Rumänien deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 145 deltagare, 71 män och 74 kvinnor, och de tog totalt 26 medaljer.[1]
Medaljer
Guld
- Gabriela Szabo - Friidrott, 5 000 m
- Mihai Claudiu Covaliu - Fäktning, sabel, individuellt
- Florin Popescu och Mitică Pricop - Kanotsport, C-2 1000 meter
- Marius Urzică - Gymnastik, bygelhäst
- Simona Amânar - Gymnastik, mångkamp
- Simona Amânar, Loredana Boboc, Andreea Isărescu, Maria Olaru, Claudia Presecan och Andreea Răducan - Gymnastik, mångkamp, lag
- Angela Alupei och Constanța Burcică - Rodd, dubbelsculler lättvikt
- Georgeta Damian och Doina Ignat - Rodd, två utan styrman
- Veronica Cochelea, Georgeta Damian, Maria Magdalena Dumitrache, Liliana Gafencu, Elena Georgescu, Doina Ignat, Elisabeta Lipă, Ioana Olteanu och Viorica Susanu - Rodd, åtta med styrman
- Diana Mocanu - Simning, 100 m ryggsim
- Diana Mocanu - Simning, 200 m ryggsim
Silver
Brons
- Dorel Simion - Boxning, weltervikt
- Gabriela Szabo - Friidrott, 1 500 m
- Oana Pantelimon - Friidrott, höjdhopp
- Simona Amânar - Gymnastik, fristående
- Simona Richter - Judo, lätt tungvikt 78 kg
- Florin Popescu och Mitică Pricop - Kanotsport, C-2 500 meter
- Raluca Ioniță, Mariana Limbău, Elena Radu och Sanda Toma - Kanotsport, K-4 500 meter
- Beatrice Căslaru - Simning, 400 m individuell medley
- Iulian Raicea - Skytte, 25 m snabbpistol
Bordtennis
Boxning
Lätt flugvikt
- Marian Velicu
- Omgång 1 — Besegrade Ramazan Ballioglu från Turkiet
- Omgång 2 — Förlorade mot Maikro Romero från Kuba (→ gick inte vidare)
Flugvikt
- Bogdan Dobrescu
- Omgång 1 — Besegrade Yang Xiangzhong från Kina-Taipei
- Omgång 2 — Förlorade mot Manuel Mantilla från Kuba (→ gick inte vidare)
Bantamvikt
- George Olteanu
- Omgång 1 — Besegrade Artour Mikaelian från Grekland
- Omgång 2 — Besegrade Cesar Morales Velazquez från Mexiko
- Kvartsfinal — Förlorade mot Clarence Vinson från USA (→ gick inte vidare)
Fjädervikt
Lättvikt
- Gheorghe Lungu
- Omgång 1 — Besegrade Adisu Tebebu från Etiopien
- Omgång 2 — Förlorade mot Cristian Bejarano från Mexiko (→ gick inte vidare)
Weltervikt
- Dorel Simion
- Omgång 1 — Besegrade Ruben Fuchu från Puerto Rico
- Omgång 2 — Besegrade Roberto Guerra från Kuba
- Kvartsfinal — Besegrade Steven Küchler från Tyskland
- Semifinal — Förlorade mot Oleg Saitov från Ryssland — Brons
Lätt mellanvikt
- Marian Simion
- Omgång 1 — Besegrade Ciro Fabio di Corcia från Italien
- Omgång 2 — Besegrade José Luis Zertuche från Mexiko
- Kvartsfinal — Besegrade Frédéric Esther från Frankrike
- Semifinal — Besegrade Pornchai Thongburan från Thailand
- Final — Förlorade mot Yermakhan Ibraimov från Kazakstan — Silver
Mellanvikt
- Adrian Diaconu
- Omgång 1 — Besegrade Abdelhani Kinzi från Algeria
- Omgång 2 — Besegrade Jitender Kumar från Indien
- Kvartsfinal — Förlorade mot Jorge Gutiérrez från Kuba (→ gick inte vidare)
Lätt tungvikt
- Grigore Claudiu Rasco
- Omgång 1 — Förlorade mot Sergei Mikhailov från Uzbekistan (→ gick inte vidare)
Supertungvikt
- Constantin Onofrei
- Omgång 1 — Bye
- Omgång 2 — Förlorade mot Samuel Peter från Nigeria (→ gick inte vidare)
Brottning
Friidrott
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Florin Ionescu
- Omgång 1 — 08:37.44 (→ gick inte vidare)
Herrarnas kulstötning
- Gheorghe Guşet
- Kval — 18.56 (→ gick inte vidare)
Herrarnas diskuskastning
- Costel Grasu
- Kval — NM (→ gick inte vidare)
Herrarnas längdhopp
- Bogdan Ţărus
- Kval — 8.00
