Campionat del Món d'atletisme de 2003
Tipus | Campionat del Món d'atletisme |
---|---|
Organitzador | World Athletics |
Nombre de participants | 1.679 |
Participants | Namibia at the 2003 World Championships in Athletics (en) |
Localització i Dates | |
Localització | Stade de France (Saint-Denis) 48° 55′ 28″ N, 2° 21′ 36″ E / 48.9244°N,2.36°E / 48.9244; 2.36 |
Estat | França |
Interval de temps | 23 agost 2003 – 31 agost 2003 |
Número d'edició | 9 (2003) |
Competició | |
Resultat | |
Salt de perxa masculí | Giuseppe Gibilisco |
Heptatló femenina | Carolina Klüft 7.001 punts. |
800 metres femenins | Maria de Lurdes Mutola |
← 2001 2005 → |
El 9é campionat del Món d'atletisme, organitzat per l'Associació Internacional de Federacions d'Atletisme, es va celebrar a l'Stade de France a Saint-Denis, Seine-Saint-Denis, França, entre el 23 i el 31 d'agost.
Resultats masculins
Curses
Prova: | Or: | Argent: | Bronze: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m Detalls | Kim Collins Saint Kitts and Nevis | 10.07 | Darrel Brown Trinidad and Tobago | 10.08 | Darren Campbell Regne Unit | 10.08 (SB) |
200 m Detalls | John Capel United States | 20.30 | Darvis Patton United States | 20.31 | Shingo Suetsugu Japan | 20.38 |
400 m Detalls | Jerome Young United States | 44.50 (SB) | Tyree Washington United States | 44.77 | Marc Raquil France | 44.79 (NR) |
800 m Detalls | Djabir Saïd-Guerni Algeria | 1:44.81 | Yuriy Borzakovskiy Russia | 1:44.84 | Mbulaeni Mulaudzi South Africa | 1:44.90 |
1500 m Detalls | Hicham El Guerrouj Morocco | 3:31.77 | Mehdi Baala France | 3:32.31 | Ivan Heshko Ukraine | 3:33.17 |
5000 m Detalls | Eliud Kipchoge Kenya | 12:52.79 (CR) | Hicham El Guerrouj Morocco | 12:52.83 | Kenenisa Bekele Ethiopia | 12:53.12 |
10000 m Detalls | Kenenisa Bekele Ethiopia | 26:49.57 (CR) | Haile Gebrselassie Ethiopia | 26:50.77 (SB) | Sileshi Sihine Ethiopia | 27:01.44 |
Marató Detalls | Jaouad Gharib Morocco | 2:08:31 (CR) | Julio Rey Spain | 2:08:38 | Stefano Baldini Italy | 2:09:14 |
110 m tanques Detalls | Allen Johnson United States | 13.12 | Terrence Trammell United States | 13.20 (SB) | Liu Xiang Xina | 13.23 |
400 m tanques Detalls | Felix Sánchez Dominican Republic | 47.25 (WL) | Joey Woody United States | 48.18 (SB) | Periklís Iakovákis Greece | 48.24 |
3000 m obstacles Detalls | Saif Saaeed Shaheen Qatar | 8:04.39 | Ezekiel Kemboi Kenya | 8:05.11 | Eliseo Martín Spain | 8:09.09 (PB) |
20 km marxa Detalls | Jefferson Pérez Ecuador | 1:17:21 (WR) | Francisco Fernández Spain | 1:18:00 (SB) | Roman Rasskazov Russia | 1:18:07 (SB) |
50 km marxa Detalls | Robert Korzeniowski Poland | 3:36.03 (WR) | German Skurygin Russia | 3:36:42 (NR) | Andreas Erm Germany | 3:37:46 (NR) |
4x100 m Detalls | John Capel, Bernard Williams, Darvis Patton, Joshua J Johnson United States | 38.06 | Vicente de Lima, Edson Luciano Ribeiro, André Domingos da Silva, Cláudio Roberto Souza Brazil | 38.26 (SB) | Timothy Beck, Troy Douglas, Patrick van Balkom, Caimin Douglas Netherlands | 38.87 |
4x400 m Detalls | Leslie Djhone, Naman Keïta, Stéphane Diagana, Marc Raquil France | 2:58.96 (NR) | Brandon Simpson, Danny McFarlane, Davian Clarke, Michael Blackwood Jamaica | 2:59.60 (SB) | Avard Moncur, Dennis Darling, Nathaniel McKinney, Chris Brown Bahamas | 3:00.53 (SB) |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
- L'equip britànic de 4x100 (Christian Malcolm, Darren Campbell, Marlon Devonish i Dwain Chambers) va quedar segon amb un temps de 38.08, però va ser desqualificat perquè Chambers va confessar haver-se dopat a l'escàndol BALCO.
- L'equip estatunidenc de 4x400 (Calvin Harrison, Tyree Washington, Derrick Brew i Jerome Young) va guanyar la prova amb un temps de 2:58.88, però van ser desposseïts de la medalla d'or el 28 de novembre de 2004 perquè Calvin Harrison va ser declarat culpable d'haver-se dopat en juny de 2003.
