Portugal deltog i de olympiska sommarspelen 1996 med en trupp bestående av tre deltagare, och landet tog två medaljer.[1]
Medaljer
Guld
Brons
Brottning
Bantamvikt, grekisk-romersk stil
- David Maia
- Omgång 1 — Luis Sarmiento Hernández (CUB) (→ förlorade med 5-0)
- Omgång 2 — Armando Fernández (MEX) (→ förlorade med 7-3, gick inte vidare)
Bågskytte
Herrarnas individuella
Omgång | 1:a halvan | 2:a halvan | Totalt |
Poäng | 322 | 328 | 650 |
- Elimineringsrunda — 148 poäng (→ 58.a)
- Sextondelsfinal — Pawel Szymczak (POL) (→ förlorade med 152-148, gick inte vidare)
Cykling
Herrarnas linjelopp
- Cândido Barbosa — 5:01:29 (→ 112:a)
- José Azevedo — fullföljde inte
- Nuno Marta — 4:56:49 (→ 78:a)
- Orlando Rodrigues — 4:56:45 (→ 39:a)
- Pedro Lopes — 4:56:45 (→ 48:a)
Damernas linjelopp
- Ana Barros — 2:37:06 (→ 23:a)
Fotboll
- Herrar
Coach: Nelo Vingada
- Gruppspel
- Slutspel
Friidrott
Herrarnas 100 meter
- Luís Cunha
- Omgång 1 (heat 1) — 10,65 (→ 6:a, gick inte vidare)
Herrarnas 800 meter
- António Abrantes
- Omgång 1 (heat 5) — 1:47,73 (→ 5:a, gick inte vidare)
Herrarnas 1 500 meter
- António Travassos
- Omgång 1 (heat 3) — 3:42,01 (→ 10:a, gick inte vidare)
- Luís Feiteira
- Omgång 1 (heat 4) — 3:38,09 (→ 5:e plats, gick vidare som fjärde snabbaste förlorare)
- Semifinal 1 — 3:40,31 (→ 11:a, gick inte vidare)
- Luís Jesus
- Omgång 1 (heat 2) — 3:44,65 (→ 7:a, gick inte vidare)
Herrarnas 5 000 meter
- José Ramos
- Omgång 1 (heat 1) — 14:17,26 (→ 8:e plats)
- Semifinal 1 — 14:24,81 (→ 15:a, gick inte vidare)
- Luís Jesus
- Omgång 1 (heat 3) — 14:08.87 (→ 11:e plats, gick vidare som snabbaste 9:a)
- Semifinal 2 — startade inte
Herrarnas 10 000 meter
- Alfredo Braz
- Omgång 1 (heat 2) — 28:50,58 (→ 14:a, gick inte vidare)
- Carlos Patrício
- Omgång 1 (heat 1) — 29:15,41 (→ 15:a, gick inte vidare)
- Paulo Guerra
- Omgång 1 (heat 2) — fullföljde inte
Herrarnas maraton
- António Pinto — 2:16:41 (→ 14:e plats)
- Domingos Castro — 2:18:03 (→ 25:e plats)
- Manuel Matias — 2:20:58 (→ 46:e plats)
Herrarnas 20 kilometer gång
- José Urbano — 1:25:32 (→ 31:e plats)
Herrarnas 50 kilometer gång
- José Magalhães — 4:27:37 (→ 36:e plats)
Herrarnas 400 meter häck
- Carlos Silva
- Omgång 1 (heat 2) — 49,09s (→ 3:a, gick inte vidare)
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Eduardo Henriques
- Omgång 1 (heat 1) — 8:35,58 (→ 8:a, gick inte vidare)
- Vitor Almeida
- Omgång 1 (heat 2) — 8:48,16 (→ 11:a, gick inte vidare)
Herrarnas längdhopp
- Carlos Calado
- Kvalomgång (Grupp A) — 7,81 (→ 12:a, gick inte vidare)
