Lední hokej na Zimních olympijských hrách 1956
Lední hokej na Zimních olympijských hrách 1956 | ||||
---|---|---|---|---|
Turnaj mužů | ||||
Základní údaje | ||||
Pořadatel | Mezinárodní federace ledního hokeje Mezinárodní olympijský výbor | |||
Dějiště | Itálie Itálie Cortina d'Ampezzo | |||
Datum | 26. 1. – 4. 2. 1956 | |||
Soutěže | 1 muži | |||
Startující | 10 týmů | |||
|
23. mistrovství světa a 34. mistrovství Evropy v ledním hokeji probíhalo v rámci VII. zimních olympijských her.
10 účastníků bylo rozlosováno do třech skupin, první dvě mužstva z každé skupiny postupovala do finále, které se hrálo systémem každý s každým; ostatní mužstva hrála jednokolově o umístění v soutěži útěchy.
Hokejový tým SRN v kvalifikaci vyřadil tým NDR a byl na ZOH součástí Společného německého družstva (SND) . Do mistrovství světa a Evropy jsou výsledky SRN započítány samostatně.
Výsledky a tabulky
Skupina A
CAN | GER | ITA | AUT | V | R | P | Skóre | B | ||
1. | Kanada | 4:0 | 3:1 | 23:0 | 3 | 0 | 0 | 30:1 | 6 | |
2. | SRN (SND) | 0:4 | 2:2 | 7:0 | 1 | 1 | 1 | 9:6 | 3 | |
3. | Itálie | 1:3 | 2:2 | 2:2 | 0 | 2 | 1 | 5:7 | 2 | |
4. | Rakousko | 0:23 | 0:7 | 2:2 | 0 | 1 | 2 | 2:32 | 1 |
Itálie – Rakousko 2:2 (0:2, 1:0, 1:0)
26. ledna 1956 (19:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Itálie: 30. Bernardo Tomei, 47. Aldo Federici.
Branky Rakouska: 7. Kurt Kurz, 12. Hans Wagner.
Rozhodčí: Tencza (TCH), Johannessen (NOR)
Vyloučení: 2:2
Kanada – SRN (SND) 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
26. ledna 1956 (21:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Kanady: 2. Gerry Théberge, 12. Gerry Théberge, 25. Gerry Théberge, 26. Jim Logan.
Rozhodčí: Dwars (NED), Ahlin (SWE)
Vyloučení: 4:0
Kanada – Rakousko 23:0 (6:0, 11:0, 6:0)
27. ledna 1956 (14:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Kanady: 5x Paul Knox, 3x Jack McKenzie, 3x Gerry Théberge, 2x Robert White, 2x Jim Logan, 2x Arthur Hurst, 2x Charlies Brooker, 2x George Scholes, Ken Laufman, Howard Lee.
Rozhodčí: Galletti, Dometz (ITA)
Vyloučení: 1:1
Itálie– SRN (SND) 2:2 (1:1, 0:1, 1:0)
27. ledna 1956 (19:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Itálie: 9. Carmine Tucci, 59. Ernesto Crotti.
Branky SRN: 2. Hans Huber, 38. Markus Egen.
Rozhodčí: Starovojtov, Kanunnikov (URS)
Vyloučení: 7:7 (1:0)
Itálie – Kanada 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
28. ledna 1956 (16:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Itálie: 11. Ernesto Crotti.
Branky Kanady: 19. Gerry Théberge, 54. Charlies Brooker, 59. George Scholes.
Rozhodčí: Unger (GER), Johannessen (NOR)
Vyloučení: 4:11 (1:0)
SRN (SND) – Rakousko 7:0 (1:0, 1:0, 5:0)
29. ledna 1956 (21:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky SRN: 15. Arthur Endres, 33. Rudolf Pittrich, 47. Kurt Sepp, 48. Hans Huber, 53. Markus Egen, 54. Bruno Guttowski, 60. Hans Rampf.
Rozhodčí: Ahlin, Axberg (SWE)
Vyloučení: 8:4
Skupina B
TCH | USA | POL | V | R | P | Skóre | B | ||
1. | ČSR | 4:3 | 8:3 | 2 | 0 | 0 | 12:6 | 4 | |
2. | USA | 3:4 | 4:0 | 1 | 0 | 1 | 7:4 | 2 | |
3. | Polsko | 3:8 | 0:4 | 0 | 0 | 2 | 3:12 | 0 |
Československo – USA 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)
27. ledna 1956 (10:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Československa: 2. Bronislav Danda, 16. František Vaněk, 51. Jaromír Bünter, 59. Vlastimil Bubník.
Branky USA: 9. John Mayasich, 30. Dick Meredith, 53. Kenneth Purpur.
Rozhodčí: Hauser (SUI), Axberg (SWE)
Vyloučení: 1:1
ČSR: Vodička – Gut, Kasper, Bünter, Václav Bubník – Vlastimil Bubník, Bartoň, Danda – Návrat, Vaněk, Prošek – Bacílek, Zábrodský, Pantůček.
