2020 Yaz Paralimpik Oyunları'nda Türkiye
Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||
2020 Yaz Paralimpik Olimpiyatları'nda | ||||||||||
Sporcular | 13 sporda 87 sporcu | |||||||||
Madalyalar Derece: 42 | Altın 2 | Gümüş 4 | Bronz 9 | Toplam 15 | ||||||
Olimpiyatlar tarihi (özet) | ||||||||||
Yaz Olimpiyatları | ||||||||||
|
Türkiye, 24 Ağustos-5 Eylül 2021 tarihleri arasında Japonya'nın Tokyo kentinde düzenlenen 2020 Yaz Paralimpik Oyunları'na katılmıştır.[1]
Madalyalar
Madalya | Sporcu | Spor | Kategori | Tarih |
---|---|---|---|---|
1 Altın | Öztürk, AbdullahAbdullah Öztürk | Masa tenisi | Tekler C4 | 30 Ağustos |
1 Altın | kadın millî golbol takımı, TürkiyeTürkiye kadın millî golbol takımı
| Golbol | Kadınlar | 3 Eylül |
2 Gümüş | Çavdar, Meryem BetülMeryem Betül Çavdar | Tekvando | Kadınlar 49 kg | 2 Eylül |
2 Gümüş | Pehlivanlar, AyşegülAyşegül Pehlivanlar | Atıcılık | 10 metre havalı tabanca SH1 | 31 Ağustos |
2 Gümüş | Türkmenoğlu, NihatNihat Türkmenoğlu | Okçuluk | Erkekler makaralı yay W1 | 30 Ağustos |
2 Gümüş | Korkmaz, BülentBülent Korkmaz Cüre, ÖznurÖznur Cüre | Okçuluk | Team compound open | 29 Ağustos |
3 Bronz | Çiftçi, RecepRecep Çiftçi | Judo | Erkekler 60 kg | 27 Ağustos |
3 Bronz | Duman, BesraBesra Duman | Powerlifting | Kadınlar 55 kg | 27 Ağustos |
3 Bronz | Turan, NesimNesim Turan | Masa tenisi | Tekler C4 | 28 Ağustos |
3 Bronz | Öztürk, AliAli Öztürk | Masa tenisi | Tekler C5 | 28 Ağustos |
3 Bronz | Korkut, KübraKübra Korkut | Masa tenisi | Tekler C7 | 28 Ağustos |
3 Bronz | Çelik, ZeynepZeynep Çelik | Judo | Kadınlar 57 kg | 28 Ağustos |
3 Bronz | Öztürk, SevilaySevilay Öztürk | Yüzme | 50 metre sırtüstü S5 | 30 Ağustos |
3 Bronz | Hekimoğlu, BahattinBahattin Hekimoğlu | Okçuluk | Erkekler makaralı yay W1 | 30 Ağustos |
3 Bronz | Bozteke, MahmutMahmut Bozteke | Tekvando | Erkekler 61 kg | 2 Eylül |
Spor | A | G | B | T |
---|---|---|---|---|
Masa tenisi | 1 | 0 | 3 | 4 |
Golbol | 1 | 0 | 0 | 1 |
Okçuluk | 0 | 2 | 1 | 3 |
Tekvando | 0 | 1 | 1 | 2 |
Atıcılık | 0 | 1 | 0 | 1 |
Judo | 0 | 0 | 2 | 2 |
Powerlifting | 0 | 0 | 1 | 1 |
Yüzme | 0 | 0 | 1 | 1 |
Toplam | 2 | 4 | 9 | 15 |
Katılımcılar
Spor | Erkekler | Kadınlar | Toplam |
---|---|---|---|
Okçuluk | 6 | 5 | 11 |
Atletizm | 2 | 7 | 9 |
Badminton | 0 | 2 | 2 |
Basketbol | 12 | 0 | 12 |
Eskrim | 1 | 0 | 1 |
Golbol | 6 | 6 | 12 |
Judo | 1 | 4 | 5 |
Powerlifting | 1 | 4 | 5 |
Atıcılık | 5 | 4 | 9 |
Yüzme | 2 | 3 | 5 |
Masa tenisi | 4 | 5 | 9 |
Tekvando | 3 | 3 | 6 |
Tenis | 0 | 1 | 1 |
Total | 43 | 44 | 87 |
Atıcılık
19 Yarışmada 9 Türk atıcı yarışmaya katılmaya hak kazandı.
