Atletisme als Jocs Olímpics d'Estiu del 2000
Tipus | atletisme als Jocs Olímpics |
---|---|
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 2000 |
Localització i Dates | |
Localització | Sydney (Nova Gal·les del Sud) 33° 52′ 04″ S, 151° 12′ 36″ E / 33.8678°S,151.21°E / -33.8678; 151.21 |
Estat | Austràlia |
Interval de temps | 22 setembre 2000 – 30 setembre 2000 |
Data | 2000 |
Competició | |
Resultat | |
200 metres masculins | Kostas Kenteris |
200 metres femenins | Pauline Davis-Thompson |
110 m tanques masculins | Anier García Ortiz |
Llançament de javelina masculí | Jan Železný |
Llançament martell femení | Kamila Skolimowska |
20 quilòmetres marxa femení | Wang Liping |
100 metres masculins | Maurice Greene |
Llançament de javelina femení | Trine Hattestad |
Decatló masculí | Erki Nool |
Salt de perxa femení | Stacy Dragila |
Salt d'alçada masculí | Sergey Klyugin |
Salt d'alçada femení | Yelena Yelesina |
10.000 metres femení | Derartu Tulu |
10.000 metres masculí | Haile Gebrselassie |
Triple salt femení | Tereza Marinova |
Heptatló femenina | Denise Lewis |
100 metres tanques femení | Olga Xixíguina |
1500 metres femenins | Nouria Mérah-Benida |
Llançament martell masculí | Szymon Ziółkowski |
Marató femení | Naoko Takahashi |
50 quilòmetres marxa masculí | Robert Korzeniowski |
Salt de perxa masculí | Nick Hysong |
Marató masculí | Gezahegne Abera |
20 quilòmetres marxa masculins | Robert Korzeniowski |
Triple salt masculí | Jonathan David Edwards |
Salt de llargada femení | Heike Drechsler |
Salt de llargada masculí | Iván Pedroso Soler |
1500 metres masculins | Noah Kiprono Ngeny |
400 metres tanques femenins | Irina Privalova |
400 metres femenins | Catherine Astrid Salome Freeman |
3000 m. obstacles masculins | Reuben Kosgei |
5000 metres masculins | Million Wolde |
400 metres masculí | Michael Johnson |
5000 metres femenins | Gabriela Szabó |
Llançament de pes femení | Janina Karolchyk-Pravalinskaya |
Llançament de pes masculí | Arsi Harju |
800 metres femenins | Maria de Lurdes Mutola |
800 metres masculí | Nils Schumann |
Llançament de disc femení | Ellina Zvereva |
Llançament de disc masculí | Virgilijus Alekna |
400 m. tanques masculins | Angelo Taylor |
Als Jocs Olímpics d'Estiu del 2000 celebrats a la ciutat de Sydney (Austràlia) es disputaren 46 proves atlètiques, 24 en categoria masculina i 22 en categoria femenina. Les proves es disputaren al ANZ Stadium entre els dies 22 i 30 de setembre del 2000.
Participaren un total de 2.137 atletes, entre ells 1.257 homes i 880 dones, de 193 comitès nacionals diferents.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m Detalls | Maurice Greene | 9.87 | Ato Boldon | 9.99 | Obadele Thompson | 10.04 |