USA: Ikola – Sampson, Anderson, McKinnon, Petroske – Purpur, Matchetfs, Olson – Cleary, Campbell, Christian – Meredith, Mayasich, Dougherty.
USA – Polsko 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
28. ledna 1956 (14:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky USA: 15. John Mayasich, 42. Eugene Campbell, 49. John Mayasich, 52. Bill Cleary.
Rozhodčí: Adamec, Tencza (TCH)
Vyloučení: 4:6
Československo – Polsko 8:3 (1:1, 6:2, 1:0)
29. ledna 1956 (19:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Československa: 5. Vladimír Zábrodský, 27. Slavomír Bartoň, 30. Slavomír Bartoň, 34. Jan Kasper, 29. Bohumil Prošek, 26. František Vaněk, 33. František Vaněk, 51. Bronislav Danda.
Branky Polska: 18. Mieczyslaw Chmura, 21. Hilary Skarzynski, 23. Hilary Skarzynski.
Rozhodčí: Samwald, Starovojtov (URS)
Vyloučení: 3:9 navíc Chodakowski na 5 mn.
ČSR: Jendek (23. Vodička) – Gut, Kasper, Václav Bubník, Bünter – Vlastimil Bubník, Bartoň, Danda – Návrat, Vaněk, Prošek – Kluc, Zábrodký, Cimrman.
Polsko: Pabisz – Zawadski, Olczyk, Chodakowski, Chmura – Kurek, Skarzynski, Janiczko – Alfred Wrobel, Bryniarski, Herda – Gosztyla, Czech, Adolf Wrobel.
Skupina C
URS | SWE | SUI | V | R | P | Skóre | B | ||
1. | SSSR | 5:1 | 10:3 | 2 | 0 | 0 | 15:4 | 4 | |
2. | Švédsko | 1:5 | 6:5 | 1 | 0 | 1 | 7:10 | 2 | |
3. | Švýcarsko | 3:10 | 5:6 | 0 | 0 | 2 | 8:16 | 0 |
SSSR – Švédsko 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
27. ledna 1956 (21:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky SSSR: 15. Jevgenij Babič, 24. Jevgenij Babič, 32. Vsevolod Bobrov, 42. Valentin Kuzin, 59. Valentin Kuzin.
Branky Švédska: 13. Lars Björn.
Rozhodčí: Dwars (NED), Lacompte (CAN)
Vyloučení: 8:7 (1:0)
Švédsko – Švýcarsko 6:5 (2:3, 3:1, 1:1)
28. ledna 1956 (19:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Švédska: 13. Sven Tumba Johansson, 15. Lars Björn, 24. Lars-Eric Lundvall, 33. Sven Tumba Johansson, 40 Stig Tvilling, 43. Åke Lassas.
Branky Švýcarska: 6. Émil Handschin, 5. Fritz Naef, 13. Fritz Naef, 25. Bernhard Bagnoud, 50. Bernhard Bagnoud.
Rozhodčí: Lecompte (CAN), Zarzycki (POL)
Vyloučení: 3:2 (1:1)
SSSR – Švýcarsko 10:3 (4:1, 2:0, 4:2)
29. ledna 1956 (21:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky SSSR: 8. Dmitrij Ukolov, 9. Jurij Krylov, 14. Alexej Guryšev, 20. Vsevolod Bobrov, 25. Alexej Guryšev, 37. Vsevolod Bobrov, 47. Vsevolod Bobrov, 48. Ivan Tregubov, 51. Vsevolod Bobrov, 52. Jurij Krylov.
Branky Švýcarska: 3. Fritz Naef, 49. Bernhard Bagnoud, 58. Fritz Naef.
Rozhodčí: Demetz (ITA), Adamec (TCH)
Vyloučení: 2:3 (2:1)
Finále
URS | USA | CAN | SWE | TCH | GER | V | R | P | Skóre | B | ||
1. | SSSR | 4:0 | 2:0 | 4:1 | 7:4 | 8:0 | 5 | 0 | 0 | 25:5 | 10 | |
2. | USA | 0:4 | 4:1 | 6:1 | 9:4 | 7:2 | 4 | 0 | 1 | 26:12 | 8 | |
3. | Kanada | 0:2 | 1:4 | 6:2 | 6:3 | 10:0 | 3 | 0 | 2 | 23:11 | 6 | |
4. | Švédsko | 1:4 | 1:6 | 2:6 | 5:0 | 1:1 | 1 | 1 | 3 | 10:17 | 3 | |
5. | ČSR | 4:7 | 4:9 | 3:6 | 0:5 | 9:3 | 1 | 0 | 4 | 20:30 | 2 | |
6. | SRN (SND) | 0:8 | 2:7 | 0:10 | 1:1 | 3:9 | 0 | 1 | 4 | 6:35 | 1 |
USA – SRN (SND) 7:2 (6:0, 1:1, 0:1)
30. ledna 1956 (15:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky USA: 3. Gordon Christian, 4. Gordon Christian, 12. Bill Cleary, 13. Weldon Olson, 20. Daniel McKinnon, 20. Bill Cleary, 25. Dick Dougherty.
