Светско првенство у рукомету 1958.
3. Светско првенство у рукомету одржано је у Источној Немачкој у периоду од 27. фебруара до 8. марта 1958. године у организацији ИХФ.
На првенству је учествовало 16 репрезентација, које су у предтакмичењу биле подељене у четири групе А, Б, Ц и Д са по 4 екипе. Играло се по једноструком бод систему (свако са сваким по једну утакмицу).
Две пвопласиране екипе из група Б и Ц формирале су полуфиналну групу 1., а из група А и Д групу 2. Играло се као и у предтакмичењу, са разликом што су међусобни резултати екипа из групе пренети у табелу полуфиналних група, тако да те екпиле нису поново међусобно играле.
Према пласману у полуфиналној групи формирани су парови за финалне мечеве за пласман на првенству. Четвртоплаирани су играли за 7, трећепласирани за 5, друголасирани за 3 место, а победници група су играли финалну утакмицу за првака света.
За пласман од 9 до 16 места није се играно него су трећепласиране екипе из предтакмичарских група пласиране од 9 до 12 места, а четвртопласдиране од 13 до 16 према резултатима које су постигле у предтакмичењу.
Предтакмичење
Група А - Ерфурт
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
---|---|---|
Шведска | 31 : 11 | Шпанија |
Пољска | 14 : 14 | Финска |
Шпанија | 19 : 16 | Финска |
Шведска | 19 : 14 | Пољска |
Пољска | 25 : 11 | Шпанија |
Шведска | 27 : 16 | Финска |
Табела групе А
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Шведска | 3 | 3 | 0 | 0 | 77 | 41 | 6 |
2. | Пољска | 3 | 1 | 1 | 1 | 53 | 44 | 3 |
3. | Шпанија | 3 | 1 | 0 | 2 | 41 | 72 | 2 |
4. | Финска | 3 | 0 | 1 | 2 | 46 | 60 | 1 |
Легенда:
И =играо, П = победа, Н = нерешено
Г = пораз, ДГ = дати голови, ПГ = примљени голови
Група Б - Источни Берлин
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
---|---|---|
Западна Немачка | 46 : 4 | Луксембург |
Норвешка | 17 : 13 | Француска |
Норвешка | 41 : 8 | Луксембург |
Западна Немачка | 32 : 12 | Француска |
Француска | 41 : 8 | Луксембург |
Западна Немачка | 19 : 9 | Норвешка |
Табела групе Б
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Западна Немачка | 3 | 3 | 0 | 0 | 97 | 25 | 6 |
2. | Норвешка | 3 | 2 | 0 | 1 | 67 | 40 | 4 |
3. | Француска | 3 | 1 | 0 | 2 | 66 | 57 | 2 |
4. | Луксембург | 3 | 0 | 0 | 3 | 20 | 128 | 0 |
Група Ц - Магдебург
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
---|---|---|
Чехословачка | 27 : 17 | Исланд |
Мађарска | 16 : 16 | Румунија |
Исланд | 13 : 11 | Румунија |
Чехословачка | 26 : 11 | Мађарска |
Мађарска | 19: 16 | Исланд |
Чехословачка | 21 : 13 | Румунија |
Табела групе Ц
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Чехословачка | 3 | 3 | 0 | 0 | 74 | 41 | 6 |
2. | Мађарска | 3 | 1 | 1 | 1 | 46 | 58 | 3 |
3. | Исланд | 3 | 1 | 0 | 2 | 46 | 57 | 2 |
4. | Румунија | 3 | 0 | 1 | 2 | 40 | 50 | 1 |
Група Д - Росток
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
---|---|---|
Данска | 32 : 12 | Бразил |
ФНР Југославија | 35 : 8 | Аустрија |
Аустрија | 24 : 12 | Бразил |
Данска | 20 : 12 | ФНР Југославија |
ФНР Југославија | 22 : 9 | Бразил |
Данска | 22: 18 | Аустрија |
Табела групе Д
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Данска | 3 | 3 | 0 | 0 | 74 | 42 | 6 |
2. | ФНР Југославија | 3 | 2 | 0 | 1 | 69 | 37 | 4 |
3. | Аустрија | 3 | 1 | 0 | 2 | 50 | 69 | 2 |
4. | Бразил | 3 | 0 | 0 | 3 | 33 | 78 | 0 |
Полуфиналне групе
Група 1. - Источни Берлин
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
---|---|---|
Западна Немачка | 22 : 15 | Мађарска |
Чехословачка | 21: 10 | Норвешка |
Норвешка | 23 : 21 | Мађарска |
Чехословачка | 17 : 14 | Западна Немачка |
Табела групе 1.
