Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 2016
Petr Svoboda (en) , Jiří Sýkora (en) , Michal Haratyk, Christin Hussong, Paraskevi Papachristou (en) , Paulina Guba, Álvaro Martín Uriol, Matthew Hudson-Smith, Justyna Święty, Halimah Nakaayi, Yaimé Pérez, Kelsey-Lee Roberts, DeAnna Price, Lü Huihui (en) , Beatrice Chepkoech, Margaret Wambui (en) , Shalane Flanagan, Feyisa Lilesa (en) , Shannon Rowbury, Emma Coburn, Kate Grace, Ben Blankenship i Francine Niyonsaba
Sambòdrom Marquès de Sapucaí (Rio de Janeiro)
Estadi Olímpic Nilton Santos (Rio de Janeiro)
← 2012
2020 →
Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 2016 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Proves de pista | ||||||||
100 m | Homes | Dones | ||||||
200 m | Homes | Dones | ||||||
400 m | Homes | Dones | ||||||
800 m | Homes | Dones | ||||||
1.500 m | Homes | Dones | ||||||
5.000 m | Homes | Dones | ||||||
10.000 m | Homes | Dones | ||||||
100 m tanques | Dones | |||||||
110 m tanques | Homes | |||||||
400 m tanques | Homes | Dones | ||||||
3.000 m obstacles | Homes | Dones | ||||||
Relleu 4x100 m | Homes | Dones | ||||||
Relleu 4x400 m | Homes | Dones | ||||||
Proves de carretera | ||||||||
Marató | Homes | Dones | ||||||
20 km marxa | Homes | Dones | ||||||
50 km marxa | Homes | |||||||
Concursos | ||||||||
Salt de llargada | Homes | Dones | ||||||
Triple salt | Homes | Dones | ||||||
Salt d'alçada | Homes | Dones | ||||||
Salt amb perxa | Homes | Dones | ||||||
Llançament de pes | Homes | Dones | ||||||
Llançament de disc | Homes | Dones | ||||||
Llançament de javelina | Homes | Dones | ||||||
Llançament de martell | Homes | Dones | ||||||
Proves combinades | ||||||||
Heptatló | Dones | |||||||
Decatló | Homes | |||||||
|
La competició d'atletisme als Jocs Olímpics d'Estiu de 2016 es va celebrar del 12 al 21 d'agost a l'Estadi Olímpic.[1]
Medaller
Pos. | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 13 | 10 | 9 | 32 |
2 | Kenya | 6 | 6 | 1 | 13 |
3 | Jamaica | 6 | 3 | 2 | 11 |
4 | R.P. de la Xina | 2 | 2 | 2 | 6 |
5 | Sud-àfrica | 2 | 2 | 0 | 4 |
6 | Regne Unit | 2 | 1 | 4 | 7 |
7 | Alemanya | 2 | 0 | 1 | 3 |
Croàcia | 2 | 0 | 1 | 3 | |
9 | Etiòpia | 1 | 2 | 5 | 8 |
10 | Canadà | 1 | 1 | 4 | 6 |
11 | Polònia | 1 | 1 | 1 | 3 |
12 | Bahrain | 1 | 1 | 0 | 2 |
Espanya | 1 | 1 | 0 | 2 | |
14 | Bahames | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Bèlgica | 1 | 0 | 0 | 1 |
Brasil | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Colòmbia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Eslovàquia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Grècia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Tadjikistan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
21 | França | 0 | 3 | 3 | 6 |
22 | Algèria | 0 | 2 | 0 | 2 |
23 | Nova Zelanda | 0 | 1 | 3 | 4 |
24 | Austràlia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Japó | 0 | 1 | 1 | 2 | |
26 | Belarús | 0 | 1 | 0 | 1 |
Bulgària | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Burundi | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Dinamarca | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Grenada | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Mèxic | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Països Baixos | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Qatar | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Veneçuela | 0 | 1 | 0 | 1 | |
35 | Cuba | 0 | 0 | 1 | 1 |
