Tjeckien deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 119 deltagare, 86 män och 33 kvinnor, och de tog totalt åtta medaljer.[1]
Medaljer
Guld
Silver
Brons
Boxning
Lätt weltervikt
Lätt tungvikt
- Rudolf Kraj
- Omgång 1 - Bye
- Omgång 2 - Besegrade Olanda Anderson från USA
- Kvartsfinal - Besegrade Jegbefumere Albert från Nigeria
- Semifinal - Besegrade Andri Fedtchouk från Ukraina
- Final - Förlorade mot Alexander Lebziak från Ryssland - Silver
Cykling
Mountainbike
Herrarnas terränglopp
- Radim Kořínek
- Final - 2:21:08.59 (29:e plats)
Landsväg
Herrarnas tempolopp
- Tomáš Konečný
- Final - 1:01:36 (28:e plats)
Herrarnas linjelopp
- Pavel Padrnos
- Final - 5:30:46 (70:e plats)
- Tomáš Konečný
- Final - 5:34:58 (74:e plats)
- Radim Kořínek
- Ján Svorada
Bana
Herrarnas sprint
- Pavel Buráň
- Kval — 10.370
- Första omgången — Besegrade Tomohiro Nagatsuka från Japan
- Åttondelsfinal — Förlorade mot José Vilanueva från Spanien
- Åttondelsfinal återkval — 2 plats - Heat 1
- Klassificering 9-12 — 9:e plats
Herrarnas tempolopp
- Martin Polák
- Final — 01:05.851 (13:e plats)
Herrarnas keirin
- Pavel Buráň
- Första omgången — Heat - 2; plats - 1
- Andra omgången — Heat - 2; plats - 5 (gick inte vidare)
Herrarnas lagsprint
- Pavel Buráň, Martin Polák, Ivan Vrba
- Kval — 46.276 (gick inte vidare)
Herrarnas förföljelse
- Lada Kozlíková
- Kval — 03:43.019 (did not advance)
Fotboll
- Herrar
- Gruppspel
Friidrott
Herrarnas 800 meter
- Roman Oravec
- Omgång 1 - 01:47.66 (gick inte vidare)
Herrarnas 400 meter häck
- Jiří Mužík
- Omgång 1 - 50.11 (gick inte vidare)
- Semifinal - 49.23 (gick inte vidare)
Herrarnas kulstötning
- Miroslav Menc
- Kval - 19.92
- Final - 19.39 (10:e plats)
Herrarnas diskuskastning
- Libor Malina
- Kval - 60.83 (gick inte vidare)
Herrarnas spjutkastning
- Jan Železný
- Kval - 89.39
- Final - 90.17 (Guld) - olympiskt rekord
Herrarnas släggkastning
- Vladimír Maška
- Kval - 76.70
- Final - 77.32 (8:e plats)
- Pavel Sedláček
- Kval - 75.33 (gick inte vidare)
Herrarnas stavhopp
- Štěpán Janáček
- Kval - 5.65 (gick inte vidare)
Herrarnas 20 kilometer gång
- Jiří Malysa
- Final - 1:24:08 (19:e plats)
Herrarnas 50 kilometer gång
- Miloš Holuša
- Final - 3:53:48 (16:e plats)
Herrarnas tiokamp
- Roman Šebrle
- 100 m - 10.92
- Längd - 7.62
- Kula - 15.22
- Höjd - 2.12
- 400 m - 48.20
- 100 m häck - 13.87
- Diskus - 44.39
- Stav - 4.80
- Spjut - 64.04
- 1,500 m - 04:28.79
- Poäng - 8606.00 (Silver)
- Tomáš Dvořák
- 100 m - 10.91
- Längd - 7.50
- Kula - 15.91
- Höjd - 1.97
- 400 m - 49.11
- 100 m häck - 14.34
- Diskus - 47.15
- Stav - 4.40
- Spjut - 69.94
- 1,500 m - 04:32.23
- Poäng - 8385.00 (6:e plats)
- Jiří Ryba
- 100 m - 11.14
- Längd - 7.10
- Kula - 14.21
- Höjd - 2.00
- 400 m - 48.97
