Lista över medaljörer vid olympiska sommarspelen 1972
Olympiska sommarspelen 1972 | |||
| |||
|
Detta är en lista över medaljörer vid olympiska sommarspelen 1972. OS 1972 hölls i München i Västtyskland mellan den 26 augusti och 11 september 1972.
Basket
Klass | Guld | Silver | Brons |
Herrar | Sovjetunionen (URS) Anatolij Polivoda | USA (USA) † Kenneth Davis | Kuba (CUB) Juan Carlos Domecq Fortuondo |
† Vägrade ta emot medalj
Boxning
Brottning
Fristil, herrar
Klass | Guld | Silver | Brons |
Lätt flugvikt | Roman Dmitriyev Sovjetunionen | Ognyan Nikolov Bulgarien | Ebrahim Javadi Iran |
Flugvikt | Kiyomi Kato Japan | Arsen Alakhverdiyev Sovjetunionen | Kim Gwong-Hyong Nordkorea |
Bantamvikt | Hideaki Yanagida Japan | Richard Sanders USA | László Klinga Ungern |
Fjädervikt | Zagalav Abdulbekov Sovjetunionen | Vehbi Akdağ Turkiet | Ivan Krastev Bulgarien |
Lättvikt | Dan Gable USA | Kikuo Wada Japan | Ruslan Ashuraliyev Sovjetunionen |
Weltervikt | Wayne Wells USA | Jan Karlsson Sverige | Adolf Seger Västtyskland |
Mellanvikt | Levan Tediashvili Sovjetunionen | John Peterson USA | Vasile Iorga Rumänien |
Lätt tungvikt | Ben Peterson USA | Gennadi Strakhov Sovjetunionen | Károly Bajkó Ungern |
Tungvikt | Ivan Yarygin Sovjetunionen | Khorloogiin Bayanmönkh Mongoliet | József Csatári Ungern |
Supertungvikt | Alexander Medved Sovjetunionen | Osman Duraliev Bulgarien | Chris Taylor USA |
Grekisk-romersk stil, herrar
Klass | Guld | Silver | Brons |
Lätt flugvikt | Gheorghe Berceanu Rumänien | Rahim Aliabadi Iran | Stefan Angelov Bulgarien |
Flugvikt | Petar Kirov Bulgarien | Koichiro Hirayama Japan | Giuseppe Bognanni Italien |
Bantamvikt | Rustam Kazakov Sovjetunionen | Hans-Jürgen Veil Västtyskland | Risto Björlin Finland |
Fjädervikt | Georgi Markov Bulgarien | Heinz-Helmut Wehling Östtyskland | Kazimierz Lipień Polen |
Lättvikt | Shamil Khisamutdinov Sovjetunionen | Stoyan Apostolov Bulgarien | Gian-Matteo Ranzi Italien |
Weltervikt | Vítězslav Mácha Tjeckoslovakien | Petros Galaktopoulos Grekland | Jan Karlsson Sverige |
Mellanvikt | Csaba Hegedűs Ungern | Anatoly Nazarenko Sovjetunionen | Milan Nenadić SFR Jugoslavien |
Lätt tungvikt | Valeri Rezantsev Sovjetunionen | Josip Čorak SFR Jugoslavien | Czesław Kwieciński Polen |
Tungvikt | Nicolae Martinescu Rumänien | Nikolai Yakovenko Sovjetunionen | Ferenc Kiss Ungern |
Supertungvikt | Anatoly Roshchin Sovjetunionen | Alexander Tomov Bulgarien | Victor Dolipschi Rumänien |
Bågskytte
Klass | Guld | Silver | Brons |
Individuellt, herrar | John Williams USA | Gunnar Jervill Sverige | Kyösti Laasonen Finland |
Individuellt, damer | Doreen Wilber USA | Irena Szydłowska Polen | Emma Gaptjenko Sovjetunionen |
Cykelsport
Gren | Guld | Silver | Brons |
Herrarnas linjelopp Detaljer... | Hennie Kuiper Nederländerna | Clyde Sefton Australien | Ingen utdelad[1] |
Herrarnas lagtempolopp Detaljer... | Sovjetunionen Valerij Jardy Gennadij Komnatov Valerij Lichatjov Boris Sjuchov | Polen Ryszard Szurkowski Edward Barcik Lucjan Lis Stanisław Szozda | Ingen utdelad [2] |
Herrarnas tempolopp Detaljer... | Niels Fredborg Danmark | Daniel Clark Australien | Jürgen Schütze Östtyskland |
Herrarnas sprint Detaljer... | Daniel Morelon Frankrike | John Nicholson Australien | Omar Pchakadze Sovjetunionen |
Herrarnas tandem Detaljer... | Sovjetunionen Vladimir Semenets Igor Tselovaljnikov | Östtyskland Jürgen Geschke Werner Otto | Polen Andrzej Bek Benedykt Kocot |
