Canadian men's curling championship edition
1969 Macdonald Brier |
---|
Host city | Oshawa, Ontario |
---|
Arena | Oshawa Civic Auditorium |
---|
Dates | March 3–7[1] |
---|
Attendance | 28,446 |
---|
Winner | Alberta |
---|
Curling club | Calgary CC, Calgary |
---|
Skip | Ron Northcott |
---|
Third | Dave Gerlach |
---|
Second | Bernie Sparkes |
---|
Lead | Fred Storey |
---|
« 1968 1970 » |
The 1969 Macdonald Brier, Canada's national men's curling championship was held March 3–7 at the Oshawa Civic Auditorium in Oshawa, Ontario.
The Ron Northcott rink representing Alberta won their third title, having gone undefeated. It was the first time a team had gone undefeated since 1957.[2] It was also the 11th title for Alberta. Northcott became the fourth skip to ever win back-to-back Briers joining Gordon Hudson, Matt Baldwin, and Ernie Richardson (twice).
British Columbia were runners-up, with an impressive 9-1 record, which was usually good enough to win. Both Saskatchewan and Prince Edward Island tied for third place at 7-3 records. It was tied for the best ever result for PEI, which also finished third the previous year.[3]
Teams
The teams are listed as follows:[4]
Alberta | British Columbia | Manitoba |
Calgary CC, Calgary Skip: Ron Northcott Third: Dave Gerlach Second: Bernie Sparkes Lead: Fred Storey | Prince George CC, Prince George Skip: Kevin Smale Third: Peter Sherba Second: Bob McDonald Lead: Pat Carr | Maple Leaf CC, Winnipeg Skip: Bob Robinson Third: Al Shinfield Second: Len Easton Lead: Doug Strange |
New Brunswick | Newfoundland | Northern Ontario |
Moncton CA, Moncton Skip: Harold Mabey Jr. Third: Ed Steeves Second: Harold Keith Lead: Grant MacMellon | St. John's CC, St. John's Skip: Bill Piercey Third: Frank M. Stent Second: Thomas A. Warren Lead: William C. Roy | Kenora CC, Kenora Skip: Terry Johnson Third: Jack Thompson Second: Grant Green Lead: Gordon Peterson |
Nova Scotia | Ontario | Prince Edward Island |
Dartmouth CC, Dartmouth Skip: Peter Hope Third: Gene Mattatall Second: Bob Margeson Lead: Reg Beaver | London CC, London Skip: Ken Buchan Third: Gary Weisz Second: Mitch Czaja Lead: Ross Guest | Charlottetown CC, Charlottetown Skip: Alan Smith Third: Doug Bell Second: Bob Dillon Lead: Merrill Wiggington |
Quebec | Saskatchewan |
CFB Bagotville CC, Chicoutimi Skip: Earl Carson Third: Doug Stuart Second: Alan R. Sully Lead: Ed Wood | Avonlea CC, Avonlea Skip: Bob Pickering Third: Garnet Campbell Second: Bob Thomas Lead: Gary Ford |
Round robin standings
Final Round Robin standings:[2]
Round robin results
Draw 1
Monday, March 3[5]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Saskatchewan (Pickering) | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 12 |
Newfoundland (Piercey) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Robinson) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Alberta (Northcott) | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 11 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Carson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 10 |
Northern Ontario (Johnson) | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 9 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
British Columbia (Smale) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Ontario (Buchan) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Draw 2
Monday, March 3[5]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
British Columbia (Smale) | 0 | 3 | 0 | 2 | 3 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 16 |
Saskatchewan (Pickering) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 0 | 0 | 10 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Northcott) | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 10 |
Northern Ontario (Johnson) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 9 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Carson) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
New Brunswick (Mabey) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Robinson) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 8 |
Newfoundland (Piercey) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 11 |
Draw 3
Tuesday, March 4[6]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Robinson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
British Columbia (Smale) | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 4 | 0 | 2 | 0 | 14 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Northcott) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 14 |
New Brunswick (Mabey) | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Buchan) | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Saskatchewan (Pickering) | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 10 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
Northern Ontario (Johnson) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 9 |
Newfoundland (Piercey) | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Hope) | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 11 |
Quebec (Carson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Draw 4
Tuesday, March 4[6]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Prince Edward Island (Smith) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Quebec (Carson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Newfoundland (Piercey) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 8 |
New Brunswick (Mabey) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Northcott) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 15 |
Nova Scotia (Hope) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Buchan) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Manitoba (Robinson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Draw 5
Wednesday, March 5[7]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Saskatchewan (Pickering) | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 10 |
Manitoba (Robinson) | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Prince Edward Island (Smith) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Alberta (Northcott) | 0 | 1 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Northern Ontario (Johnson) | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 11 |
Ontario (Buchan) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 2 | 10 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Newfoundland (Piercey) | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 12 |
