|
Data i miejsce urodzenia | 18 lipca 1984 Leszno |
Informacje klubowe |
Klub | liga polska: Wybrzeże Gdańsk liga szwedzka: Indianerna Kumla |
Kariera seniorska |
Lata | Klub | | Liga polska | 2000–2009 | Unia Leszno | 2010–2011 | Unia Tarnów | 2012–2020 | Stal Gorzów Wielkopolski | 2021–2022 | GKM Grudziądz | 2023 | Wilki Krosno | 2024 | Wybrzeże Gdańsk | | Liga angielska | 2003–2005 | Poole Pirates | 2007 | Lakeside Hammers | 2008 | Poole Pirates | 2009 | Belle Vue Aces | 2010 | Lakeside Hammers | 2010 | Birmingham Brummies | 2011 | Coventry Bees | 2012 | Poole Pirates | 2013 | Coventry Bees | 2016 | Coventry Bees | 2017 | Poole Pirates | 2017–2018 | Rye House Rockets | 2023 | King's Lynn Stars | | Liga szwedzka | 2004–2009 | Smederna Eskilstuna | 2009–2011 | Vargarna Norrköping | 2012 | Valsarna Hagfors | 2013–2014 | Västervik Speedway | 2015 | Lejonen Gislaved | 2016 | Masarna Avesta | 2018 | Dackarna Malilla | 2019–2021 | Lejonen Gislaved | 2022– | Indianerna Kumla | |
Dorobek medalowy |
Reprezentacja Polska | Mistrzostwa świata | złoto | 2007 | żużel, drużynowo | złoto | 2009 | żużel, drużynowo | złoto | 2011 | żużel, drużynowo | złoto | 2013 | żużel, drużynowo | złoto | 2016 | żużel, drużynowo | srebro | 2014 | żużel, drużynowo | srebro | 2014 | żużel, indywidualnie | Mistrzostwa świata juniorów | złoto | 2005 | żużel, indywidualnie | złoto | 2005 | żużel, drużynowo | srebro | 2002 | żużel, indywidualnie | Mistrzostwa Europy | złoto | 2003 | żużel, indywidualnie | złoto | 2005 | żużel, pary | srebro | 2002 | żużel, indywidualnie | brąz | 2016 | żużel, indywidualnie | |
Odznaczenia |
|
| Multimedia w Wikimedia Commons | |
Krzysztof Kasprzak (ur. 18 lipca 1984 w Lesznie) – polski żużlowiec.
Indywidualny wicemistrz świata z 2014. Pięciokrotny zwycięzca drużynowych mistrzostw świata z reprezentacją Polski (2007, 2009, 2011, 2013, 2016).
Jego indywidualny numer startowy to 187. Startował również z numerem 507.
Życiorys
Licencję uzyskał w 2000 roku w barwach Unii Leszno. Były indywidualny mistrz Polski (2014) i 3-krotny indywidualny wicemistrz Polski (2009, 2010, 2013).
Czterokrotny finalista indywidualnych mistrzostw świata juniorów, w tym mistrz świata w 2005 i srebrny medalista w 2002, dwukrotny finalista mistrzostw Europy juniorów do lat 19. W 2005 r. wywalczył dla Polski złote medale mistrzostw Europy par i drużynowych mistrzostw świata juniorów, czterokrotnie wystąpił również w Drużynowym Pucharze Świata – w 2004 r. zajął z drużyną czwarte miejsce, rok później wywalczył z drużyną złoto, pełniąc rolę rezerwowego (wystąpił w turnieju eliminacyjnym). W 2007 roku (z 14 punktami – najwięcej z drużyny) razem z kolegami wywalczył złoty medal, ten wyczyn powtórzył także w 2009 roku. W 2013 roku ponownie wraz z kolegami z reprezentacji: Maciejem Janowskim, Patrykiem Dudkiem i Jarosławem Hampelem zdobył złoto w finale Drużynowego Pucharu Świata rozgrywanego w Pradze. Trzykrotnie otrzymał dziką kartę na zawody z cyklu Grand Prix (w Bydgoszczy w 2004 oraz we Wrocławiu w 2005 i 2006). W 2008 rok był jego pełnoprawnym uczestnikiem zajmując 14. miejsce. Uczestniczy w rozgrywkach ligi brytyjskiej oraz szwedzkiej.
Na krajowych torach jego największym sukcesem jest złoty (2007 r.) i dwa srebrne (2002 i 2008 r.) medale drużynowych mistrzostw Polski z Unią Leszno. Zdobył także srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Polski w 2004 r., a także złoto z drużyną Unii Leszno w młodzieżowych drużynowych mistrzostwach Polski wraz z Robertem, swoim bratem w 2001. Zwycięzca Srebrnego Kasku w 2002. Drugi w Brązowym Kasku w 2003, trzeci w 2002. Wraz z bratem Robertem oraz Norbertem Kościuchem w 2005 roku sięgnął po złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych (srebro w 2004).
Tytuł mistrza świata juniorów w 2005 zdobył w niecodziennych okolicznościach. Wskutek opadów deszczu zawody w Wiener Neustadt przerwano po 12 wyścigach, a ponieważ nie doszło do bezpośrednich rywalizacji wszystkich zawodników, złoty medal rozlosowano między żużlowcami z równą liczbą punktów (po 8). Krzysztof Kasprzak wygrał losowanie z Czechem Tomášem Suchánkiem, który nie zgodził się wcześniej na rozegranie dodatkowego biegu barażowego o złoty medal. W 2002 zdobył w tych samych zawodach srebrny medal.
30 lipca 2007 prezydent Lech Kaczyński za osiągnięcia w sporcie żużlowym odznaczył Krzysztofa Kasprzaka Złotym Krzyżem Zasługi[1].
W 2008, pierwszy raz w karierze, Krzysztof Kasprzak startował jako stały uczestnik cyklu Grand Prix.
