Turkey at the 2018 Summer Youth Olympics
Turkey at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | TUR |
NOC | Turkish Olympic Committee |
Website | http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/ |
in Buenos Aires, Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 56 in 17 sports |
Medals Ranked 31st |
|
Summer Youth Olympics appearances (overview) | |
Turkey participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.
Competitors
Sport | Boys | Girls | Total |
---|---|---|---|
Archery | 1 | 1 | 2 |
Athletics | 11 | 6 | 3 |
Badminton | 0 | 1 | 1 |
Beach handball | 0 | 9 | 9 |
Fencing | 0 | 1 | 1 |
Gymnastics, Artistic | 1 | 1 | 1 |
Judo | 1 | 1 | 2 |
Karate | 1 | 1 | 2 |
Modern pentathlon | 1 | 1 | 2 |
Rowing | 2 | 0 | 1 |
Sailing | 0 | 1 | 1 |
Shooting | 1 | 0 | 2 |
Swimming | 2 | 2 | 4 |
Taekwondo | 0 | 2 | 2 |
Tennis | 1 | 0 | 1 |
Weightlifting | 2 | 2 | 4 |
Wrestling | 2 | 1 | 3 |
Total | 26 | 30 | 56 |
Source:[1]
Archery
Turkey qualified one archer based on its performance at the 2017 World Archery Youth Championships.[2] Later, Turkey qualified a female archer based on its performance at the 2018 European Youth Championships.[3]
- Individual
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Samet Ak | Boys' Individual | 672 | 9 | Potrafke (GER) W 6–4 | Roos (BEL) L 1–7 | did not advance | 9 | ||
Selin Satır | Girls' Individual | 617 | 28 | Chang (TPE) L 4–6 | did not advance | 17 |
- Team
Athletes | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Samet Ak (TUR) Hnin Pyae Sone (MYA) | Mixed Team | 1300 | 12 | Rahmani (IRI) Cadena (COL) W 6–0 | Jones (NZL) Tang (TPE) L 1–5 | did not advance | 9 | ||
Selin Satır (TUR) Akash Akash (IND) | 1296 | 24 | Jerez (DOM) De Carvalho (BRA) W 5–3 | Winkel (NED) Cheremiskin (RUS) W 6–2 | Giannasio (ARG) Aitthiwat (THA) L 0–6 | did not advance | 8 |
Athletics
Badminton
Turkey qualified one player based on the Badminton Junior World Rankings.[4]
- Singles
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Nazlıcan İnci | Girls' Singles | King (GBR) L 1–2 | Švábíková (CZE) L 1–2 | Hooi (SGP) L 0–2 | 4 | did not advance | 9 |
- Team
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Team Epsilon Nazlıcan İnci (TUR) Chen Shiau-cheng (TPE) Fabricio Farias (BRA) Nguyễn Hải Đăng (VIE) Tomas Toledano (ESP) Goh Jin Wei (MAS) Vlada Gînga (MDA) Aminat Oluwafunke Ilori (NGR) | Mixed Teams | Alpha (MIX) L (98–110) | Zeta (MIX) L (89–110) | Delta (MIX) W (110–108) | 4Q | Omega (MIX) L (102–110) | did not advance | 5 |
Beach handball
Fencing
Gymnastics
Artistic
Turkey qualified two gymnasts based on its performance at the 2018 European Junior Championship.[5]
- Boys' artistic individual all-around - 1 quota
- Girls' artistic individual all-around - 1 quota
Judo
- Individual
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Rep 1 | Rep 2 | Rep 3 | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Ömer Aydın | Boys' 100 kg | Bye | Wu Xiao-zhang (TPE) W 01-00s1 | Ilia Sulamanidze (GEO) L 00s1-01s1 | Bye | Alin Bagrin (MDA) W 10-01 | |||
Hasret Bozkurt | Girls' 63 kg | Bye | Nikol Pencue (COL) L 000-10s1 | did not advance | Bye | Yassamine Djellab (ALG) W 10-00 | Saskia Brothers (AUS) W 10-00 | Alessia Corrao (BEL) L 01-10 | 4 |
- Team
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Team Sydney Giorgia Hagianu (ROU) Fatime Barka Segue (CHA) Irena Khubulova (RUS) Shakhida Narmukhamedova (KGZ) Euclides Lopes (GBS) Simon Zulu (ZAM) Keagan Young (CAN) Omer Aydin (TUR) | Mixed Team | Team Rio de Janeiro (MIX) L 3–4 | did not advance | 9 | ||
