50 kilometer gång för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 2004
Herrarnas 50 kilometer gång vid de XXVIII:e olympiska sommarspelen | |
Anläggning | Atens Olympiastadion |
---|---|
Datum | 27 augusti |
Deltagare | 54 från 29 nationer |
Vinnartid | 3:38.46 |
Medaljörer | |
Robert Korzeniowski | Polen |
Denis Nizjegorodov | Ryssland |
Aleksej Vojevodin | Ryssland |
← 2000 2008 → |
Friidrott vid OS 2004 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
50 km gång, herrar vid Olympiska sommarspelen 2004 genomfördes på Atens gator med målgång på Atens olympiska stadion den 27 augusti.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 kilometer gång | Robert Korzeniowski Polen | 3:38.46 | Denis Nizjegorodov Ryssland | 3:42:50 | Aleksej Vojevodin Ryssland | 3:43:34 |
Resultat
Mellantider
Placering | Nummer | Idrottare | Tid |
---|---|---|---|
10 kilometer | |||
1 | Denis Nizjegorodov (RUS) | 44:48 | |
2 | Robert Korzeniowski (POL) | 44.48 | |
3 | Aigars Fadejevs (LAT) | 44.49 | |
4 | Nathan Deakes (AUS) | 44.49 | |
5 | Yu Chaohong (CHN) | 44.49 | |
20 kilometer | |||
1 | Denis Nizjegorodov (RUS) | 1:27.54 | |
2 | Robert Korzeniowski (POL) | 1:27.54 | |
3 | Yu Chaohong (CHN) | 1:27.54 | |
4 | Nathan Deakes (AUS) | 1:27.55 | |
5 | Andreas Erm (GER) | 1:28.00 | |
30 kilometer | |||
1 | Robert Korzeniowski (POL) | 2:10.57 | |
2 | Denis Nizjegorodov (RUS) | 2:10.57 | |
3 | Nathan Deakes (AUS) | 2:10.57 | |
4 | Yu Chaohong (CHN) | 2:10.58 | |
5 | Andreas Erm (GER) | 2:11.13 | |
40 kilometer | |||
1 | Robert Korzeniowski (POL) | 2:53.42 | |
2 | Denis Nizjegorodov (RUS) | 2:54.33 | |
3 | Yu Chaohong (CHN) | 2:56.26 | |
4 | Aleksej Vojevodin (RUS) | 2:58.31 | |
5 | Jesús Ángel García (ESP) | 2:59.43 |
Slutligt resultat
Placering | Idrottare | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|
Robert Korzeniowski (POL) | 3:38.46 | ||
Denis Nizjegorodov (RUS) | 3:42.50 | ||
Aleksej Vojevodin (RUS) | 3:43.34 | ||
4 | Yu Chaohong (CHN) | 3:43.45 | |
5 | Jesús Ángel García (ESP) | 3:44.42 | SB |
6 | Roman Magdziarczyk (POL) | 3:48.11 | |
7 | Grzegorz Sudoł (POL) | 3:49.09 | PB |
8 | Santiago Pérez (ESP) | 3:49.48 | SB |
9 | Jurij Andronov (RUS) | 3:50.28 | |
10 | A Latangadasu (CHN) | 3:51.55 | |
11 | Aigars Fadejevs (LAT) | 3:52.52 | |
12 | Jefferson Pérez (ECU) | 3:53.04 | NR |
13 | Trond Nymark (NOR) | 3:53.20 | SB |
14 | Peter Korčok (SVK) | 3:54.22 | |
15 | Miguel Rodríguez (MEX) | 3:55.43 | |
16 | Yuki Yamazaki (JPN) | 3:57.00 | |
17 | Germán Sánchez (MEX) | 3:58.33 | |
18 | Miloš Bátovský (SVK) | 3:59.11 | |
19 | Andrej Stepantjuk (BLR) | 3:59.32 | |
20 | Sergej Korepanov (KAZ) | 3:59.33 | |
21 | Eddy Riva (FRA) | 4:00.25 | |
22 | David Boulanger (FRA) | 4:01.32 | |
23 | Aleksandar Raković (SCG) | 4:02.06 | |