Herrarnas förföljelse Detaljer... | Knut Knudsen Norge | Xaver Kurmann Schweiz | Hans Lutz Västtyskland |
Herrarnas lagförföljelse Detaljer... | Västtyskland Günther Schumacher Jürgen Colombo Günter Haritz Udo Hempel | Östtyskland Uwe Unterwalder Thomas Huschke Heinz Richter Herbert Richter | Storbritannien William Moore Michael Bennett Ian Hallam Ronald Keeble |
Fotboll
Friidrott
Damer
Fäktning
Herrar
Damer
Gymnastik
Herrar
Event | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp, lag Detaljer... | Japan Shigeru Kasamatsu Sawao Kato Eizo Kenmotsu Akinori Nakayama Teruichi Okamura Mitsuo Tsukahara | Sovjetunionen Nikolaj Andrianov Viktor Klimenko Alexander Maleev Edvard Mikaelian Vladimir Stjukin Michail Voronin | Östtyskland Matthias Brehme Wolfgang Klotz Klaus Köste Jürgen Paeke Reinhard Rychly Wolfgang Thüne |
Mångkamp, ind. Detaljer... | Sawao Kato Japan | Eizo Kenmotsu Japan | Akinori Nakayama Japan |
Fristående Detaljer... | Nikolaj Andrianov Sovjetunionen | Akinori Nakayama Japan | Shigeru Kasamatsu Japan |
Bygelhäst Detaljer... | Viktor Klimenko Sovjetunionen | Sawao Kato Japan | Eizo Kenmotsu Japan |
Ringar Detaljer... | Akinori Nakayama Japan | Michail Voronin Sovjetunionen | Mitsuo Tsukahara Japan |
Hopp Detaljer... | Klaus Köste Östtyskland | Viktor Klimenko Sovjetunionen | Nikolai Andrianov Sovjetunionen |
Barr Detaljer... | Sawao Kato Japan | Shigeru Kasamatsu Japan | Eizo Kenmotsu Japan |
Räck Detaljer... | Mitsuo Tsukahara Japan | Sawao Kato Japan | Shigeru Kasamatsu Japan |
Damer
Handboll
Gren | Guld | Silver | Brons |
Herrarnas turnering[3] Detaljer... | Jugoslavien | Tjeckoslovakien | Rumänien |
Judo
- Se även: Judo vid olympiska sommarspelen 1972
Herrar
Event | Guld | Silver | Brons |
Lättvikt (63 kg) Detaljer...[4] | Takao Kawaguchi Japan | vakant[5] | Kim Yong-Ik Nordkorea Jean-Jacques Mounier Frankrike |
Halv mellanvikt (70 kg) Detaljer...[6] | Toyokazu Nomura Japan | Anton Zajkowski Polen | Dietmar Hötger Östtyskland Anatolij Novikov Sovjetunionen |
Mellanvikt (80 kg) Detaljer...[7] | Shinobu Sekine Japan | Oh Seung-Lip Sydkorea | Jean-Paul Coche Frankrike Brian Jacks Storbritannien |
Halv tungvikt (93 kg) Detaljer...[8] | Sjota Tjotjisjvili Sovjetunionen | David Starbrook Storbritannien | Paul Barth Västtyskland Chiaki Ishii Brasilien |
Tungvikt (+93 kg) Detaljer...[9] | Willem Ruska Nederländerna | Klaus Glahn Västtyskland | Motoki Nishimura Japan Givi Onasjvili Sovjetunionen |
Öppen klass Detaljer...[10] | Willem Ruska Nederländerna | Vitali Kuznetsov Sovjetunionen | Jean-Claude Brondani Frankrike Angelo Parisi Storbritannien |
Kanotsport
Slalom
Sprint
- Herrar
Event | Guld | Silver | Brons |
C-1 1000 meter Detaljer...[15] | Ivan Patzaichin Rumänien | Tamás Wichmann Ungern | Detlef Lewe Västtyskland |
C-2 1000 meter Detaljer...[16] | Sovjetunionen Vladas Česiūnas Jurij Lobanov | Rumänien Ivan Patzaichin Serghei Covaliov | Bulgarien Fedia Damianov Ivan Burtchin |
K-1 1000 meter Detaljer...[17] | Aleksandr Sjaparenko Sovjetunionen | Rolf Peterson Sverige | Géza Csapó Ungern |
K-2 1000 meter Detaljer...[18] | Sovjetunionen Nikolaj Gorbatjov Viktor Kratasiuk | Ungern József Deme János Rátkai | Polen Władysław Szuszkiewicz Rafal Piszcz |
K-4 1000 meter Detaljer...[19] | Sovjetunionen Jurij Filatov Jurij Stetsenko Volodymyr Morozov Valerij Didenko | Rumänien Aurel Vernescu Mihai Zafiu Roman Vartolomeu Atanase Sciotnic | Norge Egil Søby Steinar Amundsen Tore Berger Jan Johansen |