1 | 2 | 3 | Resultat |
7,36 | 7,81 | X | 7,81 |
Herrarnas stavhopp
- Nuno Fernandes
- Kvalomgång (Grupp A) — 5,60 (→ 10:a, gick inte vidare)
5,20 | 5,40 | 5,60 | 5,70 | Result |
XO | O | XXO | XXX | 5,60 |
Herrarnas tresteg
- Carlos Calado
- Kvalomgång (Grupp A) — 16,65 (→ 10:a, gick inte vidare)
1 | 2 | 3 | Resultat |
16,43 | 16,65 | X | 16,65 |
Damernas 100 meter
- Lucrécia Jardim
- Omgång 1 (heat 6) — 11,32 (→ 3:e plats)
- Omgång 2 (heat 2) — 11,37 (→ 4:e plats)
- Semifinal 2 — 11,32 (→ 8th, did not advance)
Damernas 200 meter
- Lucrécia Jardim
- Omgång 1 (heat 2) — 22,95 (→ 3:e plats)
- Omgång 2 (heat 3) — 22,98 (→ 5:e plats, gick inte vidare)
Damernas 800 meter
- Eduarda Coelho
- Omgång 1 (heat 2) — 2:03,22 (→ 5:e plats, gick inte vidare)
Damernas 1 500 meter
- Carla Sacramento
- Omgång 1 (heat 2) — 4:13,57 (→ 3:e plats)
- Semifinal 2 — 4:06,70 (→ 5:e plats)
- Final — 4:03,91 (→ 6:e plats)
Damernas 5 000 meter
- Ana Dias
- Omgång 1 (heat 2) — 15:57,35 (→ 11:e plats, gick inte vidare)
Damernas 10 000 meter
- Conceição Ferreira
- Omgång 1 (heat 1) — 33:40,76 (→ 14:e plats, gick inte vidare)
- Fernanda Ribeiro
- Omgång 1 (heat 2) — 31:36,32 (→ 3:e plats)
- Final — 31:01.63 OR (→ Guld
Damernas maraton
- Manuela Machado — 2:31:11 (→ 7:e plats)
- Albertina Dias — 2:26:39 (→ 27:e plats)
- Albertina Machado — 2:43:44 → (47:e plats)
Damernas 10 kilometer gång
Damernas diskuskastning
- Teresa Machado
- Kvalomgång (Group A) — 62.02 (→ 5:a)
1 | 2 | 3 | Result |
59.14 | 62.02 | | 62.02 |
1 | 2 | 3 | Resultat |
61,38 | 60,48 | 60,02 | 61,38 |
Damernas kulstötning
- Teresa Machado
- Kvalomgång (Grupp A) — 15,91 (→ 12:a, gick inte vidare)
1 | 2 | 3 | Resultat |
15,91 | 15,62 | 15,60 | 15,91 |
Fäktning
Herrarnas värja
- Nuno Frazão
- Omgång A — Vitally Zakharov (BLR) (→ förlorade mot 15-11, gick inte vidare)
Gymnastik
Damernas individuella mångkamp
- Diana Teixeira — 72.609 poäng (→ 66:a)
Judo
Herrarnas extra lättvikt
- Pool A
- Omgång 1 — Ewan Beaton (CAN) (→ vann med waza-ari)
- Omgång 2 — Nigel Donohue (GBR) (→ förlorade med ippon)
Herrarnas halv lättvikt
- Pool A
- Omgång 1 — Jose Perez (PUR) (→ vann med ippon)
- Omgång 2 — Francesco Giorgi (ITA) (→ vann med koka)
- Omgång 3 — Taro Tan (CAN) (→ vann med yuko)
- Kvartsfinal — Udo Quellmalz (GER) (→ förlorade med ippon)
- Återkval A
- Omgång 1 — Bye
- Omgång 2 — Bye
- Omgång 3 — Israel Hernández Plana (CUB) (→ lost med ippon, did not advance)
Herrarnas lättvikt
- Pool A
- Omgång 1 — Bye
- Omgång 2 — Loris Mularoni (SMR) (→ vann med ippon)