Od sezonu 2012 był zawodnikiem Stali Gorzów[2]. W tym samym roku wygrał Grand Prix Challenge, co umożliwiło mu starty w Grand Prix 2013[3]. W końcowej klasyfikacji cyklu zajął 10. miejsce, jednak powtórnie wywalczył awans na przyszły sezon poprzez GP Challenge.
Starty w Grand Prix 2014 rozpoczął od trzeciego miejsca podczas turniejach w Auckland i zwycięstwa w Bydgoszczy[4]. Po dwóch rundach plasował się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej, z przewagą jedenastu punktów nad drugim Nickim Pedersenem. Z powodu kontuzji, która przydarzyła mu się podczas turnieju Speedway Best Pairs Cup w Landshut, nie był w stanie wystartować w następnej rundzie GP[5]. Następna część cyklu nie szła mu już tak dobrze i po siedmiu rundach zajmował ósme miejsce. Jednak w dalszej części sezonu forma Kasprzaka mocno wystrzeliła i w pięciu ostatnich turniejach za każdym razem stawał na podium, wygrywając zawody w Dyneburgu i Toruniu. Dzięki dobrym startom w końcówce GP, przesunął się na drugie miejsce w końcowej klasyfikacji generalnej. Tym samym zdobył swój pierwszy i jak dotąd jedyny w karierze medal IMŚ[6]. Bardzo dobrze szło mu również w polskiej lidze, którą wygrał ze Stalą Gorzów. Ze średnią biegową wynoszącą 2,310 był drugim najlepszym zawodnikiem pod tym względem[7]. W 2014 wygrał też w indywidualnych mistrzostwach Polski.
Został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku[8]. Po sezonie 2015 wypadł z Grand Prix, zajmując w nim dopiero piętnaste miejsce.
W 2018 ostatni raz przekroczył średnią 2pkt/bieg w Ekstralidze[7].
Po sezonie 2020 opuścił Stal Gorzów. Jeździł w tym klubie przez 9 lat. Zdobył z nim 6 medali drużynowych mistrzostw Polski, w tym dwa złote (2014, 2016). Od 2021 startuje w barwach GKMu Grudziądz[9]. Dzięki wywalczeniu awansu w GP Challenge, startował w Grand Prix 2021[10]. Podobnie jak sześć lat wcześniej, zajął w nim odległe miejsce. W jedenastu rundach zdobył tylko 28 punktów, co dało mu 16. miejsce w klasyfikacji końcowej.
W sezonie 2023 reprezentował Wilki Krosno[11]. Następnie w 2024 roku przeniósł się do Wybrzeża Gdańsk[potrzebny przypis].
Życie prywatne
Syn Zenona Kasprzaka i brat Roberta Kasprzaka, również żużlowców.
Osiągnięcia
Zwycięstwa w poszczególnych zawodach Grand Prix
Miejsca na podium
Nr | Dzień | Rok | Nazwa | Miejscowość | Tor | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
1. | 8 września | 2007 | Grand Prix Polski | Bydgoszcz | Stadion Polonii | 2. | 17 | (3,0,3,3,2,2,4) | Tomasz Gollob |
2. | 25 sierpnia | 2012 | Grand Prix Wielkiej Brytanii | Cardiff | Millennium Stadium (sztuczny tor) | 2. | 13 | (0,3,0,2,2,2,4) | Chris Holder |
3. | 18 maja | 2013 | Grand Prix Czech | Praga | Stadion Markéta | 2. | 12 | (1,2,3,1,1,2,2) | Tai Woffinden |
4. | 1 czerwca | 2013 | Grand Prix Wielkiej Brytanii | Cardiff | Millennium Stadium (sztuczny tor) | 3. | 13 | (2,3,0,3,2,2,1) | Emil Sajfutdinow |
5. | 5 kwietnia | 2014 | Grand Prix Nowej Zelandii | Auckland | Western Springs | 3. | 17 | (3,3,3,2,2,3,1) | Martin Smolinski |
6. | 26 kwietnia | 2014 | Grand Prix Europy | Bydgoszcz | Stadion Polonii | 1. | 18 | (3,3,3,1,3,2,3) | — |
7. | 17 sierpnia | 2014 | Grand Prix Łotwy | Dyneburg | Latvijas spīdveja centrs | 1. | 17 | (2,2,3,3,2,2,3) | — |
8. | 30 sierpnia | 2014 | Grand Prix Polski | Gorzów Wielkopolski | Stadion im. Edwarda Jancarza | 3. | 16 | (3,3,2,3,2,2,1) | Bartosz Zmarzlik |
9. | 13 września | 2014 | Grand Prix Nordyckie | Vojens | Vojens Speedway Center | 3. | 12 | (2,3,1,0,3,2,1) | Andreas Jonsson |
10. | 27 września | 2014 | Grand Prix Skandynawii | Sztokholm | Friends Arena (sztuczny tor) | 3. | 11 | (3,3,1,0,1,2,1) | Jarosław Hampel |
11. | 11 października | 2014 | Grand Prix Polski | Toruń | Motoarena | 1. | 17 | (2,2,2,3,3,2,3) | — |
Punkty w poszczególnych zawodach Grand Prix
