Drużynowe mistrzostwa Polski juniorów na żużlu
Drużynowe mistrzostwa Polski juniorów na żużlu, do 2016 roku włącznie organizowane pod nazwą młodzieżowych drużynowych mistrzostw Polski na żużlu[1] – coroczne rozgrywki żużlowe, organizowane przez Polski Związek Motorowy, wyłaniające najlepszą drużynę młodzieżową w Polsce. W mistrzostwach uczestniczą drużyny złożone z kilku (liczba zmienia się na przestrzeni lat, obecnie czterech plus rezerwowy) zawodników do 21. roku życia z jednego klubu (bierze się pod uwagę rok urodzenia zawodnika). Pierwszy raz mistrzostwa zorganizowano w 1978 roku (w latach 1981 i 1982 nie odbyły się). Obecnie przeprowadzane są systemem czterostopniowym: eliminacje w cztero- lub pięciodrużynowych grupach (po dwa turnieje na torze każdego zespołu), część ćwierćfinałowa w czterech czterodrużynowych grupach (po dwa turnieje na torze każdego zespołu), część półfinałowa w dwóch czterodrużynowych grupach (po jednym turnieju na torze każdego zespołu) oraz finał, w którym występują cztery najlepsze drużyny (po jednym turnieju na torze każdego zespołu)[2]. Od 2006 w drużynach mogą startować także obcokrajowcy, którzy spełniają wymóg wiekowy.
W latach 1976 i 1977 PZMot. zorganizował Młodzieżowy Puchar PZMot., który był pierwowzorem dla rozgrywek MDMP, nie miał jednak jeszcze rangi mistrzostw. W latach 1981–1982 rozgrywek MDMP nie przeprowadzono.
Medaliści
Klasyfikacja medalowa
Według klubów
- Stan po sezonie 2023
Lp. | Klub | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Toruń, KSKS Toruń[a] | 6 | 3 | 4 | 13 |
Leszno, UniaUnia Leszno | 6 | 3 | 4 | 13 | |
3. | Zielona Góra, ZKŻZKŻ Zielona Góra[b] | 5 | – | 8 | 13 |
4. | Gorzów Wielkopolski, StalStal Gorzów Wielkopolski[c] | 4 | 7 | 4 | 15 |
5. | Częstochowa, WłókniarzWłókniarz Częstochowa[d] | 4 | 4 | 2 | 10 |
6. | Tarnów, UniaUnia Tarnów | 4 | 3 | 2 | 9 |
7. | Rzeszów, Speedway StalSpeedway Stal Rzeszów[e] | 3 | 1 | 2 | 6 |
8. | Bydgoszcz, PoloniaPolonia Bydgoszcz[f] | 2 | 3 | 3 | 8 |
9. | Rybnik, RKMRKM Rybnik | 2 | 2 | 2 | 6 |
10. | Piła, TS PoloniaTS Polonia Piła | 1 | 6 | – | 7 |
11. | Gdańsk, GKS WybrzeżeGKS Wybrzeże Gdańsk | 1 | 2 | 1 | 4 |
12. | Wrocław, WTSWTS Wrocław[g] | 1 | 1 | 3 | 5 |
13. | Grudziądz, GKMGKM Grudziądz | 1 | 1 | 1 | 3 |
14. | Lublin, SpeedwaySpeedway Lublin | 1 | 1 | – | 2 |
15. | Lublin, RKS MotorRKS Motor Lublin | 1 | – | 1 | 2 |
Gniezno, SKS StartSKS Start Gniezno | 1 | – | 1 | 2 | |
17. | Krosno, WilkiWilki Krosno | 1 | – | – | 1 |
18. | Gdańsk, GKŻ WybrzeżeGKŻ Wybrzeże Gdańsk[h][i] | – | 2 | 1 | 3 |
19. | Rybnik SA, ROWROW Rybnik SA[j] | – | 2 | – | 2 |
20. | Rybnik, KS ROWKS ROW Rybnik | – | 1 | – | 1 |
Gniezno, TŻ StartTŻ Start Gniezno | – | 1 | – | 1 | |
Grudziądz SA, GKMGKM Grudziądz SA | – | 1 | – | 1 | |
23. | Warszawa, WTSWTS Warszawa | – | – | 2 | 2 |
Ostrovia, TŻTŻ Ostrovia | – | – | 2 | 2 | |
25. | Dyneburg, SK LokomotīveSK Lokomotīve Dyneburg | – | – | 1 | 1 |
Według zawodników
- Stan po sezonie 2023
Tabela obejmuje pierwszą 10. najbardziej utytułowanych zawodników.