- Damer
Event | Guld | Silver | Brons |
K-1 500 meter Detaljer...[20] | Julia Rjabtjinskaja Sovjetunionen | Mieke Jaapies Nederländerna | Anna Pfeffer Ungern |
K-2 500 meter Detaljer...[21] | Sovjetunionen Ljudmila Pinajeva Jekaterina Kurysjko | Östtyskland Ilse Kaschube Petra Grabowsky | Rumänien Maria Nichiforov Viorica Dumitru |
Landhockey
Modern femkamp
Ridsport
Dressyr
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Individuell dressyr detaljer | Liselott Linsenhoff Västtyskland | Jelena Petrusjkova Sovjetunionen | Josef Neckermann Västtyskland | |||
Lagtävlingen i dressyr detaljer | Sovjetunionen Jelena Petrusjkova Ivan Kizimov Ivan Kalita | Västtyskland Liselott Linsenhoff Josef Neckermann Karin Schlüter | Sverige Ulla Håkansson Ninna Swaab Maud von Rosen |
Fälttävlan
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Individuell fälttävlan detaljer | Richard Meade Storbritannien | Alessandro Argenton Italien | Jan Jönsson Sverige | |||
Lagtävlingen i fälttävlan detaljer | Storbritannien Richard Meade Mary Gordon-Watson Bridget Parker Mark Phillips | USA Kevin Freeman Bruce Davidson Michael Plumb James Wofford | Västtyskland Harry Klugmann Ludwig Gössing Karl Schultz Horst Karsten |
Hoppning
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Individuell hoppning detaljer | Graziano Mancienelli Italien | Ann Moore Storbritannien | Neal Shapiro USA | |||
Lagtävlingen i hoppning detaljer | Västtyskland Fritz Ligges Gerhard Wiltfang Hartwig Steenken Hans Günter Winkler | USA Neal Shapiro William Steinkraus Kathryn Kusner Frank Chapot | Italien Graziano Mancienelli Vittorio Orlandi Raimondo d’Inzeo Piero d’Inzeo |
- Denna tabell: visa • redigera
Rodd
- Se även: Rodd vid olympiska sommarspelen 1972
Segling
- Soling
- 1 USA – Harry Melges, William Bentsen & William Allen
- 2 Sverige – Stig Wennerström, Bo Knape & Stefan Krook
- 3 Kanada – David Miller, John Ekels & Paul Côté
- Drake
- 1 Australien – John Cuneo, Thomas Anderson & John Shaw
- 2 DDR – Paul Borowski, Konrad Weichert & Karl-Heinz Thun
- 3 USA – Donald Cohan, Charles Horter & John Marshall
- Starbåt
- 1 Australien – David Forbes & John Anderson
- 2 Sverige – Pelle Petterson & Stellan Westerdahl
- 3 Västtyskland – Wilhelm Kuhweide & Karsten Meyer
- Flying Dutchman
- 1 Storbritannien – Rodney Pattisson & Christopher Davies
- 2 Frankrike – Yves Pajot & Marc Pajot
- 3 Västtyskland –Ullrich Libor & Peter Naumann
- Tempest
- 1 Sovjetunionen – Valentin Mankin & Vitali Dirdira
- 2 Storbritannien – Alan Warren & David Hunt
- 3 USA – Glen Foster & Peter Dean
- Finnjolle
- 1 Serge Maury, Frankrike
- 2 Ilias Khatzipavlis, Grekland
- 3 Viktor Potapov, Sovjetunionen
Simhopp
Herrar
- Svikthopp
- 1 Vladimir Vasin, Sovjetunionen
- 2 Giorgio Cagnotto, Italien
- 3 Craig Lincoln, USA
- Höga hopp
- 1 Klaus Dibiasi, Italien
- 2 Richard Rydze, USA
- 3 Giorgio Cagnotto, Italien
Damer
- Svikthopp
- 1 Micki King, USA
- 2 Ulrika Knape, Sverige
- 3 Marina Janicke, DDR
- Höga hopp
- 1 Ulrika Knape, Sverige
- 2 Milena Duchková, Theckoslovakien
- 3 Marina Janicke, DDR
Simning
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
100 m frisim Detaljer... | Mark Spitz USA | Jerry Heidenreich USA | Vladimir Bure Sovjetunionen |
200 m frisim Detaljer... | Mark Spitz USA | Steve Genter USA | Werner Lampe Västtyskland |
400 m frisim Detaljer... | Brad Cooper Australien | Steve Genter USA | Tom McBreen USA |