Sezon 2004 | | | | | | | | | | miejsce | punkty | – | – | – | – | – | – | – | 3 | – | 34 | 3 | Sezon 2005 | | | | | | | | | | miejsce | punkty | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – | 22 | 4 | Sezon 2006 | | | | | | | | | | | miejsce | punkty | – | 6 | – | – | – | – | – | – | – | – | 20 | 6 | Sezon 2007 | | | | | | | | | | | | miejsce | punkty | – | – | – | – | – | – | – | – | 17 | – | – | 17 | 17 | Sezon 2008 | | | | | | | | | | | | miejsce | punkty | 6 | 6 | 5 | 3 | 4 | 1 | 9 | 7 | 6 | 8 | 5 | 14 | 57 | Sezon 2012 | | | | | | | | | | | | | miejsce | punkty | – | – | – | – | – | – | – | – | 13 | – | 4 | – | 18 | 17 | Sezon 2013 | | | | | | | | | | | | | miejsce | punkty | 6 | 0 | 7 | 12 | 13 | 10 | 6 | 5 | 3 | 8 | 10 | 9 | 10 | 89 | Sezon 2014 | | | | | | | | | | | | | miejsce | punkty | 17 | 18 | – | 7 | 0 | 7 | 10 | 17 | 16 | 12 | 11 | 17 | | 132 | Sezon 2015 | | | | | | | | | | | | | miejsce | punkty | 3 | 10 | 4 | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 3 | 6 | 1 | 9 | 15 | 45 | Sezon 2016 | | | | | | | | | | | | miejsce | punkty | – | – | – | – | – | – | 7 | – | – | – | – | 20 | 7 | Sezon 2017 | | | | | | | | | | | | | miejsce | punkty | – | – | – | – | – | – | – | 6 | – | – | – | – | 24 | 6 | Sezon 2018 | | | | | | | | | | | miejsce | punkty | 7 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 19 | 7 | Sezon 2021 | | | | | | | | | | | | miejsce | punkty | 1 | 4 | 1 | 1 | 3 | 4 | 2 | 2 | 1 | 6 | 3 | 16 | 28 | | Statystyki | Starty | 66 | Zwycięstwa | 3 | Miejsca na podium | 11 | Finalista | 12 | Punkty | 418 | |
Dzień | Rok | Drużyna | Miejscowość | Miejsce | Skład | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
7 sierpnia | 2004 | Polska | Poole | 4. | [a] | 0 (22) | (0,0,0,-,-) | Szwecja |
22 lipca | 2006 | Polska | Reading | 5. (3 w barażu) | [b] | 0 | (0,0,-,-,-) | Dania |
21 lipca | 2007 | Polska | Leszno | 1. | [c] | 14 (55) | (3,3,2,3,3) | — |
18 lipca | 2009 | Polska | Leszno | 1. | [d] | 10 (44) | (3,1,1,3,2) | — |
16 lipca | 2011 | Polska | Gorzów Wielkopolski | 1. | [e] | 8 (51) | (2,1,0,3,2) | — |
20 lipca | 2013 | Polska | Praga | 1. | [f] | 7 (41) | (2,2,1,d,2) | — |
2 sierpnia | 2014 | Polska | Bydgoszcz | 2. | [g] | 11 (37) | (3,2,3,1,2) | Dania |
30 lipca | 2016 | Polska | Manchester | 1. | [h] | 8 (39) | (1,3,2,0,2) | — |
Dzień | Rok | Drużyna | Miejscowość | Miejsce | Skład | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
1 października | 2005 | Polska | Pardubice | 1. | [i] | 13 (41) | (3,2,3,2,3) | — |
Sezon | Klub | Miejsce | Średnia biegowa | Liga | Zwycięzca ligi | Mistrz Polski |
2000 | Unia Leszno | 7. | NS | Ekstraliga | Polonia Bydgoszcz |
2001 | Unia Leszno | 7. | 1,629 | Ekstraliga | Apator Adriana Toruń |
2002 | Unia Leszno | 2. | 1,790 | Ekstraliga | Polonia Bydgoszcz |
2003 | Unia Leszno | 6. | 2,035 | Ekstraliga | Top Secret Włókniarz Częstochowa |
2004 | Unia Leszno | 5. | 2,014 | Ekstraliga | Unia Tarnów |
2005 | Unia Leszno | 5. | 2,081 | Ekstraliga | Unia Tarnów |
2006 | Unia Leszno | 5. | 1,902 | Ekstraliga | Atlas Wrocław |
2007 | Unia Leszno | 1. | 2,160 | Ekstraliga | — |
2008 | Unia Leszno | 2. | 2,010 | Ekstraliga | Unibax Toruń |
2009 | Unia Leszno | 5. | 1,877 | Ekstraliga | Falubaz Zielona Góra |
2010 | Tauron Azoty Tarnów | 5. | 1,790 | Ekstraliga | Unia Leszno |
2011 | Tauron Azoty Tarnów | 7. | 1,720 | Ekstraliga | Stelmet Falubaz Zielona Góra |
2012 | Stal Gorzów Wielkopolski | 2. | 1,833 | Ekstraliga | Azoty Tauron Tarnów |
2013 | Stal Gorzów Wielkopolski | 5. | 1,939 | Ekstraliga | Stelmet Falubaz Zielona Góra |
2014 | Stal Gorzów Wielkopolski | 1. | 2,310 | Ekstraliga | — |
2015 | Stal Gorzów Wielkopolski | 6. | 1,477 | Ekstraliga | Unia Leszno |
2016 | Stal Gorzów Wielkopolski | 1. | 2,157 | Ekstraliga | — |
2017 | Stal Gorzów Wielkopolski | 3. | 1,826 | Ekstraliga | Unia Leszno |
2018 | Stal Gorzów Wielkopolski | 2. | 2,215 | Ekstraliga | Unia Leszno |