24 | Zoltán Czukor (HUN) | 4:03.51 | |
25 | Modris Liepinš (LAT) | 4:04.26 | |
26 | Sérgio Galdino (BRA) | 4:05.02 | |
27 | Kim Dong-Young (KOR) | 4:05.16 | |
28 | Jani Lehtinen (FIN) | 4:05.35 | |
29 | Craig Barrett (NZL) | 4:06.48 | |
30 | Daugvinas Zujus (LTU) | 4:09.41 | |
31 | Tim Berrett (CAN) | 4:10.31 | |
32 | Curt Clausen (USA) | 4:11.31 | |
33 | José Antonio González (ESP) | 4:11.51 | |
34 | Jorge Costa (POR) | 4:12.24 | |
35 | Philip Dunn (USA) | 4:12.49 | |
36 | Kazimír Verkin (SVK) | 4:13.11 | |
37 | Rustam Kuvatov (KAZ) | 4:13.40 | |
38 | Miloš Holuša (CZE) | 4:15.01 | |
39 | Yeoryios Aryiropoulos (GRE) | 4:17.25 | |
40 | Mario José dos Santos (BRA) | 4:20.11 | |
41 | János Tóth (HUN) | 4:29.33 | |
Diskvalificerade (DSQ) | |||
— | Takayuki Tanii (JPN) | DSQ | |
— | Nathan Deakes (AUS) | DSQ | |
— | Andreas Erm (GER) | DSQ | |
— | Julio René Martínez (GUA) | DSQ | |
— | Giovanni De Benedictis (ITA) | DSQ | |
Fullföljde inte (DNF) | |||
— | Spiridon Kastanis (GRE) | DNF | |
— | Denis Langlois (FRA) | DNF | |
— | André Höhne (GER) | DNF | |
— | Luis Fernando García (GUA) | DNF | |
— | Mario Iván Flores (MEX) | DNF | |
— | Pedro Martins (POR) | DNF | |
— | Theodoros Stamatopoulos (GRE) | DNF | |
— | Han Yucheng (CHN) | DNF |
Rekord
Världsrekord
- Denis Nizjegorodov, Ryssland - 3:35.29 - 13 juni 2004 - Tjeboksary, Ryssland
Olympiskt rekord
- Vjatjeslav Ivanenko, Sovjetunionen – 3:38.29 - 30 september 1988 - Seoul, Sydkorea
Tidigare vinnare
OS
- 1896 – 1932: Inga tävlingar
- 1936 i Berlin: Harold Whitlock, Storbritannien – 4:30.41,4
- 1948 i London: John Ljunggren, Svewrige – 4:41.52
- 1952 i Helsingfors: Giuseppe Dordoni, Italien – 4:28.07,8
- 1956 i Melbourne: Norman Reid, Nya Zeeland – 4:30.42,8
- 1960 i Rom: Don Thompson, Storbritannien – 4:25.30,0
- 1964 i Tokyo: Abdon Pamich, Italien – 4:11.12,4
- 1968 i Mexico City: Christoph Höhne, DDR – 4:20.13,6
- 1972 i München: Berndt Kannenberg, Västtyskland – 3:56.11,6
- 1976 i Montréal: Ingen tävling
- 1980 i Moskva: Hartwig Gauder, DDR – 3.49.24
- 1984 i Los Angeles: Raul Gonzales, Mexiko – 3:47.26
- 1988 i Seoul: Vjatjeslav Ivanenko, Sovjetunionen – 3:38.29
- 1992 i Barcelona: Andrei Perlov, Ryssland – 3:50.13
- 1996 i Atlanta: Robert Korzeniowski , Polen – 3:43.30
- 2000 i Sydney: Robert Korzeniowski , Polen – 3:43.40
VM
- 1983 i Helsingfors: Ronald Weigel, DDR – 3:43.08
- 1987 i Rom: Hartwig Gauder, DDR – 3.40.53
- 1991 i Tokyo: Aleksandr Potasjov, Sovjetunionen – 3:53.09
- 1993 i Stuttgart: Jesús Angél García, Spanien – 3:41.41
- 1995 i Göteborg: Valentin Kononen, Finland – 3:43.42
- 1997 i Aten: Robert Korzeniowski , Polen – 3:44.46
- 1999 i Sevilla: Ivano Brugnetti, Italien – 3:47.54
- 2001 i Edmonton: Robert Korzeniowski , Polen – 3:42.08
- 2003 i Paris: Robert Korzeniowski , Polen – 3:36.03
|