Lista över medaljörer vid olympiska sommarspelen 1992
| Den här artikeln behöver källhänvisningar för att kunna verifieras. (2015-01) Åtgärda genom att lägga till pålitliga källor (gärna som fotnoter). Uppgifter utan källhänvisning kan ifrågasättas och tas bort utan att det behöver diskuteras på diskussionssidan. |
Det här är samtliga medaljörer i olympiska sommarspelen 1992.
Badminton
Klass | Guld | Silver | Brons |
Individuellt, herrar | Alan Budikusuma (INA) | Ardy Wiranata (INA) | Thomas Stuer-Lauridsen (DEN) |
Hermawan Susanto (INA) | |||
singel, damer | Susi Susanti (INA) | Bang Soo-hyun (KOR) | Huang Hua (CHN) |
Tang Jiuhong (CHN) | |||
Dubbel, herrar | Sydkorea Kim Moon-soo Park Joo-bong | Indonesien Eddy Hartono Rudy Gunawan | Kina Li Yongbo Tian Bingyi |
Malaysia Razif Sidek Jalani Sidek | |||
Dubbel, damer | Sydkorea Hwang Hye-young Chung So-young | Kina Guan Weizhen Nong Qunhua | Sydkorea Gil Young-ah Shim Eun-jung |
Kina Lin Yan Fen Yao Fen |
Baseboll
Basket
Bordtennis
Gren | Guld | Silver | Brons |
Singel herrar | Jan-Ove Waldner, SWE | Jean-Philippe Gatien, FRA | Kim Taek-Soo, KOR Ma Wenge, CHN |
Dubbel herrar | Lu Lin & Wang Tao, CHN | Steffen Fetzner & Jörg Rosskopf, GER | Kang Hee-Chan & Lee Chul-Seung, KOR Kim Taek-Soo & Yoo Nam-Kyu, KOR |
Singel damer | Deng Yaping, CHN | Qiao Hong, CHN | Li Bun-Hui, PRK Hyun Jung-Hwa, KOR |
Dubbel damer | Deng Yaping & Qiao Hong, CHN | Chen Zihe & Gao Jun, CHN | Li Bun-Hui & Yu Sun-Bok, PRK Hyun Jung-Hwa & Hong Cha-Ok, KOR |
Boxning
Brottning
Fristil
Grekisk-romersk stil
Bågskytte
Klass | Guld | Silver | Brons |
Individuellt, herrar Detaljer... | Sébastien Flute (FRA) | Chung Jae-Hun (KOR) | Simon Terry (GBR) |
Individuellt, damer Detaljer... | Cho Youn-Jeong (KOR) | Kim Soo-Nyung (KOR) | Natalia Valeeva (EUN) |
Lag, herrar Detaljer... | Spanien Juan Holgado Alfonso Menéndez Antonio Vázquez | Finland Ismo Falck Jari Lipponen Tomi Poikolainen | Storbritannien Steven Hallard Richard Priestman Simon Terry |
Lag, damer Detaljer... | Sydkorea Cho Youn-Jeong Kim Soo-Nyung Lee Eun-Kyung | Kina Ma Xiangjun Wang Hong Wang Xiaozhu | OSS Natalia Valeeva Khatouna Kvrivichvili Lyudmila Arzhannikova |
Cykling
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Landsväg | Fabio Casartelli Italien | Erik Dekker Nederländerna | Dainis Ozols Lettland |
Poänglopp | Giovanni Lombardi Italien | Léon van Bon Nederländerna | Cédric Mathy Belgien |
4000m individiuell | Chris Boardman Storbritannien | Jens Lehmann Tyskland | Gary Anderson Nya Zeeland |
4000m lag | Tyskland Stefan Steinweg Andreas Walzer Guido Fulst Michael Glöckner Jens Lehmann | Australien Stuart O'Grady Brett Aitken Stephen McGlede Shaun O'Brien | Danmark Jan Petersen Michael Sandstød Ken Frost Jimmi Madsen Klaus Nielsen |
1000m individiuell sprint | Jens Fiedler Tyskland | Gary Neiwand Australien | Curtis Harnett Kanada |
Linjelopp | José Manuel Moreno Spanien | Shane Kelly Australien | Erin Hartwell USA |