- Omgång 3 — Vladimeri Dgebuadze (GEO) (→ förlorade med yusei-gachi, gick inte vidare)
Herrarnas halv tungvikt
- Pool A
- Omgång 1 — Bye
- Omgång 2 — Detlef Knorrek (GER) (→ vann med ippon)
- Omgång 3 — A. Sanchez Armentero (CUB) (→ vann med ippon)
- Kvartsfinal — Pawel Nastula (POL) (→ förlorade med ippon)
- Återkval A
- Omgång 1 — Bye
- Omgång 2 — Bye
- Omgång 3 — Antal Kovács (HUN) (→ förlorade med shido, gick inte vidare)
Damernas lättvikt
- Pool B
- Omgång 1 — Bye
- Omgång 2 — Ai-Chun Huang (TPE) (→ förlorade med yusei-gachi)
Kanotsport
Sprint Herrarnas C-1 1000 m
- Silvestre Pereira
- Omgång 1 (heat 2) — 4:42,72 (→ 8:e plats)
- Semifinal 2 — 4:31,20 (→ 7:e plats, gick inte vidare)
Herrarnas C-1 500 m
- Silvestre Pereira
- Omgång 1 (heat 2) — 2:01,58 (→ 7:e plats)
- Semifinal 1 — 1:57,95 (→ 7:e plats, gick inte vidare)
Herrarnas K-1 500 m
- José Garcia
- Omgång 1 (heat 2) — 1:52,76 (→ 8:e plats)
- Återkval 2 — 1:56,10 (→ 9:e plats, gick inte vidare)
Herrarnas K-1 1000 m
- José Garcia
- Omgång 1 (heat 1) — 3:56,06 (→ 4:e plats)
- Återkval 2 — 4:05,68 (→ 3:e plats)
- Semifinal 1 — 3:48,86 (→ 8:e plats, gick inte vidare)
Herrarnas K-2 500 m
- Joaquim Queirós och Rui Fernandes
- Omgång 1 (heat 1) — 1:33,86 (→ 5:e plats)
- Återkval 2 — 1:37,50 (→ 3:e plats)
- Semifinal 2 — 1:31,56 (→ 6:e plats)
Herrarnas K-2 1000 m
- Joaquim Queirós och Rui Fernandes
- Omgång 1 (heat 1) — 3:59,39 (→ 9:e plats)
- Återkval 2 — 3:36,49 (→ 5:e plats)
- Semifinal 2 — 3:22,27 (→ 6:e plats, gick inte vidare)
- Slalom
Herrarnas K-1 slalom
- Aníbal Fernandes — 158,72 (→ 30:e plats)
Åk 1 | Åk 2 | Resultat |
Tid (s) | Straff | Totalt | Tid (s) | Straff | Totalt |
158,72 | 0,00 | 158,72 | 160,00 | 10,00 | 170,00 | 158,72 |
Damernas K-1 slalom
- Florence Ferreira Fernandes — 208,20 (→ 22:a plats)
Åk 1 | Åk 2 | Resultat |
Tid (s) | Straff | Totalt | Tid (s) | Straff | Totalt |
192,19 | 20,00 | 212,19 | 203,20 | 5,00 | 208,20 | 208,20 |
Modern femkamp
- Herrar
- Manuel Barroso — 5246 poäng (→ 19:e plats)
Delmoment | Fäktning | Simning | Skytte | Löpning | Ridning | Totalt |
Vinster | Förluster | Straff | Tid | Straff | Träffar | Straff | Tid | Straff | Tid | Straff |
11 | 20 | 0 | 3:23,35 | 0 | 171 | 0 | 12:45,69 | 0 | 75,07 | 30 |
Poäng (Placering) | 670 (28:e) | 1248 (19:e) | 988 (24:e) | 1270 (7:e) | 1070 (5:e) | 5246 (19:e) |
Ridsport
Individuell hoppning
- António Vozone
- Kval — 13,75 straffpoäng (→ 69:e plats)
Tid | Straff | Placering |
Hinder | Tid | Totalt |
111,50 | 12 | 1,75 | 13,75 | 69:e plats |
- Miguel Leal
- Kval — 12.00 straffpoäng (→ 59:e plats)