Branky SRN: 35. Markus Egen, 43. Markus Egen.
Rozhodčí: Dwars (NED), Bernhard (SUI)
Vyloučení: 7:3
SSSR – Švédsko 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
30. ledna 1956 (19:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky SSSR: 6. Alexej Guryšev, 22. Viktor Šuvalov, 42. Vsevolod Bobrov, 53. Alexej Guryšev.
Branky Švédska: 11. Sigurd Bröms.
Rozhodčí: Adamec, Tencza (TCH)
Vyloučení: 5:4
Československo – Kanada 3:6 (1:1, 2:3, 0:2)
30. ledna 1956 (21:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Československa: 15. Zdeněk Návrat, 23. Zdeněk Návrat, 36. Václav Pantůček.
Branky Kanady: 19. Jim Logan, 28. Gerry Théberge, 30. Paul Knox, 33. Paul Knox, 50. Jim Logan, 53. Don Rope.
Rozhodčí: Hauser (SUI), Ahlin (SWE)
Vyloučení: 6:6 (1:0, 1:0)
ČSR: Vodička – Gut, Kasper, Bünter, Václav Bubník – Vlastimil Bubník, Bartoň, Danda – Návrat, Vaněk, Prošek – Bacílek, Zábrodský, Pantůček.
Kanada: Brodeur – Hurst, Lee, Martin, Klinck – Scholes, Laufman, Theberge – McKenzie, Logan, Knox – Brooker, White, Rope.
Československo – Švédsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
31. ledna 1956 (15:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Švédska: 1. Hans Öberg, 23. Lars-Eric Lundvall, 28. Bertz Zetterberg, 41. Hans Öberg, 55. Hans Tvilling.
Rozhodčí: Lecompte (CAN), Starovojtov (URS)
Vyloučení: 3:4 (0:2)
ČSR: Vodička – Gut, Kasper, Václav Bubník, Bünter – Vl.Bubník, Bartoň, Danda – Návrat, Vaněk, Prošek – Bacílek, Zábrodský, Pantůček.
Švédsko: Svensson – Zetterberg, Björn, Lassas, Larsson – Bröms, Tumba Johansson, Öberg – Pettersson, Carlsson, Lundvall – S.Andersson-Tvilling, H.Andersson-Tvilling.
SSSR – SRN (SND) 8:0 (0:0, 7:0, 1:0)
31. ledna 1956 (19:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky SSSR: 25. Alexandr Uvarov, 27. Alexej Guryšev, 28. Vsevolod Bobrov, 28. Alexandr Uvarov, 31. Alexej Guryšev, 32. Ivan Tregubov, 33. Viktor Šuvalov, 55. Jurij Krylov.
Rozhodčí: Axberg, Ahlin (SWE)
Vyloučení: 2:0
USA – Kanada 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
31. ledna 1956 (21:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky USA: 2. John Mayasich, 10. John Mayasich, 44. John Mayasich, 48. Weldon Olson.
Branky Kanady: 33. Jack McKenzie.
Rozhodčí: Hauser, Bernhard (SUI)
Vyloučení: 2:3 (0:0), navíc Purpur (USA) a McKenzie (CAN) na 5 min.
USA: Ikola – McKinnon, Anderson, Petroske, Sampson – Dougherty, Mayasich, Meredith – Olson, Matchefts, Purpur – Christian, Cleary, Campbell.
Kanada: Brodeur – Hurst, Lee, Martin, Klinck – Logan, McKenzie, Knox – Scholes, Laufman, Theberge – Brooker, White, Rope.
USA – Švédsko 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)
2. února 1956 (19:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky USA: 10. John Matchefts, 30. John Matchefts, 34. Weldon Olson, 43. Gordon Christian, 55. Bill Cleary, 60. Weldon Olson.
Branky Švédska: 13. Ronald Pettersson.
Rozhodčí: Hauser, Bernhard (SUI)
Vyloučení: 7:1
Kanada – SRN (SND) 10:0 (1:0, 4:0, 5:0)
2. února 1956 (10:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Kanady: 8. Alfred James Horne, 29. Howard Lee, 29. Don Rope, 32. Arthur Hurst, 35. George Scholes, 44. Don Rope, 48. Floyd Martin, 53. Jim Logan, 58. Jack McKenzie, 60. Gerry Théberge.
Rozhodčí: Dwars (NED), Galetti (ITA)
Československo – SSSR 4:7 (1:2, 0:3, 3:2)
2. února 1956 (22:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Československa: 17. Václav Pantůček, 43. Zdeněk Návrat, 49. Karel Gut, 53. Karel Gut.
