Campionat del Món d'atletisme en pista coberta de 2014
Tipus | Campionat del Món d'atletisme en pista coberta |
---|---|
Organitzador | World Athletics |
Part de | Campionat del Món d'atletisme en pista coberta |
Nombre de participants | 539 |
Participants | Shannon Rowbury i Andrew Osagie |
Localització i Dates | |
Localització | Sopot (Voivodat de Pomerània) 54° 26′ 31″ N, 18° 32′ 52″ E / 54.44185°N,18.54782°E / 54.44185; 18.54782 |
Estat | Polònia |
Interval de temps | 7 març 2014 – 9 març 2014 |
Número d'edició | 15 (2014) |
Competició | |
Resultat | |
4x400 metres relleus masculí | Kyle Clemons |
Llançament de pes femení | Valerie Adams |
Salt de perxa femení | Yarisley Silva |
400 metres masculí | Pavel Maslák |
800 metres masculí | Mohammed Aman |
1500 metres masculins | Ayanleh Souleiman |
1500 metres femenins | Abeba Aregawi |
Men's 60 metres | Richard Kilty |
Men's 60 metres hurdles | Omo Osaghae |
Women's 60 metres | Shelly-Ann Fraser-Pryce |
3000 metres femenins | Genzebe Dibaba |
3000 metres masculins | Caleb Mwangangi Ndiku |
Altres | |
Lloc web | sopot2014.com |
← 2012 2016 → |
El Campionat del Món d'atletisme en pista coberta de 2014 fou la quinzena edició del Campionat del Món d'atletisme en pista coberta i es disputà entre els dies 7 i 9 de març a l'Ergo Arena de Sopot (Polònia).
Medallistes
Categoria masculina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
60 m | Richard Kilty (GBR) | 6.49 PB | Marvin Bracy (USA) | 6.51 | Femi Ogunode (QAT) | 6.52 |
400 m | Pavel Maslák (CZE) | 45.24 NR | Chris Brown (BAH) | 45.58 PB | Kyle Clemons (USA) | 45.74 |
800 m | MMohammed Aman (ETH) | 1:46.40 | Adam Kszczot (POL) | 1:46.76 | Andrew Osagie (GBR) | 1:47.10 |
1500 m | Ayanleh Souleiman (DJI) | 3:37.52 | Aman Wote (ETH) | 3:38.08 | Abdalaati Iguider (MAR) | 3:38.21 |
3000 m | Caleb Mwangangi Ndiku (KEN) | 7:54.94 | Bernard Lagat (USA) | 7:55.22 | Dejen Gebremeskel (ETH) | 7:55.39 |
60 m. tanques | Omo Osaghae (USA) | 7.45 WL | Pascal Martinot-Lagarde (FRA) | 7.46 | Garfield Darien (FRA) | 7.47 PB |
relleus 4x400 m. llisos | Estats Units Kyle Clemons David Verburg Kind Butler III Calvin Smith Jr. Clayton Parros* Rickey Babineaux* | 3:02.13 WR | Regne Unit Conrad Williams Jamie Bowie Luke Lennon-Ford Nigel Levine Michael Bingham* | 3:03.49 | Jamaica Errol Nolan Allodin Fothergill Akheem Gauntlett Edino Steele Dane Hyatt* Jermaine Brown* | 3:03.69 NR |
Salt d'alçada | Mutaz Essa Barshim (QAT) | 2.38 m AR | Ivan Ukhov (RUS) | 2.38 m | Andriy Protsenko (UKR) | 2.36 m PB |
Salt amb perxa | Konstadinos Filippidis (GRE) | 5.80 m SB | Malte Mohr (Alemanya) | 5.80 m | Jan Kudlička (CZE) | 5.80 m PB |
Salt de llargada | Mauro Vinícius da Silva (BRA) | 8.28 m NR | Li Jinzhe (CHN) | 8.23 m SB | Michel Tornéus (SWE) | 8.21 m SB |
Triple salt | Lyukman Adams (RUS) | 17.37 m WL | Ernesto Revé (CUB) | 17.33 m | Pedro Pablo Pichardo (CUB) | 17.24 m |
Llançament de pes | Ryan Whiting (USA) | 22.05 m | David Storl (Alemanya) | 21.79 m SB | Tomas Walsh (NZL) | 21.26 m AR |
Heptatló | Ashton Eaton (USA) | 6632 pts WL | Andrei Krauchanka (BLR) | 6303 pts NR | Thomas van der Plaetsen (BEL) | 6259 pts NR |
- Nota: * = Atletes que van participar en les sèries de qualificació.