2019 | Stal Gorzów Wielkopolski | 7. | 1,681 | Ekstraliga | Unia Leszno |
2020 | Stal Gorzów Wielkopolski | 2. | 1,214 | Ekstraliga | Unia Leszno |
2021 | ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz | 7. | 1,489 | Ekstraliga | Betard Sparta Wrocław |
2022 | ZOOLeszcz GKM Grudziądz | 7. | 1,662 | Ekstraliga | Motor Lublin |
2023 | Cellfast Wilki Krosno | 8. | 1,544 | Ekstraliga | Motor Lublin |
Sezon | Klub | Miejsce | Liga | Średnia/bg | Średnia/mc | Pkt | Bonusy | Razem | Komplety | Biegi | Mecze |
2001 | Unia Leszno | 7 | Ekstraliga | 1,438 (35) | 5,455 (36) | 60 (39) | 9 | 69 (39) | 0 | 48 | 11 |
2002 | Unia Leszno | | Ekstraliga | 1,655 (24) | 6,000 (34) | 84 (26) | 7 | 91 (25) | 1 – (1 pł.) | 55 | 14 |
2003 | Unia Leszno | 6 | Ekstraliga | 1,932 (17) | 9,643 (13) | 135 (10) | 8 | 143 (9) | 1 | 74 | 14 |
2004 | Unia Leszno | 5 | Ekstraliga | 1,976 (17) | 7,500 (21) | 75 (32) | 6 | 81 (34) | 1 – (1 pł.) | 41 | 10 |
2005 | Unia Leszno | 5 | Ekstraliga | 2,132 (12) | 11,143 (8) | 156 (7) | 6 | 162 (7) | 1 | 76 | 14 |
2006 | Unia Leszno | 5 | Ekstraliga | 1,806 (22) | 6,375 (28) | 51 (41) | 5 | 56 (41) | 1 – (1 pł.) | 31 | 8 |
2007 | Unia Leszno | | Ekstraliga | 2,219 (8) | 10,500 (12) | 147 (8) | 15 | 162 (5) | 2 – (2 pł.) | 73 | 14 |
2008 | Unia Leszno | | Ekstraliga | 2,058 (10) | 9,071 (15) | 127 (15) | 15 | 142 (13) | 0 | 69 | 14 |
2009 | Unia Leszno | 5 | Ekstraliga | 1,959 (14) | 9,429 (15) | 132 (14) | 11 | 143 (12) | 0 | 73 | 14 |
2010 | Tauron Azoty Tarnów | 5 | Ekstraliga | 1,729 (22) | 8,286 (17) | 116 (16) | 5 | 121 (18) | 0 | 70 | 14 |
2011 | Tauron Azoty Tarnów | 7 | Ekstraliga | 1,775 (21) | 8,143 (19) | 114 (19) | 12 | 126 (19) | 0 | 71 | 14 |
2012 | Stal Gorzów | | Ekstraliga | 1,845 (28) | 8,056 (26) | 145 (22) | 10 | 155 (26) | 1 – (1 pł.) | 84 | 18 |
2013 | Stal Gorzów | 5 | Ekstraliga | 1,960 (20) | 10,111 (12) | 182 (7) | 12 | 194 (8) | 0 | 99 | 18 |
2014 | Stal Gorzów | | Ekstraliga | 2,302 (4) | 11,417 (2) | 137 (4) | 8 | 145 (5) | 0 | 63 | 12 |
2015 | MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów | 6. | Ekstraliga | 1,477 (33) | 6,143 (33) | 86 (31) | 10 | 96 (31) | 0 | 65 | 14 |
2016 | Stal Gorzów | | Ekstraliga | 2,157 (7) | 9,333 (14) | 168 (9) | 24 | 192 (8) | 1 – (1 pł.) | 89 | 18 |
2017 | Cash Broker Stal Gorzów | | Ekstraliga | 1,826 (23) | 7,667 (25) | 115 (21) | 11 | 126 (22) | 0 | 69 | 15 |
2018 | Cash Broker Stal Gorzów | | Ekstraliga | 2,215 (7) | 10,667 (7) | 192 (4) | 14 | 206 (4) | 2 – (1 pł.) | 93 | 18 |
2019 | Truly.Work Stal Gorzów | 7. | Ekstraliga | 1,681 (26) | 7,643 (22) | 107 (25) | 14 | 121 (23) | 0 | 72 | 14 |
2020 | Moje Bermudy Stal Gorzów | | Ekstraliga | 1,244 (39) | 4,636 (38) | 51 (41) | 5 | 56 (41) | 0 | 45 | 11 |
2021 | ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz | 7. | Ekstraliga | 1,489 (36) | 5,900 (34) | 59 (40) | 8 | 67 (39) | 0 | 45 | 10 |
2022 | ZOOLESZCZ GKM Grudziądz | 7. | Ekstraliga | 1,662 (24) | 8,36 (21) | 117 (23) | 11 | 128 (24) | 0 | 77 | 14 |
2023 | Cellfast Wilki Krosno | 8. | Ekstraliga | 1,544 (34) | 6,100 (32) | 61 (42) | 10 | 71 (41) | 0 | 46 | 10 |
W nawiasie miejsce w danej kategorii (przy założeniu, że zawodnik odjechał minimum 50% spotkań w danym sezonie)
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
15 sierpnia | 2001 | Unia Leszno | Bydgoszcz | 15. miejsce w ćwierćfinale | Tomasz Gollob |
15 sierpnia | 2002 | Unia Leszno | Toruń | 16. miejsce w półfinale | Tomasz Gollob |
15 sierpnia | 2003 | Unia Leszno | Bydgoszcz | 12. miejsce w półfinale | Rune Holta |
15 sierpnia | 2004 | Unia Leszno | Częstochowa | NS w półfinale | Grzegorz Walasek |
15 sierpnia | 2005 | Unia Leszno | Tarnów | 8. | 7 | (1,0,3,1,2) | Janusz Kołodziej |
15 sierpnia | 2006 | Unia Leszno | Tarnów | NS w półfinale | Tomasz Gollob |
15 sierpnia | 2007 | Unia Leszno | Wrocław | 15. miejsce w półfinale | Rune Holta |
9 sierpnia | 2008 | Unia Leszno | Leszno | 6. | 8 | (3,1,1,1,2) | Adam Skórnicki |