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Чехословачка | 3 | 3 | 0 | 0 | 64 | 35 | 6 |
2. | Западна Немачка | 3 | 2 | 0 | 1 | 55 | 42 | 4 |
3. | Норвешка | 3 | 1 | 0 | 2 | 42 | 61 | 2 |
4. | Мађарска | 3 | 0 | 0 | 3 | 47 | 71 | 0 |
Група 2 - Лајпциг
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
---|---|---|
Данска | 22 : 15 | Пољска |
Шведска | 26 : 9 | ФНР Југославија |
Пољска | 9 : 7 | ФНР Југославија |
Шведска | 13 : 12 | Данска |
Табела групе 2.
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Шведска | 3 | 3 | 0 | 0 | 58 | 35 | 6 |
2. | Данска | 3 | 2 | 0 | 1 | 54 | 40 | 4 |
3. | Пољска | 3 | 1 | 0 | 2 | 38 | 48 | 2 |
4. | ФНР Југославија | 3 | 0 | 0 | 3 | 28 | 55 | 0 |
Финални мечеви - Источни Берлин)
1. екипа | Резултат | 2. екипа | |
---|---|---|---|
за 7 место | Мађарска | 24 : 16 | ФНР Југославија |
за 5 место | Пољска | 20 : 18 | Норвешка |
за 3 место | Западна Немачка | 16 : 13 | Данска |
за 1 место | Шведска | 22 : 12 | Чехословачка |
Коначан пласман
Злато | Шведска |
Сребро | Чехословачка |
Бронза | Западна Немачка |
4. | Данска |
5. | Пољска |
6. | Норвешка |
7. | Мађарска |
8. | ФНР Југославија |
9. | Француска |
10. | Исланд |
11. | Аустрија |
12. | Шпанија |
13. | Румунија |
14. | Финска |
15. | Бразил |
16. | Луксембург |
Победничка екипа
- Donald Lindblom, Lennart Ring, Gösta Carlson, Nils Ekeroth, Kjell Jönsson, Hans Karlsson, Erik Ollson, Ake Reimer, Roland Mattson, Rune Arhiling, Uno Danielsson, Sten Hellberg, Gunnar Kämpendahl, Hans Ollson, Stig Lenart Ollson, Rolf Zachrisson
Тренер: Curt Wadmark
Најбољи стрелац: Моген Олсен Данска 46 голова
Види још
Спољашње везе
- Статистика-СП 1958
- Statistik zur Handball-WM 1958 und Aufstellungen im Endspiel
- п
- р
- у
- Немачка 1938.
- Шведска 1954.
- Источна Немачка 1958.
- Западна Немачка 1961.
- Чехословачка 1964.
- Шведска 1967.
- Француска 1970.
- Источна Немачка 1974.
- Данска 1978.
- Западна Немачка 1982.
- Швајцарска 1986.
- Чехословачка 1990.
- Шведска 1993.
- Исланд 1995.
- Јапан 1997.
- Египат 1999.
- Француска 2001.
- Португалија 2003.
- Тунис 2005.
- Немачка 2007.
- Хрватска 2009.
- Шведска 2011.
- Шпанија 2013.
- Катар 2015.
- Француска 2017.
- Данска / Немачка 2019.
- Египат 2021.
- Пољска / Шведска 2023.
- Хрватска / Данска / Норвешка 2025.
- Немачка 2027.
- Југославија 1957.
- Румунија 1962.
- Западна Немачка 1965.
- Холандија 1971.
- Југославија 1973.
- СССР 1975.
- Чехословачка 1978.
- Мађарска 1982.
- Холандија 1986.
- Јужна Кореја 1990.
- Норвешка 1993.
- Аустрија / Мађарска 1995.
- Немачка 1997.
- Данска / Норвешка 1999.
- Италија 2001.
- Хрватска 2003.
- Русија 2005.
- Француска 2007.
- Кина 2009.
- Бразил 2011.
- Србија 2013.
- Данска 2015.
- Немачка 2017.
- Јапан 2019.
- Шпанија 2021.
- Данска / Норвешка / Шведска 2023.
- Немачка / Холандија 2025.
- Мађарска 2025.