|
Data | 10-24 maja 1978 |
Etapów | 12 + prolog |
Dystans | 1796,1 km |
Czas zwycięzcy | 46h 43’07’’ (38,443 km/h) |
Zgłoszenia | 90 kolarzy |
Ukończyło wyścig | 58 kolarzy |
Podium |
Pierwsze miejsce | Aleksandr Awierin |
Drugie miejsce | Jurij Zacharow |
Trzecie miejsce | Mircea Romașcanu |
Pozostałe klasyfikacje |
Górska | Krzysztof Sujka |
Punktowa | Aavo Pikkuus |
Najaktywniejszych | Aavo Pikkuus |
Drużynowa | ZSRR |
XXXI Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Berlin – Praga – Warszawa w dniach 10-24 maja 1978 roku. Do 12-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 1796,1 km, wystartowało 90 zawodników z 15 drużyn.
Lista startowa
POLSKA | JUGOSŁAWIA |
1 | Jan Krawczyk | 4 | Janusz Pożak | 49 | Slodoban Arsovski | 52 | Ivica Colig |
2 | Czesław Lang | 5 | Krzysztof Sujka | 50 | Branko Bedekovič | 53 | Momčilo Lajzer |
3 | Lechosław Michalak | 6 | Stanisław Szozda | 51 | Bruno Bulić | 54 | Radoslav Moravec |
BELGIA | NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA |
7 | Eddy de Vleeschauwer | 10 | Dominique Cosemans | 55 | Andreas Neuer | 58 | Peter Koch |
8 | Dirk Gilbert | 11 | Noël Zelck | 56 | Burkhard Freese | 59 | Andreas Petermann |
9 | Ortaire Goossens | 12 | Eric Thoelen | 57 | Hans-Joachim Hartnick | 60 | Siegbert Schmeisser |
WĘGRY | RUMUNIA |
13 | Tamás Csathó | 16 | János Sipos | 61 | Costică Bonciu | 64 | Mircea Romașcanu |
14 | Gyula Nagy | 17 | István Szlipcsevics | 62 | Costel Cirja | 65 | Nicolae Savu |
15 | László Halász | 18 | György Szuromi | 63 | Valentin Ilie | 66 | Teodor Vasile |
CZECHOSŁOWACJA | KUBA |
19 | Zdeněk Bartoníček | 22 | Ladislav Novák | 67 | Aldo Arencibia | 70 | Jorge Antonio Pérez |
20 | Jiří Bartolšic | 23 | Vlastibor Konečný | 68 | Carlos Cardet | 71 | Edilberto Rodríguez |
21 | Michal Klasa | 24 | Jiří Škoda | 69 | Ricardo Salazar Gómez | 72 | Lazaro Santos |
BUŁGARIA | ZSRR |
25 | Georgi Fortunow | 28 | Nenczo Stajkow | 73 | Aleksander Gusjatnikow | 76 | Aleksandr Awierin |
26 | Jordan Jordanow | 29 | Iwan Wasiliew | 74 | Said Gusejnow | 77 | Aavo Pikkuus |
27 | Jordan Penczew | 30 | Weliko Welikow | 75 | Siergiej Morozow | 78 | Jurij Zacharow |
WŁOCHY | HOLANDIA |
31 | Claudio Toselli | 34 | Sante Fossato | 79 | Franciscus Francissen | 82 | Sebastianus van Lamoen |
32 | Mirko Bernardi | 35 | Mauro De Pellegrin | 80 | Petrus Kuijs | 83 | Johannes van Tilberg |
33 | Giorgio Casati | 36 | Gianfausto Scotti | 81 | Johannes Kuiken | 84 | Johannes van der Velden |
WIELKA BRYTANIA | FRANCJA |
37 | Nigel Hartie | 40 | Mark Robinson | 91 | Pierre Aubernon | 94 | Alain Mas |
38 | Paul Milnes | 41 | Philip Thomas | 92 | Sylvain Blandon | 95 | Jean-Philippe Pipart |
39 | Clive Oxborrow | 42 | Michael Williams | 93 | Didier Lebaud | 96 | Eric Revez |
FINLANDIA |
43 | Harry Hannus | 46 | Magnus Mansner |
44 | Hannu Konkonen | 47 | Pertti Nieminen |
45 | Hannu Jussila | 48 | Mauno Uusivirta |
Wyniki
Prolog, (10 maja 1978), Berlin (6,7 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Andreas Petermann | 8,59 |
