Afrikamesterskapet i friidrett 2012 – 100 meter kvinner
Øvelser ved Afrikamesterskapet i friidrett 2012 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
800 m | menn | kvinner | ||||
1500 m | menn | kvinner | ||||
5000 m | menn | kvinner | ||||
10 000 m | menn | kvinner | ||||
100 m hekk | kvinner | |||||
110 m hekk | menn | |||||
400 m hekk | menn | kvinner | ||||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||||
Landeveisøvelser | ||||||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||||
Tekniske øvelser | ||||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||||
Tresteg | menn | kvinner | ||||
Høydehopp | menn | kvinner | ||||
Stavsprang | menn | kvinner | ||||
Kulestøt | menn | kvinner | ||||
Diskoskast | menn | kvinner | ||||
Spydkast | menn | kvinner | ||||
Sleggekast | menn | kvinner | ||||
Sammensatte øvelser | ||||||
Sjukamp | kvinner | |||||
Tikamp | menn |
Øvelsen 100 meter kvinner ved Afrikamesterskapet i friidrett 2012 ble avholdt den 27.–28. juni på Stade Charles de Gaulle.
Medaljevinnere
Gull | Ruddy Zang Milama Gabon |
Sølv | Blessing Okagbare Nigeria |
Bronse | Gloria Asumnu Nigeria |
Rekorder
Eksisterende rekorder før konkurransen | ||||
---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Florence Griffith Joyner, USA | 10,49 | Indianapolis, United States | 16. juli 1988 |
Afrikansk rekord | Glory Alozie, Nigeria | 10,90 | La Laguna, Spania | 5. juni 1999 |
Mesterskapsrekord | Blessing Okagbare, Nigeria | 11,03 | Nairobi, Kenya | 29. juli 2010 |
Program
Dato | Tid | Runde |
---|---|---|
27. juni 2012 | 12.30 | Runde 1 |
28. juni 2012 | 13.00 | Semifinaler |
28. juni 2012 | 15.00 | Finale |
Resultater
Runde 1
De fire første i hvert heat (Q) og de 4 beste utøverne ellers (q) gikk videre til semifinalene.
Vind:
Heat 1: -1,6 m/s, Heat 2: -3,2 m/s, Heat 3: -3,1 m/s, Heat 4: -2,2 m/s, Heat 5: -2,1 m/s
Plass | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 6 | Ruddy Zang Milama | Gabon | 11,33 | Q |
2 | 3 | 3 | Gloria Asumnu | Nigeria | 11,54 | Q |
3 | 1 | 2 | Blessing Okagbare | Nigeria | 11,60 | Q |
4 | 4 | 6 | Phobay Kutu-Akoi | Liberia | 11,65 | Q |
5 | 4 | 3 | Janet Amponsah | Ghana | 11,68 | Q |
6 | 5 | 8 | Marie-José Ta Lou | Elfenbenskysten | 11,73 | Q |
7 | 2 | 2 | Delphine Atangana | Kamerun | 11,86 | Q |
8 | 1 | 7 | Lorène Bazolo | Republikken Kongo | 11,89 | Q |
9 | 5 | 3 | Flings Owusu-Agyapong | Ghana | 11,90 | Q |
10 | 3 | 7 | Fanny Appès Ekanga | Kamerun | 11,93 | Q |
11 | 4 | 1 | Ahamada Feta | Komorene | 11,99 | Q |
12 | 3 | 6 | Globine Mayova | Namibia | 12,10 | Q |
13 | 3 | 4 | Saruba Colley | Gambia | 12,12 | Q |
14 | 5 | 1 | Sergine Kouanga | Kamerun | 12,19 | Q |
15 | 2 | 3 | Adeline Gouenon | Elfenbenskysten | 12,20 | Q |
16 | 3 | 2 | Millicent Ndoro | Kenya | 12,25 | q |
17 | 1 | 6 | Mary Jane Vincent | Mauritius | 12,30 | Q |
18 | 5 | 6 | Benjamine Padonou | Benin | 12,35 | Q |
19 | 4 | 4 | Rochidath Oroy | Benin | 12,37 | Q |
20 | 4 | 5 | Hinikissia Albertine Ndikert | Tsjad | 12,39 | q |
21 | 4 | 7 | Mariette Mien | Burkina Faso | 12,44 | q |
22 | 1 | 8 | Amandine Allou Affoue | Elfenbenskysten | 12,56 | Q |
23 | 3 | 5 | Bamab Napo | Togo | 12,58 | q |
24 | 1 | 4 | Joanne Loytoy | Seychellene | 12,62 | |
25 | 5 | 2 | Fanny Shonobi | Gambia | 12,67 | |
26 | 2 | 5 | Chauzje Choosha | Zambia | 12,72 | Q |
27 | 4 | 2 | Tegest Tamagnu | Etiopia | 12,74 | |
28 | 2 | 4 | Aminata Djegue Diakite | Mali | 12,87 | |
29 | 1 | 3 | Gezah Hala | Libya | 13.15 | |
30 | 2 | 8 | Beatriz Mangue | Ekvatorial-Guinea | 13.60 | |
98 | 5 | 7 | Fetiya Kedir | Etiopia | 99.98 DSQ | |
99 | 1 | 5 | Ada Udaya | Liberia | 99,99 DNS | |
99 | 2 | 7 | Vida Anim | Ghana | 99.99 DNF | |
99 | 3 | 8 | Selam Tesfamariam | Eritrea | 99,99 DNS | |
99 | 4 | 8 | Patience Boyibala | Den demokratiske republikken Kongo | 99,99 DNS | |
99 | 5 | 4 | Lawretta Ozoh | Nigeria | 99,99 DNS | |
99 | 5 | 5 | Rebeca Ansoumana | Seychellene | 99,99 DNS |
Semifinaler
De to første i hvert heat (Q) og de to 2 beste ellers (q) gikk videre til finalen.