Linjelopp, lag | Tyskland Michael Rich Bernd Dittert Christian Meyer Uwe Peschel | Italien Andrea Peron Flavio Anastasia Luca Colombo Gianfranco Contri | Frankrike Jean-Louis Harel Hervé Boussard Didier Faivre-Pierret Philippe Gaumont |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Landsväg | Kathryn Watt Australien | Jeannie Longo-Ciprelli Frankrike | Monique Knol Nederländerna |
Individiuell sprint | Erika Salumäe Estland | Annett Neumann Tyskland | Ingrid Haringa Nederländerna |
Individiuell 3000m sprint | Petra Roßner Tyskland | Kathryn Watt Australien | Rebecca Twigg USA |
Fotboll
Herrar
Friidrott
Herrar
- Tävlade i försöken men inte i finalen
Damer
- Tävlade i försöken men inte i finalen
Fäktning
Damer
Herrar
Gymnastik
Herrar
Damer
Handboll
Herrar
Damer
Judo
- Se även: Judo vid olympiska sommarspelen 1992
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Extra lättvikt (48 kg) Detaljer...[1] | Cécile Nowak Frankrike | Ryoko Tamura Japan | Amarilis Savón Kuba |
Hülya Şenyurt Turkiet | |||
Halv lättvikt (52 kg) Detaljer...[2] | Almudena Muñoz Spanien | Noriko Mizoguchi Japan | Li Zhongyun Kina |
Sharon Rendle Storbritannien | |||
Lättvikt (56 kg) Detaljer...[3] | Miriam Blasco Spanien | Nicola Fairbrother Storbritannien | Driulis González Kuba |
Chiyori Tateno Japan | |||
Halv mellanvikt (61 kg) Detaljer...[4] | Cathérine Fleury Frankrike | Yael Arad Israel | Jelena Petrova OSS |
Zhang Di Kina | |||
Mellanvikt (66 kg) Detaljer...[5] | Odalis Revé Kuba | Emanuela Pierantozzi Italien | Kate Howey Storbritannien |
Heidi Rakels Belgien | |||
Halv tungvikt(72 kg) Detaljer...[6] | Kim Mi-Jung Sydkorea | Yoko Tanabe Japan | Irene de Kok Nederländerna |
Laetitia Meignan Frankrike | |||
Tungvikt (+72 kg) Detaljer...[7] | Zhuang Xiaoyan Kina | Estela Rodríguez Kuba | Natalia Lupino Frankrike |
Yoko Sakaue Japan |
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Extra lättvikt (60 kg) Detaljer...[8] | Nazim Husejnov OSS | Yoon Hyun Sydkorea | Tadanori Koshino Japan |
Richard Trautmann Tyskland | |||
Halv lättvikt (65 kg) Detaljer...[9] | Rogério Sampaio Brasilien | József Csák Ungern | Israel Hernández Kuba |
Udo Quellmalz Tyskland | |||
Lättvikt (71 kg) Detaljer...[10] | Toshihiko Koga Japan | Bertalan Hajtós Ungern | Chung Hoon Sydkorea |
Oren Smadja Israel | |||
Halv mellanvikt (78 kg) Detaljer...[11] | Hidehiko Yoshida Japan | Jason Morris USA | Bertrand Damaisin Frankrike |
Kim Byung-Joo Sydkorea | |||
Mellanvikt (86 kg) Detaljer...[12] | Waldemar Legień Polen | Pascal Tayot Frankrike | Nicolas Gill Kanada |
Hirotaka Okada Japan | |||
Halv tungvikt (95 kg) Detaljer...[13] | Antal Kovács Ungern | Raymond Stevens Storbritannien | Theo Meijer Nederländerna |
Dmitri Sergejev OSS | |||
Tungvikt (+95 kg) Detaljer...[14] | David Chachaleisjvili OSS | Naoya Ogawa Japan | Imre Csosz Ungern |
David Douillet Frankrike |
Kanotsport