Concursos
Prova: | Or: | Argent: | Bronze: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Salt d'alçada Detalls | Jacques Freitag South Africa | 2.35 (SB) | Stefan Holm Sweden | 2.32 | Mark Boswell Canada | 2.32 (SB) |
Salt de llargada Detalls | Dwight Phillips United States | 8.32 | James Beckford Jamaica | 8.28 (SB) | Yago Lamela Spain | 8.22 |
Salt amb perxa Detalls | Giuseppe Gibilisco Italy | 5.90 (NR) | Okkert Brits South Africa | 5.85 (SB) | Patrik Kristiansson Sweden | 5.85 (PB) |
Triple salt Detalls | Christian Olsson Sweden | 17.72 | Yoandri Betanzos Cuba | 17.28 (SB) | Leevan Sands Bahamas | 17.26 |
Llançament de pes Detalls | Andrei Mikhnevich Belarus | 21.69 (PB) | Adam Nelson United States | 21.26 | Yuriy Bilonoh Ukraine | 21.10 |
Llançament de disc Detalls | Virgilijus Alekna Lithuania | 69.69 (SB) | Robert Fazekas Hungary | 69.01 | Vasiliy Kaptyukh Belarus | 66.51 (SB) |
Llançament de javelina Detalls | Serguei Makàrov Russia | 85.44 | Andrus Värnik Estonia | 85.17 | Boris Henry Germany | 84.74 |
Llançament de martell Detalls | Ivan Tikhon Belarus | 83.05 | Adrian Ànnus Hungary | 80.36 | Koji Murofushi Japan | 80.12 |
Decatló Detalls | Tom Pappas United States | 8750 | Roman Šebrle Czech Republic | 8634 | Dmitri Kàrpov Kazakhstan | 8374 (NR) |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
Resultats femenins
Curses
Prova: | Or: | Argent: | Bronze: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m Detalls | Torri Edwards United States | 10.93 (PB) | Zhanna Pintusevich-Block Ukraine | 10.99 (SB) | Chandra Sturrup Bahamas | 11.02 |
200 m Detalls | Anastasiya Kapachinskaya Russia | 22.38 (PB) | Torri Edwards United States | 22.47 | Muriel Hurtis France | 22.59 |
400 m Detalls | Ana Guevara Mexico | 48.89 (WL) | Lorraine Fenton (Graham) Jamaica | 49.43 (SB) | Amy Mbacke Thiam Senegal | 49.95 (SB) |
800 m Detalls | Maria de Lurdes Mutola Mozambique | 1:59.89 | Kelly Holmes Regne Unit | 2:00.18 | Natalya Khrushchelyova Russia | 2:00.29 |
1500 m Detalls | Tatyana Tomashova Russia | 3:58.52 (CR) | Sureyya Ayhan Turkey | 3:59.04 | Hayley Tullett Regne Unit | 3:59.95 (PB) |
5000 m Detalls | Tirunesh Dibaba Ethiopia | 14:51.72 | Marta Domínguez Spain | 14:52.26 | Edith Masai Kenya | 14:52.30 |
10000 m Detalls | Berhane Adere Ethiopia | 30:04.18 (CR) | Werknesh Kidane Ethiopia | 30:07.15 (PB) | Sun Yingjie Xina | 30:07.20 (PB) |
Marató Detalls | Catherine Ndereba Kenya | 2:23.55 (CR) | Mizuki Noguchi Japan | 2:24.14 | Masako Chiba Japan | 2:25.09 |
100 m tanques Detalls | Perdita Felicien Canada | 12.53 (NR) | Brigitte Foster-Hylton Jamaica | 12.57 | Miesha McKelvy United States | 12.67 |
400 m tanques Detalls | Jana Pittman Australia | 53.22 (PB) | Sandra Glover United States | 53.65 (SB) | Yuliya Pechonkina (Nosova) Russia | 53.71 |
20 km marxa Detalls | Ielena Nikolàieva Russia | 1:26:52 (CR) | Gillian O'Sullivan Ireland | 1:27:34 | Valentina Tsybulskaya Belarus | 1:28:10 (NR) |
4x100 m Detalls | Patricia Girard-Léno Muriel Hurtis Sylviane Felix Christine Arron France | 41.78 (WL) | Angela Williams Chryste Gaines Inger Miller Torri Edwards United States | 41.83 (SB) | Olga Fyodorova Yuliya Tabakova Marina Kislova Larisa Kruglova Russia | 42.66 |