Categoria femenina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
60 m | Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) | 6.98 WL | Murielle Ahouré (CIV) | 7.01 SB | Tianna Bartoletta (USA) | 7.06 SB |
400 m | Francena McCorory (USA) | 51.12 | Kaliese Spencer (JAM) | 51.54 PB | Shaunae Miller (BAH) | 52.06 |
800 m | Chanelle Price (USA) | 2:00.09 WL | Angelika Cichocka (POL) | 2:00.45 | Maryna Arzamasava (BLR) | 2:00.79 PB |
1500 m | Abeba Aregawi (SWE) | 4:00.61 | Axumawit Embaye (ETH) | 4:07.12 PB | Nicole Sifuentes (CAN) | 4:07.61 NR |
3000 m | Genzebe Dibaba (ETH) | 8:55.04 | Hellen Onsando Obiri (KEN) | 8:57.72 | Maryam Yusuf Jamal (BHR) | 8:59.16 |
60 m. tanques | Nia Ali (USA) | 7.80 PB | Sally Pearson (AUS) | 7.85 | Tiffany Porter (GBR) | 7.86 SB |
relleus 4x400 m. llisos | Estats Units Natasha Hastings Joanna Atkins Francena McCorory Cassandra Tate Jernail Hayes* Monica Hargrove* | 3:24.83 WL | Jamaica Patricia Hall Anneisha McLaughlin Kaliese Spencer Stephenie Ann McPherson Verone Chambers* Natoya Goule* | 3:26.54 NR | Regne Unit Eilidh Child Shana Cox Margaret Adeoye Christine Ohuruogu Victoria Ohuruogu* | 3:27.90 |
Salt d'alçada | Mariya Kuchina (RUS) Kamila Lićwinko (POL) | 2.00 m SB 2.00 m =NR | No concedit | Ruth Beitia (ESP) | 2.00 m SB | |
---|---|---|---|---|---|---|
Salt amb perxa | Yarisley Silva (CUB) | 4.70 m | Anzhelika Sidorova (RUS) Jiřina Svobodová (CZE) | 4.70 m 4.70 m | No concedit | |
Salt de llargada | Éloyse Lesueur (FRA) | 6.85 m | Katarina Johnson-Thompson (GBR) | 6.81 m PB | Ivana Španović (SRB) | 6.77 m |
Triple salt | Ekaterina Koneva (RUS) | 14.46 m | Olha Saladuha (UKR) | 14.45 m | Kimberly Williams (JAM) | 14.39 m SB |
Llançament de pes | Valerie Adams (NZL) | 20.67 m WL | Christina Schwanitz (Alemanya) | 19.94 m | Gong Lijiao (CHN) | 19.24 m SB |
Pentatló | Nadine Broersen (NED) | 4830 pts WL, NR | Brianne Theisen-Eaton (CAN) | 4768 pts NR | Alina Fyodorova (UKR) | 4724 pts PB |
- Nota: * = Atletes que van participar en les sèries de qualificació.
Medaller
Seu
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 8 | 2 | 2 | 12 |
2 | Rússia | 3 | 2 | 0 | 5 |
3 | Etiòpia | 2 | 2 | 1 | 5 |
4 | Regne Unit | 1 | 2 | 3 | 6 |
5 | Jamaica | 1 | 2 | 2 | 5 |
6 | Polònia | 1 | 2 | 0 | 3 |
7 | Cuba | 1 | 1 | 1 | 3 |
França | 1 | 1 | 1 | 3 | |
República Txeca | 1 | 1 | 1 | 3 | |
10 | Kenya | 1 | 1 | 0 | 2 |
11 | Nova Zelanda | 1 | 0 | 1 | 2 |
Qatar | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Suècia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
14 | Brasil | 1 | 0 | 0 | 1 |
Djibouti | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Grècia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Països Baixos | 1 | 0 | 0 | 1 | |
18 | Alemanya | 0 | 3 | 0 | 3 |
19 | Ucraïna | 0 | 1 | 2 | 3 |
20 | Bahames | 0 | 1 | 1 | 2 |
Belarús | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Canadà | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Xina | 0 | 1 | 1 | 2 | |
24 | Austràlia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Costa d'Ivori | 0 | 1 | 0 | 1 | |
26 | Bahrain | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bèlgica | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Espanya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Marroc | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sèrbia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 27 | 26 | 25 | 78 |
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Campionat del Món d'atletisme en pista coberta de 2014
- (anglès) Official site Arxivat 2013-10-03 a Wayback Machine.
- (anglès) IAAF Entry Standards (PDF)