Slalom
Gren | Guld | Silver | Brons |
Damer, K-1 Detaljer...[15] | Elisabeth Micheler-Jones Tyskland | Danielle Woodward Australien | Dana Chladek USA |
Herrar, C-1 Detaljer...[16] | Lukáš Pollert Tjeckoslovakien | Gareth Marriott Storbritannien | Jacky Avril Frankrike |
Herrar, C-2 Detaljer...[17] | USA Scott Strausbaugh Joe Jacobi | Tjeckoslovakien Miroslav Šimek Jiří Rohan | Frankrike Frank Adisson Wilfrid Forgues |
Herrar, K-1 Detaljer...[18] | Pierpaolo Ferrazzi Italien | Sylvain Curinier Frankrike | Jochen Lettmann Tyskland |
Sprint
- Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
K-1 500 meter Detaljer...[19] | Birgit Schmidt Tyskland | Rita Kőbán Ungern | Izabela Dylewska Polen |
K-2 500 meter Detaljer...[20] | Tyskland Ramona Portwich Anke von Seck | Sverige Agneta Andersson Susanne Gunnarsson | Ungern Rita Kőbán Éva Dónusz |
K-4 500 meter Detaljer...[21] | Ungern Rita Kőbán Éva Dónusz Erika Mészáros Kinga Czigány | Tyskland Katrin Borchert Ramona Portwich Birgit Schmidt Anke von Seck | Sverige Anna Olsson Agneta Andersson Maria Haglund Susanne Rosenqvist |
- Herrar
Landhockey
Herrar
Damer
Modern femkamp
Herrar
Ridsport
Dressyr
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Individuell dressyr detaljer | Nicole Uphoff Rembrandt Tyskland | Isabell Werth Gigolo Tyskland | Klaus Balkenhol Goldstern Tyskland | |||
Lagtävlingen i dressyr detaljer | Tyskland Klaus Balkenhol Goldstern Nicole Uphoff Rembrandt Monica Theodorescu Grunox Isabell Werth Gigolo | Nederländerna Tineke Bartels Courage Anky van Grunsven Bonfire Ellen Bontje Larius Annemarie Sanders Sanders-Keyzer | USA Robert Dover Lectron Carol Lavell Gifted Charlotte Bredahl Monsieur Michael Poulin Graf George |
Fälttävlan
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Individuell fälttävlan detaljer | Matthew Ryan Kibah Tic Toc Australien | Herbert Bloecker Feine Dame Tyskland | Blyth Tait Messiah Nya Zeeland | |||
Lagtävlingen i fälttävlan detaljer | Australien David Green Duncan II Gillian Rolton Peppermint Grove Andrew Hoy Kiwi Matthew Ryan Kibah Tic Toc | Nya Zeeland Blyth Tait Messiah Andrew Nicholson Spinning Rhombus Mark Todd Welton Greylag Victoria Latta Chief | Tyskland Herbert Bloecker Feine Dame Ralf Ehrenbrink Kildare II Matthias Baumann Alabaster Cord Mysegages Ricardo |
Hoppning
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Individuell hoppning detaljer | Ludger Beerbaum Classic Touch Tyskland | Piet Raymakers Ratina Z Nederländerna | Norman Dello Joio Irish USA | |||
Lagtävlingen i hoppning detaljer | Nederländerna Piet Raymakers Ratina Z Bert Romp Waldo E Jan Tops Top Gun Jos Lansink Egano | Österrike Boris Boor Love Me Tender Joerg Muenzner Graf Grande Hugo Simon Apricot D Thomas Fruehmann Genius | Frankrike Hervé Godignon Quidam de Revel Hubert Bourdy Razzina du Poncel Michel Robert Nonix Eric Navet Quito de Baussy |
- Denna tabell: visa • redigera
Rodd