4x400 m Detalls | Demetria Washington, Jearl Miles-Clark, Me'Lisa Barber, Sanya Richards United States | 3:22.63 (WL) | Anastasiya Kapachinskaya, Natalya Nazarova, Olesya Zykina, Yuliya Pechonkina (Nosova) Russia | 3:22.91 (SB) | Allison Beckford, Lorraine Fenton (Graham), Ronetta Smith, Sandie Richards, Jamaica | 3:22.92 (SB) |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
Concursos
Prova: | Or: | Argent: | Bronze: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Salt d'alçada Detalls | Hestrie Cloete (Storbeck) South Africa | 2.06 (WL) | Marina Kuptsova Russia | 2.00 | Kajsa Bergqvist Sweden | 2.00 |
Salt amb perxa Detalls | Svetlana Feofanova Russia | 4.75 (CR) | Annika Becker Germany | 4.70 (SB) | Ielena Issinbàieva Russia | 4.65 |
Salt de llargada Detalls | Eunice Barber France | 6.99 (SB) | Tatyana Kotova Russia | 6.74 | Anju Bobby George India | 6.70 (SB) |
Triple salt Detalls | Tatiana Lébedeva Russia | 15.18 (SB) | Françoise Mbango-Etone Cameroon | 15.05 (AR) | Magdelin Martinez Italy | 14.90 (NR) |
Llançament de pes Detalls | Svetlana Krivelyova Russia | 20.63 | Nadzeya Astapchuk Belarus | 20.12 (PB) | Vita Pavlysh Ukraine | 20.08 (SB) |
Llançament de disc Detalls | Irina Yatchenko Belarus | 67.32 (SB) | Anastasia Kelesidu Greece | 67.14 (SB) | Ekaterini Voggoli Greece | 66.73 (PB) |
Llançament de martell Detalls | Yipsi Moreno Cuba | 73.33 | Olga Kuzenkova Russia | 71.71 | Manuela Montebrun France | 70.92 |
Llançament de javelina Detalls | Mirela Manjani (Tzelili) Greece | 66.52 (WL) | Tatyana Shikolenko Russia | 63.28 | Steffi Nerius Germany | 62.70 |
Heptatló Detalls | Carolina Klüft Sweden | 7001 (WL) | Eunice Barber France | 6755 (SB) | Natalya Sazanovich Belarus | 6524 (SB) |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
Medaller
Position: | Nation: | Gold: | Silver: | Bronze: | Total: |
---|---|---|---|---|---|
1. | United States | 8 | 8 | 1 | 17 |
2. | Russia | 7 | 7 | 5 | 19 |
3. | France | 3 | 2 | 3 | 8 |
4. | Ethiopia | 3 | 2 | 2 | 7 |
5. | Belarus | 3 | 1 | 3 | 7 |
6. | Sweden | 2 | 1 | 2 | 5 |
7. | Kenya | 2 | 1 | 1 | 4 |
=. | South Africa | 2 | 1 | 1 | 4 |
9. | Morocco | 2 | 1 | 0 | 3 |
10. | Greece | 1 | 1 | 2 | 4 |
11. | Cuba | 1 | 1 | 0 | 2 |
12. | Italy | 1 | 0 | 2 | 3 |
13. | Canada | 1 | 0 | 1 | 2 |
14. | Algeria | 1 | 0 | 0 | 1 |
=. | Australia | 1 | 0 | 0 | 1 |
=. | Dominican Republic | 1 | 0 | 0 | 1 |
=. | Ecuador | 1 | 0 | 0 | 1 |
=. | Lithuania | 1 | 0 | 0 | 1 |
=. | Mexico | 1 | 0 | 0 | 1 |
=. | Mozambique | 1 | 0 | 0 | 1 |
=. | Poland | 1 | 0 | 0 | 1 |
=. | Qatar | 1 | 0 | 0 | 1 |
=. | Saint Kitts and Nevis | 1 | 0 | 0 | 1 |
24. | Jamaica | 0 | 4 | 1 | 5 |
25. | Spain | 0 | 3 | 2 | 5 |
26. | Hungary | 0 | 2 | 0 | 2 |
27. | Germany | 0 | 1 | 3 | 4 |
=. | Japan | 0 | 1 | 3 | 4 |
=. | Ukraine | 0 | 1 | 3 | 4 |
30. | Regne Unit | 0 | 1 | 2 | 3 |
31. | Brazil | 0 | 1 | 0 | 1 |
=. | Cameroon | 0 | 1 | 0 | 1 |
=. | Czech Republic | 0 | 1 | 0 | 1 |
=. | Estonia | 0 | 1 | 0 | 1 |
=. | Ireland | 0 | 1 | 0 | 1 |
=. | Trinidad and Tobago | 0 | 1 | 0 | 1 |
=. | Turkey | 0 | 1 | 0 | 1 |
38. | Bahamas | 0 | 0 | 3 | 3 |
39. | Xina | 0 | 0 | 2 | 2 |
40. | India | 0 | 0 | 1 | 1 |
=. | Kazakhstan | 0 | 0 | 1 | 1 |
=. | Netherlands | 0 | 0 | 1 | 1 |
=. | Senegal | 0 | 0 | 1 | 1 |
Referències
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Campionat del Món d'atletisme de 2003
- Campionat IAAF 2003 (anglès)