Tid | Straff | Placering |
Hinder | Tid | Totalt |
102,37 | 12 | 0,00 | 12,00 | 59:e plats |
Rodd
Herrarnas lättvikts-fyra utan styrman
- Henrique Baixinho, João Fernandes, Manuel Fernandes och Samuel Aguiar
- Omgång 1 (heat 2) — 7:37,13 (→ 6:e)
- Återkval 3 — 6:15,82 (→ 5:e)
- Final C — 6:27,07 (→ 3:e, 15:e totalt)
Segling
Herrarnas grenar
Herrarnas finnjolle
- Vasco Batista — 129 poäng (→ 22:a)
Lopp | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Totalt | Netto |
Placering | 16:e | 23rd | 23rd | 22:e | 26:e | 7:e | 22:e | 14:e | 16:e | 9:e |
Poäng | 16 | 23 | 23 | 22 | 26 | 7 | 22 | 14 | 16 | 9 | 178 | 129 |
Herrarnas mistral
- João Rodrigues — 42 poäng (→ 7:e)
Lopp | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Totalt | Netto |
Placering | 14:e | 8:e | 9:e | 5:e | 2:e | 4:e | 6:e | 12:e | 8:e |
Poäng | 14 | 8 | 9 | 5 | 2 | 4 | 6 | 12 | 8 | 68 | 42 |
Herrarnas 470
Lopp | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Totalt | Netto |
Placering | 5:e | 10:e | 17:e | 7:e | 4:e | 8:e | 9:e | 5:e | 2:e | 12:e | 15:e |
Poäng | 5 | 10 | 17 | 7 | 4 | 8 | 9 | 5 | 2 | 12 | 15 | 94 | 62 |
Damernas grenar
Herrarnas europajolle
- Joana Pratas — 209 poäng (→ 25:e)
Lopp | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Totalt | Netto |
Placering | 25:e | 24:e | 23rd | 27:e | 25:e | 23rd | 16:e | 24:e | 24:e | 25:e | 26:e |
Poäng | 25 | 24 | 23 | 27 | 25 | 23 | 16 | 24 | 24 | 25 | 26 | 262 | 209 |
Herrarnas mistral
Lopp | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Totalt | Netto |
Placering | False start | 16:e | 19:e | 21st | 15:e | 23rd | 23rd | 19:e | 20:e |
Poäng | 28 | 16 | 19 | 21 | 15 | 23 | 23 | 19 | 20 | 184 | 133 |
Öppna grenar
Laser
- Vasco Serpa — 74 Poäng (→ 7:e)
Lopp | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Totalt | Netto |
Placering | 8:e | 3rd | 10:e | Felstart | 3rd | 9:e | 11:e | 11:e | 12:e | 16:e | 7:e |
Poäng | 8 | 3 | 10 | 57 | 3 | 9 | 11 | 11 | 12 | 16 | 7 | 147 | 74 |
Starbåt
- Diogo Cayolla och Raul Costa — 129 poäng (→ 21:e)
Lopp | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Totalt | Netto |
Placering | 19:e | 15:e | 16:e | 15:e | 18:e | 14:e | 20:e | 18:e | 21st | 14:e |
Poäng | 19 | 15 | 16 | 15 | 18 | 14 | 20 | 18 | 21 | 14 | 170 | 129 |
Tennis
Herrdubbel
- Bernardo Mota och Emanuel Couto
- Omgång 1 — Mark Knowles och Roger Smith (BAH) (→ förlorade med 7-6, 7-6 – gick inte vidare)
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/POR/summer/1996/ Arkiverad 14 juli 2011 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)