Indywidualne Mistrzostwa Europy na Żużlu 2016 – cykl zawodów żużlowych mających wyłonić medalistów indywidualnych mistrzostw Europy w sezonie 2016. Rozegrano cztery turnieje eliminacyjne (30 kwietnia – w Debreczynie[1], 5 maja – w Mureck[2], 14 maja – w Libercu[3] oraz 15 maja – w Żarnowicy[4]), finał eliminacji (tzw. Challenge – 26 maja w Olching) oraz cztery turnieje serii finałowej. Prawo udziału w cyklu mieli medaliści z poprzedniej edycji, zawodnicy ze stałymi „dzikimi kartami”[5], zawodnicy którzy zdobyli awans z turnieju Challenge oraz każdorazowo zawodnik z dodatkową „dziką kartą”.
Wyniki
Finał eliminacji (Challenge)
1. finał – Güstrow
Msc | Zawodnik | Pkt | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | Suma | Msc | 21 |
| (5) Martin Vaculik | 12 | | 3 | | | 2 | | | | | 3 | | | | | 2 | | | | | 2 | 12 | 1 | |
| (2) Krzysztof Kasprzak | 11 | 3 | | | | | 3 | | | | 2 | | | | 3 | | | | w | | | 11 | 2 | |
| (16) Janusz Kołodziej | 9 | | | | 2 | | | | 3 | 0 | | | | | | 3 | | | 1 | | | 9 | 3 | |
4 | (13) Przemysław Pawlicki | 9 | | | | 3 | 3 | | | | | | | 2 | | w | | | | | 1 | | 9 | 4 | |
5 | (7) Kai Huckenbeck | 9 | | 1 | | | | | 0 | | | | | 3 | 3 | | | | | 2 | | | 9 | 5 | |
6 | (4) Antonio Lindbäck | 8 | 2 | | | | | | | 2 | | | | 1 | | | | 0 | | | | 3 | 8 | 6 | |
7 | (14) Andžejs Ļebedevs | 8 | | | | 0 | | 2 | | | | | 3 | | 2 | | | | | | | 1 | 8 | 7 | |
8 | (11) Václav Milík | 8 | | | 2 | | | | 1 | | 3 | | | | | 2 | | | | | | 0 | 8 | 8 | |
9 | (9) Emil Sajfutdinow | 8 | | | 1 | | w | | | | | | 2 | | | | | 2 | | 3 | | | 8 | 9 | |
10 | (3) Leon Madsen | 7 | d | | | | | | 3 | | | | 1 | | | | t | | | | 3 | | 7 | 10 | |
11 | (6) Hans Andersen | 7 | | 0 | | | | w | | | 2 | | | | | | | 3 | | | 2 | | 7 | 11 | |
12 | (8) Nicki Pedersen | 7 | | 2 | | | | | | 1 | | | w | | | 1 | | | 3 | | | | 7 | 12 | |
13 | (15) Anders Thomsen | 6 | | | | 1 | | | 2 | | | d | | | | | | 1 | 2 | | | | 6 | 13 | |
14 | (1) Peter Ljung | 5 | 1 | | | | 1 | | | | 1 | | | | 1 | | | | 1 | | | | 5 | 14 | |
15 | (12) Tobias Busch | 4 | | | 3 | | | | | 0 | | 1 | | | 0 | | | | | | 0 | | 4 | 15 | |
16 | (10) Nicolas Covatti | 1 | | | 0 | | | 1 | | | | | | 0 | | | 0 | | 0 | | | | 1 | 16 | |
17 | (R1) Tobias Kroner | 1 | | | | | | | | | | | | | | | 1 | | | | | | 1 | 17 | |
18 | (R2) Christian Hefenbrock | 0 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 0 | 18 | |
Msc | Zawodnik | Pkt | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | Suma | Msc | 21 |
d - defekt • w - wykluczenie • c - czas 2 minut • t - taśma • ns - nie startował • nk - niesklasyfikowany |
tor A - wewnętrzny | tor B | tor C | tor D - zewnętrzny |
Bieg po biegu:
- Kasprzak, Lindbäck, Ljung, Madsen (d)
- Vaculik, Pedersen, Huckenbeck, Andersen
- Busch, Milík, Sajfutdinow, Covatti
- Pawlicki, Kołodziej, Thomsen, Ļebedevs
- Pawlicki, Vaculik, Ljung, Sajfutdinow
- Kasprzak, Ļebedevs, Covatti, Andersen (w)
- Madsen, Thomsen, Milik, Huckenbeck
- Kołodziej, Lindbäck, Pedersen, Busch
- Milik, Andersen, Ljung, Kołodziej
- Vaculik, Kasprzak, Busch, Thomsen (w)
- Ļebedevs, Sajfutdinow, Madsen, Pedersen (w)
- Huckenbeck, Pawlicki, Lindbäck, Covatti
- Huckenbeck, Ļebedevs, Ljung, Busch
- Kasprzak, Milik, Pedersen, Pawlicki(w)
- Kołodziej, Vaculik, Kroner (Madsen - t), Covatti
- Andersen, Sajfutdinow, Thomsen, Lindbäck
