Fjädervikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1984
Brottning vid olympiska sommarspelen 1984 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktklass | Fristil | Grekisk- Romersk | |||
Lätt flugvikt | 48 kg | 48 kg | |||
Flugvikt | 52 kg | 52 kg | |||
Bantamvikt | 57 kg | 57 kg | |||
Fjädervikt | 62 kg | 62 kg | |||
Lättvikt | 68 kg | 68 kg | |||
Weltervikt | 74 kg | 74 kg | |||
Mellanvikt | 82 kg | 82 kg | |||
Lätt tungvikt | 90 kg | 90 kg | |||
Tungvikt | 100 kg | 100 kg | |||
Supertungvikt | +100 kg | +100 kg |
Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen fjädervikt vid olympiska sommarspelen 1984 avgjordes i Anaheim Convention Center i Anaheim.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Fjädervikt | Kim Weon-Kee Sydkorea | Kent-Olle Johansson Sverige | Hugo Dietsche Schweiz |
Resultat
- TO — Vinst genom fall
- SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
- SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
- PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
- PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadas
- DQ — Vinst genom förverkande
- D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
- DNA — Dök inte upp
- L — Förluster
- ER — Elimineringsrunda
- CP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadats
Elimineringsrunda
Pool A
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
0 | Abdurrahim Kuzu (USA) | 3–0 PO | 3–0 | Morten Brekke (NOR) | 1 | |
1 | Alaattin Özgür (TUR) | 1–3 PP | 2–7 | Kent-Olle Johansson (SWE) | 0 | |
1 | Daniel Navarrete (ARG) | 0–4 ST | 0–13 | Bernd Gabriel (FRG) | 0 | |
0 | Gilles Jalabert (FRA) | 3–0 PO | 1–0 | Douglas Yeats (CAN) | 1 | |
0 | Constantin Uţă (ROU) | 4–0 ST | 15–2 | Zhang Dequn (CHN) | 1 | |
Omgång 2 | ||||||
0 | Abdurrahim Kuzu (USA) | 3.5-.5 SP | 12–4 | Alaattin Özgür (TUR) | 2 | |
2 | Morten Brekke (NOR) | 1–3 PP | 4–8 | Kent-Olle Johansson (SWE) | 0 | |
2 | Daniel Navarrete (ARG) | 0–4 ST | 0–13 | Gilles Jalabert (FRA) | 0 | |
0 | Bernd Gabriel (FRG) | 3–1 PP | 8–7 | Constantin Uţă (ROU) | 1 | |
1 | Douglas Yeats (CAN) | 4–0 ST | 12–0 | Zhang Dequn (CHN) | 2 | |
Omgång 3 | ||||||
0 | Abdurrahim Kuzu (USA) | 3–1 PP | 3–3 | Kent-Olle Johansson (SWE) | 1 | |
0 | Bernd Gabriel (FRG) | 4–0 ST | 12–0 | Gilles Jalabert (FRA) | 1 | |
1 | Douglas Yeats (CAN) | 3–1 PP | 4–3 | Constantin Uţă (ROU) | 2 | |
Omgång 4 | ||||||
0 | Abdurrahim Kuzu (USA) | 3–0 P1 | 4:37 | Bernd Gabriel (FRG) | 1 | |
0 | Kent-Olle Johansson (SWE) | 3–1 DC | 0–0 | Gilles Jalabert (FRA) | 2 | |
1 | Douglas Yeats (CAN) | Bye | ||||
Omgång 5 | ||||||
1 | Douglas Yeats (CAN) | 3–1 DC | 0–0 | Abdurrahim Kuzu (USA) | 1 | |
1 | Kent-Olle Johansson (SWE) | 3–1 PP | 9–4 | Bernd Gabriel (FRG) | 2 | |
Sista omgången | ||||||
Abdurrahim Kuzu (USA) | 3–1 PP | 3–3 | Kent-Olle Johansson (SWE) | |||
