Ecuador at the 2010 Summer Youth Olympics
Sporting event delegation
Ecuador at the 2010 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | ECU |
NOC | Comité Olímpico Ecuatoriano |
in Singapore | |
Competitors | 14 in 8 sports |
Flag bearer | Roberto Quiroz [1] |
Medals Ranked 74th |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Ecuador participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.
The Ecuador squad consisted of 14 athletes competing in 8 sports: aquatics (swimming), athletics, boxing, table tennis, tennis, triathlon, weightlifting and wrestling.[2]
Medalists
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Silver | Oscar Villavicencio | Athletics | Boys' 10km Race Walk | 22 Aug |
Athletics
Boys
- Track and Road Events
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Oscar Villavicencio | Boys’ 10km Walk | 43:46.00 |
Girls
- Track and Road Events
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Ana Bustos | Girls’ 5km Walk | 23:43.81 | 9 |
Boxing
- Boys
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Ytalo Perea | Light Heavyweight (81kg) | Burak Aksin (TUR) L 0–7 | 3rd place bout Sardorbek Begaliev (UZB) L 2–5 | 4 |
Swimming
Athletes | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Position | Time | Position | Time | Position | ||
Jorge Masson | Boys’ 200m Freestyle | 1:59.08 | 37 | Did not advance | |||
Boys’ 400m Freestyle | 4:08.80 | 23 | Did not advance | ||||
Diana Chang | Girls’ 50m Freestyle | 27.65 | 26 | Did not advance | |||
Girls’ 100m Backstroke | 1:06.37 | 26 | Did not advance | ||||
Girls’ 200m Backstroke | 2:21.18 | 19 | Did not advance |
Table tennis
- Individual
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Group Matches | Rank | Group Matches | Rank | ||||||
Rodrigo Tapia | Boys' singles | Bedair (EGY) L 0–3 (8–11, 5–11, 9–11) | 4 qB | Hmam (TUN) L 2–3 (11–3, 3–11, 8–11, 15–13, 9–11) | 3 | Did not advance | 25 | ||
Kim (PRK) L 0–3 (9–11, 11–13, 7–11) | Saragovi (ARG) W 3–1 (3–11, 11–8, 11–6, 11–8) | ||||||||
Lakatos (HUN) L 0–3 (7–11, 8–11, 8–11) | Jouti (BRA) L 0–3 (4–11, 3–11, 8–11) |
- Team
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Group Matches | Rank | |||||||
Pan American 3 Adielle Rosheuvel (GUY) Rodrigo Tapia (ECU) | Mixed team | Netherlands Eerland (NED) Hageraats (NED) L 0–3 (0–3, 1–3, 0–3) | 4 qB | Europe 6 Galic (SLO) Leitgeb (AUT) L 0–2 (0–3, 0–3) | Did not advance | 25 | ||
DPR Korea Kim (PRK) Kim (PRK) L 0–3 (0–3, 0–3, 0–3) | ||||||||
Intercontinental 1 Gu (CHN) Hmam (TUN) L 1–2 (0–3, 3–1, 0–3) |
Tennis
- Singles
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Roberto Quiroz | Boys' Singles | Vesely (CZE) L 1–2 (0–6, 6–3, 3–6) | Consolation Triki (TUN) L 1–2 (6–1, 4–6, [6–10]) | Did not advance | |||
Diego Acosta | Boys' Singles | Morrissey (IRL) L 0–2 (5–7, 1–6) | Consolation Uchiyama (JPN) W 2–1 (6–3, 4–6, [10–4]) | Consolation Krawietz (GER) W 2–1 (7–5, 2–6, [10–7]) | Consolation Micov (MKD) L 1–2 (7–6, 6–7, [7–10]) | Did not advance |
- Doubles
Athlete | Event | Round 1 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Diego Acosta (ECU) Roberto Quiroz (ECU) | Boys' doubles | Beretta (PER) Gómez (COL) W 2–0 (6–0, 7–6) | Horanský (SVK) Kovalík (SVK) L 0–2 (6–7, 2–6) | Did not advance |
Triathlon
- Girls
Triathlete | Event | Swimming | Transit 1 | Cycling | Transit 2 | Running | Total time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jessica Piedra | Individual | 10:06 | 0:35 | 33:51 | 0:27 | 21:40 | 1:06:39.86 | 20 |
- Men's