Branky SSSR: 5. Viktor Šuvalov, 13. Viktor Šuvalov, 31. Alexej Guryšev, 35. Alexandr Uvarov, 39. Nikolaj Sologubov, 46. Vsevolod Bobrov, 53. Jurij Panťuchov.
Rozhodčí: Ahlin, Axberg (SWE)
Vyloučení: 6:7 (1:3)
ČSR: Vodička – Gut, Kasper, Bünter, Václav Bubník – Vlastimil Bubník, Pantůček, Zábrodský – Návrat, Vaněk, Prošek – Cimrman, Kluc, Bartoň.
SSSR: Pučkov – Sologubov, Trgubov, Ukolov, Sidorenko – Babič, Šuvalov, Bobrov – Krylov, Uvarov, Kuzin – Panťuchov, Guryšev, Chlystov.
Kanada – Švédsko 6:2 (3:2, 1:0, 2:0)
3. února 1956 (11:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Kanady: 3. Jim Logan, 8. Don Rope, 17. Jack McKenzie, 40. George Scholes, 57. Jack McKenzie, 59 Floyd Martin.
Branky Švédska: Stig Tvilling, 11. Sven Tumba Johansson.
Rozhodčí: Dwars (NED), Adamec (TCH)
Vyloučení: 5:2
Československo – SRN (SND) 9:3 (2:3, 5:0, 2:0)
3. února 1956 (19:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Československa: 7. Miroslav Kluc, 19. Jan Kasper, 24. Václav Pantůček, 26. Zdeněk Návrat, 28. Václav Pantůček, 34. Miroslav Kluc, 37. Bohumil Prošek, 48. Karel Gut, 53. Vladimír Zábrodský.
Branky SRN: 13. Hans Huber, 14. Ernst Trautwein, 18. Kurt Sepp.
Rozhodčí: Lecompte (CAN), Galetti (ITA)
Vyloučení: 3:4 (1:2, 0:1)
ČSR: Jendek (21. Vodička) – Gut, Kasper, Bünter, Václav Bubník – Vlastimil Bubník, Pantůček, Zábrodský – Návrat, Vaněk, Prošek – Cimrman, Kluc, Bartoň.
Německo: Hoffman (41.Jansen) – Biersack, Ambros, Bierschel, Beck – Sepp, Egen, Trautwein – Pittrich, Huber, Endres – Jochems, Rampf, Kossmann.
SSSR – USA 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
3. února 1956 (21:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky SSSR: 34. Nikolaj Chlystov, 56. Vsevolod Bobrov, 56. Jurij Panťuchov, 58. Valentin Kuzin.
Rozhodčí: Hauser, Bernhard (SUI)
Vyloučení: 2:3 (1:0)
SSSR: Pučkov – Sologubov, Tregubov, Ukolov, Sidorenko – Babič, Šuvalov, Bobrov – Panťuchov, Guryšev, Chlystov – Krylov, Uvarov, Kuzin.
USA: Ikola – McKinnon, Anderson, Sampson, Petroske – Meredith, Mayasich, Dougherty – Christian, Cleary, Campbell – Matchefts, Purpur, Olson.
Švédsko – SRN (SND) 1:1 (0:1, 0:0, 1:0)
4. února 1956 (15:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Švédska: 57. Lars Björn.
Branky SRN: 8. Kurt Sepp.
Rozhodčí: Starovojtov, Kanunnikov (URS)
Vyloučení: 4:6
Československo – USA 4:9 (0:1, 2:3, 2:5)
4. února 1956 (19:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Československa: 24. Slavomír Bartoň, 29. Vlastimil Bubník, 57. Karel Gut, 60. Zdeněk Návrat.
Branky USA: 12. Weldon Olson, 21. Gordon Christian, 25. Gordon Christian, 30. Bill Cleary, 45. Dick Dougherty, 50. Dick Dougherty, 50. Dick Meredith, 58. Dick Dougherty, 58. Dick Dougherty.
Rozhodčí: Hauser, Bernhard (SUI)
Vyloučení: 0:4 (0:0, 0:3)
ČSR: Vodička (50. Jendek) – Gut, Kasper, Bünter, Václav Bubník – Vlastimil Bubník, Bartoň, Danda – Návrat, Vaněk, Prošek – Bacílek, Zábrodský, Pantůček.
USA: Rigazio – McKinnon, Anderson, Sampson, Petroske – Dougherty, Mayasich, Meredith – Campbell, Cleary, Christian – Purpur, Matchefts, Olson.
SSSR – Kanada 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
4. února 1956 (21:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky SSSR: 27. Jurij Krylov, 41. Valentin Kuzin.
