Thailand i olympiska sommarspelen 1996
| ||||||
Kommitté | Thailands Olympiska Kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 1996 i Atlanta | ||||||
Deltagare | 37 deltagare i 10 grenar | |||||
Fanbärare | Vissanu Sophanich | |||||
| ||||||
| ||||||
Thailand i olympiska sommarspelen | ||||||
1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | ||||||
Thailand i olympiska vinterspelen | ||||||
2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 |
Thailand deltog i de olympiska sommarspelen 1996 med en trupp bestående av 37 deltagare, som tog två medaljer.[1]
Medaljer
Guld
Brons
Badminton
- Huvudartikel: Badminton vid olympiska sommarspelen 1996
Herrar
Idrottare | Gren | 32-delsfinal | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | |||
Kitipon Kitikul | Herrsingel | Todor Velkov (BUL) W (15-7,17-15) | Fumihiko Machida (JPN) L (7-15,11-15) | Gick inte vidare | ||||
Siripong Siripul Khunakorn Sudhisodhi | Herrdubbel | i.u. | Ha Tae-kwon Kang Kyung-Jin (KOR) L (8-15,5-15) | Gick inte vidare | ||||
Pramote Teerawiwatana Sakrapee Thongsari | Herrdubbel | i.u. | Bye | Simon Archer Chris Hunt (GBR) L (14-18,11-15) | Gick inte vidare |
Damer
Idrottare | Gren | 32-delsfinal | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | |||
Somharuthai Jaroensiri | Damsingel | Elsa Nielsen (ISL) W (11-1,11-2) | Margit Borg (SWE) L (3-11,11-7,5-11) | Gick inte vidare | ||||
Pornsawan Plungwech | Damsingel | Catrine Bengtsson (SWE) W (11-4,4-11,11-6) | Jeng Shwu-Zen (TPE) W (11-5,11-0) | Han Jingna (CHN) L (3-11,6-11) | Gick inte vidare |
Bordtennis
- Huvudartikel: Bordtennis vid olympiska sommarspelen 1996
Boxning
- Huvudartikel: Boxning vid olympiska sommarspelen 1996
Idrottare | Gren | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | |||
Somrot Kamsing | Lätt flugvikt | Yaşar Giritli (TUR) W 19:4 | Sabin Bornei (ROU) W 18:7 | Daniel Petrov (BUL) L 6:18 | Gick inte vidare | ||
Parmuansak Phosuvan | Flugvikt | Khaled Falah (SYR) L 9:11 | Gick inte vidare | ||||
Vichai Khadpo | Bantamvikt | Claude Lambert (CAN) W 12:2 | Carlos Barreto (VEN) W 14:6 | Hicham Nafil (MAR) W 13:4 | István Kovács (HUN) L 7:12 | Gick inte vidare | |
Kamsing Somluck | Fjädervikt | Luis Seda (PUR) W 13:2 | Phillip Ndou (RSA) W 12:7 | Ramaz Paliani (RUS) W 13:4 | Pablo Chacón (ARG) W 20:8 | Serafim Todorov (BUL) W 8:5 | |
Phongsit Wiangviset | Lättvikt | Irvin Buhlalu (RSA) W 21:5 | Jaroslav Konečný (CZE) W 20:6 | Terrance Cauthen (USA) L 10:14 | Gick inte vidare | ||
Parkpoom Jangphonak | Weltervikt | Sergly Dzinziruk (UKR) L 10:20 | Gick inte vidare |
Friidrott
- Huvudartikel: Friidrott vid olympiska sommarspelen 1996
Herrarnas 4 x 100 meter stafett
- Sayan Namwong, Worasit Vechaphut, Kongdech Natenee och Ekkachai Janthana
Damernas 4 x 100 meter stafett
- Sunisa Kawrungruang, Kwuanfah Inchareon, Savitree Srichure och Supaporn Hubson
Segling
- Huvudartikel: Segling vid olympiska sommarspelen 1996
- Herrar
Seglare | Gren | Lopp | Nettopoäng | Slutlig placering | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | ||||
Arun Homraruen | Mistral | 13 | 27 | 14 | 28 | 17 | 5 | 34 | 135 | 21 |
Simhopp
- Huvudartikel: Simhopp vid olympiska sommarspelen 1996
- Herrar
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Suchart Pichi | Herrarnas 3 m | 257,13 | 34 | Gick inte vidare | |||
Herrarnas 10 m | 290,64 | 29 | Gick inte vidare |
- Damer
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Sukrutai Tommaoros | Damernas 10 m | 115,44 | 33 | Gick inte vidare |
Tennis
- Huvudartikel: Tennis vid olympiska sommarspelen 1996
Spelare | Gren | Omgång 1 | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Placering | ||
(WC) Benjamas Sangaram Tamarine Tanasugarn | Damdubbel | Christína Papadáki Christina Zachariadou (GRE) W 2-1 (6-2,6(3)-7,6-2) | Chen Li-Ling Yi Jing-Qian (CHN) W 2-1 (2-6,6-4,6-4) | Conchita Martínez Arantxa Sánchez Vicario (ESP) L 0-2 (2-6,1-6) | Gick inte vidare |
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/THA/summer/1996/ Arkiverad 14 juli 2011 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)
|