Sıra | Sporcu | Kategori | Sıralama |
---|---|---|---|
Erkekler | |||
1 | Savaş Üstün | 10 metre havalı tüfek SH1 | 19 |
2 | Muharrem Korhan Yamaç | 10 metre havalı tabanca SH1 | 20 |
3 | Murat Oğuz | 10 metre havalı tabanca SH1 | 18 |
Kadınlar | |||
4 | Suzan Çevik | 10 metre havalı tüfek SH1 | 17 |
5 | Çağla Baş | 10 metre havalı tüfek SH1 | 15 |
6 | Ayşegül Pehlivanlar | 10 metre havalı tabanca SH1 | |
7 | Aysel Özgan | 10 metre havalı tabanca SH1 | 8 |
Karma | |||
8 | Hakan Çevik | 10 metre havalı tüfek SH2 | 19 |
9 | Hakan Çevik | 10 m air rifle prone SH2 | 26 |
10 | Çağla Baş | 10 m air rifle prone SH1 | 26 |
11 | Savaş Üstün | 10 m air rifle prone SH1 | 9 |
12 | Erhan Coşkuner | 10 m air rifle prone SH1 | 7 |
13 | Muharrem Korhan Yamaç | 25 metre pistol SH1 | 6 |
14 | Murat Oğuz | 25 metre pistol SH1 | 12 |
15 | Murat Oğuz | 50 m pistol SH1 | 18 |
16 | Aysel Özgan | 50 m pistol SH1 | 22 |
17 | Ayşegül Pehlivanlar | 50 m pistol SH1 | 17 |
18 | Erhan Coşkuner | 50 m rifle prone SH1 | 39 |
19 | Savaş Üstün | 50 m rifle prone SH1 | 33 |
Atletizm
2020 Yaz Paralimpik Oyunları'nda 13 Yarışmada 9 sporcu Türkiye'yi temsil ediyor.[2]
No | Sporcu | Kategori | Sıralama |
---|---|---|---|
Erkekler Pist | |||
1 | Oguz Akbulut | Erkekler 400 metre T12 | 5 |
2 | Hakan Cira | Erkekler 400 metre T13 | 6 |
Kadınlar Pist | |||
3 | Hamide Kurt | Kadınlar 100 metre T53 | 5 |
4 | Hamide Kurt | Kadınlar 400 metre T53 | 6 |
5 | Hamide Kurt | Kadınlar 800 metre T53 | 5 |
6 | Zübeyde Süpürgeci | Kadınlar 100 metre T54 | 7 |
7 | Zübeyde Süpürgeci | Kadınlar 400 metre T54 | 13 |
8 | Zübeyde Süpürgeci | Kadınlar 800 metre T54 | 8 |
9 | Havva Elmalı | Kadınlar 1500 metre T11 | 9 |
Kadınlar Saha | |||
10 | Mihriban Korkmaz | Kadınlar gülle atma F20 | 9 |
11 | Büşra Nur Tırıklı | Kadınlar disk atma F11 | 6 |
12 | Fatma Damla Altın | Kadınlar uzun atlama T20 | 7 |
13 | Esra Bayrak | Kadınlar uzun atlama T20 | 4 |
Badminton
- Women
Sporcu | Kategori | Grup Aşaması | Çeyrek final | Yarı Final | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rank | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Emine Seçkin | Tek kadınlar WH2 | Sun-ae (KOR) G 2-1 (12-21, 21-9, 21-16) | Yamazaki (JPN) G 2-1 (21-15, 13-21, 21-16) | — | E 1 | Wetwithan (THA) G 2-0 (21-10, 21-15) | Liu (CHN) M 0-2 (7-21, 4-21) | Yamazaki (JPN) M 0-2 (16-21, 8-21) | 4 |
Zehra Bağlar | Tek kadınlar SU5 | Kohli (IND) M 0-2 (12-21, 18-21) | Suzuki (JPN) M 0-2 (12-21, 8-21) | — | E 3 | Bu aşamaya geçemedi |
Basketbol
Erkek takımı, Polonya'nın Wałbrzych şehrinde düzenlenen 2019 IWBF Erkekler Avrupa Şampiyonası ' nda ilk dörde girdikten sonra elemeye hak kazandı.