- 100 m häck - 14.99
- Diskus - 42.83
- Stav - 4.90
- Spjut - 57.76
- 1,500 m - 04:18.21
- Poäng - 8056.00 (14:e plats)
Damernas 400 meter
- Jitka Burianová
- Omgång 1 - 51.59
- Omgång 2 - 50.85
- Semifinal - 51.15 (gick inte vidare)
- Hana Benešová
- Omgång 1 - 52.85
- Omgång 2 - 52.70 (gick inte vidare)
Damernas 800 meter
Damernas 4 x 400 meter stafett
- Hana Benešová, Jitka Burianová, Lenka Ficková, Helena Fuchsová
- Omgång 1 - 03:24.40
- Final - 03:29.17 (7:e plats)
Damernas diskuskastning
- Vladimíra Racková
- Kval - 60.24 (gick inte vidare)
Damernas spjutkastning
Damernas tresteg
Damernas höjdhopp
Damernas stavhopp
- Daniela Bártová
- Kval - 4.30
- Final - 4.50 (4:e plats)
- Pavla Hamáčková
- Kval - 4.00 (gick inte vidare)
Kanotsport
- Sprint
- Herrar
Herrarnas K-1 500 m
- Pavel Hottmar
- Kvalheat - 01:44,391
- Semifinal - 01:41,920 (→ gick inte vidare)
Herrarnas K-1 1000 m
- Radek Záruba
- Kvalheat - 03:40,731
- Semifinal - 03:44,347 (→ gick inte vidare)
Herrarnas K-2 500 m
- Radek Záruba, Pavel Holubář
- Kvalheat - 01:33,490
- Semifinal - 01:33,056 (→ gick inte vidare)
Herrarnas K-2 1000 m
- Jan Andrlík, Jan Souček
- Kvalheat - 03:20,760
- Semifinal - DSQ (→ gick inte vidare)
Herrarnas K-4 1000 m
- Pavel Holubář, Pavel Hottmar, Karel Leština och Jiří Polívka
- Kvalheat - 03:02,053
- Semifinal - 03:02,851 (→ gick inte vidare)
Herrarnas C-1 500 m
- Martin Doktor
- Kvalheat - 01:51,174
- Semifinal - Bye
- Final - 02:37,467 (→ 8:e plats)
Herrarnas C-1 1000 m
- Martin Doktor
- Kvalheat - 03:55,216
- Semifinal - Bye
- Final - 04:02,335 (→ 8:e plats)
Herrarnas C-2 500 m
Herrarnas C-2 1000 m
- Slalom
- Herrar
Herrarnas K-1 slalom
- Tomáš Kobes
- Kval - 255,13
- Final - 226.99 (7:e plats)
- Jiří Prskavec
- Kval - 263,01
- Final - 234.66 (13:e plats)
Herrarnas C-1 slalom
Herrarnas C-2 slalom
- Damer
Damernas K-1 slalom
Segling
Finnjolle
- Michael Maier
- Lopp 1 - 8
- Lopp 2 - 19
- Lopp 3 - 12
- Lopp 4 - (24)
- Lopp 5 - 17
- Lopp 6 - (26) DNF
- Lopp 7 - 17
- Lopp 8 - 12
- Lopp 9 - 15
- Lopp 10 - 17
- Lopp 11 - 191
- Final - 136 (19:e plats)
Europajolle
- Lenka Šmídová
- Lopp 1 - (15)
- Lopp 2 - (19)
- Lopp 3 - 15
- Lopp 4 - 7
- Lopp 5 - 8
- Lopp 6 - 3
- Lopp 7 - 13
- Lopp 8 - 2
- Lopp 9 - 15
- Lopp 10 - 10
- Lopp 11 - 2
- Final - 75 (7:e plats)
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Jaroslav Makohin
- Kval — 311,67 (39:e plats, gick inte vidare)
Triathlon
Herrarnas triathlon
- Jan Řehula — 1:48:46,64 (brons)
- Martin Krňávek — 1:49:38,01 (13:e plats)
- Filip Ospalý — Fullföljde inte
Damernas triathlon
- Renata Berková — 2:08:08,37 (29:e plats)
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/CZE/summer/2000/ Arkiverad 14 juli 2011 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)