Hongria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kazakhstan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Txèquia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sèrbia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Trinitat i Tobago | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Turquia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ucraïna | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 47 | 47 | 47 | 141 |
Medallistes
Homes
Event | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Usain Bolt Jamaica | 9,81 | Justin Gatlin Estats Units | 9,89 | Andre de Grasse Canadà | 9,91 |
200 m | Usain Bolt Jamaica | 19,78 | Andre de Grasse Canadà | 20,02 | Christophe Lemaitre França | 20,12 |
400 m | Wayde van Niekerk Sud-àfrica | 43,03 RM | Kirani James Grenada | 43,76 | LaShawn Merritt Estats Units | 43,85 |
800 m | David Rudisha Kenya | 1:42,15 | Taoufik Makhloufi Algèria | 1:42,61 | Clayton Murphy Estats Units | 1:42,93 |
1500 m | Matthew Centrowitz Estats Units | 3:50,00 | Taoufik Makhloufi Algèria | 3:50,11 | Nick Willis Nova Zelanda | 3:50,24 |
5000 m | Mohammed Farah Regne Unit | 13:03,30 | Paul Chelimo Estats Units | 13:03,90 | Hagos Gebrhiwet Etiòpia | 13:04,35 |
10000 m | Mohammed Farah Regne Unit | 27:05,17 | Paul Tanui Kenya | 27:05,64 | Tamirat Tola Etiòpia | 27:06,26 |
110 m tanques | Omar McLeod Jamaica | 13,05 | Orlando Ortega Espanya | 13,17 | Dimitri Bascou França | 13,24 |
400 m tanques | Kerron Clement Estats Units | 47,73 | Boniface Tumuti Kenya | 47,78 | Yasmani Copello Turquia | 47,92 |
3000 m obstacles | Conseslus Kipruto Kenya | 8:03,28 RO | Evan Jager Estats Units | 8:04,28 | Mahiedine Mekhissi-Benabbad França | 8:11,52 |
4 × 100 m relleus | Jamaica Asafa Powell Yohan Blake Nickel Ashmeade Usain Bolt | 37,27 | Japó Ryota Yamagata Shota Iizuka Yoshihide Kiryu Asuka Cambridge | 37,60 | Canadà Akeem Haynes Aaron Brown Brendon Rodney Andre de Grasse | 37,64 |
4 × 400 m relleus | Estats Units Arman Hall Tony McQuay Gil Roberts LaShawn Merritt | 2:57,30 | Jamaica Peter Matthews Nathon Allen Fitzroy Dunkley Javon Francis | 2:58,16 | Bahames Alonzo Russell Michael Mathieu Steven Gardiner Chris Brown | 2:58,49 |
Marató | Eliud Kipchoge Kenya | 2:08:44 | Feyisa Lilesa Etiòpia | 2:09:54 | Galen Rupp Estats Units | 2:10:05 |
20 km marxa | Wang Zhen R.P. de la Xina | 1:19:14 | Cai Zelin R.P. de la Xina | 1:19:26 | Dane Bird-Smith Austràlia | 1:19:37 |
50 km marxa | Matej Tóth Eslovàquia | 3:40:58 | Jared Tallent Austràlia | 3:41:16 | Hirooki Arai Japó | 3:41:24 |
Salt d'alçada | Derek Drouin Canadà | 2,38 | Mutaz Essa Barshim Qatar | 2,36 | Bohdan Bondarenko Ucraïna | 2,33 |
Salt amb perxa | Thiago Braz da Silva Brasil | 6,03 RO | Renaud Lavillenie França | 5,98 | Sam Kendricks Estats Units | 5,85 |
Salt de longitud | Jeff Henderson Estats Units | 8,38 | Luvo Manyonga Sud-àfrica | 8,37 | Greg Rutherford Regne Unit | 8,29 |
Triple salt | Christian Taylor Estats Units | 17,86 | Will Claye Estats Units | 17,76 | Dong Bin R.P. de la Xina | 17,58 |
Llançament de pes | Ryan Crouser Estats Units | 22,52 RO | Joe Kovacs Estats Units | 21,78 | Tomas Walsh Nova Zelanda | 21,36 |
Llançament de disc | Christoph Harting Alemanya | 68,37 | Piotr Małachowski Polònia | 67,55 | Daniel Jasinski Alemanya | 67,05 |
Llançament de martell | Dilshod Nazarov Tadjikistan | 78,68 | Ivan Tsikhan Belarús | 77,79 | Wojciech Nowicki Polònia | 77,73 |