Athlete | Event | Swim (1.5 km) | Trans 1 | Bike (40 km) | Trans 2 | Run (10 km) | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Juan Andrade | Individual | 8:53 | 0:28 | 30:06 | 0:25 | 17:09 | 57:01.41 | 11 |
- Mixed
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250 m, Bike 7 km, Run 1.7 km) | Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
Jessica Piedra (ECU) Carlos Perez (VEN) Leslie Amat Alvarez (CUB) Iuri Vinuto (BRA) | Mixed Team Relay Americas 3 | 22:30 19:53 23:32 20:39 | 1:26:34.25 | 11 |
Christine Ridenour (CAN) Luis Oliveros (MEX) Andrea Longueira (CHI) Juan Andrade (ECU) | Mixed Team Relay Americas 2 | 20:21 18:47 23:07 20:15 | 1:22:30.15 | 5 |
Weightlifting
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Rene Pizango | Boys' 62kg | 103 | 135 | 238 | 6 |
Veronica Haro | Girls' 58kg | 73 | 93 | 166 | 4 |
Wrestling
- Freestyle
Athlete | Event | Pools | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Groups | Rank | ||||
Johnny Pilay | Boys' 63kg | Pshnatlov (RUS) L 0–2 (0–3, 0–8) | 3 | 5th place match Boudraa (ALG) W 2–0 (1–0, 3–0) | DQ[3] |
Fazlic (AUS) W 2–0 (1–0, 6–0) | |||||
Mosidze (GEO) L 0–2 (2–3, 0–7) |
- Greco-Roman
Athlete | Event | Pools | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Groups | Rank | ||||
Henry Pilay | Boys' 42kg | Bazarov (AZE) L 0–2 (0–1, 0–3) | 3 | 5th place match Khamseh (IRI) L 1–2 (0–1, 1–0, 0–1) | 6 |
Zhabskyy (UKR) L Fall (1–7, 1–3) |
References
- ^ http://www.ecuadorcoe.org.ec/htm/Presenta_Boletin.asp?cod=6334&CurPage=1[permanent dead link]
- ^ http://www.ecuadorcoe.org.ec/htm/Presenta_Boletin.asp?cod=6334&CurPage=1[permanent dead link]
- ^ "Two wrestlers test positive at Youth Olympics, confirm IOC". Morethanthegames.co.uk. October 15, 2010. Archived from the original on October 17, 2010. Retrieved October 16, 2010.
External links
- Competitors List: Ecuador[permanent dead link]
- v
- t
- e
Nations at the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore
- Algeria
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- Cameroon
- Cape Verde
- Central African Republic
- Chad
- Comoros
- Congo
- Democratic Republic of the Congo
- Djibouti
- Egypt
- Equatorial Guinea
- Eritrea
- Ethiopia
- Gabon
- The Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guinea‑Bissau
- Ivory Coast
- Kenya
- Lesotho
- Liberia
- Libya
- Madagascar
- Malawi
- Mali
- Mauritania
- Mauritius
- Morocco
- Mozambique
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Rwanda
- São Tomé‑Príncipe
- Senegal
- Seychelles
- Sierra Leone
- Somalia
- South Africa
- Sudan
- Swaziland
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zambia
- Zimbabwe
- Antigua‑Barbuda
- Argentina
- Aruba
- Bahamas
- Barbados
- Belize
- Bermuda
- Bolivia
- Brazil
- British Virgin Islands
- Canada
- Cayman Islands
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Dominica
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Jamaica
- Mexico
- Netherlands Antilles
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Saint Kitts‑Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent‑Grenadines
- Suriname
- Trinidad‑Tobago
- United States
- Uruguay
- Venezuela
- Virgin Islands
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Brunei
- Bhutan
- Cambodia
- China
- East Timor
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- North Korea
- South Korea
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- Sri Lanka
- Syria
- Chinese Taipei
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia‑Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine