Österrike i olympiska sommarspelen 1996
| ||||||
Kommitté | Österrikes olympiska kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 1996 i Atlanta | ||||||
Deltagare | 72 deltagare i 15 grenar | |||||
• Damer | 16 | |||||
• Herrar | 56 | |||||
Fanbärare | Hubert Raudaschl | |||||
| ||||||
| ||||||
Österrike i olympiska sommarspelen | ||||||
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | ||||||
Österrike i olympiska vinterspelen | ||||||
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 |
Österrike deltog i de olympiska sommarspelen 1996 med en trupp bestående av 72 deltagare, som totalt tog 3 medaljer.[1]
Badminton
- Huvudartikel: Badminton vid olympiska sommarspelen 1996
Bordtennis
- Huvudartikel: Bordtennis vid olympiska sommarspelen 1996
Cykling
- Huvudartikel: Cykling vid olympiska sommarspelen 1996
Landsväg
- Tanja Klein
- Final — 02:37:06 (→ 22:e plats)
- Tanja Klein
- Final — 42:03 (→ 23:e plats)
Bana
- Franz Stocher
- Final — 5 poäng (→ 12:e plats)
Mountainbike
- Ernst Denifl
- Final — 2:45:34 (→ 28:e plats)
Friidrott
- Huvudartikel: Friidrott vid olympiska sommarspelen 1996
Men's 1,500 metres
- Werner Edler-Muhr
- Kval — 3:45,02 (→ gick inte vidare)
- Thomas Ebner
- Kval — 3:48,38 (→ gick inte vidare)
Women's Long Jump
- Lyudmila Ninova
- Kval — NM (→ gick inte vidare)
Women's High Jump
- Sigrid Kirchmann
- Kval — startade inte (→ ingen placering)
Fäktning
- Huvudartikel: Fäktning vid olympiska sommarspelen 1996
- Benny Wendt
- Michael Ludwig
- Marco Falchetto
- Benny Wendt, Marco Falchetto, Michael Ludwig
Gymnastik
- Huvudartikel: Gymnastik vid olympiska sommarspelen 1996
Judo
- Huvudartikel: Judo vid olympiska sommarspelen 1996
Kanotsport
- Huvudartikel: Kanotsport vid olympiska sommarspelen 1996
Ridsport
- Huvudartikel: Ridsport vid olympiska sommarspelen 1996
Rodd
- Huvudartikel: Rodd vid olympiska sommarspelen 1996
Segling
- Huvudartikel: Segling vid olympiska sommarspelen 1996
Simhopp
- Huvudartikel: Simhopp vid olympiska sommarspelen 1996
- Richard Frece
- Kval — 365,73
- Semifinal — 197,91 (→ gick inte vidare, 14:e plats)
- Anja Richter
- Kval — 266,13
- Semifinal — 160,83
- Final — 247,62 (→ 11:e plats)
Tennis
- Huvudartikel: Tennis vid olympiska sommarspelen 1996
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/AUT/summer/1996/ Arkiverad 23 maj 2009 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)
|