Fjädervikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1992
Brottning vid olympiska sommarspelen 1992 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktklass | Fristil | Grekisk- Romersk | |||
Lätt flugvikt | 48 kg | 48 kg | |||
Flugvikt | 52 kg | 52 kg | |||
Bantamvikt | 57 kg | 57 kg | |||
Fjädervikt | 62 kg | 62 kg | |||
Lättvikt | 68 kg | 68 kg | |||
Weltervikt | 74 kg | 74 kg | |||
Mellanvikt | 82 kg | 82 kg | |||
Lätt tungvikt | 90 kg | 90 kg | |||
Tungvikt | 100 kg | 100 kg | |||
Supertungvikt | 130 kg | 130 kg |
Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen fjädervikt vid olympiska sommarspelen 1992 avgjordes i Barcelona i Institut Nacional d'Educació Física de Catalunya.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Fjädervikt | Mehmet Akif Pirim Turkiet | Sergei Martynov OSS | Juan Marén Kuba |
Resultat
- TO — Vinst genom fall
- SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
- SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
- PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
- PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadas
- DQ — Vinst genom förverkande
- D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
- DNA — Dök inte upp
- L — Förluster
- ER — Elimineringsrunda
- CP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadats
Elimineringsrunda
Pool A
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
1 | Anthony Lee (USA) | 1-3 PP | 2-4 | Hugo Dietsche (SUI) | 0 | |
1 | Mohan Ramchandra Patil (IND) | 1-3 PP | 3-14 | Ahad Pazaj (IRI) | 0 | |
1 | Alexander Davidovich (ISR) | 1-3 PP | 1-8 | Sergei Martynov (EUN) | 0 | |
1 | Shigeki Nishiguchi (JPN) | 1-3 PP | 1-3 | Włodzimierz Zawadzki (POL) | 0 | |
0 | Mario Büttner (GER) | 3-1 PP | 8-7 | Hu Guohong (CHN) | 1 | |
0 | Rachid Khdar (MAR) | Bye | ||||
Omgång 2 | ||||||
1 | Rachid Khdar (MAR) | 0-4 ST | 0-17 | Anthony Lee (USA) | 1 | |
0 | Hugo Dietsche (SUI) | 3-0 PO | 5-0 | Mohan Ramchandra Patil (IND) | 2 | |
2 | Alexander Davidovich (ISR) | 0-3 PO | 0-2 | Shigeki Nishiguchi (JPN) | 1 | |
0 | Sergei Martynov (EUN) | 3-0 PO | 4-0 | Mario Büttner (GER) | 1 | |
0 | Włodzimierz Zawadzki (POL) | 3-0 PO | 4-0 | Hu Guohong (CHN) | 2 | |
0 | Ahad Pazaj (IRI) | DNA | ||||
Omgång 3 | ||||||
2 | Rachid Khdar (MAR) | 0-4 TO | 3:27 | Hugo Dietsche (SUI) | 0 | |
1 | Anthony Lee (USA) | 3-1 PP | 5-4 | Shigeki Nishiguchi (JPN) | 2 | |
0 | Sergei Martynov (EUN) | 3-1 PP | 9-8 | Włodzimierz Zawadzki (POL) | 1 | |
1 | Mario Büttner (GER) | Bye | ||||
Omgång 4 | ||||||
2 | Mario Büttner (GER) | 0-4 DQ | 4:28 | Anthony Lee (USA) | 1 | |
1 | Hugo Dietsche (SUI) | 1-3 PP | 2-4 | Sergei Martynov (EUN) | 0 | |
1 | Włodzimierz Zawadzki (POL) | Bye | ||||
Omgång 5 | ||||||
1 | Włodzimierz Zawadzki (POL) | 3-0 PO | 7-0 | Hugo Dietsche (SUI) | 2 | |
