Schweiz deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 105 deltagare, 66 män och 39 kvinnor, och de tog totalt nio medaljer.[1]
Medaljer
Guld
Silver
- Barbara Blatter - Cykling, mountainbike
- Markus Fuchs, Beat Mändli, Lesley McNaught och Willi Melliger - Ridsport, hoppning lag
- Gianna Hablützel-Bürki - Fäktning, värja, individuellt
- Gianna Hablützel-Bürki, Sophie Lamon, Diana Romagnoli och Tabea Steffen - Fäktning, värja, lag
- Xeno Müller - Rodd, singelsculler
- Michel Ansermet - Skytte, 25 m snabbpistol
Brons
Brottning
Cykling
Mountainbike
Herrarnas terränglopp
Damernas terränglopp
- Chantal Daucourt
- Final — 1:56:49.53 (11:e plats)
Landsväg
Herrarnas tempolopp
Herrarnas linjelopp
- Mauro Gianetti
- Final — 5:30:46 (54:e plats)
Damernas tempolopp
Damernas linjelopp
- Yvonne Schnorf
- Final — 3:06:31 (9:e plats)
- Priska Doppmann
- Final — 3:10:17 (32:e plats)
Bana
Herrarnas förföljelse
Herrarnas poänglopp
Herrarnas Madison
Friidrott
Herrarnas 800 meter
- Andre Bucher
- Omgång 1 — 01:46.51
- Semifinal — 01:44.38
- Final — 01:45.40 (5:e plats)
Herrarnas 110 meter häck
- Paolo Della Santa
- Omgång 1 — 14.12 (gick inte vidare)
- Raphael Monachon
- Omgång 1 — 14.8 (gick inte vidare)
Herrarnas 4 x 400 meter stafett
- Nicolas Baeriswyl, Andre Bucher, Laurent Clerc, Alain Rohr
- Omgång 1 — 03:06.01 (gick inte vidare)
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Christian Belz
- Omgång 1 — 08:33.45 (gick inte vidare)
Herrarnas maraton
- Viktor Roethlin
- Final — 2:20:06 (36:e plats)
Herrarnas tiokamp
- Philipp Huber
- 100m — 11.35
- Längd — DNS
- Kula — DNS
Damernas 100 meter
- Mireille Donders
- Omgång 1 — 11.63 (gick inte vidare)
Damernas 200 meter
- Mireille Donders
- Omgång 1 — 23.44 (gick inte vidare)
Damernas 1 500 meter
- Anita Wyermann
- Omgång 1 — 04:09.28
- Semifinal — 04:30.80 (gick inte vidare)
- Sabine Fischer
- Omgång 1 — 04:10.78
- Semifinal — 04:06.67
- Final — 04:08.84 (9:e plats)
Damernas maraton
- Daria Nauer
- Final — 2:43:00 (38:e plats)
Fäktning
Herrarnas värja
Herrarnas sabel
Damernas värja
Damernas värja, lag
Gymnastik
Judo
Kanotsport
Sprint Herrar Herrarnas K-1 500 m
- Adrian Hermann Bachmann
- Kvalheat — 01:45,187 (gick inte vidare)
Herrarnas K-1 1000 m
- Adrian Hermann Bachmann
- Kvalheat — 03:45,705
- Semifinal — 03:47,479 (gick inte vidare)
- Slalom
- Herrar
Herrarnas K-1 slalom
- Mathias Roethenmund
- Kval — 253,02
- Final — 227,96 (9:e plats)
- Damer
Damernas K-1 slalom
- Sandra Friedli
- Kval — 306,01
- Final — 262,30 (9:e plats)
Modern femkamp
Ridsport
Rodd
Segling
Finnjolle
- Peter Theurer
- Lopp 1 — 16
- Lopp 2 — 13
- Lopp 3 — (21)
- Lopp 4 — 4
- Lopp 5 — 18
- Lopp 6 — 19
- Lopp 7 — 8
- Lopp 8 — 20
- Lopp 9 — (26) DNC
- Lopp 10 — 4
- Lopp 11 — 18
- Final — 120 (18:e plats)
470
- Lukas Erni och Simon Bruegger
- Lopp 1 — (30) OCS
- Lopp 2 — (28)
- Lopp 3 — 27
- Lopp 4 — 24
- Lopp 5 — 20
- Lopp 6 — 7
- Lopp 7 — 20
- Lopp 8 — 26
- Lopp 9 — 27
- Lopp 10 — 8
- Lopp 11 — 25
- Final — 184 (27:e plats)
Mistral
- Anja Kaeser
- Lopp 1 — 14
- Lopp 2 — (16)
- Lopp 3 — 7
- Lopp 4 — 7
- Lopp 5 — 10
- Lopp 6 — 12
- Lopp 7 — 13
- Lopp 8 — 10
- Lopp 9 — 13
- Lopp 10 — (18)
- Lopp 11 — 4
- Final — 90 (12:e plats)
Starbåt
- Flabio Marazzi och Renato Marazzi
- Lopp 2 — 14
- Lopp 3 — 4
- Lopp 4 — (17) DSQ
- Lopp 5 — (17) DSQ
- Lopp 6 — (17) DNF
- Lopp 7 — 16
- Lopp 8 — 12
- Lopp 9 — 6
- Lopp 10 — 10
- Lopp 11 — 5
- Final — 97 (15:e plats)
49er
- Thomas Rueegge och Claude Maurer
- Lopp 1 — 15
- Lopp 2 — 6
- Lopp 3 — 14
- Lopp 4 — 4
- Lopp 5 — 10
- Lopp 6 — (17)
- Lopp 7 — 8
- Lopp 8 — 9
- Lopp 9 — (17)
- Lopp 10 — 14
- Lopp 11 — 11
- Lopp 12 — 15
- Lopp 13 — 9
- Lopp 14 — 13
- Lopp 15 — 12
- Lopp 16 — 11
- Final — 151 (15:e plats)
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Jean-Romain Delaloye
- Kval — 292,68 (45:e plats, gick inte vidare)
- Damernas 3 m
- Catherine Maliev — Aviolat
- Kval — 204,06 (38:e plats, gick inte vidare)
- Damernas 3 m parhoppning
- Catherine Maliev — Aviolat, Jacquiline Schneider
- Final — 256,2 (8:e plats)
Tennis
Herrsingel
Triathlon
Herrarnas triathlon
- Reto Hug — 1:49:21,30 (→ 8:e plats)
- Markus Keller — 1:50:15,25 (→ 18:e plats)
- Jean-Christophe Guinchard — 1:50:50,76 (→ 24:e plats)
Damernas triathlon
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/SUI/summer/2000/ Arkiverad 24 september 2008 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)