Svetsko prvenstvo u rukometu 2007. Handball-Weltmeisterschaft der Herren 2007 Informacije o turniru Domaćin Nemačka Vreme održavanja 19. januar - 4. februar Ekipa 24 (iz 5 konfederacija) Dvorane 12 (u 12 gradova) Pozicije Prvaci Nemačka Drugoplasirani Poljska Trećeplasirani Danska Četvrtoplasirani Francuska Statistika Odigrano utakmica 92 Ukupno golova 5325 (57.88 po utakmici) Najbolji strelac Gudjon Valur Sigurdson (66 golova) Najbolji igrač Ivano Balić Najbolji golman Hening Fric
Svetsko prvenstvo u rukometu 2007. održano je u Nemačkoj u dvanaest gradova, od 19. januara do 4. februara . Svetski prvaci postali su Nemci koji su u finalu bili bolji od odabrane selekcije Poljske . Titulu prvaka nije uspela da odbrani Španija koja je završila na sedmom mestu.
Keln - Arena u kojoj se igralo finale
Gradovi domaćini Gradovi domaćini su Keln , Hamburg , Manhajm , Dortmund , Lemgo , Veclar , Hale , Bremen , Kil , Berlin , Štutgart i Magdeburg .
Takmičarski sistem 24 reprezentacije učesnice SP-a podeljene su u 6 grupa (A, B, C, D, E i F) sa po 4 ekipe.
U prvom krugu, koji je trajao od 19. do 22. januara , igralo se po 3 kola u svakoj grupi, a sledeću fazu takmičenja izborile su dve prvoplasirane ekipe. Nakon prvog kruga sledeo je dan odmora za učesnike.
Takmičenje za plasman od 13. do 24. mesta Susreti za poredak igrali su se od 24. januara do 3. februara .
Ovo takmičenje je nazvano "Predsednički kup"
Takmičenje za medalje U drugi krug, koji je trajao od 24. do 28. januara , u kojem je nastavljena borba za medalje, dve najbolje plasirane ekipe iz svake grupe otišle su u dve novoformirane grupe, M1 (iz grupa A, B i C) i M2 (iz grupa D, E i F), u kojima je bilo po 6 ekipa. Bodovi su se prenosili iz prvog kruga, ali samo oni bodovi koje je ekipa osvojila protiv ekipe iz svoje grupe koja se kvalifikovala u drugi krug.
U svakoj od tih grupa igrala su se još 4 kola, a 4 prvoplasirane ekipe su izborile četvrtfinale.
Parovi u četvrtfinalu (igralo se 30. januara) se sastavljaju po načelu:
prvi iz grupe M1 - četvrti iz grupe M2 (1 ) drugi iz grupe M1 - treći iz grupe M2 (2 ) treći iz grupe M1 - drugi iz grupe M2 (3 ) četvrti iz grupe M1 - prvi iz grupe M2 (4 ) Ovakav sistem daje na dramatičnosti jer daje šansu ekipama sa više poraza da dođu do medalje, a teoretski daje šansu da ekipa sa 7 pobeda i samo jednim porazom, i to u četvrtfinalu ostane bez medalje.
Pobednici duela 1 i 2 , te pobednici duela 3 i 4 igrali su jedni protiv drugih u polufinalu (1. februara).
Pobednici u polufinalu takmičili se za zlatnu medalju, a poraženi su igrali susret za bronzanu medalju. Oba susreta su se igrala 4. februara.
Učesnici Reprezentacije su učestvovanje izborile prema ovom kriterijumu:
Evropa daje 13 predstavnika: Španija , Francuska , Nemačka , Norveška , Hrvatska , Mađarska , Rusija , Danska , Island , Ukrajina , Slovenija , Češka , Poljska . Afrika daje 4 predstavnika: Angola , Tunis , Maroko , Egipat Azija daje 3 predstavnika: Južna Koreja , Katar , Saudijska Arabija Amerika daje 3 predstavnika: Grenland , Argentina , Brazil Okeanija daje jednog predstavnika: Australija Direktan plasman obezbedili su domaćin Nemačka i svetski prvak Španija .