Rozhodčí: Ahlin, Axberg (SWE)
Vyloučení: 3:7 (0:0)
SSSR: Pučkov – Sologubov, Tregubov, Ukolov, Sidorenko – Babič, Šuvalov, Bobrov – Krylov, Uvarov, Kuzin – Panťuchov, Guryšev, Chlystov.
Kanada: Woodall – Martin, Lee, Hurst – Scholes, Laufman, Theberge – White, Colvin, Rope – Knox, McKenzie, Logan.
Soutěž útěchy
ITA | POL | SUI | AUT | V | R | P | Skóre | B | ||
7. | Itálie | 5:2 | 8:3 | 8:2 | 3 | 0 | 0 | 21:7 | 6 | |
8. | Polsko | 2:5 | 6:2 | 4:3 | 2 | 0 | 1 | 12:10 | 4 | |
9. | Švýcarsko | 3:8 | 2:6 | 7:4 | 1 | 0 | 2 | 12:18 | 2 | |
10. | Rakousko | 2:8 | 3:4 | 4:7 | 0 | 0 | 3 | 9:19 | 0 |
Švýcarsko – Rakousko 7:4 (3:1, 2:1, 2:2)
31. ledna 1956 (15:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Apollonio)
Branky Švýcarska: 4. Bernhard Bagnoud, 6. Fritz Naef, 16. Bernhard Bagnoud, 31:05 Otto Schläpper, 37. Fritz Naef, 53. Bernhard Bagnoud, 55. Hans Ott.
Branky Rakouska: 16. Konrad Staudinger, 28. Franz Potucek, 58. Walter Znenalik, 60. Fritz Spielmann.
Rozhodčí: Tencza (TCH), Kanunnikov (URS)
Vyloučení: 8:7
Itálie – Rakousko 8:2 (4:1, 1:1, 3:0)
1. února 1956 (19:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Itálie: 4. Bernardo Tomei, 5. Bernardo Tomei, 11. Giovanni Furlani, 16. Ernesto Crotti, 23. Aldo Maniacco, 43. Bernardo Tomei, 45. Mario Bedogni, 57. Mario Bedogni.
Branky Rakouska: 18. Wilhelm Schmid, 31. Walter Znenalik.
Rozhodčí: Tencza (TCH), Johannessen (NOR)
Vyloučení: 2:1
Polsko – Švýcarsko 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)
1. února 1956 (21:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Polska: 3. Kazimierz Kodakowski, 14. Szymon Janiczko, 32. Kazimierz Bryniarski, 39. Alfred Wróbel, 49. Hilary Skarzynski, 58. Kazimierz Bryniarski.
Branky Švýcarska: 19. Otto Schläpper, 28. Walter Keller.
Rozhodčí: Ahlin, Axberg (SWE)
Vyloučení: 1:2 (1:1)
Itálie – Švýcarsko 8:3 (6:1, 1:2, 1:0)
2. února 1956 (12:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Apollonio)
Branky Itálie: 3. Bernardo Tomei, 5. Carlo Montemurro, 7. Carmine Tucci, 16. Giancarlo Agazzi, 17. Aldo Maniacco, 17. Giancarlo Agazzi, 32. Aldo Maniacco, 51. Carlo Montemurro.
Branky Švýcarska: 16. Émil Handschin, 28. Walter Keller, 38. Émil Handschin.
Rozhodčí: Lacompte (CAN), Unger (GER)
Vyloučení: 6:8
Polsko – Rakousko 4:3 (2:2, 0:1, 2:0)
2. února 1956 (16:00) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Olimpico del Ghiaccio)
Branky Polska: 9. Kazimierz Kodakowski, 20. Hilary Skarzynski, 51. Josef Kurek, 58. Josef Kurek.
Branky Rakouska: 15. Walter Znenalik, 17. Fritz Spielmann, 36. Fritz Spielmann.
Rozhodčí: Demetz (ITA), Johannessen (NOR)
Vyloučení: 0:1 (1:0)
Itálie – Polsko 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)
3. února 1956 (10:30) – Cortina d’Ampezzo (Stadio Apollonio)
Branky Itálie: 22. Mario Bedogni, 24. Ernesto Crotti, 32. Aldo Maniacco, 50. Aldo Maniacco, 51. Rino Alberton.
Branky Polska: 36. Kazimierz Bryniarski, 45. Josef Kurek.
Rozhodčí: Ahlin, Axberg (SWE)
Vyloučení: 7:5
Statistiky
Nejlepší hráči podle direktoriátu IIHF
Brankář | Willard Ikola |
Obránce | Nikolaj Sologubov |
Útočník | Jack McKenzie |
Kanadské bodování
Poř. | Kanadské bodování | Branky | Přihrávky | Body |
---|---|---|---|---|
1. | John Logan | 7 | 5 | 12 |
1. | Paul Knox | 7 | 5 | 12 |
3. | Aldo Maniacco | 5 | 7 | 12 |
4. | Vsevolod Bobrov | 9 | 2 | 11 |
4. | Gerry Theberge | 9 | 2 | 11 |
6. | John Mayasich | 7 | 3 | 10 |
7. | Alexej Guryšev | 7 | 2 | 9 |
8. | George Scholes | 5 | 3 | 8 |
9. | Viktor Šuvalov | 5 | 2 | 7 |
9. | Zdeněk Návrat | 5 | 2 | 7 |
Soupiska SSSR
SSSR
Brankáři: Nikolaj Pučkov, Grigorij Mkrtyčan
Obránci: Nikolaj Sologubov, Ivan Tregubov, Genrich Sidorenkov, Dmitrij Ukolov, Alfred Kučevskij.