Llançament de javelina | Thomas Röhler Alemanya | 90,30 | Julius Yego Kenya | 88,24 | Keshorn Walcott Trinitat i Tobago | 85,38 |
Decatló | Ashton Eaton Estats Units | 8893 RO | Kévin Mayer França | 8834 | Damian Warner Canadà | 8666 |
Dones
Event | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Elaine Thompson Jamaica | 10,71 | Tori Bowie Estats Units | 10,83 | Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaica | 10,86 |
200 m | Elaine Thompson Jamaica | 21,78 | Dafne Schippers Països Baixos | 21,88 | Tori Bowie Estats Units | 22,15 |
400 m | Shaunae Miller Bahames | 49,44 | Allyson Felix Estats Units | 49,51 | Shericka Jackson Jamaica | 49,85 |
800 m | Caster Semenya Sud-àfrica | 1:55,28 | Francine Niyonsaba Burundi | 1:56,49 | Margaret Wambui Kenya | 1:56,89 |
1500 m | Faith Kipyegon Kenya | 4:08,92 | Genzebe Dibaba Etiòpia | 4:10,27 | Jennifer Simpson Estats Units | 4:10,53 |
5000 m | Vivian Cheruiyot Kenya | 14:26,17 RO | Hellen Onsando Obiri Kenya | 14:29,77 | Almaz Ayana Etiòpia | 14:33,59 |
10000 m | Almaz Ayana Etiòpia | 29:17,45 RM | Vivian Cheruiyot Kenya | 29:32,53 | Tirunesh Dibaba Etiòpia | 29:42,56 |
100 m tanques | Brianna Rollins Estats Units | 12,48 | Nia Ali Estats Units | 12,59 | Kristi Castlin Estats Units | 12,61 |
400 m tanques | Dalilah Muhammad Estats Units | 53,13 | Sara Petersen Dinamarca | 53,55 | Ashley Spencer Estats Units | 53,72 |
3000 m obstacles | Ruth Jebet Bahrain | 8:59,75 | Hyvin Jepkemoi Kenya | 9:07,12 | Emma Coburn Estats Units | 9:07,63 |
4 × 100 m relleus | Estats Units Tianna Bartoletta Allyson Felix English Gardner Tori Bowie | 41,02 | Jamaica Christania Williams Elaine Thompson Veronica Campbell-Brown Shelly-Ann Fraser-Pryce | 41,36 | Regne Unit Asha Philip Desiree Henry Dina Asher-Smith Daryll Neita | 41,77 |
4 × 400 m relleus | Estats Units Courtney Okolo Natasha Hastings Phyllis Francis Allyson Felix | 3:19,06 | Jamaica Stephenie Ann McPherson Anneisha McLaughlin-Whilby Shericka Jackson Novlene Williams-Mills | 3:20,34 | Regne Unit Eilidh Doyle Anyika Onuora Emily Diamond Christine Ohuruogu | 3:25,88 |
Marató | Jemima Sumgong Kenya | 2:24:04 | Eunice Kirwa Bahrain | 2:24:13 | Mare Dibaba Etiòpia | 2:24:30 |
20 km marxa | Liu Hong R.P. de la Xina | 1:28:35 | María Guadalupe González Mèxic | 1:28:37 | Lü Xiuzhi R.P. de la Xina | 1:28:42 |
Salt d'alçada | Ruth Beitia Espanya | 1,97 | Mirela Demireva Bulgària | 1,97 | Blanka Vlašić Croàcia | 1,97 |
Salt amb perxa | Ekaterini Stefanidi Grècia | 4,85 | Sandi Morris Estats Units | 4,85 | Eliza McCartney Nova Zelanda | 4,80 |
Salt de longitud | Tianna Bartoletta Estats Units | 7,17 | Britney Reese Estats Units | 7,15 | Ivana Španović Sèrbia | 7,08 |
Triple salt | Caterine Ibargüen Colòmbia | 15,17 | Yulimar Rojas Veneçuela | 14,98 | Olga Rypakova Kazakhstan | 14,74 |
Llançament de pes | Michelle Carter Estats Units | 20,63 | Valerie Adams Nova Zelanda | 20,42 | Anita Márton Hongria | 19,87 |
Llançament de disc | Sandra Perković Croàcia | 69,21 | Mélina Robert-Michon França | 66,73 | Denia Caballero Cuba | 65,34 |
Llançament de martell | Anita Włodarczyk Polònia | 82,29 RM | Zhang Wenxiu R.P. de la Xina | 76,75 | Sophie Hitchon Regne Unit | 74,54 |
Llançament de javelina | Sara Kolak Croàcia | 66,18 | Sunette Viljoen Sud-àfrica | 64,92 | Barbora Špotáková Txèquia | 64,80 |
Heptatló | Nafissatou Thiam Bèlgica | 6810 | Jessica Ennis-Hill Regne Unit | 6775 | Brianne Theisen-Eaton Canadà | 6653 |