200 m Detalls | Konstandinos Kenderis | 20.09 | Darren Campbell | 20.14 | Ato Boldon | 20.20 |
400 m Detalls | Michael Johnson | 43.84 | Alvin Harrison | 44.40 | Greg Haughton | 44.70 |
800 m Detalls | Nils Schumann | 1:45.08 | Wilson Kipketer | 1:45.14 | Djabir Guerni | 1:45.16 |
1.500 m Detalls | Noah Ngeny | 3:32.07 (RO) | Hicham El Guerrouj | 3:32:32 | Bernard Lagat | 3:32.44 |
5.000 m Detalls | Million Wolde | 13:35.4 | Ali Saidi-Sief | 13:36.2 | Brahim Lahlafi | 13:36.4 |
10.000 m Detalls | Haile Gebrselassie | 27:18.2 | Paul Tergat | 27:18.2 | Assefa Mezgebu | 27:19.7 |
Marató Detalls | Gezahgne Abera | 2:10.11 | Erick Wainaina | 2:10.31 | Tesfaye Tola | 2:11.10 |
110 m tanques Detalls | Anier Garcia | 13.00 | Terrence Trammell | 13.16 | Mark Crear | 13.22 |
400 m tanques Detalls | Angelo Taylor | 47.50 | Hadi Al Somayli | 47.53 | Llewellyn Herbert | 47.81 |
3.000 m obstacles Detalls | Reuben Kosgei | 8:21.43 | Wilson Kipketer | 8:21.77 | Ali Ezzine | 8:22.15 |
4x100 m relleus Detalls | Estats Units Jon Drummond Bernard Williams Brian Lewis Maurice Greene Tim Montgomery* K. Brokenburr* | 37.61 | Brasil Vicente de Lima Edson Ribeiro André da Silva Claudinei da Silva Claudio Souza* | 37.90 | Cuba Luis Pérez Ivan García Freddy Mayola José César | 38.04 |
4x400 m relleus Detalls | vacant[1] | Nigèria Clement Chukwu Jude Monye Sunday Bada Enefiok Udo Nduka Awazie* F. Gadzama* | 2:58.68 | Jamaica Michael Blackwood Greg Haughton Ch. Williams Danny McFarlane Sanjay Ayre* Michael McDonald* | 2:58.78 | |
20 km Detalls | Robert Korzeniowski | 1:18.59 (RO) | Noé Hernández | 1:19.03 | Vladímir Andréiev | 1:19.27 |
50 km Detalls | Robert Korzeniowski | 3:42.22 | Aigars Fadejevs | 3:43.40 | Joel Sánchez | 3:44.36 |
Salt de llargada Detalls | Ivan Pedroso | 8.55 m | Jai Taurima | 8.49 m | Roman Sxurenko | 8.31 m |
Triple salt Detalls | Jonathan Edwards | 17.71 m | Yoel García | 17.47 m | Denis Kapustin | 17.46 m |
Salt d'alçada Detalls | Serguei Kliuguin | 2.35 m | Javier Sotomayor | 2.32 m | Abderrahmane Hammad | 2.32 m |
Salt amb perxa Detalls | Nick Hysong | 5.90 m | Lawrence Johnson | 5.90 | Maksim Taràssov | 5.90 |
Llançament de pes Detalls | Arsi Harju | 21.29 m | Adam Nelson | 21.21 m | John Godina | 21.20 m |
Llançament de disc Detalls | Virgilijus Alekna | 69.30 m | Lars Riedel | 68.50 m | Frantz Kruger | 68.19 m |
Llançament de javelina Detalls | Jan Železný | 90.17 m (RO) | Steve Backley | 89.85 m | Serguei Makàrov | 88.67 m |
Llançament de martell Detalls | Szymon Ziółkowski | 80.02 m | Nicola Vizzoni | 79.64 m | Igor Astapkovich | 79.17 m |
Decatló Detalls | Erki Nool | 8641 | Roman Šebrle | 8606 | Chris Huffins | 8595 |
* Atletes que participaren en les sèries i que també foren guardonats amb la corresponent medalla.
