2024 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye
Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
2024 Yaz Olimpiyatları'nda | ||||||||||||
Sporcular | 18 sporda 101 (47 erkek, 54 kadın) sporcu | |||||||||||
Bayrak taşıyıcı | Busenaz Sürmeneli Mete Gazoz | |||||||||||
Madalyalar Derece: 64 | Altın 0 | Gümüş 3 | Bronz 5 | Toplam 8 | ||||||||
Olimpiyatlar tarihi (özet) | ||||||||||||
Yaz Olimpiyatları | ||||||||||||
Kış Olimpiyatları | ||||||||||||
Türkiye, 26 Temmuz-11 Ağustos 2024 tarihlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Yaz Olimpiyatları'na 18 farklı spor dalında yarışmak üzere 54 kadın, 47 erkek katılımcıdan oluşan toplamda 101 sporcu ile katılmaktadır.[1] 26 Temmuz 2024'te Paris'te gerçekleştirilen Olimpiyat açılış töreninde Türkiye adına bayrak taşıyıcılığını boksör Busenaz Sürmeneli ve okçu Mete Gazoz üstlendi.[2]
Türkiye 1984'ten beri ilk kez altın madalya alamadan bir olimpiyatı tamamlarken kazandığı 8 madalyada kadın sporcular öne çıktı.[3]
Madalyalar
Madalya | Sporcu | Spor | Kategori | Tarih |
---|---|---|---|---|
2 Gümüş | Şevval İlayda Tarhan Yusuf Dikeç | Atıcılık | Karma 10 metre havalı tabanca | 30 Temmuz |
2 Gümüş | Hatice Akbaş | Boks | Kadınlar horoz sıklet | 8 Ağustos |
2 Gümüş | Buse Naz Çakıroğlu | Boks | Kadınlar sinek sıklet | 9 Ağustos |
3 Bronz | Mete Gazoz Ulaş Berkim Tümer Abdullah Yıldırmış | Okçuluk | Erkekler takım | 29 Temmuz |
3 Bronz | Buse Tosun Çavuşoğlu | Güreş | Kadınlar serbest 68 kg | 6 Ağustos |
3 Bronz | Esra Yıldız Kahraman | Boks | Kadınlar tüy sıklet | 7 Ağustos |
3 Bronz | Taha Akgül | Güreş | Erkekler serbest 125 kg | 10 Ağustos |
3 Bronz | Nafia Kuş | Tekvando | Kadınlar ağır siklet 67 kg | 10 Ağustos |
Spor dalına göre madalya sayısı | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Spor | Toplam | |||||
Atıcılık | 0 | 1 | 0 | 1 | ||
Boks | 0 | 2 | 1 | 3 | ||
Güreş | 0 | 0 | 2 | 1 | ||
Okçuluk | 0 | 0 | 1 | 1 | ||
Tekvando | 0 | 0 | 1 | 1 | ||
Toplam | 0 | 3 | 5 | 8 |
Katılımcılar
Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen 2024 Yaz Olimpiyatları'nda yarışmak için Türkiye'den toplamda 101 sporcu kota kazandı.[1][4]
Spor | Erkekler | Kadınlar | Toplam |
---|---|---|---|
Atıcılık | 3 | 4 | 7 |
Atletizm | 10 | 6 | 16 |
Badminton | 0 | 1 | 1 |
Bisiklet | 1 | 0 | 1 |
Boks | 2 | 5 | 7 |
Eskrim | 1 | 1 | 2 |
Güreş | 6 | 5 | 11 |
Halter | 1 | 0 | 1 |
Jimnastik | 5 | 0 | 5 |
Judo | 5 | 3 | 8 |
Kürek | 0 | 1 | 1 |
Masa tenisi | 0 | 1 | 1 |
Modern pentatlon | 1 | 1 | 2 |
Tekvando | 2 | 3 | 5 |
Okçuluk | 3 | 1 | 4 |
Voleybol | 0 | 13 | 13 |
Yelken | 3 | 5 | 8 |
Yüzme | 4 | 4 | 8 |
Toplam | 47 | 54 | 101 |
Atıcılık
Türk atıcılar, 2022 ve 2023 ISSF Dünya Şampiyonaları, 2022, 2023 ve 2024 Avrupa Şampiyonaları, 2023 Avrupa Oyunları ve 2024 ISSF Dünya Olimpiyat Elemeleri Turnuvası'ndaki sonuçlarına göre aşağıdaki etkinlikler için kota aldılar.[5]
Sporcu | Etkinlik | Elemeler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Puan | Sıra | Puan | Sıra | ||
İsmail Keleş | Erkekler 10 m havalı tabanca | 577 | 10 | Bu aşamaya geçemedi | |
Yusuf Dikeç | 576 | 13 | |||
Oğuzhan Tüzün | Erkekler trap | 121 | 15 | Bu aşamaya geçemedi | |
Şimal Yılmaz | Kadınlar 10 m havalı tabanca | 557 | 42 | Bu aşamaya geçemedi | |
Kadınlar 25 m tabanca | 574 | 28 | Bu aşamaya geçemedi | ||
Şevval İlayda Tarhan | Kadınlar 10 m havalı tabanca | 577 | 7 F | 135.6 | 7 |
Kadınlar 25 m tabanca | 579 | 21 | Bu aşamaya geçemedi | ||
Rümeysa Pelin Kaya | Kadınlar trap | 117 | 13 | Bu aşamaya geçemedi | |
Sena Can | Kadınlar skeet | 110 | 27 | Bu aşamaya geçemedi |
- Karma
Sporcu | Etkinlik | Elemeler | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|
Puan | Sıra | Puan | Sıra | ||
Yusuf Dikeç Şevval İlayda Tarhan | Karma 10 metre havalı tabanca | 582 | 1 F | Arunović / Mikec (SRB) M (14–16) | |
İsmail Keleş Şimal Yılmaz | 569 | 15 | Bu aşamaya geçemedi |
Atletizm
Türk atletizm sporcuları, aşağıdaki etkinliklerde (her bir branşta en fazla 3 sporcu) doğrudan eleme puanını (veya pist ve yol yarışları için süreyi) geçerek veya dünya sıralamasına göre Paris 2024'e katılım şartlarını yerine getirmiştir:[6][7]
- Pist ve yol etkinlikleri
- Erkekler
Sporcu | Kategori | Elemeler | Repesaj | Yarı final | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Kayhan Özer | 100 m | 10.34 | 50 | — | Bu aşamaya geçemedi | ||||
Berke Akçam | 400 m engelli | 49.48 | 26 | 48.72 | 4 Q | 49.12 | 17 | Bu aşamaya geçemedi | |
Yasmani Copello | 50.72 | 36 | DNS | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Kaan Kigen Özbilen | Maraton | — | Yarışı tamamlayamadı | ||||||
Salih Korkmaz | 20 km yürüyüş | — | 1:29:05 | 45 |
- Kadınlar
Sporcu | Kategori | Elemeler | Repesaj | Yarı final | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Meryem Bekmez | 20 km yürüyüş | — | 1:38:06 | 40 |
- Karma
Sporcu | Etkinlik | Final | |
---|---|---|---|
Sonuç | Sıra | ||
Ayşe Tekdal Mazlum Demir | Maraton yürüyüş bayrak yarışı | 3:14:53 | 23 |
- Saha etkinlikleri
Sporcu | Kategori | Elemeler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Alperen Acet | Erkekler yüksek atlama | 2.20 | 22 | Bu aşamaya geçemedi | |
Ersu Şaşma | Erkekler sırıkla atlama | 5.75 | =1f | 5.85 | 5 |
Necati Er | Erkekler üç adım atlama | 13.65 | 32 | Bu aşamaya geçemedi | |
Özkan Baltacı | Erkekler çekiç atma | 71.40 | 27 | Bu aşamaya geçemedi | |
Buse Savaşkan | Kadınlar yüksek atlama | 1.92 | =8f | 1.86 | 10 |
Eda Tuğsuz | Kadınlar cirit atma | 55.30 | 31 | Bu aşamaya geçemedi | |
Tuğba Danışmaz | Kadınlar üç adım atlama | 13.97 | 16 | Bu aşamaya geçemedi | |
Emel Dereli | Kadınlar gülle atma | 17.02 | 24 | Bu aşamaya geçemedi |
Badminton
2024 Yaz Olimpiyatları'nın badminton branşında 49 ülkeden 173 badminton oyuncusu yarışıyor. Dünya Badminton Federasyonu'nun "Race to Paris Sıralamasına" göre Türkiye'den sadece Neslihan Arın bu kategori için kota alabildi. Arın, Türkiye adına tek kadınlar kategorisinde yarıştı.
Tek kadınlar müsabakalarında toplamda 39 kadın sporcu yarışmaktadır. 27-31 Temmuz 2024 tarihlerinde gerçekleşen ve üçer kişiden oluşan 13 farklı grup maçları ile başlayan müsabakalar, 1-5 Ağustos 2024 tarihlerindeki çeyrek final, yarı final ve final müsabakaları ile devam edecek.
J Grubunda mücadele eden Neslihan Arın, ilk maçını 28 Temmuz'da Japon oyuncu Aya Ohori ile gerçekleştirdi ve maçı 2-0'lık skorla kaybetti. 30 Temmuz'da Perulu oyuncu Inés Castillo ile karşılaşan Arın, maçı 2-0'lık skor ile kazandı. 31 Temmuz'daki gerçekleştirilen grup maçında Ohori, Castillo'yu 2–0'lık skor ile yenmesinin ardından Ohori bir üst tura çıkarken Neslihan Arın grup ikincisi olarak 2024 Yaz Olimpiyatları'na veda etti.[8]
Sporcu | Etkinlik | Grup aşaması | Eleme | Çeyrek final | Yarı final | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Neslihan Arın | Tek kadınlar | Castillo (PER) G 2–0 (21–16, 21–17) | Ohori (JPN) M 0-2 (9-21, 7-21) | 2 | Bu aşamaya geçemedi | 14 |
Tarih | Saat | Oyuncu 1 | Sonuç | Oyuncu 2 | 1. Set | 2. Set | 3. Set | Rapor |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28 Temmuz | 11:00 | Aya Ohori | 2–0 | Neslihan Arın | 21–9 | 21–7 | - | Rapor |
30 Temmuz | 9:20 | Inés Castillo | 0–2 | Neslihan Arın | 16–21 | 17–21 | - | Rapor |
31 Temmuz | 15:40 | Aya Ohori | 2–0 | Inés Castillo | 21–12 | 21–8 | - | Rapor |
Sıra | Oyuncu | O | G | M | AO | VO | OF | AS | VS | SF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aya Ohori (JPN) | 2 | 2 | 0 | 4 | 0 | +4 | 84 | 36 | +48 | 2 | Üst tura çıktı |
2 | Neslihan Arın (TUR) | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 58 | 75 | −17 | 1 | |
3 | Inés Castillo (PER) | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | −4 | 53 | 84 | −31 | 0 |
Bisiklet
Sporcu | Kategori | Derece | Sıra |
---|---|---|---|
Burak Abay | Erkekler yol yarışı | Yarışı tamamlayamadı |
Boks
Türkiye turnuvaya şimdilik altı boksörle (iki erkek ve dört kadın) katılacaktır. Tokyo 2020 gümüş madalya sahibi Buse Naz Çakıroğlu son şampiyon Busenaz Sürmeneli ile birlikte dört yeni boksör (Gümüş, Erdemir, Akbaş ve Özer), Polonya'nın Nowy Targ kentinde düzenlenen 2023 Avrupa Oyunları'nda kendi sıkletlerinde yarı final maçına çıkarak ya da ilk ikide bitirerek Türk takımında yer almayı garantiledi.[9]
- Erkekler
Sporcu | Sıklet | Son 32 turu | Son 16 turu | Çeyrek final | Yarı final | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Samet Gümüş | Erkekler sinek sıklet | — | Bibossinov (KAZ) M 0–5 | Bu aşamaya geçemedi | 9 | ||
Kaan Aykutsun | Erkekler orta sıklet | Cavallaro (ITA) G 4–1 | López (CUB) M 0–5 | Bu aşamaya geçemedi | 9 |
- Kadınlar
Sporcu | Sıklet | Son 32 turu | Son 16 turu | Çeyrek final | Yarı final | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Buse Naz Çakıroğlu | Kadınlar sinek sıklet | Bay | Herrera (MEX) G 5–0 | Kaivo-oja (FIN) G 5–0 | Villegas (PHI) G 5–0 | Yu (CHN) M 1-4 | |
Hatice Akbaş | Kadınlar horoz sıklet | Davison (GBR) G 3–2 | Echegaray (AUS) G 5–0 | Enkhjargal (MGL) G 5–0 | Ae-ji (KOR) G 3–2 | Yuan (CHN) M 0-5 | |
Esra Yıldız | Kadınlar tüy sıklet | Camara (MLI) G 5–0 | Hlimi (TUN) G 5–0 | Romeu (BRA) G 4–1 | Yu-ting (TPE) M 0–5 | Bu aşamaya geçemedi | |
Gizem Özer | Kadınlar hafif sıklet | Mesiano (ITA) M 1–4 | Bu aşamaya geçemedi | 17 | |||
Busenaz Sürmeneli | Kadınlar velter sıklet | Bay | Rygielska (POL) G 4–1 | Suwannapheng (THA) M 1–4 | Bu aşamaya geçemedi | 5 |
Eskrim
Sporcu | Etkinlik | Son 64 turu | Son 32 turu | Son 16 turu | Çeyrek final | Yarı final | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Enver Yıldırım | Erkekler kılıç | Bay | Curatoli (ITA) M 10–15 | Bu aşamaya geçemedi | 26 | |||
Nisanur Erbil | Kadınlar kılıç | Bay | Skarbonkiewicz (USA) G 15–11 | Sara Balzer (FRA) M 5–15 | Bu aşamaya geçemedi | 14 |
Güreş
Sırbistan'da düzenlenen 2023 Dünya Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, aşağıdaki sıkletlerin her biri için altı güreşçiyi Olimpiyat müsabakalarına katılmaya hak kazanmıştır. Bu güreşçilerin hepsi 2023 Dünya Şampiyonası'nda ilk beşe girerek oyunlara katılmaya hak kazanmıştır.[10][11]
- Erkekler serbest
Sporcu | Etkinlik | Son 16 turu | Çeyrek final | Yarı final | Repesaj | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
İbrahim Çiftçi | Erkekler serbest 97 kg | Mchedlidze (UKR) M 1-5 | Bu aşamaya geçemedi | 14 | |||
Taha Akgül | Erkekler serbest 125 kg | Smith (PUR) G 10-0 | Ligeti (HUN) G 8-0 | Zare (IRI) M 1-2 | — | Lazarev (KGZ) G 7-0 |
- Erkekler grekoromen
Sporcu | Etkinlik | Son 32 turu | Son 16 turu | Çeyrek final | Yarı final | Repesaj | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Enes Başar | Erkekler grekoromen 60 kg | Tibilov (SRB) G 8–7 | Arnăut (ROU) M 2–4 | Bu aşamaya geçemedi | 8 | |||
Burhan Akbudak | Erkekler grekoromen 77 kg | — | Lévai (HUN) M 1–2 | Bu aşamaya geçemedi | 10 | |||
Ali Cengiz | Erkekler grekoromen 87 kg | — | Kułynycz (POL) M 3-5 | Bu aşamaya geçemedi | 10 | |||
Hamza Bakır | Erkekler grekoromen 130 kg | — | Muhammed (EGY) M 1–3 (Tuş) | Bu aşamaya geçemedi | 14 |
- Kadınlar serbest
Sporcu | Etkinlik | Son 16 turu | Çeyrek final | Yarı final | Repesaj | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Evin Demirhan Yavuz | Kadınlar serbest 50 kg | Guzmán (CUB) M 6–7 | Bu aşamaya geçemedi | 9 | |||
Zeynep Yetgil | Kadınlar serbest 53 kg | Panghal (IND) G 10-0 | Annika (GER) M 5-2 (Tuş) | Bu aşamaya geçemedi | 8 | ||
Nesrin Baş | Kadınlar serbest 62 kg | Miracle (USA) M 2–12 | Bu aşamaya geçemedi | 12 | |||
Buse Tosun Çavuşoğlu | Kadınlar serbest 68 kg | Elor (USA) M 2-10 | Bu aşamaya geçemedi | Chołuj (POL) G 4-2 | Sol-gum (PRK) G 4-2 | ||
Yasemin Adar Yiğit | Kadınlar serbest 76 kg | Di Stasio (CAN) G 8-2 | Kagami (JPN) M 0-3 | Bu aşamaya geçemedi | Reasco (ECU) M 1-3 | Bu aşamaya geçemedi | 8 |
Halter
Sporcu | Kategori | Koparma | Silkme | Toplam | Sıra | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Sonuç | Sıra | Sonuç | Sıra | ||||
Muhammed Furkan Özbek | Erkekler 73 kg | 150 | 7 | 191 | 3 | 341 | 4 |
Jimnastik
- Artistik
- Erkekler
Sporcu | Etkinlik | Eleme | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alet | Toplam | Sıra | Alet | Toplam | Sıra | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Adem Asil | Takım | 13.833 | DNS | 14.866 F | 14.483 | — | 13.533 | — | — | ||||||||
Ahmet Önder | 13.733 | 12.766 | 13.066 | 14.3 | 13.833 | 11.8 | 79.498 | 34 | Bu aşamaya geçemedi | ||||||||
Ferhat Arıcan | — | 13.8 | — | DNS | 15.033 F | — | |||||||||||
İbrahim Çolak | DNS | — | 14.533 | — | 13.5 | 12.66 | — | Bu aşamaya geçemedi | |||||||||
Emre Dodanlı | 12.8 | 11.766 | 12.866 | 14.466 | 13.966 | 13.733 | 79.597 | 31 Y3 | |||||||||
Toplam | 40.366 | 38.332 | 42.465 | 44.032 | 42.832 | 39.532 | 247.559 | 9 | Bu aşamaya geçemedi |
Judo
- Erkekler
Sporcu | Etkinlik | Son 32 turu | Son 16 turu | Çeyrek finaller | Yarı finaller | Repesaj | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Salih Yıldız | 60 kg | Bay | McKenzie (JAM) G 01–00 | Sardalashvili (GEO) G 01–00 | Mkheidze (FRA) M 00–01 | — | Nagayama (JPN) M 00–10 | 5 |
Muhammed Demirel | 66 kg | Saha (FIN) M 00–01 | Bu aşamaya geçemedi | 17 | ||||
Vedat Albayrak | 81 kg | Gerbekov (BHR) G 10–00 | Nagase (JPN) M 00–01 | Bu aşamaya geçemedi | 9 | |||
Mikail Özerler | 90 kg | Hajiyev (AZE) M 00–01 | Bu aşamaya geçemedi | 17 | ||||
İbrahim Tataroğlu | +100 kg | Marinič (SLO) G 11–00 | Kim Min-jong (KOR) M 00–11 | Bu aşamaya geçemedi | 9 |
- Kadınlar
Sporcu | Etkinlik | Son 32 turu | Son 16 turu | Çeyrek finaller | Yarı finaller | Repesaj | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Tuğçe Beder | 48 kg | Boukli (FRA) M 00–10 | Bu aşamaya geçemedi | 17 | ||||
Fidan Ögel | 70 kg | Goshen (ISR) M 00–10 | Bu aşamaya geçemedi | 17 | ||||
Kayra Özdemir | +78 kg | Bay | Adiyaasüren (MGL) G 10–00 | Sone (JPN) G 01–00 | Hershko (ISR) M 00–10 | — | Kim Ha-yun (KOR) M 00–10 | 5 |
- Takım
Sporcu | Etkinlik | Son 16 turu | Çeyrek final | Yarı final | Repesaj | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sonuç | ||
Tuğçe Beder Muhammed Demirel Fidan Ögel Mihael Žgank Kayra Özdemir İbrahim Tataroğlu | Takım | Güney Kore M 1–4 | Bu aşamaya geçemedi | 9 |
Kürek
Sporcu | Etkinlik | Elemeler | Repesaj | Çeyrek final | Yarı final | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Elis Özbay | Kadınlar tek çifte | 7:57.06 | 4 R | 8:00.00 | 2 ÇF | 7:56.51 | 6 SC/D | 8:02.57 | 4 FD | 7:46.95 | 22 |
Masa tenisi
Sporcu | Etkinlik | Elemeler | Son 64 turu | Son 32 turu | Son 16 turu | Çeyrek final | Yarı final | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Sibel Altınkaya | Tek kadınlar | Bay | Ni X (LUX) M 2–4 | Bu aşamaya geçemedi | 33 |
Modern pentatlon
Sporcu | Kategori | Eskrim (kılıç tek dokunuş) | Yüzme (200 m serbest) | Binicilik (gösteri atlayışı) | Kombine : atıcılık/koşu (10 m havalı tabanca)/(3200 m) | Toplam puan | Final sıralaması | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ST | BT | Sıra | MP puanı | Derece | Sıra | MP puanı | Ceza puanı | Sıra | MP puanı | Derece | Sıra | MP puanı | ||||
Buğra Ünal | Erkekler | 225 (20-15) | 0 | =10 | 225 | 2:07.24 | 30 | 296 | 58.25 | 283 | 29 | 10:23.26 | 677 | 26 | 1481 | 25 |
İlke Özyüksel | Kadınlar |
Tekvando
Sporcu | Etkinlik | Son 16 turu | Çeyrek final | Yarı final | Repesaj | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Hakan Reçber | Erkekler 68 kg | Maiga (BUR) G 2–0 | Kareem (JOR) M 0–2 | Bu aşamaya geçemedi | Pontes (BRA) M 1–2 | Bu aşamaya geçemedi | 7 |
Emre Kutalmış Ateşli | Erkekler +80 kg | Alba (CUB) M 0–2 | Bu aşamaya geçemedi | 11 | |||
Merve Dinçel | Kadınlar 49 kg | Matonti (ITA) G 2–0 | Qing (CHN) M 2–0 | Bu aşamaya geçemedi | Pouryounes (EOR) G 2–0 | Stojković (CRO) M 0–2 | 5 |
Hatice Kübra İlgün | Kadınlar 57 kg | Yu-jin (KOR) M 0–2 | Bu aşamaya geçemedi | Park (CHI) M 0–2 | Bu aşamaya geçemedi | 7 | |
Nafia Kuş | Kadınlar +67 kg | Aguirre (CHI) G 2–1 | Abo-Alrub (JOR) G 2–1 | Laurin (FRA) M 2–0 | — | McGowan (GBR) G 1–2 |
Okçuluk
Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen 2023 Dünya Şampiyonası'nda klasik yay erkekler takım müsabakalarında gümüş madalya kazanarak hem takım kotasını hem de klasik yay bireysel müsabakalarında 3 kotayı kazanmıştır.[12]
Sporcu | Kategori | Sıralama turu | Son 64 | Son 32 | Son 16 | Çeyrek final | Yarı final | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puan | Sıra | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Mete Gazoz | Erkekler bireysel | 676 | 8 | Ferrada (CHI) G 6–0 | Chih-chun (TPE) G 6–2 | Chirault (FRA) G 6–5 | Woo-jin (KOR) M 4–6 | Bu aşamaya geçemedi | 7 | |
Ulaş Berkim Tümer | 676 | 10 | Rojas (MEX) G 6–4 | Wijler (NED) G 6–2 | Ellison (USA) M 2–6 | Bu aşamaya geçemedi | 9 | |||
Abdullah Yıldırmış | 640 | 58 | Ellison (USA) M 2–6 | Bu aşamaya geçemedi | 33 | |||||
Mete Gazoz Ulaş Berkim Tümer Abdullah Yıldırmış | Erkekler takım | 1992 | 6 | — | Kolombiya G 5–4 | Hindistan G 6–2 | Fransa M 4–5 | Çin G 6–2 | ||
Elif Berra Gökkır | Kadınlar bireysel | 671 | 5 | Fazil (MAS) G 6–0 | M Fallah (IRI) G 6–0 | Noda (JPN) G 6–4 | Jeon H-y (KOR) M 2–6 | Bu aşamaya geçemedi | 8 | |
Mete Gazoz Elif Berra Gökkır | Karma takım | 1347 | 6 | — | Japonya M 4–5 | Bu aşamaya geçemedi | 9 |
Voleybol
Türkiye kadın millî takımı tarihinde üçüncü kez Olimpiyat vizesi aldı.