Rezultati po grupama u prvoj fazi takmičenja 20. januara 2007, 18:00 Slovenija - Grenland 35 : 21 (17:9) 20. januara 2007, 20:00 Tunis - Kuvajt 34 : 23 (14:11) 21. januara 2007, 16:00 Grenland - Tunis 20 : 36 (4:17) 21. januara 2007, 18:00 Kuvajt - Slovenija 23 : 33 (11:17) 22. januara 2007, 18:00 Kuvajt - Grenland 39 : 27 (19:13) 22. januara 2007, 20:00 Tunis - Slovenija 27 : 34 (14:16)
20. januara 2007, 16:00 Island - Australija 45 : 20 (26:9) 20. januara 2007, 18:00 Francuska - Ukrajina 32 : 21 (17:8) 21. januara 2007, 16:00 Australija - Francuska 10 : 47 (5:25) 21. januara 2007, 18:00 Ukrajina - Island 32 : 29 (12:13) 22. januara 2007, 18:00 Ukrajina - Australija 37 : 18 (18:8) 22. januara 2007, 20:00 Francuska - Island 24 : 32 (8:18)
19. januara 2007, 17:30 Nemačka - Brazil 27 : 22 (12:10) 20. januara 2007, 19:30 Poljska - Argentina 29 : 15 (12:9) 21. januara 2007, 15:30 Brazil - Poljska 23 : 31 (13:15) 21. januara 2007, 17:30 Argentina - Nemačka 20 : 32 (11:17) 22. januara 2007, 17:00 Nemačka - Poljska 25 : 27 (12:14) 22. januara 2007, 19:30 Brazil - Argentina 20 : 22 (10:7)
20. januara 2007, 15:45 Češka - Katar 37 : 23 (18:11) 20. januara 2007, 18:00 Španija - Egipat 33 : 29 (16:16) 21. januara 2007, 15:45 Katar - Španija 18 : 41 (9:21) 21. januara 2007, 18:00 Egipat - Češka 30 : 31 (17:17) 22. januara 2007, 18:00 Egipat - Katar 35 : 24 (14:11) 22. januara 2007, 20:00 Španija - Češka 35 : 29 (19:15)
20. januara 2007, 18:15 Norveška - Angola 41 : 13 (21:8) 20. januara 2007, 20:15 Danska - Mađarska 29 : 30 (11:13) 21. januara 2007, 18:15 Angola - Danska 20 : 39 (12:18) 21. januara 2007, 20:15 Mađarska - Norveška 25 : 22 (15:12) 22. januara 2007, 18:15 Mađarska - Angola 34 : 31 (19:15) 22. januara 2007, 20:15 Danska - Norveška 27 : 25 (15:13)
20. januara 2007, 16:00 Hrvatska - Maroko 35 : 22 (16:9) 20. januara 2007, 18:00 Rusija - J. Koreja 32 : 32 (15:17) 21. januara 2007, 16:00 Maroko - Rusija 19 : 35 (7:15) 21. januara 2007, 18:00 J. Koreja - Hrvatska 23 : 41 (9:20) 22. januara 2007, 18:00 Maroko - J. Koreja 19 : 32 (9:14) 22. januara 2007, 20:00 Hrvatska - Rusija 32 : 27 (16:10)
Takmičenje za poredak od 13. do 24. mesta (Predsednički kup )
U ovom takmičenju učestvovale su trećeplasirane i četvrtoplasirane reprezentacije iz grupa u 1. fazi.
Trećeplasirani iz 1. kruga igrali su od 24. do 27. januara u po dvema skupinama od po tri učesnika, u kojima se igralo po sistemu "svaki sa svakim". 28. januara , pobednici obe grupe igrale su za 13. i 14. mesto. Drugoplasirani iz tih grupa igrali su za 15. i 16. mesto. Treći iz grupa igrali su za 17. i 18. mesto.