Útočníci: Vsevolod Bobrov, Alexej Guryšev, Viktor Jakušev, Valentin Kuzin, Jurij Krylov, Alexandr Uvarov, Jevgenij Babič, Jurij Panťuchov, Nikolaj Chlystov, Viktor Nikiforov, Viktor Šuvalov
Trenér: Anatolij Tarasov, Vladimir Jegorov.
Soupiska USA
USA
Brankáři: Willard Ikola, Donald Rigazio.
Obránci: Dick Dougherty, Dick Meredith, Daniel McKinnon, Richard Rodenheiser, Ed Sampson.
Útočníci: John Mayasich, Gordon Christian, Weldon Olson, Bill Cleary, John Matchefts, Kenneth Purpur, Eugene Campbell, Wellington Burtnett, Wendell Andersson, Ed Sampson.
Trenér: John Mariucci.
Soupiska Kanady
Kanada (Kitchener-Waterloo Dutchmen)
Brankáři: Keith Eugene Woodall, Denis Brodeur.
Obránci: Floyd Martin, Howard Lee, Arthur Hurst, Jack McKenzie
Útočníci: Jim Logan, Paul Knox, Don Rope, Byrle Klinck, Billy Colvin, Gerry Théberge, Alfred James Horne, Charlies Brooker, George Scholes, Robert White, Ken Laufman.
Trenér: Bobby Bauer.
Soupiska Švédska
4. Švédsko
Brankáři: Yngve Casslind, Lars Svensson.
Obránci: Lars Björn, Vilgot Larsson, Åke Lassas, Ove Malmberg, Bertz Zetterberg.
Útočníci: Hans Tvilling, Stig Tvilling, Sigurd Bröms, Stig Carlsson, Lars-Eric Lundvall, Nisse Nilsson, Holger Nurmela, Ronald Pettersson, Sven Tumba Johansson, Hans Öberg.
Trenér: Folke Jansson.
Soupiska ČSR
5. ČSR
Brankáři: Jan Vodička, Ján Jendek.
Obránci: Karel Gut, Václav Bubník, Jaromír Bünter, Jan Kasper, Stanislav Bacílek.
Útočníci: Vlastimil Bubník, Bronislav Danda, Slavomír Bartoň, Vladimír Zábrodský, Václav Pantůček,Zdeněk Návrat, František Vaněk, Bohumil Prošek, Miroslav Kluc, Otto Cimrman.
Trenér: Vladimír Bouzek.
Soupiska SRN (SND)
6. SRN (SND)
Brankáři: Ulrich Jansen, Alfred Hoffmann.
Obránci: Anton Biersack, Bruno Guttowski, Martin Beck, Paul Ambros, Karl Birschel.
Útočníci: Markus Egen, Hans Huber, Hans Rampf, Kurt Sepp, Ernst Trautwein, Rudolf Pittrich, Arthur Endres, Reiner Kossmann, Martin Zach, Günther Jochems.
Trenér: Frank Trottier.
Soupiska Itálie
7. Itálie
Brankáři: Vittorio Bolla, Giuliano Ferraris.
Obránci: Carmine Tucci, Carlo Montemurro, Aldo Federici, Mario Bedogni.
Útočníci: Giampiero Branduardi, Giancarlo Agazzi, Gianfranco Darin, Giulio Oberhammer, Francesco Macchietto, Bernardo Tomei, Giovanni Furlani, Aldo Maniacco, Ernesto Crotti, Rino Alberton.
Trenér: Richard Torriani (SUI).
Soupiska Polska
8. Polsko
Brankáři: Edward Koczab, Wladyslav Pabisz.
Obránci: Henryk Bronowicz, Kazimierz Kodakowski, Stanislaw Olczyk, Mieczyslaw Chmura.
Útočníci: Hilary Skarzynski, Zdzislaw Nowak, Rudolf Czech, Adolf Wróbel, Alfred Wróbel, Josef Kurek, Szymon Janiczko, Kazimierz Bryniarski, Marian Herda, Janusz Zawadzki, Bronislaw Gosztyla.
Trenéři: Mieczyslaw Palus, Wladyslaw Wiro-Kiro.
Soupiska Švýcarska
9. Švýcarsko
Brankáři: Martin Riesen, Christian Conrad.