1500 m frisim Detaljer... | Mike Burton USA | Graham Windeatt Australien | Douglas Northway USA |
100 m ryggsim Detaljer... | Roland Matthes Östtyskland | Mike Stamm USA | John Murphy USA |
200 m ryggsim Detaljer... | Roland Matthes Östtyskland | Mike Stamm USA | Mitchell Ivey USA |
100 m bröstsim Detaljer... | Nobutaka Taguchi Japan | Tom Bruce USA | John Hencken USA |
200 m bröstsim Detaljer... | John Hencken USA | David Wilkie Storbritannien | Nobutaka Taguchi Japan |
100 m fjäril Detaljer... | Mark Spitz USA | Bruce Robertson Kanada | Jerry Heidenreich USA |
200 m fjäril Detaljer... | Mark Spitz USA | Gary Hall USA | Robin Backhaus USA |
200 m medley Detaljer... | Gunnar Larsson Sverige | Tim McKee USA | Steve Furniss USA |
400 m medley Detaljer... | Gunnar Larsson Sverige | Tim McKee USA | András Hargitay Ungern |
4 x 100 m frisim Detaljer... | USA David Edgar | Sovjetunionen Vladimir Bure | Östtyskland Roland Matthes |
4 x 200 m frisim Detaljer... | USA John Kinsella | Västtyskland Klaus Steinbach | Sovjetunionen Igor Grivennikov |
4 x 100 m medley Detaljer... | USA | Östtyskland Roland Matthes | Kanada Erik Fish |
Damer
Skytte
- Helmatch, frigevär 300 m
- 1 Lones Wigger, USA
- 2 Boris Melnik, Sovjetunionen
- 3 Lajos Papp, Ungern
- Kortdistans 60 skott liggande
- 1 Ho-Jun Li, Nordkorea
- 2 Victor Auer, USA
- 3 Nicolae Rotaru, Rumänien
- Kortdistans, helmatch
- 1 John Writer, USA
- 2 Lenny Bassham, USA
- 3 Werner Lippoldt, DDR
- Fripistol, 50 m
- 1 Ragnar Skanåker, Sverige
- 2 Dan Iuga, Rumänien
- 3 Rudolf Dollinger, Österrike
- Snabbpistol
- 1 Józef Zapędzki, Polen
- 2 Ladislav Falta, Tjeckoslovakien
- 3 Viktor Torsjin, Sovjetunionen
- Löpande mål, 50 m
- 1 Jakov Sjeleznjak, Sovjetunionen
- 2 Helmut Bellingrodt, Colombia
- 3 John Kynoch, Storbritannien
- Trap
- 1 Angelo Scalzone, Italien
- 2 Michel Carrega, Frankrike
- 3 Silvani Basagni, Italien
- Skeet
- 1 Konrad Wirnhier, Västtyskland
- 2 Jevgenij Petrov, Sovjetunionen
- 3 Michael Buchheim, DDR
Tyngdlyftning
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Flugvikt 52 kg Detaljer... | Zygmunt Smalcerz Polen | Lajos Szűcs Ungern | Sándor Holczreiter Ungern |
Bantamvikt 56 kg Detaljer... | Imre Földi Ungern | Mohammad Nassiri Iran | Gennadij Tjetin Sovjetunionen |
Fjädervikt 60 kg Detaljer... | Norair Norikian Bulgarien | Dito Sjanidse Sovjetunionen | János Benedek Ungern |
Lättvikt 67,5 kg Detaljer... | Mutjarbi Kirsjinov Sovjetunionen | Mladen Kutjev Bulgarien | Zbigniew Kaczmarek Polen |
Mellanvikt 75 kg Detaljer... | Jordan Bikov Bulgarien | Mohamed Tarabulsi Libanon | Anselmo Silvino Italien |
Lätt tungvikt 82,5 kg Detaljer... | Leif Jensen Norge | Norbert Ozimek Polen | György Horváth Ungern |
Mellantungvikt 90 kg Detaljer... | Andon Nikolov Bulgarien | Atanas Sjopov Bulgarien | Hans Bettembourg Sverige |
Tungvikt 110 kg Detaljer... | Jaan Talts Sovjetunionen | Alexander Kraitsjev Bulgarien | Stefan Grützner Östtyskland |
Supertungvikt +110 kg Detaljer... | Vasilij Aleksejev Sovjetunionen | Rudolf Mang Västtyskland | Gerd Bonk Östtyskland |
Vattenpolo
Gren | Guld: | Silver: | Brons: |
Herrar | Sovjetunionen | Ungern | USA |
Volleyboll
Herrar
- 1 Japan
- 2 DDR
- 3 Sovjetunionen
Damer
- 1 Sovjetunionen
- 2 Japan
- 3 Nordkorea
Referenser
- ^ Jaime Huelamo (ESP) blev diskvalificerad då han åkte fast i dopingtest. Fjärdeplacerade Bruce Biddle (NZL) fick inte bronset då han också testades positivt.
