Damernas lättvikts-dubbelsculler i rodd vid olympiska sommarspelen 2012
Rodd Damernas lättvikts-dubbelsculler | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 29 juli–4 augusti | ||
Lokal tid | 09:30-14:10 (UTC+1) | ||
Anläggning | Eton Dorney | ||
| |||
|
Rodd vid olympiska sommarspelen 2012 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
Damernas lättvikts-dubbelsculler i rodd vid olympiska sommarspelen 2012 avgjordes mellan den 29 juli och 4 augusti 2012.[1]
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Lättvikts-dubbelsculler[2] | Katherine Copeland Sophie Hosking Storbritannien | Xu Dongxiang Huang Wenyi Kina | Christina Giazitzidou Alexandra Tsiavou Grekland |
Resultat
Heat
Heat 1
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Sophie Hosking Katherine Copeland | Storbritannien | 6:56,96 | Q |
2 | Anne Lolk Thomsen Juliane Rasmussen | Danmark | 6:59,94 | Q |
3 | Louise Ayling Julia Edward | Nya Zeeland | 7:02,78 | R |
4 | Yaima Velázquez Yoslaine Dominguez | Kuba | 7:12,99 | R |
5 | Maria Rohner Milka Kraljev | Argentina | 7:33,37 | R |
6 | Sara Mohamed Baraka Fatma Rashed | Egypten | 7:45,23 | R |
Heat 2
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Christina Giazitzidou Alexandra Tsiavou | Grekland | 7:03,66 | Q |
2 | Bronwen Watson Hannah Every-Hall | Australien | 7:05,30 | Q |
3 | Kristin Hedstrom Julie Nichols | USA | 7:08,46 | R |
4 | Rianne Sigmond Maaike Head | Nederländerna | 7:10,49 | R |
5 | Lindsay Jennerich Patricia Obee | Kanada | 7:10,89 | R |
6 | Luana de Assis Fabiana Beltrame | Brasilien | 7:34,37 | R |
Heat 3
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Xu Dongxiang Huang Wenyi | Kina | 7:15,57 | Q |
2 | Lena Müller Anja Noske | Tyskland | 7:19,24 | Q |
3 | Atsumi Fukumoto Akiko Iwamoto | Japan | 7:30,29 | R |
4 | Kim Myung-Shin Kim Sol-Ji | Sydkorea | 7:31,98 | R |
5 | Pham Thi Hai Pham Thi Thao | Vietnam | 7:40,06 | R |
Återkval
Återkval 1
Placering | Rower | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Rianne Sigmond Maaike Head | Nederländerna | 7:19,26 | Q |
2 | Louise Ayling Julia Edward | Nya Zeeland | 7:19,26 | Q |
3 | Atsumi Fukumoto Akiko Iwamoto | Japan | 7:23,79 | Q |
4 | Luana de Assis Fabiana Beltrame | Brasilien | 7:27,46 | |
5 | Pham Thi Hai Pham Thi Thao | Vietnam | 7:37,64 | |
6 | Sara Mohamed Baraka Fatma Rashed | Egypten | 7:54,01 |
Återkval 2
Placering | Rower | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Kristin Hedstrom Julie Nichols | USA | 7:13,82 | Q |
2 | Lindsay Jennerich Patricia Obee | Kanada | 7:15,37 | Q |
3 | Yaima Velázquez Yoslaine Dominguez | Kuba | 7:19,33 | Q |
4 | Kim Myung-Shin Kim Sol-Ji | Sydkorea | 7:27,95 | |
5 | Maria Rohner Milka Kraljev | Argentina | 7:40,72 |
Semifinaler A/B
Semifinal 1
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Katherine Copeland Sophie Hosking | Storbritannien | 7:05,90 | Q |
2 | Christina Giazitzidou Alexandra Tsiavou | Grekland | 7:09,01 | Q |
3 | Lena Müller Anja Noske | Tyskland | 7:10,16 | Q |
4 | Kristin Hedstrom Julie Nichols | USA | 7:12,61 | |
5 | Louise Ayling Julia Edward | Nya Zeeland | 7:15,06 | |
6 | Yaima Velasquez Yoslaine Dominguez | Kuba | 7:21,86 |
Semifinal 2
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Dongxiang Xu Wenyi Huang | Kina | 7:10,39 | Q |
2 | Anne Lolk Thomsen Juliane Rasmussen | Danmark | 7:10,93 | Q |
3 | Bronwen Watson Hannah Every-Hall | Australien | 7:12,35 | Q |
4 | Lindsay Jennerich Patricia Obee | Kanada | 7:14,83 | |
5 | Rianne Sigmond Maaike Head | Nederländerna | 7:19,31 | |
6 | Atsumi Fukumoto Akiko Iwamoto | Japan | 7:34,23 |
Finaler
Final C
Placering | Canoer | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Luana de Assis Fabiana Beltrame | Brasilien | 7:41,43 | |
2 | Kim Myung-Shin Kim Sol-Ji | Sydkorea | 7:44,03 | |
3 | Maria Rohner Milka Kraljev | Argentina | 7:44,62 | |
4 | Pham Thi Hai Pham Thi Thao | Vietnam | 7:51,82 | |
5 | Sara Mohamed Baraka Fatma Rashed | Egypten | 8:14,17 |
Final B
Placering | Canoer | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Lindsay Jennerich Patricia Obee | Kanada | 7:17,24 | |
2 | Rianne Sigmond Maaike Head | Nederländerna | 7:20,36 | |
3 | Louise Ayling Julia Edward | Nya Zeeland | 7:22,78 | |
4 | Yaima Velasquez Yoslaine Dominguez | Kuba | 7:23,25 | |
5 | Kristin Hedstrom Julie Nichols | USA | 7:23,31 | |
6 | Atsumi Fukumoto Akiko Iwamoto | Japan | 7:32,12 |
Final A
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
Katherine Copeland Sophie Hosking | Storbritannien | 7:09,30 | ||
Dongxiang Xu Wenyi Huang | Kina | 7:11,93 | ||
Christina Giazitzidou Alexandra Tsiavou | Grekland | 7:12,09 | ||
4 | Anne Lolk Thomsen Juliane Rasmussen | Danmark | 7:15,53 | |
5 | Bronwen Watson Hannah Every-Hall | Australien | 7:20,68 | |
6 | Lena Müller Anja Noske | Tyskland | 7:22,18 |
Referenser
- ^ ”London 2012, Program, Rodd”. Arkiverad från originalet den 27 april 2013. https://archive.is/20130427021656/http://www.london2012.com/spectators/. Läst 30 januari 2012.
- ^ ”Sports-reference.com”. Arkiverad från originalet den 15 augusti 2012. https://web.archive.org/web/20120815103402/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/2012/ROW/womens-lightweight-double-sculls.html. Läst 6 december 2015.
|