Douglas Yeats (CAN) | 3–1 DC | 0–0 | Abdurrahim Kuzu (USA) | |||
Kent-Olle Johansson (SWE) | 3–1 PP | 3–2 | Douglas Yeats (CAN) |
Brottare | L | ER | CP | Sista |
---|---|---|---|---|
Kent-Olle Johansson (SWE) | 1 | - | 13 | 4 |
Abdurrahim Kuzu (USA) | 1 | - | 13.5 | 4 |
Douglas Yeats (CAN) | 1 | - | 10 | 4 |
Bernd Gabriel (FRG) | 2 | 5 | 12 | |
Gilles Jalabert (FRA) | 2 | 4 | 8 | |
Constantin Uţă (ROU) | 2 | 3 | 6 | |
Alaattin Özgür (TUR) | 2 | 2 | 1.5 | |
Morten Brekke (NOR) | 2 | 2 | 1 | |
Daniel Navarrete (ARG) | 2 | 2 | 0 | |
Zhang Dequn (CHN) | 2 | 2 | 0 |
Pool B
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
1 | Hannu Lahtinen (FIN) | 0–3 PO | 0–3 | Seiichi Osanai (JPN) | 0 | |
1 | Herbert Nigsch (AUT) | 1–3 PP | 7–12 | Brahim Loksairi (MAR) | 0 | |
1 | Salem Bekhit (EGY) | 1–3 PP | 4–6 | Stelios Mygiakis (GRE) | 0 | |
1 | Roberto Aceves (MEX) | 0–4 ST | 0–13 | Kim Weon-Kee (KOR) | 0 | |
0 | Hugo Dietsche (SUI) | 4–0 ST | 12–0 | Gustavo Manzur (ESA) | 1 | |
Omgång 2 | ||||||
1 | Hannu Lahtinen (FIN) | 3–1 PP | 2–1 | Herbert Nigsch (AUT) | 2 | |
0 | Seiichi Osanai (JPN) | 3.5-.5 PP | 13–5 | Brahim Loksairi (MAR) | 1 | |
1 | Salem Bekhit (EGY) | 4–0 ST | 13–0 | Roberto Aceves (MEX) | 2 | |
1 | Stelios Mygiakis (GRE) | 1–3 PP | 1–6 | Hugo Dietsche (SUI) | 0 | |
0 | Kim Weon-Kee (KOR) | 4–0 TF | 0:20 | Gustavo Manzur (ESA) | 2 | |
Omgång 3 | ||||||
1 | Hannu Lahtinen (FIN) | 4–0 ST | 14–0 | Brahim Loksairi (MAR) | 2 | |
1 | Seiichi Osanai (JPN) | 1–3 PP | 7–11 | Salem Bekhit (EGY) | 1 | |
2 | Stelios Mygiakis (GRE) | 0–4 ST | 2–14 | Kim Weon-Kee (KOR) | 0 | |
0 | Hugo Dietsche (SUI) | Bye | ||||
Omgång 4 | ||||||
1 | Hugo Dietsche (SUI) | 1–3 PP | 2–8 | Seiichi Osanai (JPN) | 1 | |
2 | Hannu Lahtinen (FIN) | 0–4 TF | 4:03 | Salem Bekhit (EGY) | 1 | |
0 | Kim Weon-Kee (KOR) | Bye | ||||
Omgång 5 | ||||||
0 | Kim Weon-Kee (KOR) | 3–1 PP | 4–2 | Seiichi Osanai (JPN) | 2 | |
1 | Hugo Dietsche (SUI) | 3.5–0 PS | 5:11 | Salem Bekhit (EGY) | 2 | |
Sista omgången | ||||||
Kim Weon-Kee (KOR) | 4–0 TF | 1:56 | Hugo Dietsche (SUI) |
Brottare | L | ER | CP | Sista |
---|---|---|---|---|
Kim Weon-Kee (KOR) | 0 | - | 15 | 4 |
Hugo Dietsche (SUI) | 1 | - | 11.5 | 0 |
Salem Bekhit (EGY) | 2 | 5 | 12 | |
Seiichi Osanai (JPN) | 2 | 5 | 11.5 | |
Hannu Lahtinen (FIN) | 2 | 4 | 7 | |
Stelios Mygiakis (GRE) | 2 | 3 | 4 | |
Brahim Loksairi (MAR) | 2 | 3 | 3.5 | |
Herbert Nigsch (AUT) | 2 | 2 | 2 | |
Roberto Aceves (MEX) | 2 | 2 | 0 | |
Gustavo Manzur (ESA) | 2 | 2 | 0 |
Slutkamper
CP | TP | |||
---|---|---|---|---|
5:e plats | ||||
Douglas Yeats (CAN) | 4–0 ST | 15–3 | Salem Bekhit (EGY) | |
Bronsmatch | ||||
Abdurrahim Kuzu (USA) | 1–3 PP | 4–8 | Hugo Dietsche (SUI) | |
Final | ||||
Kent-Olle Johansson (SWE) | 1–3 DC | 0–0 | Kim Weon-Kee (KOR) |
Källor
- OS-rapport, resultat
|