- Se även: Rodd vid olympiska sommarspelen 1992
Herrar
Damer
Segling
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Lechner[31] | Barbara Kendall (NZL) | Zhang Xiaodong (CHN) | Dorien de Vries (NED) |
Europajolle[31] | Linda Andersen (NOR) | Natalia Vía Dufresne (ESP) | Julia Trotman (USA) |
470[31] | Theresa Zabell och Patricia Guerra (ESP) | Leslie Egnot och Jan Shearer (NZL) | J. J. Isler och Pamela Healy (USA) |
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Lechner[31] | Franck David (FRA) | Mike Gebhardt (USA) | Lars Kleppich (AUS) |
Finnjolle[31] | José María van der Ploeg (ESP) | Brian Ledbetter (USA) | Craig Monk (NZL) |
470[31] | Francisco Sánchez Luna och Jordi Calafat (ESP) | Morgan Reeser och Kevin Burnham (USA) | Tõnu Tõniste och Toomas Tõniste (EST) |
Öppna klasser
Gren | Guld | Silver | Brons |
Flying Dutchman[31] | Luis Doreste och Domingo Manrique (ESP) | Paul Foerster och Stephen Bourdow (USA) | Jørgen Bojsen-Møller och Jens Bojsen-Møller (DEN) |
Tornado[31] | Yves Loday och Nicolas Hénard (FRA) | Randy Smyth och Keith Notary (USA) | Mitch Booth och John Forbes (AUS) |
Starbåt[31] | Mark Reynolds och Harold Haenel (USA) | Rod Davis och Don Cowie (NZL) | Ross MacDonald och Eric Jespersen (CAN) |
Soling[32] | Jesper Bank Steen Secher Jesper Seier (DEN) | Kevin Mahaney Jim Brady Doug Kern (USA) | Lawrie Smith Robert Cruikshank Ossie Stewart (GBR) |
Simning
Herrar
Distans | Guld | Silver | Brons |
50 meter frisim Detaljer... | Aleksandr Popov OSS | Matt Biondi USA | Tom Jager USA |
100 meter frisim Detaljer... | Aleksandr Popov OSS | Gustavo Borges Brasilien | Stéphan Caron Frankrike |
200 meter frisim Detaljer... | Jevgenij Sadovyj OSS | Anders Holmertz Sverige | Antti Kasvio Finland |
400 meter frisim Detaljer... | Jevgenij Sadovyj OSS | Kieren Perkins Australien | Anders Holmertz Sverige |
1500 meter frisim Detaljer... | Kieren Perkins Australien | Glen Housman Australien | Jörg Hoffmann Tyskland |
100 meter ryggsim Detaljer... | Mark Tewksbury Kanada | Jeff Rouse USA | David Berkoff USA |
200 meter ryggsim Detaljer... | Martin López-Zubero Spanien | Vladimir Selkov OSS | Stefano Battistelli Italien |
100 meter bröstsim Detaljer... | Nelson Diebel USA | Norbert Rózsa Ungern | Phil Rogers Australien |
200 meter bröstsim Detaljer... | Mike Barrowman USA | Norbert Rózsa Ungern | Nick Gillingham Storbritannien |
100 meter fjäril Detaljer... | Pablo Morales USA | Rafał Szukała Polen} | Anthony Nesty Surinam |
200 meter fjäril Detaljer... | Melvin Stewart USA | Danyon Loader Nya Zeeland | Franck Esposito Frankrike |
200 meter medley Detaljer... | Tamás Darnyi Ungern | Greg Burgess USA | Attila Czene Ungern |
400 meter medley Detaljer... | Tamás Darnyi Ungern | Eric Namesnik USA | Luca Sacchi Italien |
4 x 100 meter frisim Detaljer... | USA Joe Hudepohl Matt Biondi Tom Jager Jon Olsen Shaun Jordan* Joel Thomas* | OSS Pavlo Chnykin Gennadij Prigoda Iurie Başcatov Aleksandr Popov Vladimir Pysjnenko* Veniamin Tajanovitj* | Tyskland Dirk Richter Christian Tröger Steffen Zesner Mark Pinger Andreas Szigat* Bengt Zikarsky* |
4 x 200 meter frisim Detaljer... | OSS Dmitrij Lepikov Vladimir Pysjnenko Veniamin Tajanovitj Jevgenij Sadovyj Aleksej Kudrjavtsev* Jurij Muchin* | Sverige Christer Wallin Anders Holmertz Tommy Werner Lars Frölander | USA Joe Hudepohl Melvin Stewart Jon Olsen Doug Gjertsen Scott Jaffe* Daniel Jorgensen* |
4 x 100 meter medley Detaljer... | USA Jeff Rouse Nelson Diebel Pablo Morales Jon Olsen David Berkoff* Hans Dersch* Melvin Stewart* Matt Biondi* | OSS Vladimir Selkov | Kanada Mark Tewksbury Jonathan Cleveland Marcel Gery Stephen Clarke Tom Ponting* |
* Simmare som deltog i kval och inte i finalen, men som ändå fick medalj.
Damer
Distans | Guld | Silver | Brons |
50 meter frisim Detaljer... | Yang Wenyi Kina | Zhuang Yong Kina | Angel Martino USA |
100 meter frisim Detaljer... | Zhuang Yong Kina | Jenny Thompson USA | Franziska van Almsick Tyskland |
200 meter frisim Detaljer... | Nicole Haislett USA | Franziska van Almsick Tyskland | Kerstin Kielgass Tyskland |
400 meter frisim Detaljer... | Dagmar Hase Tyskland | Janet Evans USA | Hayley Lewis Australien |
800 meter frisim Detaljer... | Janet Evans USA | Hayley Lewis Australien | Jana Henke Tyskland |
100 meter ryggsim Detaljer... | Krisztina Egerszegi Ungern | Tünde Szabó Ungern | Lea Loveless USA |
200 meter ryggsim Detaljer... | Krisztina Egerszegi Ungern | Dagmar Hase Tyskland | Nicole Stevenson Australien |
100 meter bröstsim Detaljer... | Jelena Rudkovskaja OSS | Anita Nall USA | Samantha Riley Australien |
200 meter bröstsim Detaljer... | Kyoko Iwasaki Japan | Lin Li Kina | Anita Nall USA |
100 meter fjäril Detaljer... | Qian Hong Kina | Crissy Ahmann-Leighton USA | Catherine Plewinski Frankrike |
200 meter fjäril Detaljer... | Summer Sanders USA | Wang Xiaohong Kina | Susie O'Neill Australien |
200 meter medley Detaljer... | Lin Li Kina | Summer Sanders USA | Daniela Hunger Tyskland |
400 meter medley Detaljer... | Krisztina Egerszegi Ungern | Lin Li Kina | Summer Sanders USA |
4 x 100 meter frisim Detaljer... | USA Nicole Haislett Angel Martino Jenny Thompson Dara Torres Ashley Tappin* Crissy Ahmann-Leighton* | Kina Le Jingyi Lu Bin Zhuang Yong Yang Wenyi Zhao Kun* | Tyskland Franziska van Almsick Daniela Hunger Simone Osygus Manuela Stellmach Kerstin Kielgass* Annette Hadding* |
4 x 100 meter medley Detaljer... | USA Crissy Ahmann-Leighton Lea Loveless Anita Nall Jenny Thompson Janie Wagstaff* Megan Kleine* Summer Sanders* Nicole Haislett* | Tyskland Franziska van Almsick Jana Dörries Dagmar Hase Daniela Hunger Daniela Brendel* Bettina Ustrowski* Simone Osygus* | OSS Nina Zjivanevskaja Olha Kyrytjenko Natalja Mesjtjerjakova Jelena Rudkovskaja Jelena Sjubina* |
* Simmare som deltog i kval och inte i finalen, men som ändå fick medalj.
Skytte
Damer
Spel | Guld | Silver | Brons |
50 m gevär tre positioner[33] Detaljer... | Launi Meili USA | Nonka Matova Bulgarien | Małgorzata Książkiewicz Polen |
10 m luftgevär[33] Detaljer... | Yeo Kab-soon Sydkorea | Vesela Letjeva Bulgarien | Aranka Binder Oberoende olympiska deltagare |
25 m pistol[33] Detaljer... | Marina Logvinenko OSS | Li Duihong Kina | Dorjsürengiin Mönkhbayar Mongoliet |
10 m luftpistol[33] Detaljer... | Marina Logvinenko OSS | Jasna Šekarić Oberoende olympiska deltagare | Mariya Grozdeva Bulgarien |
Herrar
Spel | Guld | Silver | Brons |
50 m gevär tre positioner[33] Detaljer... | Gratsja Petikjan OSS | Robert Foth USA | Ryohei Koba Japan |
50 m gevär liggande[33] Detaljer... | Lee Eun-chul Sydkorea | Harald Stenvaag Norge | Stevan Pletikosić Oberoende olympiska deltagare |
10 m luftgevär[33] Detaljer... | Jurij Fedkin OSS | Franck Badiou Frankrike | Johann Riederer Tyskland |
50 m pistol[33] Detaljer... | Kanstantsin Lukasjyk OSS | Wang Yifu Kina | Ragnar Skanåker Sverige |
25 m snabbpistol[33] Detaljer... | Ralf Schumann Tyskland | Afanasijs Kuzmins Lettland | Vladimir Vokhmyanin OSS |
10 m luftpistol[33] Detaljer... | Wang Yifu Kina | Sergei Pyzjanov OSS | Sorin Babii Rumänien |
10 m rörligt mål[33] Detaljer... | Michael Jakosits Tyskland | Anatoli Asrabajev OSS | Luboš Račanský Tjeckoslovakien |
Mixade
Spel | Guld | Silver | Brons |
Trap[33] Detaljer... | Petr Hrdlička Tjeckoslovakien | Kazumi Watanabe Japan | Marco Venturini Italien |
Skeet[33] Detaljer... | Zhang Shan Kina | Juan Giha Peru | Bruno Rossetti Italien |
Tennis
Damer
Herrar
Tyngdlyftning
Gren | Guld | Silver | Brons |
–52 kg | Ivan Ivanov Bulgarien | Lin Qisheng Kina | Traian Cihărean Rumänien |
52–56 kg | Chun Byung-kwan Sydkorea | Liu Shoubin Kina | Luo Jianming Kina |
56–60 kg | Naim Süleymanoğlu Turkiet | Nikolaj Pešalov Bulgarien | He Yingqiang Kina |
60–67.5 kg | Israel Militosjan OSS | Yoto Yotov Bulgarien | Andreas Behm Tyskland |
67.5–75 kg | Fedor Kassapu OSS | Pablo Lara Rodriguez Kuba | Kim Myong-nam Nordkorea |
75–82.5 kg | Pyrros Dimas Grekland | Krzysztof Siemion Polen | delades inte ut |
82.5–90 kg | Akakios Kakiasvilis OSS | Sergej Syrtsov OSS | Sergiusz Wolczaniecki Polen |
90–100 kg | Viktor Tregubov OSS | Timour Taimazov OSS | Waldemar Malak Polen |
100–110 kg | Ronny Weller Tyskland | Artour Akoev OSS | Stefan Botev Bulgarien |
+110 kg | Aleksandr Kurlovitj OSS | Leonid Taranenko OSS | Manfred Nerlinger Tyskland |
Volleyboll
Källor
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/womens-extra-lightweight.html Arkiverad 11 februari 2011 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/womens-half-lightweight.html Arkiverad 12 augusti 2011 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/womens-lightweight.html Arkiverad 12 augusti 2011 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ ”Judo at the 1992 Barcelona Summer Games: Women's Half-Middleweight” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 4 juli 2015. https://web.archive.org/web/20150704010328/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/womens-half-middleweight.html.