2. | Hans-Joachim Hartnick | +0,01 |
3. | Siegbert Schmeisser | +0,02 |
4. | Aavo Pikkuus | +0,12 |
5. | Peter Koch | +0,15 |
6. | Jordan Penczew | +0,17 |
7. | Andreas Neuer | +0,19 |
8. | Czesław Lang | +0,21 |
9. | Jiří Škoda | +0,22 |
10. | Vlastibor Konečný | +0,22 |
I etap, (11 maja 1978), Berlin – Halle (193 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Stanisław Szozda | 4:50,31 |
2. | Aavo Pikkuus | +0,00 |
3. | Michal Klasa | +0,00 |
4. | Burkhard Freese | +0,00 |
5. | Peter Koch | +0,00 |
6. | Aleksandr Awierin | +0,00 |
7. | Teodor Vasile | +0,00 |
8. | Lazaro Santos | +0,00 |
9. | Sante Fossato | +0,00 |
10. | Costică Bonciu | +0,00 |
II etap, (12 maja 1978), Halle – Erfurt (180 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aavo Pikkuus | 4:55,25 |
2. | Siegbert Schmeisser | +0,00 |
3. | Aleksander Gusjatnikow | +0,16 |
4. | Aleksandr Awierin | +4,26 |
5. | Jurij Zacharow | +4,26 |
6. | Zdeněk Bartoníček | +4,26 |
7. | Lechosław Michalak | +4,26 |
8. | Vlastibor Konečný | +4,26 |
9. | Peter Koch | +4,26 |
10. | Philip Thomas | +4,26 |
III etap, (13 maja 1978), Gotha – Suhl (102 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Siegbert Schmeisser | 2:57,58 |
2. | Michal Klasa | +0,00 |
3. | Peter Koch | +0,00 |
4. | Vlastibor Konečný | +0,00 |
5. | Aavo Pikkuus | +0,00 |
6. | Stanisław Szozda | +0,00 |
7. | Krzysztof Sujka | +0,00 |
8. | Aleksander Gusjatnikow | +0,00 |
9. | Aleksandr Awierin | +0,00 |
10. | Andreas Neuer | +0,00 |
IV etap, (14 maja 1978), Suhl – Gera (162 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jurij Zacharow | 4:00,32 |
2. | Mircea Romașcanu | +0,00 |
3. | Siegbert Schmeisser | +1,08 |
4. | Aleksandr Awierin | +1,08 |
5. | Jorge Antonio Pérez | +1,08 |
6. | Vlastibor Konečný | +1,08 |
7. | Michal Klasa | +1,08 |
8. | Teodor Vasile | +1,08 |
9. | Andreas Neuer | +1,08 |
10. | Lechosław Michalak | +1,08 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Carlos Cardet | 3:54,40 |
2. | Dirk Gilbert | +0,00 |
3. | Didier Lebaud | +0,00 |
4. | Peter Koch | +0,22 |
5. | Michal Klasa | +0,22 |
6. | Siegbert Schmeisser | +0,22 |
7. | Aavo Pikkuus | +0,22 |
8. | Aleksandr Awierin | +0,22 |
9. | Teodor Vasile | +0,22 |
10. | Burkhard Freese | +0,22 |
VI etap, (17 maja 1978), Karlowe Wary – Praga (185 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Sante Fossato | 4:51,27 |
2. | Jordan Penczew | +0,00 |
3. | Michal Klasa | +1,24 |
4. | Siegbert Schmeisser | +1,24 |
5. | Peter Koch | +1,24 |
6. | Andreas Petermann | +1,24 |
7. | Jorge Antonio Pérez | +1,24 |
8. | Aavo Pikkuus | +1,24 |
9. | Hans-Joachim Hartnick | +1,24 |
10. | Vlastibor Konečný | +1,24 |
VII etap, (18 maja 1978), Praga – Liberec, (140 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksandr Awierin | 3:35,28 |
2. | Hans-Joachim Hartnick | +3,15 |
3. | Jurij Zacharow | +3,15 |
4. | Jiří Škoda | +3,15 |
5. | Ortaire Goossens | +3,15 |
6. | Mircea Romașcanu | +3,15 |
7. | Teodor Vasile | +5,02 |
8. | Eddy de Vleeschauwer | +5,02 |