Team Nanjing Hasret Bozkurt (TUR) Joaquín Burgos (ARG) Nilufar Ermaganbetova (UZB) Rihari Iki (NZL) Alaa Mousaad Mohamed (EGY) Eva Perez Soler (ESP) Vugar Talibov (AZE) Romain Valadier-Picard (FRA) | — | Team Beijing (MIX) L 3–4 | did not advance |
Karate
Turkey qualified two athletes based on the rankings in the Buenos Aires 2018 Olympic Standings.[6]
- Boys' +68 kg - Enes Bulut
- Girls' -53 kg - Damla Ocak
Athlete | Event | Group Stage | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Damla Ocak | Girls' 53 kg | Dildora Alikulova (UZB) L (0-1) | Yasmin Nasr Elgewily (EGY) L (1-2) | Catalina Valdés (CHI) W (2-0) | 3 | did not advance | ||
Enes Bulut | Boys' +68 kg | Raukawa Jefferies (NZL) W (1-0) | Robert Avakimov (RUS) W (7-0) | Nabil Ech-Chaabi (MAR) D (0-0) | 1 | Navid Mohammadi (IRI) D (3-3) | did not advance |
Modern pentathlon
Rowing
Turkey qualified one boat based on its performance at the 2017 World Junior Rowing Championships.[7]
- Boys' pair – 2 athletes
Sailing
Turkey qualified one boat based on its performance at the 2017 World Championships.[8]
- Girls' Techno 293+ - 1 boat
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | M* | ||||
Eda Yavuz | Girls' Techno 293+ | 20 | 21 | 24† DNF | 11 | 13 | 18 | 14 | 16 | 19 | 17 | 12 | 17 | 178 | 18 |
Shooting
- Individual
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Alp Eren Erdur | Boys' 10m air pistol | 551-8 | 16 | did not advance |
- Team
Athletes | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Anja Prezelj (SLO) Alp Eren Erdur (TUR) | Mixed 10m air pistol | 733-9 | 18 | did not advance |
Swimming
Taekwondo
- Girls
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Emina Gogebakan | −44 kg | Bye | Stojković (CRO) L 3-17 | did not advance | ||
Dilara Arslan | +63 kg | — | Adebaio (RUS) L 2–4 | did not advance |
Tennis
- Singles
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Yankı Erel | Boys' singles | Boyer (USA) W (6-3, 711-69) | Andreev (BUL) L (3-6, 7-5, 3-6) | did not advance | 9 |
- Doubles
Athletes | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Yankı Erel Lorenzo Musetti (ITA) | Boys' doubles | — | Štyler (CZE) / Svrčina (CZE) L (4-6, 2-6) | did not advance | 9 | ||
Margaryta Bilokin (UKR) Yankı Erel | Mixed doubles | Molinaro (LUX) / de Jong (NED) L (1-6, 63-7) | did not advance | 17 |
Weightlifting
Turkey qualified four athletes based on its performance at the 2017 World Youth Championships.[9][10]
- Boys
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Caner Toptaş | −62 kg | 122 | 2 | 141 | 4 | 263 | |
Muhammed Ozbek | −69 kg | 135 | 1 | 170 | 1 | 305 |
- Girls
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Nida Karasakal | −44 kg | 60 | 3 | 78 | 2 | 138 | |
Dilara Narin | +63 kg | 92 | 3 | 126 | 2 | 218 |
- Supatchanin Khamhaeng from Thailand was disqualified after testing positive for a banned substance. She was stripped of her gold medal and Dilara Narin got the gold medal instead of the silver medal.[11]
Wrestling
- VFA – Victory by Fall
- VSU – Without any points scored by the opponent
- VSU1 – With point(s) scored by the opponent
- VPO – Without any points scored by the opponent
- VPO1 – With point(s) scored by the opponent
Athlete | Event | Group stage | Final / RM | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | |||