- Takım kadrosu
No. | Oyuncu | Sınıf | Doğum Tarihi (yaş) |
---|---|---|---|
3 | Deniz Acar | 2.5 | 09 Ocak 1976 (48 yaşında) |
5 | Özgür Gürbulak | 4.0 | 30 Nisan 1981 (43 yaşında) |
6 | Mücahit Günaydın | 4.0 | 25 Mart 1999 (25 yaşında) |
7 | Ahmet Efetürk | 4.0 | 31 Ağustos 1995 (29 yaşında) |
9 | Uğur Toprak | 3.0 | 19 Temmuz 1992 (32 yaşında) |
10 | İsmail Ar | 1.5 | 28 Kasım 1985 (38 yaşında) |
11 | Fikri Gündoğdu | 1.0 | 15 Haziran 1985 (39 yaşında) |
15 | Selim Sayak | 2.5 | 26 Ocak 1986 (38 yaşında) |
35 | Ferit Gümüş | 3.0 | 10 Ocak 1981 (43 yaşında) |
36 | Samet Toptaşk | 4.5 | 01 Kasım 1988 (35 yaşında) |
47 | Rıdvan Aksoy | 1.0 | 02 Şubat 2000 (24 yaşında) |
52 | Volkan Gülem | 2.0 | 16 Şubat 1998 (26 yaşında) |
Golbol
Erkekler
- Takım kadrosu
No. | Oyuncu | Sınıf | Doğum Tarihi (yaş) |
---|---|---|---|
1 | Hüseyin Alkan | B1 | 01 Nisan 1988 (36 yaşında) |
3 | Ebubekir Sıddık Kara | B2 | 13 Temmuz 1995 (29 yaşında) |
4 | Ekrem Gündoğdu | B1 | 26 Ekim 1990 (33 yaşında) |
6 | Tekin Okan Düzgün | B1 | 24 Mayıs 1998 (26 yaşında) |
7 | Tuncay Karakaya | B1 | 01 Ekim 1989 (34 yaşında) |
8 | Abdullah Aydoğdu | B3 | 27 Eylül 1991 (32 yaşında) |
Kadınlar
- Takım kadrosu
No. | Oyuncu | Sınıf | Doğum Tarihi (yaş) |
---|---|---|---|
1 | Fatma Gül Güler | B2 | 12 Şubat 2004 (20 yaşında) |
3 | Reyhan Yılmaz | B2 | 18 Ekim 2001 (22 yaşında) |
4 | Sevda Altunoluk | B2 | 01 Nisan 1994 (30 yaşında) |
6 | Şeydanur Kaplan | B2 | 23 Mart 2000 (24 yaşında) |
7 | Kader Çelik | B2 | 01 Ekim 2001 (22 yaşında) |
8 | Sevtap Altunoluk | B2 | 10 Ocak 1995 (29 yaşında) |
Judo
Sporcu | Kategori | Son 32 | Son 16 | ÇF | YF | Repesaj | Final / BM | Sıra |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | |||
Recep Çiftçi | Erkekler 60 kg | Borges (URU) G 010-001 | Shirinli (AZE) M 000-010 | Bu aşamaya geçemedi | Hirai (JPN) G 010-000 | Blanco (VEN) G 010-001 | ||
Ecem Taşın | Kadınlar 48 kg | Potapova (ROC_2020) M 000-010 | Bu aşamaya geçemedi | Brussig (GER) G 011-001 | Hangai (JPN) M 001-010 | Bu aşamaya geçemedi | 7 | |
Zeynep Çelik | Kadınlar 57 kg | Ovchinnikova (ROC_2020) G 010-000 | Valiyeva (AZE) M 000-010 | Junko Hirose (JPN) G 010-001 | ||||
Duygu Çete Artar | Kadınlar 63 kg | Pozdnysheva (ROC_2020) M 000-010 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Raziye Uluçam | Kadınlar 70 kg | Breskovic (CRO) G 010-000 | Zabrodskaia (ROC_2020) G 001-000 | Maldonado (BRA) M 000-010 | Ruvalcaba (MEX) M 000-010 | 5 |
Masa tenisi
Türkiye, oyunlarda masa tenisi müsabakasına dokuz sporcu katıldı. Abdullah Öztürk Helsingborg, İsveç'te düzenlenen 2019 ITTF Avrupa Paralimpik Şampiyonası'ndan ve Dünya sıralaması dağılımından beş kişiye katılmaya hak kazandı.[3][4]
Sporcu | Yarışma | Grup Aşaması | 1. Tur | Çeyrek Final | Yarı Final | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | |||
Erkekler | ||||||||||
Abdullah Öztürk | Tekler C4 | Astan (INA) G 3-1 | Lis (POL) G 3-0 | 1 E | — | Sayago (ESP) G 3-0 | Thomas (FRA) G 3-1 | Kim (KOR) G 3-1 | ||
Nesim Turan | Gonzales (CHI) G 3-0 | Zhang (CHN) G 3-2 | 1 E | — | Trávniček (SVK) G 3-0 | Kim (KOR) M 1-3 | Bu aşamaya geçemedi | |||
Ali Öztürk | Tekler C5 | Baus (GER) M 2-3 | Zenaty (EGY) G 3-0 | 2 E | — | Palikuća (SRB) G 3--1 | Ningning (CHN) M 0-3 | Bu aşamaya geçemedi | ||
Hamza Çalışkan | Ningning (CHN) M 0-3 | Savant-Aira (FRA) M 2-3 | 3 | — | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Kadınlar | ||||||||||
Hatice Duman | Tekler C3 | Xue (CHN) M 0-3 | Karić (CRO) M 1-3 | — | 3 | Bu aşamaya geçemedi | ||||
Nergiz Altıntaş | Ahlquist (SWE) M 1-3 | Asayut (THA) M 1-3 | — | 3 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Kübra Korkut | Tekler C7 | Korneliussen (NOR) G 3-0 | Safonova (ROC_2020) G 3-1 | — | 1 E | Bay | van Zon (NED) M 1-3 | Bu aşamaya geçemedi | ||
Neslihan Kavas | Tekler C9 | Xiong (CHN) M 1-3 | Rauen (BRA) M 0-3 | Szvitacs (HUN) M 0-3 | 3 | Bu aşamaya geçemedi | ||||
Merve Cansu Demir | Tekler C10 | Partyka (POL) M 1-3 | Takeuchi (JPN) G 3-0 | — | 2 Q | Shiau-wen (TPE) M 1-3 | Bu aşamaya geçemedi | 5 | ||
Erkekler Takım | ||||||||||
Abdullah Öztürk Ali Özturk Nesim Turan | Class 4-5 | — | Slovakya (SVK) M 1-2 | Bu aşamaya geçemedi | 5 | |||||
Kadınlar Takım | ||||||||||
Nergiz Altıntaş Hatice Duman | Class 1-3 | — | Hırvatistan (CRO) M 0-2 | Bu aşamaya geçemedi | 5 | |||||
Merve Cansu Demir Neslihan Kavas Kubra Korkut | Class 9-10 | — | Brezilya (BRA) M 1-2 | Bu aşamaya geçemedi | 5 |
Okçuluk
Sporcu | Kategori | Sıralama turu | Son 32 | Son 16 | ÇF | YF | Final/BM | Sıra | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puan | Sıra | |||||||||
Nihat Türkmenoğlu | Erkekler makaralı yay W1 | 661 | 1 | — | Oyama (JPN) G 133-129 | Hekimoğlu (TUR) G 139-132 | Drahonínský (CZE) M 141-142 | |||
Bahattin Hekimoğlu | 643 | 5 | — | Leonov (ROC_2020) G 135-107 | Gáspár (HUN) G 138-135 | Türkmenoğlu (TUR) M 132-139 | Zandi (IRI) G 139-134 | |||
Korkmaz, BülentBülent Korkmaz | Erkekler makaralı yay açık | 689 | 10 | Lelou (FRA) G 141-137 | Shigaev (ROC_2020) M 145-146 | Bu aşamaya geçemedi | ||||