9. | István Szlipcsevics | +5,02 |
10. | Alain Mas | +5,41 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Michal Klasa | 3:57,41 |
2. | Siegbert Schmeisser | +0,00 |
3. | Lechosław Michalak | +0,00 |
4. | Vlastibor Konečný | +0,00 |
5. | Jorge Antonio Pérez | +0,00 |
6. | Krzysztof Sujka | +0,00 |
7. | Aleksandr Awierin | +0,00 |
8. | Jiří Bartolšic | +0,00 |
9. | Teodor Vasile | +0,00 |
10. | Aavo Pikkuus | +0,00 |
IX etap, (21 maja 1978), Hradec Králové – Jelenia Góra (149 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksandr Awierin | 3:53,43 |
2. | Peter Koch | +0,00 |
3. | Michal Klasa | +0,00 |
4. | Teodor Vasile | +0,00 |
5. | Dirk Gilbert | +0,00 |
6. | Aavo Pikkuus | +0,00 |
7. | Burkhard Freese | +0,00 |
8. | Jan Krawczyk | +0,00 |
9. | Aleksander Gusjatnikow | +0,00 |
10. | Harry Hannus | +0,00 |
X etap, (22 maja 1978), dookoła Jeleniej Góry (146 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Giorgio Casati | 4:09,18 |
2. | Michal Klasa | +0,18 |
3. | Aavo Pikkuus | +0,18 |
4. | Teodor Vasile | +0,18 |
5. | Lechosław Michalak | +0,18 |
6. | Andreas Petermann | +0,18 |
7. | Jiří Bartolšic | +0,18 |
8. | Harry Hannus | +0,18 |
9. | Krzysztof Sujka | +0,18 |
10. | Jurij Zacharow | +0,18 |
XI etap, (23 maja 1978), Jelenia Góra – Wrocław (148 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksandr Awierin | 3:44,10 |
2. | Michal Klasa | +0,00 |
3. | Jurij Zacharow | +0,00 |
4. | Teodor Vasile | +0,00 |
5. | Andreas Petermann | +0,00 |
6. | Lechosław Michalak | +0,00 |
7. | Carlos Cardet | +0,00 |
8. | Ortaire Goossens | +0,00 |
9. | Siergiej Morozow | +0,00 |
10. | Pierre Aubernon | +0,00 |
XII etap, (24 maja 1978), kryterium w Warszawie (71,4 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Krzysztof Sujka | 1:35,58 |
2. | Siegbert Schmeisser | +0,00 |
3. | Lechosław Michalak | +0,00 |
4. | Aavo Pikkuus | +0,00 |
5. | Teodor Vasile | +0,00 |
6. | Burkhard Freese | +0,00 |
7. | Lazaro Santos | +0,00 |
8. | Eric Thoelen | +0,00 |
9. | Peter Koch | +0,00 |
10. | Sante Fossato | +0,00 |
Klasyfikacja indywidualna
Koszulka żółta
L.p. | Zawodnik | Czas/strata | L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksandr Awierin | 46:43,07 | 30. | Jiří Bartolšic | +38,54 |
2. | Jurij Zacharow | +2,23 | 31. | Jordan Jordanow | +44,22 |
3. | Mircea Romașcanu | +3,09 | 32. | Zdeněk Bartoníček | +50,22 |
4. | Hans-Joachim Hartnick | +3,33 | 33. | Ortaire Goossens | +1:02,18 |
5. | Jiří Škoda | +4,04 | 34. | Didier Lebaud | +1:10,55 |
6. | Aavo Pikkuus | +4,26 | 35. | Tamás Csathó | +1:25,18 |
7. | Siegbert Schmeisser | +4,56 | 36. | Nicolae Savu | +1:34,16 |
8. | Aleksander Gusjatnikow | +6,18 | 37. | Burkhard Freese | +1:35,47 |
9. | Krzysztof Sujka | +9,47 | 38. | Costel Cirja | +1:36,05 |
10. | Andreas Petermann | +9,58 | 39. | György Szuromi | +1:36,37 |
11. | Carlos Cardet | +10,15 | 40. | Pierre Aubernon | +1:39,02 |
12. | Teodor Vasile | +10,21 | 41. | János Sipos | +1:47,59 |
13. | Said Gusejnow | +10,26 | 42. | Sante Fossato | +1:51,31 |