- RM: rècord mundial
- RO: rècord olímpic
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m Detalls | vacant[2] | Ekaterini Thanou | 11.12 | Tayna Lawrence | 11.18 | |
200 m Detalls | vacant[2] | Pauline Davis | 22.27 | Susanthika Jayasinghe | 22.28 | |
400 m Detalls | Cathy Freeman | 49.11 | Lorraine Graham | 49.58 | Katharine Merry | 49.72 |
800 m Detalls | Maria Mutola | 1:56.15 | Stephanie Graf | 1:56.64 | Kelly Holmes | 1:56.80 |
1.500 m Detalls | Nouria Mérah | 4:05.10 | Violeta Beclea | 4:05.15 | Gabriela Szabo | 4:05.27 |
5.000 m Detalls | Gabriela Szabo | 14:40.7 (RO) | Sonia O'Sullivan | 14:41.0 | Gete Wami | 14:42.2 |
10.000 m Detalls | Derartu Tulu | 30:17.4 (RO) | Gete Wami | 30:22.4 | Fernanda Ribeiro | 30:22.8 |
Marató Detalls | Naoko Takahashi | 2:23.14 (RO) | Lidia Simon | 2:23.22 | Joyce Chepchumba | 2:24.45 |
100 m tanques Detalls | Olga Xixíguina | 12.65 | Glory Alozie | 12.68 | Melissa Morrison | 12.76 |
400 m tanques Detalls | Irina Privalova | 53.02 | Deon Hemmings | 53.45 | Nezha Bidouane | 53.57 |
4x100 m relleus Detalls | Bahames Savatheda Fynes Chandra Sturrup Pauline Davis Debbie Ferguson Eldece Lewis* | 41.95 | Jamaica Tayna Lawrence V. Campbell Beverly McDonald Merlene Ottey Merlene Frazer* | 42.13 | vacant[3] | |
4x400 m relleus Detalls | vacant[3] | Jamaica Sandie Richards Catherine Scott Deon Hemmings Lorraine Graham Ch. Howell* Michelle Burgher* | 3:23.25 | Rússia Yuliya Sotnikova S. Goncharenko Olga Kotlyarova Irina Privalova Natalya Nazarova* Olesya Zykina* | 3:23.46 | |
20 km marxa Detalls | Liping Wang | 1:29.05 (RO) | Kjersti Plätzer | 1:29.33 | Maria Vasco | 1:30.23 |
Salt de llargada Detalls | Heike Drechsler | 6.99 m | Fiona May | 6.92 m | vacant[2] | |
Triple salt Detalls | Tereza Marinova | 15.20 m | Tatiana Lébedeva | 15.00 m | Olena Hovorova | 14.96 m |
Salt d'alçada Detalls | Yelena Yelesina | 2.01 m | Hestrie Cloete | 2.01 m | Kajsa Bergqvist | 1.99 m |
Salt amb perxa Detalls | Stacy Dragila | 4.60 m (RO) | Tatiana Grigorieva | 4.55 m | Vala Flosadóttir | 4.50 m |
Llançament de pes Detalls | Yanina Karolchik | 20.56 m | Larisa Peleshenko | 19.92 m | Astrid Kumbernuss | 19.62 m |
Llançament de disc Detalls | Ellina Zvereva | 68.40 m | Anastasía Kelesídou | 65.71 m | Iryna Yatchenko | 65.20 m |
Llançament de javelina Detalls | Trine Hattestad | 68.91 m (RO) | Mirela Manjani | 67.51 m | Osleidys Menéndez | 66.18 m |
Llançament de martell Detalls | Kamila Skolimowska | 71.16 m | Olga Kuzenkova | 69.77 m | Kirsten Münchow | 69.28 m |
Heptatló Detalls | Denise Lewis | 6584 | Yelena Prokhorova | 6531 | Natallia Sazanovich | 6527 |
* Atletes que participaren en les sèries i que també foren guardonats amb la corresponent medalla.
- RM: rècord mundial
- RO: rècord olímpic
Notes
- ↑ El 2 d'agost de 2008 el Comitè Olímpic Internacional (COI) va retirar formalment l'or a l'equip estatunidenc de velocitat després d'admetre's el dopatge d'Antonio Pettigrew per tal d'augmentar el seu rendiment. La decisió sobre la reassignació de les medalles i diplomes de les persones afectades per aquestes decisions es farà en una futura reunió del Consell Executiu del COI [1]. La reassignació de medalles podria ser la següent d'acord amb els temps finalitzats:
1. Nigèria
Clement Chukwu
Jude Monye
Sunday Bada
Enefiok Udo-Obong
Nduka Awazie*
Fidelis Gadzama* - 2:58.682. Jamaica
Michael Blackwood
Greg Haughton
Christopher Williams
Danny McFarlane
Sanjay Ayre*
Michael McDonald* - 2:58.783. Bahames
Avard Moncur
Troy McIntosh
Carl Oliver
Chris Brown