25 lipca | 2009 | Unia Leszno | Toruń | 2. | 11+3 | (1,3,3,3,1)+3 | Tomasz Gollob |
18 września | 2010 | Tauron Azoty Tarnów | Zielona Góra | 2. | 13+2 | (3,2,3,3,2)+2 | Janusz Kołodziej |
3 września | 2011 | Tauron Azoty Tarnów | Leszno | — | — | NS | Jarosław Hampel |
15 sierpnia | 2012 | Stal Gorzów Wielkopolski | Zielona Góra | 11. | 4 | (1,0,2,1,d) | Tomasz Jędrzejak |
6 października | 2013 | Stal Gorzów Wielkopolski | Tarnów | 2. | 9+2+2 | (2,0,3,3,1)+2+2 | Janusz Kołodziej |
14 sierpnia | 2014 | Stal Gorzów Wielkopolski | Zielona Góra | 1. | 10+2+3 | (1,3,3,d,3)+2+3 | — |
5 lipca | 2015 | Stal Gorzów Wielkopolski | Gorzów Wielkopolski | 6. | 11+0 | (0,3,3,3,2)+0 | Maciej Janowski |
7 września | 2020 | Stal Gorzów Wielkopolski | Leszno | 16. | 3 | (0,0,1,2,d) | Maciej Janowski |
11 lipca | 2021 | ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz | Leszno | 4. | 10+2+0 | (1,1,2,3,3)+2+0 | Bartosz Zmarzlik |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
26 sierpnia | 2001 | Unia Leszno | Peterborough | 14. | 4 | (3,d,0,1,d) | Dawid Kujawa |
7 września | 2002 | Unia Leszno | Slaný | 2. | 14+2 | (3,3,2,3,3)+2 | Lukáš Dryml |
13 września | 2003 | Unia Leszno | Kumla | — | — | NS | Jarosław Hampel |
11 września | 2004 | Unia Leszno | Wrocław | 9. | 8 | (1,1,2,3,1) | Robert Miśkowiak |
17 września | 2005 | Unia Leszno | Wiener Neustadt | 1. | 8 | (3,3,2) | — |
Sezon | Dzień | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zawodnicy w Parze | Klub | Zwycięzca |
2003 | 1 sierpnia | Leszno | 1. | 14 | (1,3,2,2,3,3) | Rafał Dobrucki, Damian Baliński | Unia Leszno | — |
2005 | 18 września | Wrocław | 7. | 5 | (1,t,1,3,d,-) | Łukasz Jankowski, Norbert Kościuch | Unia Leszno | Marma Polskie Folie Rzeszów |
2006 | 1 września | Bydgoszcz | 6. | 4 | (1,w,0,-,-,3) | Rafał Dobrucki, Damian Baliński | Unia Leszno | Złomrex Włókniarz Częstochowa |
2007 | 3 sierpnia | Częstochowa | 3. | 12+2 | (1,0,3,3,2,3)+2 | Damian Baliński, Adam Kajoch | Unia Leszno | Unia Tarnów |
2008 | 5 września | Toruń | 2. | 14+3 | (1,2,3,3,3,2)+3 | Robert Kasprzak, Damian Baliński | Unia Leszno | Unibax Toruń |
2010 | 3 czerwca | Toruń | 5. | 12 | (1,2,1,3,3,2) | Sebastian Ułamek, Szymon Kiełbasa | Tauron Azoty Tarnów | Unibax Toruń |
2011 | 22 czerwca | Zielona Góra | 4. | 9 | (3,0,3,1,2,0) | Sebastian Ułamek | Tauron Azoty Tarnów | Betard Sparta Wrocław |
2013 | 30 sierpnia | Gorzów Wielkopolski | 2. | 14 | (2,3,3,3,2,1) | Bartosz Zmarzlik, Adrian Cyfer | Stal Gorzów Wielkopolski | Unia Tarnów |
2014 | 19 października | Gorzów Wielkopolski | 1. | 14 | (3,2,2,3,2,2) | Bartosz Zmarzlik, Adrian Cyfer | Stal Gorzów Wielkopolski | — |
2015 | 12 lipca | Leszno | 2. | 7 | (2,3,2,0) | Bartosz Zmarzlik, Adrian Cyfer | MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów Wielkopolski | FOGO Unia Leszno |
2017 | 23 lipca | Ostrów Wielkopolski | 1. | 10 | (1,2,1,2,2,2) | Bartosz Zmarzlik, Alan Szczotka | Cash Broker Stal Gorzów Wielkopolski | — |
2018 | 3 maja | Ostrów Wielkopolski | 5. | 7 | (1,w,3,w,2,1) | Szymon Woźniak | Moje Bermudy Stal Gorzów Wielkopolski | Betard Sparta Wrocław |
2021 | 3 września | Grudziądz | 1. | 11 | (3,2,0,2,2,2) | Przemysław Pawlicki, Norbert Krakowiak | ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz | — |
2022 | 3 kwietnia | Poznań | 3. | 5 | (0,d,1,1,3) | Przemysław Pawlicki, Nicki Pedersen | ZOOLESZCZ GKM Grudziądz | Motor Lublin |
2023 | 2 kwietnia | Rzeszów | 6. | 3 | (0,2,1,d,–,–) | Jason Doyle, Mateusz Świdnicki | Cellfast Wilki Krosno | Platinum Motor Lublin |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
22 sierpnia | 2014 | Stal Gorzów Wielkopolski | Tarnów | 4. | 12+3+d | (3,3,3,3,0)+3+d | Emil Sajfutdinow |
28 sierpnia | 2016 | Stal Gorzów Wielkopolski | Gdańsk | 13. | 5 | (1,0,2,1,1) | Krystian Pieszczek |