2 | Anthony Lee (USA) | 0-4 TO | 3:43 | Sergei Martynov (EUN) | 0 |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Sergei Martynov (EUN) | 0 | - | 16 |
Włodzimierz Zawadzki (POL) | 1 | - | 10 |
Anthony Lee (USA) | 2 | 5 | 12 |
Hugo Dietsche (SUI) | 2 | 5 | 11 |
Mario Büttner (GER) | 2 | 4 | 3 |
Shigeki Nishiguchi (JPN) | 2 | 3 | 5 |
Rachid Khdar (MAR) | 2 | 3 | 0 |
Hu Guohong (CHN) | 2 | 2 | 1 |
Mohan Ramchandra Patil (IND) | 2 | 2 | 1 |
Alexander Davidovich (ISR) | 2 | 2 | 1 |
Ahad Pazaj (IRI) | 0 | 1 | 3 |
Pool B
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
1 | Huh Byung-Ho (KOR) | 0-0 D2 | 0-0 | Luis Bernardo Martínez (ESP) | 1 | |
0 | Jenö Bódi (HUN) | 3-0 PO | 6-0 | Ahmed Ibrahim (EGY) | 1 | |
0 | Mehmet Akif Pirim (TUR) | 3-1 PP | 3-2 | Juan Marén (CUB) | 1 | |
1 | Usama Aziz (SWE) | 0-3 PO | 0-3 | Stanislav Grigorov (BUL) | 0 | |
1 | Jindřich Vavrla (TCH) | 1-3 PP | 1-2 | Konstantinos Arkoudeas (GRE) | 0 | |
Omgång 2 | ||||||
2 | Huh Byung-Ho (KOR) | 1-3 PP | 2-5 | Jenö Bódi (HUN) | 0 | |
1 | Luis Bernardo Martínez (ESP) | 3-1 PP | 4-1 | Ahmed Ibrahim (EGY) | 2 | |
0 | Mehmet Akif Pirim (TUR) | 3-0 PO | 5-0 | Usama Aziz (SWE) | 2 | |
1 | Juan Marén (CUB) | 3-1 PP | 3-2 | Jindřich Vavrla (TCH) | 2 | |
0 | Stanislav Grigorov (BUL) | 3-1 PP | 13-3 | Konstantinos Arkoudeas (GRE) | 1 | |
Omgång 3 | ||||||
2 | Luis Bernardo Martínez (ESP) | 1-3 PP | 4-6 | Jenö Bódi (HUN) | 0 | |
0 | Mehmet Akif Pirim (TUR) | 3-1 PP | 2-1 | Stanislav Grigorov (BUL) | 1 | |
1 | Juan Marén (CUB) | 4-0 TO | 1:54 | Konstantinos Arkoudeas (GRE) | 2 | |
Omgång 4 | ||||||
1 | Jenö Bódi (HUN) | 1-3 PP | 3-7 | Mehmet Akif Pirim (TUR) | 0 | |
1 | Juan Marén (CUB) | 3-1 PP | 5-1 | Stanislav Grigorov (BUL) | 2 | |
Omgång 5 | ||||||
2 | Jenö Bódi (HUN) | 1-3 PP | 1-5 | Juan Marén (CUB) | 1 | |
0 | Mehmet Akif Pirim (TUR) | Bye | ||||
Fjärdeplatsen | ||||||
Luis Bernardo Martínez (ESP) | 0-3 PO | 0-3 | Konstantinos Arkoudeas (GRE) |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Mehmet Akif Pirim (TUR) | 0 | - | 12 |
Juan Marén (CUB) | 1 | - | 14 |
Jenö Bódi (HUN) | 2 | 5 | 11 |
Stanislav Grigorov (BUL) | 2 | 4 | 8 |
Konstantinos Arkoudeas (GRE) | 2 | 3 | 4 |
Luis Bernardo Martínez (ESP) | 2 | 3 | 4 |
Jindřich Vavrla (TCH) | 2 | 2 | 2 |
Huh Byung-Ho (KOR) | 2 | 2 | 1 |
Ahmed Ibrahim (EGY) | 2 | 2 | 1 |
Usama Aziz (SWE) | 2 | 2 | 0 |
Slutspel
CP | TP | |||
---|---|---|---|---|
9:e plats | ||||
Mario Büttner (GER) | DNA | Konstantinos Arkoudeas (GRE) | ||
7:e plats | ||||
Hugo Dietsche (SUI) | 0-4 DQ | Stanislav Grigorov (BUL) | ||
5:e plats | ||||
Anthony Lee (USA) | 0-4 DQ | Jenö Bódi (HUN) | ||
Bronsmatch | ||||
Włodzimierz Zawadzki (POL) | 0-3 PO | 0-5 | Juan Marén (CUB) | |
Final | ||||
Sergei Martynov (EUN) | 1-3 PP | 2-13 | Mehmet Akif Pirim (TUR) |
Källor
- OS-rapport, resultat
|