Damernas turnering i beachvolleyboll vid olympiska sommarspelen 2012
Volleyboll Damernas beachvolleyboll | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 28 juli - 9 augusti | ||
Nationer | 19 | ||
Deltagare | 48 | ||
Anläggning | Horse Guards Parade | ||
|
Volleyboll vid olympiska sommarspelen 2012 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
|
Beachvolleyboll | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
|
Damernas turnering i beachvolleyboll vid olympiska sommarspelen 2012 spelas mellan 28 juli och 9 augusti 2012. Totalt deltar 24 par i turneringen. Paren delades upp i sex grupper om fyra lag i varje där de två främsta går vidare till slutspel. Utöver det går även de två främsta treorna vidare. De övriga treorna spelar ett playoff och även två vinnare från detta playoff kvalificerar sig till slutspel.
Gruppspel
Grupp A
Plac. | Lag | Matcher | Poäng |
---|---|---|---|
1 | Larissa – Juliana (BRA) | 3 | 6 |
2 | Holtwick – Semmler (GER) | 3 | 5 |
3 | Hajeckova – Hana Klapalova (CZE) | 3 | 4 |
4 | Li Yuk Lo – Natacha Rigobert (MRI) | 3 | 3 |
Grupp B
Plac. | Lag | Matcher | Poäng |
---|---|---|---|
1 | Vasina – Vozakova (RUS) | 3 | 5 |
2 | Xue – Zhang (CHN) | 3 | 5 |
3 | Kuhn – Zumkehr (SUI) | 3 | 4 |
4 | Arvaniti – Tsiartsiani (GRE) | 3 | 4 |
Grupp C
Plac. | Lag | Matcher | Poäng |
---|---|---|---|
1 | May-Treanor – Walsh (USA) | 3 | 6 |
2 | Kolocová – Sluková (CZE) | 3 | 5 |
3 | Schwaiger – Schwaiger (AUT) | 3 | 4 |
4 | Cook – Hinchley (AUS) | 3 | 3 |
Grupp D
Plac. | Lag | Matcher | Poäng |
---|---|---|---|
1 | Kessy – Ross (USA) | 3 | 6 |
2 | Baquerizo – Fernández (ESP) | 3 | 5 |
3 | Keizer – Iersel (NED) | 3 | 4 |
4 | Gallay – Zonta (ARG) | 3 | 3 |
Grupp E
Plac. | Lag | Matcher | Poäng |
---|---|---|---|
1 | Maria – Talita (BRA) | 3 | 6 |
2 | Goller – Ludwig (GER) | 3 | 5 |
3 | Meppelink – van Gestel (NED) | 3 | 4 |
4 | Bawden – Palmer (AUS) | 3 | 3 |
Grupp F
Plac. | Lag | Matcher | Poäng |
---|---|---|---|
1 | Cicolari – Menegatti (ITA) | 3 | 6 |
2 | Kohmyakova – Ukolova (RUS) | 3 | 5 |
3 | Dampney – Mullin (GBR) | 3 | 4 |
4 | Lessard – Martin (CAN) | 3 | 3 |
Lucky Loser-matcher
Spelare | Resultat | Spelare |
---|---|---|
Schwaiger – Schwaiger (AUT) | 2–0 | Dampney – Mullin (GBR) |
Hajeckova – Hana Klapalova (CZE) | 0–2 | Meppelink – van Gestel (NED) |
Slutspel
Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||||||||
Larissa – Juliana (BRA) | 2 | ||||||||||||||||
Meppelink – van Gestel (NED) | 0 | Larissa – Juliana (BRA) | 2 | ||||||||||||||
Goller – Ludwig (GER) | 2 | Goller – Ludwig (GER) | 0 | ||||||||||||||
Holtwick – Semmler (GER) | 0 | Larissa – Juliana (BRA) | 1 | ||||||||||||||
Maria – Talita (BRA) | 1 | Kessy – Ross (USA) | 2 | ||||||||||||||
Kolocová – Sluková (CZE) | 2 | Kolocová – Sluková (CZE) | 0 | ||||||||||||||
Kuhn – Zumkehr (SUI) | 0 | Kessy – Ross (USA) | 2 | ||||||||||||||
Kessy – Ross (USA) | 2 | Kessy – Ross (USA) | 0 | ||||||||||||||
May-Treanor – Walsh (USA) | 2 | May-Treanor – Walsh (USA) | 2 | ||||||||||||||
Keizer – Iersel (NED) | 0 | May-Treanor – Walsh (USA) | 2 | ||||||||||||||
Baquerizo – Fernández (ESP) | 0 | Cicolari – Menegatti (ITA) | 0 | ||||||||||||||
Cicolari – Menegatti (ITA) | 2 | May-Treanor – Walsh (USA) | 2 | ||||||||||||||
Schwaiger – Schwaiger (AUT) | 2 | Xue – Zhang (CHN) | 0 | ||||||||||||||
Vasina – Vozakova (RUS) | 1 | Schwaiger – Schwaiger (AUT) | 0 | Bronsmatch | |||||||||||||
Kohmyakova – Ukolova (RUS) | 0 | Xue – Zhang (CHN) | 2 | Larissa – Juliana (BRA) | 2 | ||||||||||||
Xue – Zhang (CHN) | 2 | Xue – Zhang (CHN) | 1 |
|