- ^ Nederländerna diskvalificerades då Aad van der Hoeck fastnade i en dopingkontroll. Det fjärdeplacerade belgiska laget fick inte bronset då de inte hade testats för dopning.
- ^ ”Arkiverade kopian”. Arkiverad från originalet den 20 januari 2011. https://web.archive.org/web/20110120165052/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1976/HAN/mens-handball.html. Läst 21 februari 2014.
- ^ ”Judo at the 1972 München Summer Games: Men's Lightweight” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 9 juli 2015. https://web.archive.org/web/20150709093502/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/JUD/mens-lightweight.html.
- ^ Silver tilldelades ursprungligen till Bakaava Buidaa från Mongoliet, men Buidaa fråntogs sin medalj efter positivt resultat i ett dopningstest.
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/JUD/mens-half-middleweight.html Arkiverad 14 november 2012 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/JUD/mens-middleweight.html Arkiverad 14 september 2009 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ ”Judo at the 1972 München Summer Games: Men's Half-Heavyweight” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 8 november 2012. https://web.archive.org/web/20121108160627/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/JUD/mens-half-heavyweight.html.
- ^ ”Judo at the 1972 München Summer Games: Men's Heavyweight” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 13 november 2012. https://web.archive.org/web/20121113021042/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/JUD/mens-heavyweight.html.
- ^ ”Judo at the 1972 München Summer Games: Men's Open Class” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 1 oktober 2013. https://web.archive.org/web/20131001020337/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/JUD/mens-open-class.html.
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/CAN/mens-canadian-singles-slalom.html Arkiverad 19 maj 2011 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/CAN/mens-canadian-doubles-slalom.html Arkiverad 19 maj 2011 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/CAN/mens-kayak-singles-slalom.html Arkiverad 19 augusti 2008 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/CAN/womens-kayak-singles-slalom.html Arkiverad 19 maj 2011 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ ”1972 Summer Olympics: Canoe Sprint, Canadian Singles, 1,000 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255393. Läst 15 mars 2021.
- ^ ”1972 Summer Olympics: Canoe Sprint, Canadian Doubles, 1,000 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255399. Läst 15 mars 2021.
- ^ ”1972 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Singles, 1,000 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255352. Läst 15 mars 2021.
- ^ ”1972 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Doubles, 1,000 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255366. Läst 15 mars 2021.
- ^ ”1972 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Fours, 1,000 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255380. Läst 15 mars 2021.
- ^ ”1972 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Singles, 500 metres, Women” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255420. Läst 15 mars 2021.
- ^ ”1972 Summer Olympics: Canoe Sprint, Kayak Doubles, 500 metres, Women” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255432. Läst 15 mars 2021.
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/HOK/mens-hockey.html Arkiverad 4 juli 2009 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ ”Modern Pentathlon at the 1972 München Summer Games: Men's Individual” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 25 maj 2009. https://web.archive.org/web/20090525031707/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/MOP/mens-individual.html. Läst 21 februari 2014.
- ^ ”Modern Pentathlon at the 1972 München Summer Games: Men's Team” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 23 maj 2009. https://web.archive.org/web/20090523081454/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/MOP/mens-team.html. Läst 21 februari 2014.
|
|