14. | Siergiej Morozow | +10,27 | 43. | Slobodan Arsovski | +1:52,10 |
15. | Andreas Neuer | +10,29 | 44. | Dirk Gilbert | +1:57,18 |
16. | Vlastibor Konečný | +10,32 | 45. | Eddy de Vleeschauwer | +2:02,08 |
17. | Jan Krawczyk | +10,46 | 46. | Jean-Philippe Pipart | +2:08,33 |
18. | Georgi Fortunow | +11,38 | 47. | István Szlipcsevics | +2:09,40 |
19. | Eric Revez | +11,39 | 48. | Lazaro Santos | +2:19,42 |
20. | Jordan Penczew | +11,55 | 49. | Hannu Jussila | +2:25,25 |
21. | Ladislav Novák | 16,46 | 50. | Magnus Mansner | +2:30,20 |
22. | Sylvain Blandon | +19,28 | 51. | Radoslav Moravec | +2:46,00 |
23. | Giorgio Casati | +21,12 | 52. | Alain Mas | +2:51,22 |
24. | Michal Klasa | +22,06 | 53. | Claudio Toselli | +3:03,31 |
25. | Jorge Antonio Pérez | +23,06 | 54. | Valentin Ilie | +3:05,46 |
26. | Janusz Pożak | +23,25 | 55. | Eric Thoelen | +3:47,07 |
27. | Peter Koch | +24,15 | 56. | Branko Bedekovič | +3:57,13 |
28. | Lechosław Michalak | +24,51 | 57. | Edilberto Rodríguez | +3:57,16 |
29. | Harry Hannus | +38,22 | 58. | Hannu Konkonen | +4:21,09 |
Klasyfikacja drużynowa
Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów – bez bonifikat – trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.
L.p. | Drużyna | Czas/strata | L.p. | Drużyna | Czas/strata |
1. | ZSRR | 140:12,18 | 9. | Węgry | +4:05,42 |
2. | Niemiecka Republika Demokratyczna | +15,15 | 10. | Włochy | +4:22,36 |
3. | Czechosłowacja | +21,12 | 11. | Belgia | +4:28,02 |
4. | Polska | +27,42 | 12. | Finlandia | +5:30,10 |
5. | Bułgaria | +1:03,05 | 13. | Jugosławia | +7:50,59 |
6. | Rumunia | +1:04,46 | | Holandia | zdekompletowana |
7. | Francja | +1:18,25 | | Wielka Brytania | zdekompletowana |
8. | Kuba | +2:00,28 | |
Klasyfikacje dodatkowe
Górska
Koszulka zielona. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Krzysztof Sujka | 55 |
2. | Aavo Pikkuus | 36 |
3. | Jurij Zacharow | 32 |
4. | Jiří Škoda | 24 |
5. | Jan Krawczyk | 22 |
6. | Aleksandr Awierin | 21 |
7. | Siergiej Morozow | 18 |
8. | Jiří Bartolšic | 17 |
9. | Mircea Romașcanu | 13 |
10. | Hans-Joachim Hartnick | 13 |
Najaktywniejszych
Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Aavo Pikkuus | 41 |
2. | Janusz Pożak | 35 |
3. | Aleksandr Awierin | 29 |
4. | Jurij Zacharow | 29 |
5. | Siegbert Schmeisser | 22 |
6. | Lazaro Santos | 19 |
7. | Jiří Bartolšic | 17 |
8. | Jan Krawczyk | 14 |
9. | Sante Fossato | 14 |
10. | Mircea Romașcanu | 12 |
Punktowa
Koszulka biała. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów i prologu.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Aavo Pikkuus | 90 |
2. | Aleksandr Awierin | 115 |
3. | Michal Klasa | 135 |
4. | Siegbert Schmeisser | 141 |
5. | Peter Koch | 155 |
6. | Teodor Vasile | 194 |
7. | Andreas Petermann | 209 |
8. | Jurij Zacharow | 216 |
9. | Lechosław Michalak | 222 |
10. | Vlastibor Konečný | 235 |
Bibliografia
- Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 408-418.
Linki zewnętrzne
- Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)