Obránci: Kurt Peter, Georg Riesch, Émile Golaz, Rudolf Keller, Sepp Weingärtner.
Útočníci: Émil Handschin, Paul Hofer, Otto Schläpper, Franz Berry, Hans Ott, Hans Pappa, Fritz Naef, Bernhard Bagnoud, Walter Keller, Rätus Frei.
Trenér: Hanggi Boller.
Soupiska Rakouska
10. Rakousko
Brankáři: Alfred Püls, Robert Nusser.
Obránci: Franz Potucek, Hans Mösmer, Hans Scarsini, Hermann Knoll, Hans Zollner.
Útočníci: Fritz Spielmann, Walter Znenalik, Adolf Hafner, Wilhelm Schmid, Gerhard Springer, Hans Wagner, Max Singewald, Kurt Kurz, Konrad Staudinger, Wolfgang Jöchl.
Trenér: Udo Holfeld.
Konečné pořadí
|
Titul mistra Evropy do 1970 získalo evr. mužstvo, |
MS Skupina B
Skupina B se započítávala jen do mistrovství světa a nebyla součástí olympijského turnaje. Turnaje se zúčastnily tři týmy a odehrál se od 8. do 10. března ve Východním Berlíně.[1]
NDR | Norsko | Belgie | V | R | P | VG | OG | B | ||
11. | NDR | *** | 4:1 | 14:7 | 2 | 0 | 0 | 18 | 8 | 4 |
12. | Norsko | 1:4 | *** | 7:5 | 1 | 0 | 1 | 8 | 9 | 2 |
13. | Belgie | 7:14 | 5:7 | *** | 0 | 0 | 2 | 12 | 21 | 0 |
Odkazy
Reference
- ↑ Ersatz-WM (du 8 au 10 mars 1956 à Berlin-est, RDA)
Literatura
- Stadión č.7/1956
- Sportovní sláva Leden – Březen, STN 1956
- Zlatá kniha ledního hokeje – Gustav Vlk, Karel Gut, Olympia 1978
- Zimní olympijské hry – Karel Procházka, Olympia 1982
- Malá encyklopedie ledního hokeje – Karel Gut, Václav Pacina, Olympia 1986
- Kronika českého hokeje – Miloslav Jenšík, Olympia 2001
- Velké okamžiky ledního hokeje 2 – Pavel Bárta, Flétna 2007
- 100 let českého hokeje – Karel Gut, Jaroslav Prchal, AS press 2008
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Lední hokej na Zimních olympijských hrách 1956 na Wikimedia Commons
- (česky) Rudé právo (Archív časopisů)
- (francouzsky) hockeyarchives.info/
- (česky) avlh.sweb.cz/
- (anglicky) Official Olympic Reports Archivováno 28. 8. 2008 na Wayback Machine. – Oficiální publikace k ZOH 1956
Olympijští medailisté v ledním hokeji – turnaj 1956 v Cortině d'Ampezzo | |
---|---|
Sovětský svaz (URS) | Jevgenij Babič • Vsevolod Bobrov • Alexej Guryšev • Nikolaj Chlystov • Viktor Jakušev • Jurij Krylov • Alfred Kučevskij • Valentin Kuzin • Grigorij Mkrtyčan • Viktor Nikiforov • Jurij Panťuchov • Nikolaj Pučkov • Genrich Sidorenkov • Nikolaj Sologubov • Viktor Šuvalov • Ivan Tregubov • Dmitrij Ukolov • Alexandr Uvarov Trenér: Vladimir Jegorov • Anatolij Tarasov |
Spojené státy (USA) | Wendell Andersson • Wellington Burtnett • Eugene Campbell • Bill Cleary • Dick Dougherty • Gordon Christian • Willard Ikola • John Matchefts • John Mayasich • Dick Meredith • Daniel McKinnon • Weldon Olson • Kenneth Purpur • Donald Rigazio • Richard Rodenheiser • Ed Sampson Trenér: John Mariucci |
Kanada (CAN) | Denis Brodeur • Charlies Brooker • Billy Colvin • Alfred James Horne • Arthur Hurst • Byrle Klinck • Paul Knox • Ken Laufman • Howard Lee • Jim Logan • Floyd Martin • Jack McKenzie • Don Rope • George Scholes • Gerry Théberge • Robert White • Keith Eugene Woodall Trenér: Bobby Bauer |
Trenéři jsou zde uvedeni pouze pro úplnost, neboť olympijské medaile nedostávají. |
Sporty na Zimních olympijských hrách 1956 v Cortině d'Ampezzo | |
---|---|
Alpské lyžování • Běh na lyžích • Boby • Krasobruslení • Lední hokej • Rychlobruslení • Severská kombinace • Skoky na lyžích |
