20 kilometer gång för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 2004
Herrarnas 20 kilometer gång vid de XXVIII:e olympiska sommarspelen | |
Anläggning | Atens Olympiastadion |
---|---|
Datum | 20 augusti |
Deltagare | 48 från 28 nationer |
Vinnartid | 1:19.40 |
Medaljörer | |
Ivano Brugnetti | Italien |
Francisco Javier Fernández | Spanien |
Nathan Deakes | Australien |
← 2000 2008 → |
Friidrott vid OS 2004 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
20 km gång, herrar vid Olympiska sommarspelen 2004 genomfördes på Atens gator med målgång på Atens olympiska stadion den 20 augusti.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
20 km gång | Ivano Brugnetti Italien | 1:19.40 | Francisco Javier Fernández Spanien | 1:19.45 | Nathan Deakes Australien | 1:20.02 |
Resultat
- Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
- q innebär avancemang utifrån total placering.
- DNS innebär att personen inte startade.
- DNF innebär att personen inte fullföljde.
- DQ innebär diskvalificering.
- NR innebär nationellt rekord.
- OR innebär olympiskt rekord.
- WR innebär världsrekord.
- WJR innebär världsrekord för juniorer
- AR innebär världsdelsrekord (area record)
- PB innebär personligt rekord.
- SB innebär säsongsbästa.
- w innebär medvind > 2,0 m/s
Placering | Idrottare | Tid |
---|---|---|
Ivano Brugnetti (ITA) | 1:19.40 | |
Francisco Javier Fernández (ESP) | 1:19.45 | |
Nathan Deakes (AUS) | 1:20.02 | |
4 | Jefferson Pérez (ECU) | 1:20.38 |
5 | Juan Manuel Molina (ESP) | 1:20.55 |
6 | Zhu Hongjun (CHN) | 1:21.40 |
7 | Vladimir Andrejev (RUS) | 1:21.53 |
8 | André Höhne (GER) | 1:21.56 |
9 | Aigars Fadejevs (LAT) | 1:22.08 |
10 | João Vieira (POR) | 1:22.19 |
11 | Hatem Ghoula (TUN) | 1:22.59 |
12 | Benjamin Kucinski (POL) | 1:23.08 |
13 | Marco Giungi (ITA) | 1:23.30 |
14 | José Alessandro Baggio (BRA) | 1:23.33 |
15 | Takayuki Tanii (JPN) | 1:23.38 |
16 | Luke Adams (AUS) | 1:23.52 |
17 | Rolando Saquipay (ECU) | 1:24.07 |
18 | Omar Segura (MEX) | 1:24.35 |
19 | Jaŭhen Misjulja (BLR) | 1:25.10 |
20 | Timothy Seaman (USA) | 1:25.17 |
21 | Kevin Eastler (USA) | 1:25.20 |
22 | Viktor Burajev (RUS) | 1:25.36 |
23 | Ivan Trotski (BLR) | 1:25.53 |
24 | Luis Fernando López (COL) | 1:26.34 |
25 | Liu Yunfeng (CHN) | 1:27.21 |
26 | John Nunn (USA) | 1:27.38 |
27 | Valerij Borisov (KAZ) | 1:27.39 |
28 | Gintaras Andriuskevicius (LTU) | 1:27.56 |
29 | Shin Il-Yong (KOR) | 1:28.02 |
30 | Gyula Dudás (HUN) | 1:28.18 |
31 | Moussa Aouanouk (ALG) | 1:28.38 |
32 | Matej Tóth (SVK) | 1:28.49 |
33 | Lee Dae-Ro (KOR) | 1:28.59 |
34 | Feodosij Tjumatjenko (MDA) | 1:29.06 |
35 | Andrej Talasjko (BLR) | 1:29.36 |
36 | Eleftherios Thanopoulos (GRE) | 1:30.15 |
37 | José David Domínguez (ESP) | 1:30.16 |
38 | Vladimir Parvatkin (RUS) | 1:31.13 |
39 | Predrag Filipović (SCG) | 1:31.35 |
40 | Yucheng Han (CHN) | 1:32.18 |
41 | Park Chil-Sung (KOR) | 1:32.41 |
Fullföljde inte (DNF) | ||
— | Alessandro Gandellini (ITA) | |
— | Bernardo Segura (MEX) | |
— | Yuki Yamazaki (JPN) | |
Diskvalificerade (DQ) | ||
— | Xavier Moreno (ECU) | |
— | Jiří Malysa (CZE) | |
— | Noé Hernández (MEX) | |
— | Robert Heffernan (IRL) |
Rekord
Världsrekord
- Jefferson Perez, Ecuador - 1:17.21 - 23 augusti 2003 - Paris, Frankrike
Olympiskt rekord
- Robert Korzeniowski, Polen – 1:18.59 - 22 september 2000 - Sydney, Australien
Tidigare vinnare
OS
- 1896 – 1952: Inga tävlingar
- 1956 i Melbourne: Leonid Spirin, Sovjetunionen – 1:31.27,4
- 1960 i Rom: Volodimir Holubnitji, Sovjetunionen – 1:34.07,2
- 1964 i Tokyo: Ken Matthews, Storbritannien – 1:29.34,0
- 1968 i Mexico City: Volodimir Holubnitji, Sovjetunionen – 1:33.58,4
- 1972 i München: Peter Frenkel, DDR – 1:26.42,4
- 1976 i Montréal: Daniel Bautista Rocha, Mexiko – 1:24.40,6
- 1980 i Moskva: Maurizio Damilano, Italien – 1:23.35,5
- 1984 i Los Angeles: Ernesto Canto, Mexiko – 1:23.13
- 1988 i Seoul: Jozef Pribilinec, Tjeckoslovakien – 1:19.57
- 1992 i Barcelona: Daniel Plaza Montero, Spanien – 1:21.45
- 1996 i Atlanta: Jefferson Perez, Ecuador – 1:20.07
- 2000 i Sydney: Robert Korzeniowski, Polen – 1:18.59
VM
- 1983 i Helsingfors: Ernesto Canto, Mexiko – 1:20.49
- 1987 i Rom: Maurizio Damilano, Italien – 1:20.45
- 1991 i Tokyo: Maurizio Damilano, Italien – 1:19.37
- 1993 i Stuttgart: Valenti Masana, Spanien – 1:22.31
- 1995 i Göteborg: Michele Didoni, Italien – 1:19.59
- 1997 i Aten: Daniel Garcia, Mexiko – 1:21.43
- 1999 i Sevilla: Ilja Markov, Ryssland – 1:23.34
- 2001 i Edmonton: Roman Rasskazov – Ryssland – 1:20.31
- 2003 i Paris: Jefferson Perez, Ecuador – 1:17.21
|