Osman Ayaydın | Boys' Greco-Roman −92kg | Bartley (ASA) W 4 – 0 VFA | Wehib (EGY) W 2 – 1 VPO1 | — | 1 Q | Nosrati (IRI) L 1 – 3 VPO1 | ||
Halil Gökdeniz | Boys' freestyle −48kg | Jalolov (UZB) L 3 – 11 VPO1 | Booysen (RSA) W 10 – 0 VSU | — | 2 Q | Zuluaga (COL) W 4 – 0 VFA | ||
Vahide Nur Gök | Girls' freestyle −73kg | Machuca (ARG) L 1 – 8 VFA | Jlassi (TUN) L 1 – 6 VFA | Dzibuk (BLR) L 0 – 8 VFA | Oknazarova (UZB) L 0 – 7 VFA | 5 Q | Ludgate (ASA) W WO | 9 |
References
- ^ Buenos Aires 2018 results [dead link]
- ^ "YOG 2018 Qualification Places - Boys" (PDF). World Archery Federation. Retrieved 30 June 2018.
- ^ "YOG 2018 Qualification Places – Girls" (PDF). World Archery Federation. Retrieved 30 June 2018.
- ^ "BWF Junior World Ranking – Girls Invited to 2018 Youth Olympics" (PDF). BWF Corporate. Retrieved 19 May 2018.
- ^ "2018 Youth Olympic Games Gymnastics Qualifiers". FIG. 25 June 2018. Retrieved 26 June 2018.
- ^ "Karate powerhouses lead standings for Youth Olympic Games". World Karate Federation. 1 June 2018. Retrieved 2 June 2018.
- ^ "2018 Youth Olympic Games Rowing Places Obtained" (PDF). FISA. 30 October 2017. Retrieved 10 November 2017.
- ^ "2018 Youth Olympic Games - Qualification". World Sailing. 5 June 2018. Retrieved 5 June 2018.
- ^ "Boys Team Classification from World Youth Championships" (PDF). International Weightlifting Federation. 29 March 2018. Retrieved 29 March 2018.
- ^ "Girls Team Classification from World Youth Championships" (PDF). International Weightlifting Federation. 10 April 2017. Retrieved 10 April 2017.
- ^ "Exclusive: Thai weightlifter loses Youth Olympics gold medal for doping". inside the games. 28 November 2019. Retrieved 29 November 2019.
- v
- t
- e
- Algeria
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- Cameroon
- Cape Verde
- Central African Republic
- Chad
- Comoros
- Democratic Republic of the Congo
- Republic of the Congo
- Djibouti
- Egypt
- Equatorial Guinea
- Eritrea
- Eswatini
- Ethiopia
- Gabon
- The Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guinea‑Bissau
- Ivory Coast
- Kenya
- Lesotho
- Liberia
- Libya
- Madagascar
- Malawi
- Mali
- Mauritania
- Mauritius
- Morocco
- Mozambique
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Rwanda
- São Tomé and Príncipe
- Senegal
- Seychelles
- Sierra Leone
- Somalia
- South Africa
- South Sudan
- Sudan
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zambia
- Zimbabwe
- Antigua and Barbuda
- Argentina
- Aruba
- Bahamas
- Barbados
- Belize
- Bermuda
- Bolivia
- Brazil
- British Virgin Islands
- Canada
- Cayman Islands
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Dominica
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Jamaica
- Mexico
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Saint Kitts‑Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent‑Grenadines
- Suriname
- Trinidad‑Tobago
- United States
- Uruguay
- Venezuela
- Virgin Islands
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Bhutan
- Brunei
- Cambodia
- China
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- North Korea
- South Korea
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- Sri Lanka
- Syria
- Chinese Taipei
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia‑Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Kosovo
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine