Campionat del Món d'atletisme de 2005
Aquest article o secció no cita les fonts o necessita més referències per a la seva verificabilitat. |
Tipus | Campionat del Món d'atletisme |
---|---|
Organitzador | World Athletics |
Nombre de participants | 1.687 |
Participants | Namibia at the 2005 World Championships in Athletics (en) |
Localització i Dates | |
Localització | Estadi Olímpic de Hèlsinki (Hèlsinki) 60° 11′ 13″ N, 24° 55′ 34″ E / 60.18689°N,24.92606°E / 60.18689; 24.92606 |
Interval de temps | 6 agost 2005 – 14 agost 2005 |
Número d'edició | 10 (2005) |
Competició | |
Resultat | |
Llançament de disc femení | Franka Dietzsch (66,56 m) |
Heptatló femenina | Carolina Klüft 6.887 punts. |
800 metres femenins | Zulia Calatayud |
← 2003 2007 → |
El 10è campionat del Món d'atletisme, organitzat per l'Associació Internacional de Federacions d'Atletisme, es va celebrar a l'estadi Olímpic de Hèlsinki, Finlàndia entre el 6 i el 14 d'agost.
Amb la introducció de la prova del 3000 metres obstacles per a dones, el programa de proves d'aquest campionat s'aproxima més que mai a la igualtat entre homes i dones. Amb l'excepció dels 50 km marxa, les dones competeixen en pràcticament totes les proves masculines (amb l'excepció dels 110 metres tanques i el decatló, que per a les atletes femenines són els 100 metres tanques i l'heptatló).
Des del primer campionat del Món d'atletisme a Hèlsinki el 1983, s'han introduït set noves proves femenines:
- 10000 metres, introduïda el 1987.
- 5000 metres, que va substituir a la prova dels 3000 metres el 1995.
- El triple salt, introduït el 1993.
- Els 20 km marxa, que va substituir els 10 km marxa el 1999.
- El salt amb perxa, introduït el 1999.
- El llançament de martell, introduït el 1999.
- Els 3000 metres obstacles, introduïts el 2005.
Resultats Masculins
Curses
Prova: | Or: | Argent: | Bronze: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m Detalls | Justin Gatlin United States | 9.88 (SB) | Michael Frater Jamaica | 10.05 | Kim Collins Saint Kitts and Nevis | 10.05 |
200 m Detalls | Justin Gatlin United States | 20.04 | Wallace Spearmon United States | 20.20 | John Capel United States | 20.31 (SB) |
400 m Detalls | Jeremy Wariner United States | 43.93 (WL) | Andrew Rock United States | 44.35 (PB) | Tyler Christopher Canada | 44.44 (NR) |
800 m Detalls | Rashid Ramzi Bahrain | 1:44.24 (PB) | Yuriy Borzakovskiy Russia | 1:44.51 | William Yiampoy Kenya | 1:44.55 |
1500 m Detalls | Rashid Ramzi Bahrain | 3:37.88 | Adil Kaouch Morocco | 3:38.00 (SB) | Rui Silva Portugal | 3:38.02 |
5000 m Detalls | Benjamin Limo Kenya | 13:32.55 | Sileshi Sihine Ethiopia | 13:32.81 | Craig Mottram Australia | 13:32.96 |
10000 m Detalls | Kenenisa Bekele Ethiopia | 27:08.33 | Sileshi Sihine Ethiopia | 27:08.87 | Moses Mosop Kenya | 27:08.96 (PB) |
Marató Detalls | Jaouad Gharib Morocco | 2:10:10 | Christopher Isegwe Njunguda Tanzania | 2:10:21 (PB) | Tsuyoshi Ogata Japan | 2:11:16 (SB) |
110 m tanques Detalls | Ladji Doucouré France | 13.07 | Liu Xiang Xina | 13.08 | Allen Johnson United States | 13.10 |
400 m tanques Detalls | Bershawn Jackson United States | 47.30 (PB) | James Carter United States | 47.43 (PB) | Dai Tamesue Japan | 48.10 (PB) |
3000 m obstacles Detalls | Saif Saaeed Shaheen Qatar | 8:13.31 | Ezekiel Kemboi Kenya | 8:14.95 | Brimin Kipruto Kenya | 8:15.30 |
20 km marxa Detalls | Jefferson Pérez Ecuador | 1:18:35 (SB) | Francisco Javier Fernández Spain | 1:19:36 | Juan Manuel Molina Spain | 1:19:44 (PB) |
50 km marxa Detalls | Sergey Kirdyapkin Russia | 3:38:08 (PB) | Aleksey Voyevodin Russia | 3:41:25 | Alex Schwazer Italy | 3:41:54 (NR) |
4x100 m Detalls | France Ladji Doucouré Ronald Pognon Eddy De Lépine Lueyi Dovy | 38.08 (WL) | Trinidad and Tobago Kevon Pierre Marc Burns Jacey Harper Darrel Brown | 38.10 (NR) | Regne Unit Jason Gardener Marlon Devonish Christian Malcolm Mark Lewis-Francis | 38.27 (SB) |
4x400 m Detalls | United States Andrew Rock Derrick Brew Darold Williamson Jeremy Wariner | 2:56.91 (WL) | Bahamas Nathaniel McKinney Avard Moncur Andrae Williams Chris Brown | 2:57.32 (NR) | Jamaica Sanjay Ayre Brandon Simpson Lansford Spence Davian Clarke | 2:58.07 (SB) |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
Concursos
Prova: | Or: | Argent: | Bronze: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Salt d'alçada Detalls | Yuriy Krymarenko Ukraine | 2.32 | Víctor Moya Cuba Yaroslav Rybakov Russia | 2.29 (PB) 2.29 | - | - |
Salt amb perxa Detalls | Rens Blom Netherlands | 5.80 (SB) | Brad Walker United States | 5.75 | Pavel Gerasimov Russia | 5.65 (SB) |
Salt de llargada Detalls | Dwight Phillips United States | 8.60 (WL) | Ignisious Gaisah Ghana | 8.34 (NR) | Tommi Evilä Finland | 8.25 |
Triple salt Detalls | Walter Davis United States | 17.57 (SB) | Yoandri Betanzos Cuba | 17.42 (SB) | Marian Oprea Romania | 17.40 |
Llançament de pes Detalls | Adam Nelson United States | 21.73 (SB) | Rutger Smith Netherlands | 21.29 | Ralf Bartels Germany | 20.99 |
Llançament de disc Detalls | Virgilijus Alekna Lithuania | 70.17 (CR) | Gerd Kanter Estonia | 68.57 | Michael Möllenbeck Germany | 65.95 |
Llançament de javelina Detalls | Andrus Värnik Estonia | 87.17 | Andreas Thorkildsen Norway | 86.18 | Serguei Makàrov Russia | 83.54 |
Llançament de martell Detalls | Ivan Tikhon Belarus | 83.89 (CR) | Vadim Devyatovskiy Belarus | 82.60 | Szymon Ziółkowski Poland | 79.35 (SB) |
Decatló Detalls | Bryan Clay United States | 8732 (WL) | Roman Šebrle Czech Republic | 8521 | Attila Zsivóczky Hungary | 8385 |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
Resultats femenins
Curses
Prova: | Or: | Argent: | Bronze: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m Detalls | Lauryn Williams United States | 10.93 | Veronica Campbell Jamaica | 10.95 (SB) | Christine Arron France | 10.98 |
200 m Detalls | Allyson Felix United States | 22.16 | Rachelle Boone-Smith United States | 22.31 | Christine Arron France | 22.31 (SB) |
400 m Detalls | Tonique Williams-Darling Bahamas | 49.55 (SB) | Sanya Richards United States | 49.74 | Ana Guevara Mexico | 49.81 |
800 m Detalls | Zulia Calatayud Cuba | 1:58.82 | Hasna Benhassi Morocco | 1:59.42 | Tatyana Andrianova Russia | 1:59.60 |
1500 m Detalls | Tatyana Tomashova Russia | 4:00.35 (SB) | Olga Yegorova Russia | 4:01.46 | Bouchra Ghezielle France | 4:02.45 |
5000 m Detalls | Tirunesh Dibaba Ethiopia | 14:38.59 (CR) | Meseret Defar Ethiopia | 14:39.54 | Ejegayehu Dibaba Ethiopia | 14:42.47 |
10000 m Detalls | Tirunesh Dibaba Ethiopia | 30:24.02 | Berhane Adere Ethiopia | 30:25.41 (SB) | Ejegayehu Dibaba Ethiopia | 30:26.00 |
Marató Detalls | Paula Radcliffe Regne Unit | 2:20:57 CR | Catherine Ndereba Kenya | 2:22:01 SB | Constantina Tomescu Romania | 2:23:19 |
100 m tanques Detalls | Michelle Perry United States | 12.66 | Delloreen Ennis-London Jamaica | 12.76 | Brigitte Foster-Hylton Jamaica | 12.76 |
400 m tanques Detalls | Yuliya Pechonkina Russia | 52.90 (WL) | Lashinda Demus United States | 53.27 (PB) | Sandra Glover United States | 53.32 (PB) |
3000 m obstacles Detalls | Dorcus Inzikuru Uganda | 9:18.24 (CR) | Yekaterina Volkova Russia | 9:20.49 (PB) | Jeruto Kiptum Kenya | 9:26.95 (NR) |
20 km marxa Detalls | Olimpiada Ivanova Russia | 1:25:41 (WR) | Ryta Turava Belarus | 1:27:05 (NR) | Susana Feitor Portugal | 1:28:44 (SB) |
4x100 m Detalls | United States Angela Daigle Muna Lee Me'Lisa Barber Lauryn Williams | 41.78 (WL) | Jamaica Daniele Browning Sherone Simpson Aleen Bailey Veronica Campbell | 41.99 (SB) | Belarus Yulia Nestsiarenka Natalya Sologub Alena Nevmerzhitskaya Oksana Dragun | 42.56 (NR) |
4x400 m Detalls | Russia Yuliya Pechonkina Olesya Krasnomovets Natalya Antyukh Svetlana Pospelova | 3:20.95 | Jamaica Shericka Williams Novlene Williams Ronetta Smith Lorraine Fenton | 3:23.29 (SB) | Regne Unit Lee McConnell Donna Fraser Nicola Sanders Christine Ohuruogu | 3:24.44 (SB) |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
- Yuliya Chizhenko va acabar segona als 1500 metres, però va ser desqualificada per obstruir a Maryam Yusuf Jamal de Bahrain, per la qual cosa Olga Yegorova s'endú l'argent i la francesa Bouchra Ghezielle el bronze.
Concursos
Prova: | Or: | Argent: | Bronze: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Salt d'alçada Detalls | Kajsa Bergqvist Sweden | 2.02 (WL) | Chaunte Howard United States | 2.00 (PB) | Emma Green Sweden | 1.96 (PB) |
Salt amb perxa Detalls | Ielena Issinbàieva Russia | 5.01 (WR) | Monika Pyrek Poland | 4.60 | Pavla Hamáčková Czech Republic | 4.50 |
Salt de llargada Detalls | Tianna Madison United States | 6.89 (PB) | Tatyana Kotova Russia | 6.79 | Eunice Barber France | 6.76 |
Triple salt Detalls | Trecia Smith Jamaica | 15.11 (WL) | Yargelis Savigne Cuba | 14.82 (PB) | Anna Pyatykh Russia | 14.78 |
Llançament de pes Detalls | Nadzeya Astapchuk Belarus | 20.51 | Olga Ryabinkina Russia | 19.64 | Valerie Vili New Zealand | 19.62 |
Llançament de disc Detalls | Franka Dietzsch Germany | 66.56 (SB) | Natalya Sadova Russia | 64.33 | Věra Pospíšilová-Cechlová Czech Republic | 63.19 |
Llançament de martell Detalls | Olga Kuzenkova Russia | 75.10 (SB) | Yipsi Moreno Cuba | 73.08 | Tatyana Lysenko Russia | 72.46 |
Llançament de javelina Detalls | Osleidys Menéndez Cuba | 71.70 (WR) | Christina Obergföll Germany | 70.03 (AR) | Steffi Nerius Germany | 65.96 |
Heptatló Detalls | Carolina Klüft Sweden | 6887 (SB) | Eunice Barber France | 6824 | Margaret Simpson Ghana | 6375 |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
Medaller
Posició | Nació | Or | Argent | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1. | Estats Units | 14 | 8 | 3 | 25 |
2. | Rússia | 7 | 8 | 5 | 20 |
3. | Etiòpia | 3 | 4 | 2 | 9 |
4. | Cuba | 2 | 4 | 0 | 6 |
5. | Belarús | 2 | 2 | 1 | 5 |
6. | França | 2 | 1 | 4 | 7 |
7. | Suècia | 2 | 0 | 1 | 3 |
8. | Bahrain | 2 | 0 | 0 | 2 |
9. | Jamaica | 1 | 5 | 2 | 8 |
10. | Kenya | 1 | 2 | 4 | 7 |
11. | Marroc | 1 | 2 | 0 | 3 |
12. | Alemanya | 1 | 1 | 3 | 5 |
13. | Bahames | 1 | 1 | 0 | 2 |
13. | Estònia | 1 | 1 | 0 | 2 |
13. | Països Baixos | 1 | 1 | 0 | 2 |
16. | Regne Unit | 1 | 0 | 2 | 3 |
17. | Equador | 1 | 0 | 0 | 1 |
17. | Lituània | 1 | 0 | 0 | 1 |
17. | Qatar | 1 | 0 | 0 | 1 |
17. | Uganda | 1 | 0 | 0 | 1 |
17. | Ucraïna | 1 | 0 | 0 | 1 |
22. | Txèquia | 0 | 1 | 2 | 3 |
23. | Ghana | 0 | 1 | 1 | 1 |
23. | Polònia | 0 | 1 | 1 | 2 |
23. | Espanya | 0 | 1 | 1 | 2 |
26. | Noruega | 0 | 1 | 0 | 1 |
26. | R.P. de la Xina | 0 | 1 | 0 | 1 |
26. | Tanzània | 0 | 1 | 0 | 1 |
26. | Trinitat i Tobago | 0 | 1 | 0 | 1 |
30. | Japó | 0 | 0 | 2 | 2 |
30. | Portugal | 0 | 0 | 2 | 2 |
30. | Romania | 0 | 0 | 2 | 2 |
33. | Austràlia | 0 | 0 | 1 | 1 |
33. | Canadà | 0 | 0 | 1 | 1 |
33. | Finlàndia | 0 | 0 | 1 | 1 |
33. | Hongria | 0 | 0 | 1 | 1 |
33. | Itàlia | 0 | 0 | 1 | 1 |
33. | Mèxic | 0 | 0 | 1 | 1 |
33. | Nova Zelanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
33. | Saint Kitts i Nevis | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Campionat del Món d'atletisme de 2005
- Resultats oficials del web de la IAAF (anglès)