Lední hokej na olympijských hrách | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hlavní článek | Antverpy 1920 (na LOH) • Chamonix 1924 • Svatý Mořic 1928 • Lake Placid 1932 • Garmisch-Partenkirchen 1936 • Svatý Mořic 1948 • Oslo 1952 • Cortina d'Ampezzo 1956 • Squaw Valley 1960 • Innsbruck 1964 • Grenoble 1968 • Sapporo 1972 • Innsbruck 1976 • Lake Placid 1980 • Sarajevo 1984 • Calgary 1988 • Albertville 1992 • Lillehammer 1994 • Nagano 1998 • Salt Lake City 2002 • Turín 2006 • Vancouver 2010 • Soči 2014 • Pchjongčchang 2018 • Peking 2022 | |||||||||||||||
Muži |
| |||||||||||||||
Ženy |
| |||||||||||||||
Seznam olympijských medailistů v ledním hokeji |
Mistrovství světa v ledním hokeji | |
---|---|
Mistrovství světa v ledním hokeji (elitní skupina) (do r. 2000 MS Skupina A) | 1920 • 1924 • 1928 • 1930 • 1931 • 1932 • 1933 • 1934 • 1935 • 1936 • 1937 • 1938 • 1939 • 1940 • 1941 • 1942 • 1943 • 1944 • 1945 • 1946 • 1947 • 1948 • 1949 • 1950 • 1951 • 1952 • 1953 • 1954 • 1955 • 1956 • 1957 • 1958 • 1959 • 1960 • 1961 • 1962 (kval.) • 1963 • 1964 (kval.) • 1965 (kval.) • 1966 • 1967 • 1968 (kval.) • 1969 • 1970 • 1971 (kval.) • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1991 • 1992 • 1993 • Itálie 1994 • Švédsko 1995 • Rakousko 1996 • Finsko 1997 • Švýcarsko 1998 (kval.) • Norsko 1999 (kval.) • Rusko 2000 (kval.) • Německo 2001 (kvalif. Dálného východu) • Švédsko 2002 (kvalif. Dálného východu) • Finsko 2003 (kvalif. Dálného východu) • Česko 2004 (kvalif. Dálného východu) • Rakousko 2005 • Lotyšsko 2006 • Rusko 2007 • Kanada 2008 • Švýcarsko 2009 • Německo 2010 • Slovensko 2011 • Finsko/Švédsko 2012 • Švédsko/Finsko 2013 • Bělorusko 2014 • Česko 2015 • Rusko 2016 • Německo/Francie 2017 • Dánsko 2018 • Slovensko 2019 • Švýcarsko 2020 • Lotyšsko 2021 • Finsko 2022 • Finsko/Lotyšsko 2023 • Česko 2024 • Švédsko/Dánsko 2025 • Švýcarsko 2026 • Německo 2027 • Francie 2028 |
Mistrovství světa (divize I) (do r. 2000 MS Skupina B) | 1951 • 1952 • 1953 • 1954 • 1955 • 1956 • 1957 • 1958 • 1959 • 1960 • 1961 (kval.) • 1962 • 1963 • 1964 • 1965 (kval.) • 1966 (kval.) • 1967 • 1968 • 1969 • 1970 • 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 • 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 |
Mistrovství světa (divize II) (do r. 2000 MS Skupina C) | 1961 • 1962 • 1963 • 1964 • 1965 • 1966 • 1967 • 1968 • 1969 • 1970 • 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1991 • 1992 • 1993 (kval.) • 1994 (kval.) • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 (kval.) • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 • 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 |
Mistrovství světa (divize III) (do r. 2000 MS Skupina D) | |
Mistrovství světa (divize IV) (od r. 2020) | 2020 • 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 |
Soupisky | |
Vítězové kanadského bodování • Nejlepší střelci jednotlivých turnajů • Nejlepší střelci celkově • Nejlepší hráči • All Star týmy • Seznam československých ledních hokejistů na MS • Seznam českých ledních hokejistů na MS • Seznam hokejových reprezentací • Česko proti soupeřům v play off na MS v ledním hokeji kurzívou jsou uvedeny letopočty, v nichž se MS konalo v rámci olympijských her |
Mistrovství Evropy v ledním hokeji | |
---|---|
Muži | 1910 • 1911 • 1912 • 1913 • 1914 • 1915 • 1916 • 1917 • 1918 • 1919 • 1920 • 1921 • 1922 • 1923 • 1924 • 1925 • 1926 • 1927 • 1928 • 1929 • 1930 • 1931 • 1932 • 1933 • 1934 • 1935 • 1936 • 1937 • 1938 • 1939 • 1940 • 1941 • 1942 • 1943 • 1944 • 1945 • 1946 • 1947 • 1948 • 1949 • 1950 • 1951 • 1952 • 1953 • 1954 • 1955 • 1956 • 1957 • 1958 • 1959 • 1960 • 1961 • 1962 • 1963 • 1964 • 1965 • 1966 • 1967 • 1968 • 1969 • 1970 • 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1991 |
Junioři | |
Ženy |