzia Williams | Jenny MacMillan |
First Phase (Triple Knockout)
Round 1
Two teams promoted to Second Phase.
Game 1 | Game 2 | Game 3 | ||||||||||||
Germany | 13 | |||||||||||||
Italy | 3 | Finland | 1 | |||||||||||
Finland | 10 | Germany | 4 | |||||||||||
Denmark | 8 | Norway | 5 | |||||||||||
England | 1 | Denmark | 3 | |||||||||||
Norway | 9 | Norway | 9 | |||||||||||
Austria | 3 |
Game 1 | Game 2 | Game 3 | ||||||||||||
Switzerland | 8 | |||||||||||||
France | 9 | France | 5 | |||||||||||
Wales | 3 | Switzerland | 5 | |||||||||||
Sweden | 1 | |||||||||||||
Sweden | 8 | |||||||||||||
Scotland | 11 | Scotland | 7 | |||||||||||
Netherlands | 1 |
Round 2
Three teams promoted to Second Phase.
Game 1 | Game 2 | Game 3 | ||||||||||||
Sweden | 6 | |||||||||||||
Austria | 2 | |||||||||||||
Italy | 3 | |||||||||||||
England | 7 | Austria | 10 | |||||||||||
Austria | 8 |
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Germany | 11 | ||||||||
Wales | 12 | Wales | 0 | ||||||
Netherlands | 5 | ||||||||
Game 3 | |||||||||
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Finland | 5 | ||||||||
Denmark | 4 | ||||||||
Finland | 2 | ||||||||
Scotland | 8 | ||||||||
France | 4 | ||||||||
Scotland | 7 |
Round 3
Three teams promoted to Second Phase.
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Wales | 1 | ||||||||
France | 6 | France | 6 | ||||||
England | 5 | ||||||||
Game 3 | |||||||||
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Finland | 11 | ||||||||
Italy | 4 | Netherlands | 2 | ||||||
Netherlands | 11 | ||||||||
Game 3 | |||||||||
Game 1 | ||||
Austria | 2 | |||
Denmark | 8 |
Second Phase (Double Knockout)
Round 1
Two teams promoted to Playoffs.
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Norway | 5 | ||||||||
Finland | 4 | ||||||||
Norway | 9 | ||||||||
Germany | 4 | ||||||||
Germany | 7 | ||||||||
Sweden | 3 |
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Switzerland | 7 | ||||||||
France | 5 | ||||||||
Switzerland | 4 | ||||||||
Scotland | 7 | ||||||||
Scotland | 5 | ||||||||
Denmark | 4 |
Round 2
Two teams promoted to Playoffs.
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Switzerland | 5 | ||||||||
Finland | 2 | Sweden | 4 | ||||||
Sweden | 9 | ||||||||
Game 3 | |||||||||
Game 1 | Game 2 | ||||||||
Germany | 5 | ||||||||
France | 1 | Denmark | 4 | ||||||
Denmark | 10 | ||||||||
Game 3 | |||||||||
Placement Phase
Range 9-13
Quarterfinals (9-13) | Semifinals (9-13) | Final for 9th place | ||||||||||||
Wales | 10 | |||||||||||||
Netherlands | 6 | |||||||||||||
Wales | 3 | |||||||||||||
Austria | 13 | |||||||||||||
Austria | 8 | |||||||||||||
England | 5 | Italy | 6 | |||||||||||
Italy | 8 |
Semifinals (11-13) | Final for 11th place | ||||||||
Netherlands | 8 | ||||||||
England | 3 | Netherlands | 5 | ||||||
Italy | 10 |
Range 5-8
Final for 5th place | ||||
Sweden | 2 | |||
Denmark | 3 |
Final for 7th place | ||||
Finland | 4 | |||
France | 2 |
Playoffs
Semifinals | Final | ||||||||
Norway | 7 | ||||||||
Switzerland | 5 | ||||||||
Norway | 6 | ||||||||
Scotland | 4 | ||||||||
Scotland | 6 | ||||||||
Germany | 5 | Bronze Medal Game | |||||||
Switzerland | 5 | ||||||||
Germany | 3 |
Final standings
Place | Country | Skip | Games | Wins | Losses |
---|---|---|---|---|---|
Norway | Dordi Nordby | 7 | 7 | 0 | |
Scotland | Hazel Erskine | 8 | 6 | 2 | |
Switzerland | Cristina Lestander | 7 | 5 | 2 | |
4 | Germany | Andrea Schöpp | 8 | 4 | 4 |
5 | Denmark | Helena Blach Lavrsen | 8 | 4 | 4 |
6 | Sweden | Annika Lööf | 7 | 3 | 4 |
7 | Finland | Jaana Jokela | 8 | 4 | 4 |
8 | France | Karine Caux | 8 | 3 | 5 |
9 | Austria | Edeltraud Koudelka | 7 | 4 | 3 |
10 | Wales | Hilary Davis | 6 | 2 | 4 |
11 | Italy | Ann Lacedelli | 6 | 2 | 4 |
12 | Netherlands | Jenny Bovenschen | 7 | 2 | 5 |
13 | England | Moira Davison | 5 | 0 | 5 |
References
External links
- Men's results from the World Curling Federation
- Women's results from the World Curling Federation
- v
- t
- e