- Final — 8.00 (→ 8:e plats)
Herrarnas tresteg
- Ionuţ Pungă
- Kval — 16.72 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 20 kilometer gång
- Costică Bălan
- Final — 1:23:42 (→ 18:e plats)
Damernas 400 meter
- Otillia Silvia Ruicu
- Omgång 1 — 52.65
- Omgång 2 — 52.28 (→ gick inte vidare)
Damernas 800 meter
- Elena Iagăr
- Omgång 1 — 02:07.56 (→ gick inte vidare)
Damernas 1 500 meter
- Gabriela Szabo
- Omgång 1 — 04:08.33
- Semifinal — 04:07.38
- Final — 04:05.27 (→ Brons)
- Violeta Szekely
- Omgång 1 — 04:10.18
- Semifinal — 04:06.60
- Final — 04:05.15 (→ Silver)
- Elena Iagăr
- Omgång 1 — 04:11.35
- Semifinal — 04:14.75 (→ gick inte vidare)
Damernas 5 000 meter
- Gabriela Szabo
- Omgång 1 — 15:08.36
- Final — 14:40.79 (→ Guld) — olympiskt rekord
Damernas 400 meter häck
- Ionela Târlea
- Omgång 1 — 56.40
- Semifinal — 54.70
- Final — 54.35 (→ 6:e plats)
Damernas diskuskastning
Damernas spjutkastning
- Ana Mirela Ţermure
- Kval — 56.31 (→ gick inte vidare)
- Felicea Moldovan Tilea
- Kval — 58.75 (→ gick inte vidare)
Damernas tresteg
- Cristina Elena Nicolau
- Kval — 14.14
- Final — 14.17 (→ 6:e plats)
Damernas höjdhopp
- Oana Manuela Pantelimon
- Kval — 1.94
- Final — 1.99 (→ Brons)
- Monica Iagăr-Dinescu
- Kval — 1.94
- Final — 1.93 (→ 9:e plats)
Damernas 20 kilometer gång
- Norica Câmpean
- Final — 1:31:50 (→ 6:e plats)
- Ana Maria Groza
- Final — 1:33:38 (→ 13:e plats)
Damernas maraton
- Alina Gherasim
- Final — 2:36:16 (→ 29:e plats)
Damernas sjukamp
- Viorica Ţigău
- 100 m häck — 13.39
- Höjd — 1.72
- Kula — 11.53
- 200 m — 24.80
- Längd — 6.01
- Spjut — 43.38
- 800 m — 02:19.65
- Poäng — 5893 (→ 18:e plats)
Fäktning
Herrarnas sabel
Herrarnas sabel, lag
Damernas florett
Gymnastik
Handboll
- Damer
- Gruppspel
- Slutspel
Judo
Kanotsport
Sprint Herrar Herrarnas K-1 500 m
- Geza Magyar
- Kvalheat — 01:42,733
- Semifinal — 01:41,482 (→ gick inte vidare)
Herrarnas K-1 1000 m
- Marian Băban
- Kvalheat — 03:45,127
- Semifinal — 03:47,215 (→ gick inte vidare)
Herrarnas K-2 500 m
- Vasile Curuzan, Nicu Romică Şerban
- Kvalheat — 01:33,184
- Semifinal — 01:32,975 (→ gick inte vidare)
Herrarnas K-4 1000 m
- Vasile Curuzan, Sorin Petcu, Nicu Romică Şerban, Marian Sîrbu
- Kvalheat — 03:05,341
- Semifinal — 03:05,101 (→ gick inte vidare)
Herrarnas C-1 500 m
- Florin Huidu
- Kvalheat — 01:53,076
- Semifinal — 01:53,277 (→ gick inte vidare)
Herrarnas C-1 1000 m
- Florin Huidu
- Kvalheat — 03:56,770
- Semifinal — 04:03,901 (→ gick inte vidare)
Herrarnas C-2 500 m
Herrarnas C-2 1000 m
- Damer
Damernas K-1 500 m
- Sanda Toma
- Kvalheat — 01:54,738
- Semifinal — 01:56,310 (→ gick inte vidare)
Damernas K-2 500 m
- Raluca Andreea Ioniţă, Mariana Limbău
- Kvalheat — 01:43,204
- Semifinal — Bye
- Final — 01:59,264 (→ 4:e plats)
Damernas K-4 500 m
Modern femkamp
Rodd
Simhopp
Herrar
Hoppare | Gren | Kval | Semifinal | Final |
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering |
Gabriel Chereches | Herrarnas 3 m | 318,27 | 35 | Gick inte vidare |
Herrarnas 10 m | 320,61 | 30 | Gick inte vidare |
Damer
Hoppare | Gren | Kval | Semifinal | Final |
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering |
Clara Elena Ciocan | Damernas 10 m | 265,29 | 21 | Gick inte vidare |
Anişoara Oprea | Damernas 10 m | 221,82 | 36 | Gick inte vidare |
Tennis
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/ROU/summer/2000/ Arkiverad 5 mars 2009 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)