Zadnjeplasirani iz 1. kruga igraju po istom sistemu, s time što pobednici grupa igraju za 19. i 20. mesto, drugi za 21. i 22. mesto, a treći u grupi za 23. i 24. mesto.
Grupa I (Lemgo) 24. januara 2007, 20:00 Kuvajt - Ukrajina 23 : 33 (10:19) 25. januara 2007, 18:00 Kuvajt - Argentina 25 : 28 (10:16) 27. januara 2007, 20:00 Ukrajina - Argentina 23 : 22 (13:8)
Grupa II (Lemgo) 24. januara 2007, 18:00 Egipat - Norveška 18 : 27 (9:12) 25. januara 2007, 20:00 Egipat - J. Koreja 30 : 36 (13:16) 27. januara 2007, 18:00 Norveška - J. Koreja 34 : 32 (17:17)
Grupa III (Hale/Dortmund) 24. januara 2007, 15:30 Grenland - Australija 34 : 25 (16:12) 25. januara 2007, 18:30 Grenland - Brazil 30 : 33 (13:18) 27. januara 2007, 14:00 Australija - Brazil 23 : 30 (6:17)
Grupa IV (Halle/ Dortmund) Plasman Reprezentacija Golovi Bodovi 1. Maroko 76:55 4 2. Angola 61:59 2 3. Katar 54:77 0
24. januara 2007, 20:00 Katar - Angola 27 : 33 (14:15) 25. januara 2007, 14:00 Katar - Maroko 27 : 44 (14:22) 27. januara 2007, 18:30 Angola - Maroko 28 : 32 (14:16)
Takmičenje za plasman (Dortmund, Lemgo)
Rezultati po grupama u drugoj fazi takmičenja
Grupa M1 (Hale/Dortmund) Stanje na tabeli nakon prve faze takmičenja, sa prenesenim poenima.
24. januara 2007, 17:30 Slovenija - Nemačka 29 : 35 (14:17) 24. januara 2007, 17:30 Tunis - Island 30 : 36 (19:16) 24. januara 2007, 19:30 Francuska - Poljska 31 : 22 (11:12) 25. januara 2007, 16:30 Tunis - Nemačka 28 : 35 (11:19) 25. januara 2007, 18:30 Poljska - Island 35 : 33 (12:14) 25. januaar 2007, 20:30 Francuska - Slovenija 33 : 19 (18:10) 27. januara 2007, 16:30 Francuska - Nemačka 26 : 29 (9:14) 27. januara 2007, 18:00 Island - Slovenija 32 : 31 (17:15) 27. januara 2007, 20:00 Poljska - Tunis 40 : 31 (17:13) 28. januara 2007, 15:30 Nemačka - Island 33 : 28 (17:11) 28. januara 2007, 17:30 Slovenija - Poljska 27 : 38 (13:17) 28. januara 2007, 19:30 Francuska - Tunis 28 : 26 (18:11)
Grupa M2 (Manhajm) Navijači Stanje na tabeli nakon prve faze takmičenja, sa prenesenim bodovima.