- Pedersen, Thomsen, Ljung, Covatti
- Sajfutdinow, Huckenbeck, Kołodziej, Kasprzak (w)
- Madsen, Andersen, Pawlicki, Busch
- Lindbäck, Vaculik, Ļebedevs, Milik
- Baraż: Kołodziej, Pawlicki, Huckenbeck, Lindbäck
2. finał – Dyneburg
3. finał – Togliatti
tor A - wewnętrzny | tor B | tor C | tor D - zewnętrzny |
Bieg po biegu:
- Łaguta, Kołodziej, Kudriaszow, Ļebedevs
- Lindbäck, Pawlicki, Kylmäkorpi, Sajfutdinow
- Thomsen, Milík, Andersen, Kasprzak
- Madsen, Pedersen, Vaculík, Ljung
- Pawlicki, Łaguta, Pedersen, Thomsen
- Vaculík, Lindbäck, Milík, Kołodziej
- Andersen, Kudriaszow, Kylmäkorpi, Madsen
- Ļebedevs, Sajfutdinow, Ljung, Kasprzak (w)
- Lindbäck, Łaguta, Ljung, Litwinow (Andersen – w)
- Madsen, Kasprzak, Kołodziej, Pawlicki
- Sajfutdinow, Vaculík, Thomsen, Kudriaszow
- Pedersen, Milík, Kylmäkorpi, Ļebedevs
- Kasprzak, Vaculík, Łaguta, Kylmäkorpi
- Pedersen, Andersen, Kołodziej (u), Sajfutdinow (w)
- Milík, Pawlicki, Ljung, Kudriaszow
- Madsen, Lindbäck, Ļebedevs, Thomsen (w)
- Łaguta, Milík, Madsen, Czugunow (Sajfutdinow – w)
- Kołodziej, Kylmäkorpi, Thomsen, Ljung
- Kasprzak, Lindbäck, Pedersen, Kudriaszow
- Andersen, Ļebedevs, Pawlicki, Vaculík
- Baraż: Madsen, Andersen, Pedersen (t), Milik (w)
- Finał: Łaguta, Lindbaeck, Madsen, Andersen
4. finał – Rybnik
tor A - wewnętrzny | tor B | tor C | tor D - zewnętrzny |
- Bieg po biegu:
- Kasprzak, Sajfutdinow, Pawlicki, Vaculík (u)
- Pedersen, Lindbäck, Ļebedevs, Covatti
- Łaguta, Ljung, Kołodziej, Kylmäkorpi
- Madsen, Milík, Woryna, Thomsen (w)
- Kasprzak, Woryna, Kylmäkorpi, Lindbäck (d)
- Ljung, Milík, Covatti, Vaculík (u)
- Łaguta, Sajfutdinow, Chmiel, Ļebedevs
- Pawlicki, Pedersen, Madsen, Kołodziej
- Kasprzak, Madsen, Covatti, Łaguta (w)
- Kołodziej, Lindbäck, Chmiel, Kubera
- Pedersen, Sajfutdinow, Milík, Kylmäkorpi
- Woryna, Ļebedevs, Pawlicki, Ljung
- Milík, Kasprzak, Ļebedevs, Kołodziej
- Pedersen, Łaguta, Kubera, Woryna
- Sajfutdinow, Madsen, Lindbäck, Ljung
- Kylmäkorpi, Pawlicki, Chmiel, Covatti
- Pedersen, Kasprzak, Ljung, Chmiel
- Madsen, Kylmäkorpi, Ļebedevs, Kubera
- Sajfutdinow, Covatti, Kołodziej, Woryna
- Lindbäck, Łaguta, Milík, Pawlicki
- Baraż: Sajfutdinow, Milík, Madsen, Łaguta
- Finał: Pedersen, Milík, Kasprzak, Sajfutdinow (d)
- Bieg dodatkowy o miejsca 4-6. końcowej klasyfikacji SEC: Łaguta, Madsen, Lindbäck
- Bieg dodatkowy o miejsca 2-3. końcowej klasyfikacji SEC: Milík, Kasprzak
Klasyfikacja końcowa
Przypisy
- ↑ Dawid Lis: SEC: Krcmar najlepszy, Dudek po biegu dodatkowym bez awansu do SEC Challenge. sportowefakty.wp.pl, 2016-04-30. [dostęp 2017-04-21]. (pol.).
- ↑ Dawid Cysarz: SEC: Michael Jepsen Jensen bezbłędny w Mureck, awans Krzysztofa Kasprzaka, Damian Baliński odpadł. sportowefakty.wp.pl, 2016-05-05. [dostęp 2017-04-21]. (pol.).
- ↑ Łukasz Witczyk: SEC: Szczepaniak wygrał w Libercu, awans Jędrzejaka. sportowefakty.wp.pl, 2016-05-14. [dostęp 2017-04-21]. (pol.).
- ↑ Łukasz Witczyk: SEC: Fredrik Lindgren najlepszy w Żarnowicy, Przemysław Pawlicki z awansem. sportowefakty.wp.pl, 2016-05-15. [dostęp 2017-04-21]. (pol.).
- ↑ Wojciech Ogonowski: Wszystkie dzikie karty na SEC 2016 przyznane!. sportowefakty.wp.pl, 2016-06-03. [dostęp 2017-04-21]. (pol.).
Bibliografia
- (SEC) Speedway Euro Championship – oficjalna strona. speedwayeuro.com. [dostęp 2017-04-21]. (pol.).