Murat Turan | 675 | 24 | Atamanenko (UKR) G 139-139 | Shelby (USA) G 142-138 | He (CHN) M 145-148 | Bu aşamaya geçemedi | ||||
Sadık Savaş | Erkekler bireysel olimpik açık | 611 | 9 | Ciszek (POL) G 6-4 | Aksoy (TUR) G 6-4 | Mather (USA) M 2-6 | Bu aşamaya geçemedi | |||
Vedat Aksoy | 583 | 25 | Ziapaev (ROC_2020) G 6-2 | Savaş (TUR) M 4-6 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Fatma Danabaş | Kadınlar makaralı yay W1 | 515 | 12 | Coryell (USA) M 115-126 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Öznur Cüre | Kadınlar makaralı yay | 689 | 3 | Zúñiga (CHI) M 140-143 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Sevgi Yorulmaz | 679 | 10 | Homjanthuek (THA) G 133-133 | Alim (SGP) G 140-136 | Artakhinova (ROC_2020) M 129-139 | Bu aşamaya geçemedi | ||||
Yağmur Şengül | Kadınlar bireysel olimpik açık | 557 | 15 | Torun (TUR) M 4-6 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Zehra Özbey Torun | 554 | 18 | Şengül (TUR) G 6-4 | Mijno (ITA) M 0-6 | Bu aşamaya geçemedi | |||||
Karma | ||||||||||
Nihat Türkmenoğlu Fatma Danabaş | Karma takım W1 | Güney Kore M 114-133 | Bu aşamaya geçemedi | |||||||
Bülent Korkmaz Öznur Cüre | Karma makaralı yay takım açık | Hindistan G 153-151 | Rusya Olimpiyat Komitesi G 156-155 | Çin M 152-153 | ||||||
Yağmur Şengül Sadık Savaş | Karma takım olimpik | Büyük Britanya M 1-5 | Bu aşamaya geçemedi |
Powerlifting
Sporcu | Yarışma | Sonuç | Sıra |
---|---|---|---|
Erkekler | |||
Abdullah Kayapınar | Erkekler 49 kg | 150 | 5 |
Kadınlar | |||
Nazmiye Muslu Muratlı | Kadınlar 45 kg | DNF | - |
Besra Duman | Kadınlar 55 kg | 124 | |
Yasemin Ceylan Baydar | Kadınlar 61 kg | NM | - |
Sibel Cam | Kadınlar 73 kg | NM | - |
Tekvando
- Erkekler
Sporcu | Kategori | Son 16 | ÇF | YF | Rep 1 | Rep 2 | Final / BM | Sıra |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mahmut Bozteke | 61 kg | Sidorov (ROC_2020) M 21-26 | Bu aşamaya geçemedi | Hakizimana (ROT) G WWD | Bolor-Erdene (MGL) G 23-22 | Bossolo (ITA) G 14-3 | ||
Fatih Çelik | 75 kg | Seye (SEN) G 38-19 | Pourrahnama (IRI) M 21-37 | Bu aşamaya geçemedi | Joo (KOR) M 31-40 | Bu aşamaya geçemedi | ||
Mehmet Vasıf Yakut | +75 kg | Ataev (ROC_2020) M 8-30 | Bu aşamaya geçemedi | Pedroza (MEX) M 2-23 | Bu aşamaya geçemedi |
- Kadınlar
Sporcu | Kategori | Son 16 | ÇF | YF | Rep 1 | Rep 2 | Final / BM | Sıra |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Meryem Betül Çavdar | 49 kg | Phuangkitcha (THA) G 34-12 | Poddubskaia (ROC_2020) G 22-11 | Espinoza (PER) M 21-34 | ||||