5 sierpnia | 2018 | Stal Gorzów Wielkopolski | Gdańsk | 13. | 5 | (1,0,3,d,1) | Patryk Dudek |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
30 września | 2001 | Unia Leszno | Częstochowa | 13. miejsce w półfinale | Jarosław Hampel |
9 czerwca | 2002 | Unia Leszno | Leszno | 7. | 9 | (3,1,3,0,2) | Artur Bogińczuk |
10 lipca | 2003 | Unia Leszno | Rybnik | 6. | 10 | (0,1,3,3,3) | Łukasz Romanek |
8 lipca | 2004 | Unia Leszno | Piła | 2. | 12+3 | (2,2,3,3,2)+3 | Janusz Kołodziej |
2 października | 2005 | Unia Leszno | Toruń | 10. | 6 | (3,3,w,-,-) | Adrian Miedziński |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
12 października | 2002 | Unia Leszno | Bydgoszcz | R1 | — | NS | Tomasz Gollob |
9 października | 2004 | Unia Leszno | Bydgoszcz | 8. | 8 | (0,1,3,2,2) | Wiesław Jaguś |
6 czerwca | 2007 | Unia Leszno | Bydgoszcz | 3. | 9 | (3,2,2,2) | Grzegorz Walasek |
30 kwietnia 2010 | 2009 | Tauron Azoty Tarnów | Zielona Góra | 3. | 11 | (3,2,2,2,2) | Janusz Kołodziej |
16 września | 2010 | Tauron Azoty Tarnów | Częstochowa | 5. | 10+3 | (3,0,2,2,3) | Janusz Kołodziej |
24 kwietnia | 2011 | Tauron Azoty Tarnów | Toruń | 10. | 7 | (1,2,2,2,0) | Adrian Miedziński |
5 maja | 2012 | Stal Gorzów Wielkopolski | Gorzów Wielkopolski | 4. | 11+2 | (3,3,1,2,2)+2 | Piotr Pawlicki |
25 kwietnia | 2013 | Stal Gorzów Wielkopolski | Rawicz | 6. | 9 | (3,w,2,2,2) | Maciej Janowski |
25 kwietnia | 2016 | Stal Gorzów Wielkopolski | Tarnów | 4. | 7 | (2,2,3) | Patryk Dudek |
20 kwietnia | 2017 | Stal Gorzów Wielkopolski | Zielona Góra | 12. | 7 | (2,3,0,0,2) | Przemysław Pawlicki |
19 kwietnia | 2018 | Stal Gorzów Wielkopolski | Piła | 9. | 7 | (1,1,2,t,3) | Jarosław Hampel |
11 października | 2019 | Stal Gorzów Wielkopolski | Gdańsk | 1. | 15 | (3,3,3,3,3) | - |
27 lipca | 2020 | Stal Gorzów Wielkopolski | Bydgoszcz | 3. | 12+2 | (3,2,3,2,2) | Bartosz Zmarzlik |
18 kwietnia | 2022 | ZOOLESZCZ GKM Grudziądz | Opole | 18. | 0 | (t,w,d) | Bartosz Zmarzlik |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
24 lipca | 2001 | Unia Leszno | Zielona Góra | 8. | 9 | (2,1,1,3,2) | Rafał Okoniewski |
29 sierpnia | 2002 | Unia Leszno | Rybnik | 1. | 14 | (3,2,3,3,3) | — |
5 września | 2003 | Unia Leszno | Bydgoszcz | — | — | NS | Robert Miśkowiak |
3 września | 2004 | Unia Leszno | Zielona Góra | 4. | 11 | (1,2,3,3,2) | Adrian Miedziński |
14 lipca | 2005 | Unia Leszno | Tarnów | 4. | 11+2 | (3,3,2,1,2)+2 | Janusz Kołodziej |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
6 września | 2001 | Unia Leszno | Ostrów Wielkopolski | 5. | 11 | (3,1,2,2,3) | Rafał Szombierski |
4 sierpnia | 2002 | Unia Leszno | Tarnów | 3. | 10+3 | (3,2,1,3,1)+3 | Robert Umiński |
25 lipca | 2003 | Unia Leszno | Toruń | 2. | 14 | (3,2,3,3,3) | Janusz Kołodziej |
Uwagi
- ↑ Skład zespołu: Krzysztof Kasprzak, Jarosław Hampel, Tomasz Gollob, Janusz Kołodziej, Marcin Rempała
- ↑ Skład zespołu: Krzysztof Kasprzak, Sebastian Ułamek, Janusz Kołodziej, Jarosław Hampel, Tomasz Gollob
- ↑ Skład zespołu: Tomasz Gollob, Jarosław Hampel, Rune Holta, Krzysztof Kasprzak, Grzegorz Walasek, Damian Baliński
- ↑ Skład zespołu: Krzysztof Kasprzak, Piotr Protasiewicz, Jarosław Hampel, Tomasz Gollob, Adrian Miedziński
- ↑ Skład zespołu: Krzysztof Kasprzak, Jarosław Hampel, Tomasz Gollob, Piotr Protasiewicz, Janusz Kołodziej
- ↑ Skład zespołu: Jarosław Hampel, Krzysztof Kasprzak, Patryk Dudek, Maciej Janowski
- ↑ Skład zespołu: Piotr Protasiewicz, Krzysztof Kasprzak, Janusz Kołodziej, Jarosław Hampel
- ↑ Skład zespołu: Bartosz Zmarzlik, Krzysztof Kasprzak, Patryk Dudek, Piotr Pawlicki
- ↑ Skład zespołu: Janusz Kołodziej, Krystian Klecha, Marcin Rempała, Krzysztof Kasprzak, Karol Ząbik.
Przypisy
- ↑ M.P. z 2007 r. nr 78, poz. 834
- ↑ Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Stal Gorzów ogłosiła skład na sezon 2012! - WP SportoweFakty [online], sportowefakty.wp.pl, 7 grudnia 2011 [dostęp 2022-02-10] (pol.).