Vind:
Heat 1: -0,1 m/s, Heat 2: 0,0 m/s, Heat 3: 0,0 m/s
Plass | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 6 | Gloria Asumnu | Nigeria | 11,22 | Q |
2 | 2 | 6 | Blessing Okagbare | Nigeria | 11,26 | Q |
3 | 3 | 6 | Ruddy Zang Milama | Gabon | 11,29 | Q |
4 | 1 | 5 | Marie-José Ta Lou | Elfenbenskysten | 11,62 | Q |
5 | 2 | 4 | Phobay Kutu-Akoi | Liberia | 11,74 | Q |
6 | 3 | 3 | Janet Amponsah | Ghana | 11,76 | Q |
7 | 2 | 3 | Flings Owusu-Agyapong | Ghana | 11,76 | q |
8 | 1 | 3 | Lorène Bazolo | Republikken Kongo | 11,85 | q |
9 | 3 | 4 | Globine Mayova | Namibia | 11,91 | |
10 | 3 | 5 | Delphine Atangana | Kamerun | 11,93 | |
11 | 1 | 4 | Ahamada Feta | Komorene | 11,94 | |
12 | 2 | 4 | Fanny Appès Ekanga | Kamerun | 11,97 | |
13 | 1 | 8 | Sergine Kouanga | Kamerun | 12,13 | |
14 | 2 | 7 | Saruba Colley | Gambia | 12,18 | |
15 | 3 | 1 | Millicent Ndoro | Kenya | 12,26 | |
16 | 2 | 8 | Mary Jane Vincent | Mauritius | 12,31 | |
17 | 3 | 7 | Adeline Gouenon | Elfenbenskysten | 12,39 | |
18 | 2 | 2 | Hinikissia Albertine Ndikert | Tsjad | 12,40 | |
19 | 1 | 2 | Mariette Mien | Burkina Faso | 12,44 | |
20 | 1 | 7 | Benjamine Padonou | Benin | 12,52 | |
21 | 3 | 2 | Bamab Napo | Togo | 12,68 | |
22 | 2 | 1 | Amandine Allou Affoue | Elfenbenskysten | 12,69 | |
23 | 1 | 1 | Chauzje Choosha | Zambia | 12,71 | |
24 | 3 | 8 | Rochidath Oroy | Benin | 12,97 |
Finale
Vind: -0,8 m/s
Plass | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|---|
01 | 5 | Ruddy Zang Milama | Gabon | 11,16 | |
02 | 3 | Blessing Okagbare | Nigeria | 11,18 | |
03 | 6 | Gloria Asumnu | Nigeria | 11,28 | |
04 4 | 4 | Marie-José Ta Lou | Elfenbenskysten | 11,53 | |
05 5 | 2 | Flings Owusu-Agyapong | Ghana | 11,75 | |
06 6 | 7 | Janet Amponsah | Ghana | 11,76 | |
07 7 | 1 | Lorène Bazolo | Republikken Kongo | 11,86 | |
08 | 8 | Phobay Kutu-Akoi | Liberia | 99,99 DNS |
Eksterne lenker
- Resultater
- v
- d
- r
Afrikamestere på 100 meter, kvinner
- 1979: Obuzoene Nsenu
- 1982: Alice Adala
- 1984: Doris Wiredu
- 1985: Rufina Uba
- 1988: Mary Onyali
- 1989: Mary Onyali
- 1990: Onyinye Chikezie
- 1992: Elinda Vorster
- 1993: Beatrice Utondu
- 1996: Georgette Nkoma
- 1998: Mary Onyali
- 2000: Myriam Léonie Mani
- 2002: Endurance Ojokolo
- 2004: Endurance Ojokolo
- 2006: Vida Anim
- 2008: Damola Osayomi
- 2010: Blessing Okagbare
- 2012: Ruddy Zang Milama
- 2014: Blessing Okagbare
- 2016: Murielle Ahouré
- 2018: Marie-Josée Ta Lou
- 2022: Gina Bass
- 2024: Gina Bass