Kadro |
---|
Antrenör: Daniele Santarelli |
- Salon kadınlar
Takım | Etkinlik | Grup aşaması | Çeyrek final | Yarı final | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Türkiye kadınlar | Kadınlar | Hollanda G 3–2 | Dominik Cumhuriyeti G 3–1 | İtalya M 0-3 | 2 Q | Çin G 3–2 | İtalya M 0-3 | Brezilya M 1-3 | 4 |
- C Grubu
Maçlar | Puan | Setler | Puanlar | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sıra | Takım | O | G | M | A | V | SO | ASP | VSP | SPO | Eleme | |
1 | İtalya | 3 | 3 | 0 | 9 | 9 | 1 | 9,000 | 253 | 199 | 1,271 | Çeyrek Final |
2 | Türkiye | 3 | 2 | 1 | 5 | 6 | 6 | 1,000 | 250 | 262 | 0,954 | |
3 | Dominik Cumhuriyeti | 3 | 1 | 2 | 3 | 5 | 7 | 0,714 | 264 | 284 | 0,930 | |
4 | Hollanda | 3 | 0 | 3 | 1 | 3 | 9 | 0,333 | 260 | 282 | 0,922 |
Sıralama kuralları: Grup Sıralama Kuralları
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29 Temmuz 2024 | 10:00 | Türkiye | 3–2 | Hollanda | 19–25 | 19–25 | 25–22 | 25–22 | 15–13 | 103–107 | P2 Rapor |
1 Ağustos 2024 | 10:00 | Türkiye | 3–1 | Dominik Cumhuriyeti | 21–25 | 25–18 | 25–22 | 25–15 | 96–80 | P2 Rapor | |
4 Ağustos 2024 | 10:00 | İtalya | 3–0 | Türkiye | 25–14 | 25–16 | 25–21 | 75–51 | Rapor |
- Çeyrek final
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 Ağustos 2024 | 10:00 | Çin | 2–3 | Türkiye | 25–23 | 21–25 | 24–26 | 25–21 | 12–15 | 107–110 | Rapor |
- Yarı final
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 Ağustos 2024 | 21:00 | Türkiye | 0–3 | İtalya | 22–25 | 19–25 | 22–25 | 63–75 | Rapor |
- Bronz madalya maçı
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10 Ağustos 2024 | 18:15 | Brezilya | 3–1 | Türkiye | 25–21 | 27–25 | 22–25 | 25–15 | 99–86 | Rapor |
Yelken
- Eleme etkinlikleri
Sporcu | Etkinlik | Yarış | Net puan | Final sıralaması | ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | ÇF | YF1 | YF2 | YF3 | YF4 | YF5 | YF6 | F1 | F2 | F3 | F4 | F5 | F6 | ||||
Merve Vatan | Kadınlar IQFoil | 20 | 23 | 5 | 3 | 14 | 20 | 25 | 12 | 13 | 10 | 19 | 14 | 25 | 12 | — | 165 | 18 | ||||||||||
Derin Atakan | Kadınlar Formula Kite | 15 | 16 | 15 | 15 | 12 | İptal edildi | Bu aşamaya geçemedi | 73 | 16 |
- Madalya yarışları
Sporcu | Etkinlik | Yarış | Net puan | Final sıralaması | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | M | ||||
Yiğit Yalçın Çıtak | Erkekler ILCA 7 | 18 | 13 | 37 | 14 | 22 | 9 | 44 | 20 | — | Bu aşamaya geçemedi | 177 | 23 | ||||||
Ecem Güzel | Kadınlar ILCA 6 | 9 | 22 | 24 | 21 | 22 | 9 | 1 | 32 | 21 | — | Bu aşamaya geçemedi | 129 | 18 | |||||
Lara Nalbantoğlu Deniz Çınar | Karma 470 | 14 | 9 | 15 | 8 | 18 | 11 | — | Bu aşamaya geçemedi | 76 | 16 | ||||||||
Beste Kaynakçı Alican Kaynar | Karma Nacra 17 | 19 | 13 | 17 | 19 | 18 | 20 | 12 | 20 | 14 | 13 | 9 | — | Bu aşamaya geçemedi | 172 | 18 |
Yüzme
- Erkekler
Sporcu | Etkinlik | Elemeler | Yarı final | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Berke Saka | 100 m sırtüstü | 55.85 | 41 | Bu aşamaya geçemedi | |||
200 m bireysel karışık | 2:01.99 | 17 | Bu aşamaya geçemedi | ||||