Mesto Država Pob. Ner. Por. + - G.R. Bodovi 1. Španija 1 0 0 35 29 +6 2 2. Hrvatska 1 0 0 32 27 +5 2 3. Mađarska 1 0 0 30 29 +1 2 4. Danska 0 0 1 29 30 -1 0 5. Rusija 0 0 1 27 32 -5 0 6. Češka 0 0 1 29 35 -6 0
24. januara 2007, 16:15 Češka - Mađarska 25 : 28 (10:17) 24. januara 2007, 18:15 Španija - Rusija 33 : 29 (17:15) 24. januara 2007, 20:15 Danska - Hrvatska 26 : 28 (12:15) 25. januara 2007, 16:15 Češka - Rusija 26 : 30 (14:12) 25. januara 2007, 18:15 Hrvatska - Mađarska 25 : 18 (12:8) 25. januara 2007, 20:15 Danska - Španija 27 : 23 (15:11) 27. januara 2007, 16:15 Hrvatska - Češka 31 : 29 (14:12) 27. januara 2007, 18:15 Mađarska - Španija 31 : 33 (15:17) 27. januara 2007, 20:15 Danska - Rusija 26 : 24 (16:14) 28. januara 2007, 16:15 Španija - Hrvatska 28 : 29 (16:11) 28. januara 2007, 18:15 Rusija - Mađarska 26 : 25 (12:15) 28. januara 2007, 20:15 Danska - Češka 33 : 29 (17:15)
Takmičenje za poredak od 9. do 12. mesta
Četvrtfinale
Takmičenje za poredak od 5. do 8. mesta
Polufinale
Utakmice za medalje
Pregled zadnje faze
Od četvrtfinala do finala
Četvrtfinale Polufinale Finale
30. januara , 2007 . - Keln
Španija 25
1. februara , 2007 . - Keln
Nemačka 27
Nemačka 32b
30. januara , 2007 . - Keln
Francuska 31
Hrvatska 18
4. februara , 2007 . - Keln , 16:30
Francuska 21
Nemačka 29
30. januara , 2007 . - Hamburg
Poljska 24
Poljska 28
1. februara , 2007 . - Hamburg
Rusija 27
Poljska 36c
30. januara , 2007 . - Hamburg
Danska 33 Treće mesto
Island 41
4. februara , 2007 . - Keln , 14:00
Danska 42a
Francuska 27
Danska 34
a rezultat u regularnom vremenu je bio 34:34. Danska je pobedila nakon 1. produžetka b rezultat u regularnom vremenu je bio 21:21. Nakon 1. produžetka bilo je 27:27. Nemačka je pobedila u 2. produžetku. c rezultat u regularnom vremenu je bio 26:26. Nakon 1. produžetka bilo je 30:30. Poljska je pobedila u 2. produžetku.
Najbolja sedmorka Najbolji igrač prvenstva: Ivano Balić , Hrvatska
Hening Fric (golman) Eduard Kokšarov (levo krilo) Mihael Knudsen (kružni) Mariuš Jurašik (desno krilo) Nikola Karabatić (levi bek) Mihael Kraus (srednji bek) Marcin Lijevski (desni bek)
Najbolji strelci Poredak Ime i prezime Ekipa Golovi Iz igre Sedmerci Golova po utakmici 1. Gudjon Valur Sigurdson Island 66 65 1 6,6 2. Filip Jiha Češka 57 48 9 7,1 3. Karol Bilecki Poljska 56 56 0 5,6 4. Eduard Kokšarov Rusija 55 33 22 6,1 5. Ivano Balić Hrvatska 53 53 0 5,3 6. Snori Gudjonson Island 53 38 15 5,3 7. Olafur Stefanson Island 53 37 16 5,3 8. Nikola Karabatić Francuska 50 50 0 5,0 9. Angultimarik Krojcman Grenland 49 41 8 8,2 10. Aleksander Peterson Island 48 48 0 4,8
Konačni plasman Uručenje srebra Poljacima SP 2007. Zlato Nemačka Srebro Poljska Bronza Danska 4. Francuska 5. Hrvatska 6. Rusija 7. Španija 8. Island
SP 2007. 9. Mađarska 10. Slovenija 11. Tunis 12. Češka 13. Norveška 14. Ukrajina 15. Južna Koreja 16. Argentina
SP 2007. 17. Egipat 18. Kuvajt 19. Brazil 20. Maroko 21. Angola 22. Grenland 23. Katar 24. Australija
Spoljašnje veze Svetsko prvenstvo u rukometu 2007. на Викимедијиној остави.