Timothy Munnings* - 2:59.23 - ↑ 2,0 2,1 2,2 El 5 d'octubre de 2007 la nord-americana Marion Jones va admetre haver-se dopat per tal d'augmentar el seu rendiment abans dels Jocs Olímpics d'Estiu del 2000. El 9 d'octubre del mateix any va renunciar a les seves medalles i les va entregar al Comitè Olímpic dels Estats Units i el 12 de desembre el Comitè Olímpic Internacional (COI) oficialment la desposseí de les seves medalles. La reassigació de medalles no s'ha realitzat fins al moment, i Jacques Rogge decidí que les medalles serien redistribuïdes tan sols quan el COI finalitzés la investagació sobre el dopatge. La reassignació de medalles podria ser la següent d'acord amb els temps finalitzats:
- 100 metres
- Ekaterini Thanou
- Tayna Lawrence
- Merlene Ottey 11.19
- 200 metres
- Pauline Davis-Thompson
- Susanthika Jayasinghe
- Beverly McDonald 22.35
- Salt de llargada
- ↑ 3,0 3,1 El 23 de novembre de 2007 l'Associació Internacional de Federacions d'Atletisme (IAAF) recomanà al Consell Executiu del COI la desqualificació de l'equip nord-americà femení de relleus 4x100 i 4x400 m després de l'admissió per part de Marion Jones d'haver-se dopat abans dels Jocs. El 12 de desembre d'aquell any el COI desqualificà Jones, sent desposeïda de les seves medalles individuals, i el 10 d'abril de 2008 de les seves medalles per equips [2]. La reassignació de medalles podria ser la següent d'acord amb els temps finalitzats:
- 4x100 metres relleus
- Bahames
Savatheda Fynes
Chandra Sturrup
Pauline Davis-Thompson
Debbie Ferguson
Eldece Lewis* - Jamaica
Tayna Lawrence
Veronica Campbell
Beverly McDonald
Merlene Ottey
Merlene Frazer* - França
Linda Ferga
Muriel Hurtis
Fabe Dia
Christine Arron
Sandra Citte* - 42.42.
- 4x400 metres relleus
- Jamaica
Sandie Richards
Catherine Scott
Deon Hemmings
Lorraine Graham
Charmaine Howell*
Michelle Burgher* - Rússia
Yuliya Sotnikova
Svetlana Goncharenko
Olga Kotlyarova
Irina Privalova
Natalya Nazarova*
Olesya Zykina* - Nigèria
Olabisi Afolabi
Opara Charity
Rosemary Okafor
Falilat Ogunkoya-Osheku
Doris Jacob - 3:23.80
Medaller
- en aquesta taula no s'hi incolouen les medalles que el Comitè Olímpic Internacional (COI) encara no ha assignat.
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 6 | 4 | 4 | 14 |
2 | Etiòpia | 4 | 1 | 3 | 8 |
3 | Polònia | 4 | 0 | 0 | 4 |
4 | Rússia | 3 | 4 | 5 | 12 |
5 | Kenya | 2 | 3 | 2 | 7 |
6 | Cuba | 2 | 2 | 2 | 6 |
Regne Unit | 2 | 2 | 2 | 6 | |
8 | Alemanya | 2 | 1 | 2 | 5 |
9 | Belarús | 2 | 0 | 3 | 5 |
10 | Grècia | 1 | 3 | 0 | 4 |
11 | Romania | 1 | 2 | 2 | 5 |
12 | Austràlia | 1 | 2 | 0 | 3 |
13 | Algèria | 1 | 1 | 2 | 4 |
14 | Bahames | 1 | 1 | 0 | 2 |
Noruega | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Txèquia | 1 | 1 | 0 | 2 | |
17 | Bulgària | 1 | 0 | 0 | 1 |
Estònia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Finlàndia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Japó | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kazakhstan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Lituània | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Moçambic | 1 | 0 | 0 | 1 | |
R.P. de la Xina | 1 | 0 | 0 | 1 | |
25 | Jamaica | 0 | 4 | 3 | 7 |
26 | Itàlia | 0 | 2 | 0 | 2 |
Nigèria | 0 | 2 | 0 | 2 | |
28 | Marroc | 0 | 1 | 3 | 4 |
29 | Sud-àfrica | 0 | 1 | 2 | 3 |
30 | Mèxic | 0 | 1 | 1 | 2 |
Trinitat i Tobago | 0 | 1 | 1 | 2 | |
32 | Aràbia Saudita | 0 | 1 | 0 | 1 |
Àustria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Brasil | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Dinamarca | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Irlanda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Letònia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
38 | Ucraïna | 0 | 0 | 2 | 2 |
39 | Barbados | 0 | 0 | 1 | 1 |
Espanya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Islàndia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Portugal | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sri Lanka | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Suècia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Atletisme 2000 Arxivat 2008-09-24 a Wayback Machine.