- ↑ Redakcja, Krzystof Kasprzak wygrał Grand Prix Challenge w Gorican [ZDJĘCIA] [online], Toruń Nasze Miasto, 30 września 2012 [dostęp 2022-02-10] (pol.).
- ↑ Krzysztof Kasprzak wygrał w Bydgoszczy - Polsat Sport [online], polsatsport.pl [dostęp 2022-02-10] (pol.).
- ↑ Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Grand Prix Finlandii bez Krzysztofa Kasprzaka! - WP SportoweFakty [online], sportowefakty.wp.pl, 16 maja 2014 [dostęp 2022-02-10] (pol.).
- ↑ Krzysztof Kasprzak Wicemistrzem Świata | Polski Związek Motorowy [online], pzm.pl [dostęp 2022-02-10] (pol.).
- ↑ a b Lista klasyfikacyjna [online], PGE Ekstraliga [dostęp 2022-02-10] (pol.).
- ↑ Barbara Sowa: Kto wszedł do komitetu poparcia Komorowskiego, a kto z niego wypadł? Cała Lista. dziennik.pl, 2015-03-16. [dostęp 2015-03-21].
- ↑ Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Żużel. Transfery. Krzysztof Kasprzak ma nowy klub w PGE Ekstralidze! - WP SportoweFakty [online], sportowefakty.wp.pl, 5 listopada 2020 [dostęp 2022-02-10] (pol.).
- ↑ Grand Prix Challenge: Krzysztof Kasprzak z awansem! [online], PGE Ekstraliga, 22 sierpnia 2020 [dostęp 2022-02-10] (pol.).
- ↑ Wilki zaprezentowały zawodników na Ekstraligę. Mistrz Świata w składzie [online], Krosno24, 10 listopada 2022 [dostęp 2022-11-11] .
- ↑ http://www.speedwayw.pl
Bibliografia
- Z kartek kalendarza: Krzysztof Kasprzak
- SPEEDWAY HISTORY INFO - HISTORIA ŻUŻLA | Krzysztof Kasprzak
- Kasprzak, Krzysztof [online], speedway.com.pl [dostęp 2021-04-17] .
- Krzysztof Kasprzak [online], wwosbackup.proboards.com [dostęp 2021-04-17] .
PGE Ekstraliga 2022 – ZOOLeszcz GKM Grudziądz
- 2004: Czechy (Dryml, Brhel, Dryml)
- 2005: Polska (Kościecha, Kasprzak, Kołodziej)
- 2006: Polska (Ułamek, Jaguś, Rempała)
- 2007: Czechy (Dryml, Dryml, Simota)
- 2008: Polska (Ząbik, Skórnicki, Ułamek)
- 2009: Czechy (Dryml, Dryml, Kůs)
- 2010: Czechy (Dryml, Dryml, Kůs)
- 2011: Polska (Hampel, Pawlicki, Pawlicki)
- 2012: Ukraina (Karpow, Łoktajew, Melnyczuk)
- 2013: Niemcy (Smolinski, Wölbert, Dilger)
- 2014: Czechy (Milík, Krčmář, Suchánek)
- 2015: Polska (Ułamek, Baliński, Lampart)
- 2016: Włochy (Covatti, Vicentin)
- 2017: Polska (Musielak, Zengota, Szczepaniak)
- 2018: Polska (Zengota, Musielak, Jamróg)
- 2019: Rosja (Kułakow, Łaguta, Borodulin)
- 2020: Polska (Jamróg, Trofimow, Cierniak)
- 2021: Francja (Bellego, Bergé, Goret)
- 2022: Dania (Jensen, Jepsen Jensen, Seifert-Salk)
- 2023: Polska (Pawlicki, Woźniak, Cierniak)
|
- 1974: Polonia Bydgoszcz (Glücklich, Kasa)
- 1975: Stal Gorzów Wielkopolski (Rembas, Nowak)
- 1976: Stal Gorzów Wielkopolski (Jancarz, Rembas)
- 1977: Stal Gorzów Wielkopolski (Rembas, Nowak)
- 1978: Stal Gorzów Wielkopolski (Proch, Jancarz)
- 1979: Falubaz Zielona Góra (Huszcza, Olszak)
- 1980: Unia Leszno (Jąder, Piwosz)
- 1981: Stal Gorzów Wielkopolski (Rembas, Towalski)
- 1982: Falubaz Zielona Góra (Huszcza, Krzystyniak)
- 1983: Falubaz Zielona Góra (Huszcza, Krzystyniak, Jaworek)
- 1984: Unia Leszno (Jankowski, Kasprzak, Heliński)
- 1985: GKS Wybrzeże Gdańsk (Plech, Dzikowski, Berliński)
- 1986: Apator Toruń (Żabiałowicz, Śniegowski, Miedziński)
- 1987: Unia Leszno (Jankowski, Kasprzak, Krzystyniak)
- 1988: Unia Leszno (Jankowski, Krzystyniak, Baliński)
- 1989: Unia Leszno (Jankowski, Kasprzak, Pawlicki)
- 1990: Polonia Bydgoszcz (Dołomisiewicz, Gollob, Woźniak)
- 1991: Polonia Bydgoszcz (Gollob, Woźniak, Dołomisiewicz)
- 1992: Stal Gorzów Wielkopolski (Świst, Franczyszyn, Paluch)
- 1993: Polonia Bydgoszcz (Gollob, Gollob, Skupień)
- 1994: Polonia Bydgoszcz (Gollob, Gollob, Cieślewicz)
- 1995: Polonia Bydgoszcz (Gollob, Gollob, Malak)
- 1996: Polonia Bydgoszcz (Gollob, Gollob, Tudzież)
- 1997: Polonia Bydgoszcz (Gollob, Protasiewicz, Gollob)