Kuzey Tunçelli | 800 m serbest | 7:47.29 | 11 | — | Bu aşamaya geçemedi | ||
1500 m serbest | 14:45.27 | 5 F | — | 14:41.22 | 5 | ||
Maraton 10 kilometre | — | 2:02:58.1 | 23 | ||||
Emir Batur Albayrak | 1500 m serbest | 15:23.21 | 23 | — | Bu aşamaya geçemedi | ||
Maraton 10 kilometre | — | Yarışı tamamlayamadı | |||||
Berkay Ömer Öğretir | 100 m kurbağalama | 1:00.36 | 21 | Bu aşamaya geçemedi |
- Kadınlar
Sporcu | Etkinlik | Elemeler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Ela Naz Özdemir Gizem Güvenç Ecem Dönmez Zehra Bilgin | 4x200m Serbest Bayrak Takımı | 8:05.18 | 16 | Bu aşamaya geçemedi |
Kaynakça
- ^ a b "Paris 2024 Olimpiyat Oyunları Kota Kazanan Sporcu Listesi" (PDF). olimpiyat.org.tr. Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi. 26 Temmuz 2024. 1 Ağustos 2024 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2024.
- ^ "Türk bayrağını törende taşıma görevi, Busenaz Sürmeneli ve Mete Gazoz'un". www.dunya.com. Dünya Gazetesi. AA. 20 Temmuz 2024. 30 Temmuz 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2024.
- ^ "Türkiye 40 yıl sonra olimpiyatlardan altın madalyasız döndü". NTVSpor.net. 12 Ağustos 2024. 12 Ağustos 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2024.
- ^ "Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na şu ana kadar 47 milli sporcu kota aldı". NTV. 2 Ocak 2024. 2 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2024.
- ^ "Quota Places by Nation and Number". issf-sports.org/. International Shooting Sport Federation. 1 Ocak 2018. 29 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2022.
- ^ "Athletics at Paris 2024: The entry standards". Uluslararası Olimpiyat Komitesi. 20 Aralık 2022. 3 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2022.
- ^ "The first ticket for Paris 2024 goes to Kaan Kigen Ozbilen". Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi. 20 Mart 2023. 4 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2023.
- ^ "Porte de La Chapelle Arena, Badminton Women's Singles - Group Play Summary" (PDF). olympics.com (İngilizce). 31 Temmuz 2024. 2 Ağustos 2024 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2024.
- ^ "European Games 2023: Ireland's Kellie Harrington and France's Sofiane Oumiha among stars to secure European boxing quotas for Paris 2024". Uluslararası Olimpiyat Komitesi. 29 Haziran 2023. 28 Haziran 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2023.
- ^ "Freestyle Wrestling: 2024 Paris Olympic Games Qualified Nations". Dünya Güreş Birliği. 19 Eylül 2023. 25 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2023.
- ^ "1st Phase - 2023 Senior World Championships - Belgrade (SRB)" (PDF). Dünya Güreş Birliği. 12 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 11 Ekim 2023.
- ^ "First official Paris 2024 Olympic quotas awarded at worlds in Berlin". Dünya Okçuluk Federasyonu. 8 Ağustos 2023. 18 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2023.
Dış bağlantılar
- TMOK web sitesinde Paris 2024