Nova Scotia (Hope) | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 9 |
Draw 6
Wednesday, March 5[7]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Saskatchewan (Pickering) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 11 |
Northern Ontario (Johnson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Carson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Alberta (Northcott) | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 14 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
New Brunswick (Mabey) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | 11 |
Ontario (Buchan) | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 10 |
Draw 7
Thursday, March 6[8]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
New Brunswick (Mabey) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Saskatchewan (Pickering) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Carson) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 | 12 |
Newfoundland (Piercey) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Hope) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 10 |
Ontario (Buchan) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Robinson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 8 |
Northern Ontario (Johnson) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Draw 8
Thursday, March 6[8]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Hope) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Saskatchewan (Pickering) | 0 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 12 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Manitoba (Robinson) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 12 |
New Brunswick (Mabey) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
British Columbia (Smale) | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 10 |
Quebec (Carson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | 1 | 9 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Buchan) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Prince Edward Island (Smith) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 11 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Northcott) | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 | 16 |
Newfoundland (Piercey) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 9 |
Draw 9
Thursday, March 6[8]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Final |
Ontario (Buchan) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 9 |
Quebec (Carson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Nova Scotia (Hope) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Manitoba (Robinson) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Alberta (Northcott) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 |
British Columbia (Smale) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Draw 10
Friday, March 7[9]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Saskatchewan (Pickering) | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 12 |
Quebec (Carson) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Prince Edward Island (Smith) | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 11 |
Manitoba (Robinson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 10 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Ontario (Buchan) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 9 |
Alberta (Northcott) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 11 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Northern Ontario (Johnson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 5 | 2 | 0 | 2 | 16 |
Nova Scotia (Hope) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Draw 11
Friday, March 7[9]
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Quebec (Carson) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | 14 |
Manitoba (Robinson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Saskatchewan (Pickering) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 8 |
Alberta (Northcott) | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
New Brunswick (Mabey) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 11 |
Nova Scotia (Hope) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 8 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Final |
Newfoundland (Piercey) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Ontario (Buchan) | 3 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 16 |
Awards
All-Star Team
The media selected the following curlers as All-Stars:[10]
Bernie Sparkes became the first player to be selected to the all-star team four times as he was selected the three previous years as well.
Ross G.L. Harstone Award
The Ross Harstone Award was presented to the player chosen by their fellow peers as the curler who best represented Harstone's high ideals of good sportsmanship, observance of the rules, exemplary conduct and curling ability.[11][10]
References
- ^ "Sports in short". Ottawa Citizen. February 10, 1969. p. 16. Retrieved March 1, 2020.
- ^ a b "Northcott goes without a loss–third Brier win". Brandon Sun. March 8, 1969. p. 6. Retrieved March 1, 2020.
- ^ "Ron Northcott Displays Curling Powers; Wins Brier in Clutch". Calgary Herald. March 8, 1969. p. 16. Retrieved March 1, 2020.
- ^ "1969 Macdonald Brier". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 2 March 2023.
- ^ a b "Quebec wins second". The Montreal Gazette. 1969-03-04. p. 37. Retrieved 2020-04-15.
- ^ a b "Brier results". The Montreal Gazette. 1969-03-05. p. 39. Retrieved 2020-04-15.
- ^ a b "Brier results". The Montreal Gazette. 1969-03-06. p. 9. Retrieved 2020-04-15.
- ^ a b c "Northcott only unbeaten skip at brier". The Montreal Gazette. 1969-03-07. p. 18. Retrieved 2020-04-15.
- ^ a b "Northcott's rink finishes unbeaten". The Montreal Gazette. 1969-03-08. p. 25. Retrieved 2020-04-15.
- ^ a b BRIER INDIVIDUAL AWARDS & ALL-STAR TEAMS
- ^ "EE22_BrierSouvenirProgramFinal.pdf" (PDF). Curling Canada. p. 52. Archived (PDF) from the original on 25 April 2022. Retrieved 22 June 2022.
- 2017 Brier Media Guide: Brier Personnel 1927-2017
- Results at Soudog Curling
External links
- 1969 MacDonald Brier on YouTube
Macdonald Brier | |
---|
Labatt Brier | |
---|
Nokia Brier | |
---|
Tim Hortons Brier | |
---|
Montana's Brier | |
---|