Pogrubioną czcionką – zostali zaznaczeni zawodnicy urodzeni w roku 2003 i później.
Lp. | Zawodnik | Lata[k] | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Świdnicki, MateuszMateusz Świdnicki | 2017–2022 | 2 | 3 | – | 5 |
2. | Kuczwalski, KrzysztofKrzysztof Kuczwalski | 1985–1990 | 2 | 1 | 1 | 4 |
3. | Sawina, RobertRobert Sawina | 1989–1992 | 2 | 1 | – | 3 |
Rempała, GrzegorzGrzegorz Rempała | 1990–1993 | 2 | 1 | – | 3 | |
Kuciapa, MaciejMaciej Kuciapa | 1994–1996 | 2 | 1 | – | 3 | |
Trojanowski, RafałRafał Trojanowski | 1994–1996 | 2 | 1 | – | 3 | |
Winiarz, PiotrPiotr Winiarz | 1994–1996 | 2 | 1 | – | 3 | |
Czerwiński, ZbigniewZbigniew Czerwiński | 2000–2003 | 2 | 1 | – | 3 | |
Cyran, ŁukaszŁukasz Cyran | 2009–2013 | 2 | 1 | – | 3 | |
Zmarzlik, BartoszBartosz Zmarzlik | 2010–2014 | 2 | 1 | – | 3 |
Uwagi
- ↑ Także jako Stal Toruń, Apator Toruń oraz Unibax Toruń.
- ↑ Także jako Falubaz Zielona Góra.
- ↑ Także jako Pergo Gorzów Wielkopolski.
- ↑ Uwzględniono starty stowarzyszenia CKM „Włókniarz” oraz dwóch wywodzących się z niego spółek – CKM „Włókniarz” SA, której władze PZM obebrały licencję po sezonie 2014, i „Włókniarz Częstochowa” SA, która powstała pośrednio po odebraniu licencji tej pierwszej.
- ↑ Także jako ZKS Stal Rzeszów.
- ↑ Uwzględniono starty sekcji klubu BKS „Polonia”, który został rozwiązany po sezonie 2003, oraz stowarzyszenia BTŻ „Polonia”, które za zgodą władz PZM zajęło miejsce dotychczasowego klubu w rozgrywkach, i wywodzącej się z niego spółki ŻKS „Polonia Bydgoszcz” SA.
- ↑ Także jako Sparta Wrocław.
- ↑ Także jako GKS Wybrzeże Gdańsk SA.
- ↑ Uwzględniono starty stowarzyszenia GKŻ „Wybrzeże” oraz dwóch wywodzących się z niego spółek – GKS „Wybrzeże” SA, której władze PZM obebrały licencję po sezonie 2014, i Wybrzeże Gdańsk SA, która powstała pośrednio po odebraniu licencji tej pierwszej.
- ↑ Także jako ŻKS ROW Rybnik.
- ↑ Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale.
Przypisy
Bibliografia
- Wiesław Dobruszek, „Żużlowe ABC” tom II, Leszno 2004, s. 89–97
- Historia Speedwaya w Polsce. rlach.republika.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-08)].
- Historia finałów MDMP
- p
- d
- e
|
- p
- d
- e
Drużynowe |
|
---|---|
Par klubowych | |
Indywidualne | |
Turnieje o Kaski | |
Memoriały | |
Turnieje towarzyskie | |
Grand Prix | |
Niższe pojemności |
|