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/womens-middleweight.html Arkiverad 29 oktober 2009 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/womens-half-heavyweight.html Arkiverad 12 augusti 2011 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/womens-heavyweight.html Arkiverad 11 maj 2010 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/mens-extra-lightweight.html Arkiverad 6 mars 2016 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ ”1992 Summer Olympics: Judo, Half-Lightweight, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/16912. Läst 14 mars 2021.
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/mens-lightweight.html Arkiverad 5 mars 2016 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/mens-half-middleweight.html Arkiverad 16 april 2011 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ ”Judo at the 1992 Barcelona Summer Games: Men's Middleweight” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 6 mars 2016. https://web.archive.org/web/20160306144612/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/mens-middleweight.html. Läst 4 februari 2016.
- ^ ”Judo at the 1992 Barcelona Summer Games: Men's Half-Heavyweight” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 8 oktober 2014. https://web.archive.org/web/20141008035746/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/mens-half-heavyweight.html. Läst 20 november 2014.
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/JUD/mens-heavyweight.html Arkiverad 12 augusti 2011 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ ”Arkiverade kopian”. Arkiverad från originalet den 20 maj 2011. https://web.archive.org/web/20110520002649/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/CAN/womens-kayak-singles-slalom.html. Läst 19 oktober 2008. (engelska)
- ^ ”Arkiverade kopian”. Arkiverad från originalet den 20 maj 2011. https://web.archive.org/web/20110520001919/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/CAN/mens-canadian-singles-slalom.html. Läst 18 oktober 2008. (engelska)
- ^ ”Arkiverade kopian”. Arkiverad från originalet den 20 maj 2011. https://web.archive.org/web/20110520002618/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/CAN/mens-canadian-doubles-slalom.html. Läst 19 oktober 2008. (engelska)
- ^ ”Arkiverade kopian”. Arkiverad från originalet den 20 juli 2009. https://web.archive.org/web/20090720231554/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1992/CAN/mens-kayak-singles-slalom.html. Läst 18 oktober 2008. (engelska)
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Singles, 500 metres, Women” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/256039. Läst 14 mars 2021.
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Doubles, 500 metres, Women” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/256048. Läst 14 mars 2021.
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Fours, 500 metres, Women” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/256057. Läst 14 mars 2021.
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Canadian Singles, 500 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255990. Läst 14 mars 2021.
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Canadian Singles, 1,000 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/256002. Läst 14 mars 2021.
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Canadian Doubles, 500 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/256014. Läst 14 mars 2021.
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Canadian Doubles, 1,000 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/256022. Läst 14 mars 2021.
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Singles, 500 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255925. Läst 14 mars 2021.
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Singles, 1,000 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255939. Läst 14 mars 2021.
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Doubles, 500 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255953. Läst 14 mars 2021.
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Doubles, 1,000 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255967. Läst 14 mars 2021.
- ^ ”1992 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Fours, 1,000 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255981. Läst 14 mars 2021.
- ^ [a b c d e f g h i] Sailing Results - Barcelona 1992. Olympic.org. Läst 19 oktober 2015.
- ^ Official report of the Games of the XXV Olympiad Barcelona 1992 Volume Five. PDF. s. 490-491. Läst 19 oktober 2015.
- ^ [a b c d e f g h i j k l m] Olympic Official Report Barcelona 1992 Volume Five. PDF. s. 338-352. Läst 3 oktober 2015.
|