Gamze Gürdal | 58 kg | Munro (GBR) M 22-34 | Bu aşamaya geçemedi | Abohegazy (EGY) G 17-15 | Fernandes (BRA) M 9-26 | 5 | ||
Şeyma Nur Emeksiz Bacaksız | +58 kg | Lypetska (UKR) M 10-22 | Bu aşamaya geçemedi | Watson (AUS) M 2-36 | Bu aşamaya geçemedi |
Tekerlekli Sandalye tenisi
Sporcu | Kategori | Son 64 | Son 32 | Son 16 | ÇF | YF | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Rakip Sonuç | Sıra | ||
Büşra Ün | Kadınlar tek | — | Shuker (GBR) M 0-2 | Bu aşamaya geçemedi |
Yüzme
No | Sporcu | Kategori | Eleme serisi | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Number | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Erkekler | ||||||
1 | Koral Berkin Kutlu | 50 metre serbest S5 | 36.85 | 15 | Bu aşamaya geçemedi | |
2 | Koral Berkin Kutlu | 50 metre kelebek S5 | 38.99 | 10 | Bu aşamaya geçemedi | |
3 | Koral Berkin Kutlu | 100 metre serbest S5 | 1:20.20 | 10 | Bu aşamaya geçemedi | |
4 | Koral Berkin Kutlu | 200 metre serbest S5 | 2:46.37 | 5 Q | 2:46.62 | 5 |
5 | Beytullah Eroğlu | 50 metre sırtüstü S5 | 41.99 | 11 | Bu aşamaya geçemedi | |
6 | Beytullah Eroğlu | 50 metre kelebek S5 | 39.93 | 12 | Bu aşamaya geçemedi | |
Kadınlar | ||||||
7 | Sümeyye Boyacı | 50 metre sırtüstü S5 | 43.28 | 2 Q | 43.94 | 4 |
8 | Sümeyye Boyacı | 50 metre kelebek S5 | 49.12 | 9 | Bu aşamaya geçemedi | |
9 | Sümeyye Boyacı | 100 metre serbest S5 | 1:39.41 | 14 | Bu aşamaya geçemedi | |
10 | Sümeyye Boyacı | 200 metre serbest S5 | 3:15.75 | 7 Q | 3:17.23 | 7 |
11 | Sevilay Öztürk | 50 metre sırtüstü S5 | 44.16 | 3 Q | 43.48 | |
12 | Sevilay Öztürk | 50 metre kelebek S5 | 45.88 | 4 Q | 45.81 | 5 |
13 | Sevilay Öztürk | 100 metre serbest S5 | 1:42.73 | 15 | Bu aşamaya geçemedi | |
14 | Sevilay Öztürk | 200 metre serbest S5 | 3:17.30 | 8 Q | 3:29.05 | 8 |
15 | Elif İldem | 50 metre sırtüstü S2 | 8 | 8 | ||
16 | Elif İldem | 100 metre serbest S3 | 3:17.54 | 15 | Bu aşamaya geçemedi | |
17 | Elif İldem | 100 metre sırtüstü S2 | 3:16.84 | 8 Q | 3:13.39 | 8 |
Karma | ||||||
18 | Sümeyye Boyacı Sevilay Öztürk Koral Berkin Kutlu Beytullah Eroğlu | Karma röle 20pts | 2:44.80 | 8 Q | 2:42.43 | 7 |
Kaynakça
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2021.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2021.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2021.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2021.
Dış bağlantılar
- TMOK web sitesinde Tokyo 2020 9 Temmuz 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.