- 1998: Pergo Gorzów Wielkopolski (Bajerski, Cegielski, Paluch)
- 1999: Polonia Bydgoszcz (Gollob, Protasiewicz, Tajchert)
- 2000: Polonia Bydgoszcz (Gollob, Protasiewicz, Robacki)
- 2001: WTS Wrocław (Krzyżaniak, Ułamek, Sawina)
- 2002: Polonia Bydgoszcz (Gollob, Protasiewicz, Gollob)
- 2003: Unia Leszno (Dobrucki, Kasprzak, Baliński)
- 2004: Apator Toruń (Protasiewicz, Jaguś, Miedziński)
- 2005: ZKS Stal Rzeszów (Kuciapa, Śledź, Rempała)
- 2006: Włókniarz Częstochowa (Ułamek, Drabik, Szczepaniak)
- 2007: Unia Tarnów (Gollob, Holta, Kołodziej)
- 2008: Unibax Toruń (Jaguś, Kościecha, Miedziński)
- 2009: ZKŻ Zielona Góra (Dobrucki, Walasek, Zengota)
- 2010: Unibax Toruń (Jaguś, Miedziński, Pulczyński)
- 2011: WTS Wrocław (Świderski, Jędrzejak, Janowski)
- 2012: Unia Leszno (Pawlicki, Baliński, Pawlicki)
- 2013: Unia Tarnów (Kołodziej, Janowski, Gomólski)
- 2014: Stal Gorzów Wielkopolski (Kasprzak, Zmarzlik, Cyfer)
- 2015: Unia Leszno (Pawlicki, Musielak, Zengota)
- 2016: WTS Wrocław (Woźniak, Jędrzejak)
- 2017: Stal Gorzów Wielkopolski (Zmarzlik, Kasprzak, Szczotka)
- 2018: WTS Wrocław (Janowski, Drabik, Dróżdż)
- 2019: Unia Leszno (Pawlicki, Hampel)
- 2020: Unia Leszno (Pawlicki, Kubera)
- 2021: GKM Grudziądz SA (Kasprzak, Pawlicki, Krakowiak)
- 2022: Speedway Lublin (Michelsen, Lampart, Kubera)
- 2023: Speedway Lublin (Zmarzlik, Kubera, Lindgren)
- 2024: Speedway Lublin (Zmarzlik, Kubera, Holder)
|
- 1980: Polonia Bydgoszcz (Głowacki, Bizoń)
- 1983: KS ROW Rybnik (Liszka, Steuer, Korbel)
- 1984: KS Kolejarz Opole (Załuski, Wieczorek, Drozd)
- 1985: Stal Gorzów Wielkopolski (Franczyszyn, Daniszewski, Owiżyc)
- 1986: Stal Gorzów Wielkopolski (Świst, Owiżyc, Gała)
- 1987: Stal Gorzów Wielkopolski (Świst, Owiżyc, Paluch)
- 1988: Falubaz Zielona Góra (Błażejczak, Dudek, Michalak)
- 1989: GKS Wybrzeże Gdańsk (Olszewski, Gollob, Kalinowski)
- 1990: Apator Toruń (Kuczwalski, Sawina, Kowalik)
- 1991: Apator Toruń (Sawina, Derdziński, Walczak)
- 1992: Apator Toruń (Sawina, Bajerski, Derdziński)
- 1993: Apator Toruń (Bajerski, Świątkiewicz, Walczak)
- 1994: Unia Tarnów (Rempała, Cierniak, Mróz)
- 1995: TS Polonia Piła (Walczak, Dobrucki, Kowalski)
- 1996: Unia Leszno (Baliński, Mikołajczak, Skórnicki)
- 1997: Unia Leszno (Skórnicki, Baliński, Szymański)
- 1998: TS Polonia Piła (Pecyna, Okoniewski, Franków)
- 1999: TŻ Iskra Ostrów Wielkopolski (Jędrzejak, Malecha, Szczepaniak)
- 2000: TS Polonia Piła (Hampel, Gapiński, Giżycki)
- 2001: ZKŻ Zielona Góra (Kurmański, Kujawa, Smoter)
- 2002: TS Polonia Piła (Hampel, Miśkowiak, Szczepaniak)
- 2003: RKM Rybnik (Szombierski, Romanek, Ryszka)
- 2004: Unia Tarnów (Rempała, Kołodziej, Baran)
- 2005: Unia Leszno (Kasprzak, Kościuch, Kasprzak)
- 2006: ZKS Stal Rzeszów (Stachyra, Miesiąc, Leś)
- 2007: Unibax Toruń (Ząbik, Marcinkowski, Stachowiak)
- 2008: RKM Rybnik (Fleger, Mitko, Pawlaszczyk)
- 2009: Unia Leszno (Pawlicki, Musielak, Łukaszewski)
- 2010: Stal Gorzów Wielkopolski (Cyran, Szewczykowski, Zmarzlik)
- 2011: WTS Warszawa (Pawlicki, Pawlicki, Braun)
- 2012: Unia Tarnów (Janowski, Gomólski, Jamróg)
- 2013: Włókniarz Częstochowa (Czaja, Malczewski, Łęgowik)
- 2014: Unia Leszno (Pawlicki, Musielak, Smektała)
- 2015: Stal Gorzów Wielkopolski (Zmarzlik, Cyfer, Karczmarz)
- 2016: Unia Leszno (Smektała, Kubera, Kaczmarek)
- 2017: Unia Leszno (Smektała, Kubera, Szlauderbach)
- 2018: Unia Leszno (Smektała, Kubera, Szlauderbach)
- 2019: ZKŻ Zielona Góra (Pawliczak, Krakowiak, Tonder)
- 2020: ZKŻ Zielona Góra (Krakowiak, Tonder, Pawliczak)
- 2021: Speedway Lublin (Lampart, Cierniak, Młynarski)
- 2022: Speedway Lublin (Cierniak, Lampart, Rachubik)
- 2023: Speedway Lublin (Bańbor, Cierniak, Jaworski)
|