Curling competition at Waterloo, Ontario
2017 KW Fall Classic |
---|
Host city | Waterloo, Ontario |
---|
Arena | Kitchener-Waterloo Granite Club |
---|
Dates | September 21–24 |
---|
Men's winner | Matthew Hall |
---|
Curling club | Westmount G&CC, Kitchener, Ontario |
---|
Skip | Matthew Hall |
---|
Third | Jeff Wanless |
---|
Second | Joey Hart |
---|
Lead | David Hart |
---|
Finalist | Rob Retchless |
---|
Women's winner | Julie Tippin |
---|
Curling club | Woodstock CC, Woodstock, Ontario |
---|
Skip | Julie Tippin |
---|
Third | Chantal Duhaime |
---|
Second | Rachelle Vink |
---|
Lead | Tess Bobbie |
---|
Finalist | Susan Froud |
---|
The 2017 KW Fall Classic was held from September 21 to 24 at the Kitchener-Waterloo Granite Club in Waterloo, Ontario as part of the 2017-18 World Curling Tour. The men's event was a triple knockout format, while the women's event was held in a round robin format.
Men
Teams
Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Rob Ainsley | David MacMurdo | Devon Martin | Evan DeViller | Toronto, Ontario |
Jordan Chandler | Sandy MacEwan | Luc Ouimet | Lee Toner | Sudbury, Ontario |
Ian Dickie | Tyler Stewart | Zack Shurtleff | Hugh Murphy | Newmarket, Ontario |
Connor Duhaime | Owen Duhaime | Andrew Tournay | Mike Aprile | Barrie, Ontario |
Andrew Fairfull | Matt Lowe | Craig Fairfull | Punit Sthankiya | Guelph, Ontario |
Brent Gray | Ben Shane | John Gabel | Kyle Forster | Waterloo, Ontario |
Matthew Hall | Jeff Wanless | Joey Hart | David Hart | Waterloo, Ontario |
Tanner Horgan | Jacob Horgan | Nicholas Bissonnette | Maxime Blais | Sudbury, Ontario |
Kim Chang-min | Seong Se-hyeon | Oh Eun-soo | Lee Ki-bok | Uiseong, South Korea |
Richard Krell | Evan Lilly | Jonah Mondloch | Robert Currie | Waterloo, Ontario |
Rob Lobel | Steven Lobel | Joey Rettinger | Ted Anderson | Toronto, Ontario |
David Misun | Patrik Kapralik | Juraj Gallo | Jakub Polak | Martin, Slovakia |
Yusuke Morozumi | Tetsuro Shimizu | Tsuyoshi Yamaguchi | Kosuke Morozumi | Karuizawa, Japan |
Greg Park | Rob Fry | Michael Foster | Chris Lovell | Toronto, Ontario |
Rob Retchless | Alex Champ | Terry Arnold | Scott Clinton | Toronto, Ontario |
Daryl Shane | Chris Ciasnocha | Dylan Tippin | Shawn Cottrill | Listowel, Ontario |
Brandon Tippin | Jason Whitehill | Graeme Robson | Tim Cornfield | Owen Sound, Ontario |
Zou Dejia | Zou Qiang | Xu Jingtao | Shao Zhilin | Harbin, China |
Knockout results
The draw is listed as follows:[1]
A event
B event
| Quarterfinals | | | Semifinals | | | Qualifier 4 | |
| | | | | | | | | | | | | | |
| Matthew Hall | 6 | | | |
| Andrew Fairfull | 3 | | | Matthew Hall | 5 | |
| David Misun | 2 | | | Rob Retchless | 7 | |
| Rob Retchless | 7 | | | | | | Rob Retchless | 6 | |
| | | | | | Yusuke Morozumi | 1 | |
C event
| Round of 16 | | | Quarterfinals | | | Semifinals | | | Qualifier 6 | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| Andrew Fairfull | 7 | | | | |
| Greg Park | 0 | | | Andrew Fairfull | 6 | |
| | | | Connor Duhaime | 1 | |
| | | | | | | Andrew Fairfull | 8 | |
| | | | | | Daryl Shane | 4 | |
| | | | | | | | |
| | | | | |
| | | | | Andrew Fairfull | 5 | |
| | | | | | | Yusuke Morozumi | 4 | |
| Semifinals | | | Qualifier 7 | |
| | | | | | | | | |
| Brent Gray | 3 | | |
| Matthew Hall | 4 | | | Matthew Hall | 5 | |
| | | | Richard Krell | 2 | |
Playoffs
Women
Teams
Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Cathy Auld | Lori Eddy | Katie Cottrill | Jenna Bonner | Toronto, Ontario |
Lisa Farnell | Sara Jahodova | Victoria Kyle | Niamh Fenton | Royal Tunbridge Wells, England |
Tracy Fleury | Jennifer Wylie | Jenna Walsh | Amanda Gates | Sudbury, Ontario |
Grace Francisci | Sarah Mooney | Cassandra Paccanaro | Danielle Miron | Oakville, Ontario |
Susan Froud | Lauren Horton | Margot Flemming | Megan Arnold | Waterloo, Ontario |
Jaimee Gardner | Jackie Kellie | Jenn Minchin | Ainsley Galbraith | Hamilton, Ontario |
Jacqueline Harrison | Janet Murphy | Stephanie Matheson | Melissa Foster | Mississauga, Ontario |
Danielle Inglis | Jessica Corrado | Stephanie Corrado | Cassandra de Groot | Toronto, Ontario |
Erin Macaulay | Melissa Gannon | Rebecca Wichers-Schreur | Jessica Armstrong | Ottawa, Ontario |
Sherry Middaugh | Jo-Ann Rizzo | Lee Merklinger | Leigh Armstrong | Coldwater, Ontario |
Brittany Pearce | Katie Moreau | Sue Westwood | Corrie Wimmer | Penetanguishene, Ontario |
Julie Tippin | Chantal Duhaime | Rachelle Vink | Tess Bobbie | Woodstock, Ontario |
Emma Wallingford | Grace Holyoke | Lindsay Dubue | Hannah Wallingford | Ottawa, Ontario |
Katelyn Wasylkiw | Lauren Wasylkiw | Stephanie Thompson | Katrina Collins | Unionville, Ontario |
Ashley Waye | Courtney de Winter | Christina Walters | Trisha Halchuk | Toronto, Ontario |
Round Robin Standings
[2]
Playoffs
References
- ^ CurlingZone
- ^ CurlingZone
External links
- Men's results from the CurlingZone database
- Women's results from the CurlingZone database