NM i friidrett 1996
NM i friidrett 1996 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Vertsby | Kristiansand | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Kristiansand stadion | ||
Dato | 16–18. august | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
1995 – 1997 |
Norgesmesterskapet i friidrett 1996 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1996 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Kristiansand stadion i Kristiansand 16. – 18. august. Arrangør var Kristiansands IF.[1] Kongepokalvinnere var sprinteren Geir Moen og høydehopperen Hanne Haugland.[2]
Følgende øvelser ble arrangert i tillegg til hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1996 – Stange 3. - 4. februar[3]
- Stafetter – Egersund 31. august – 1. september
- Halvmaraton – Fredrikstad 24. mars[4]
- Maraton – Tromsø 6. juli (Midnight Sun Marathon)[5]
- NM i mangekamp 1996 – Furumo Idrettspark, Modum 6. – 7. juli, arrangør Modum FIK.[6]
- Terrengløp – Steinkjer 21. – 22. september
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Marit Nyberg Birknes | IL i BUL | 11.60 |
02 | Karin Solbakken | Raufoss IL | 11.87 |
03 | Monica Grefstad | Minerva | 11.93 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Marit Nyberg Birknes | IL i BUL | 24.61 |
02 | Karin Solbakken | Raufoss IL | 24.77 |
03 | Monica Grefstad | Minerva | 24.98 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mari Bjone | IL i BUL | 54.46 |
02 | Ingrid Lund | Lillehammer IF | 55,24 |
03 | Randi Nymoen | IL i BUL | 55.55 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kari Uglem | Oppdal FIK | 2:09.99 |
02 | Hanne Lyngstad | FIK Orion | 2:10.62 |
03 | Veslemøy Hausken | BFG Fana | 2:11.48 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gunhild Halle | IL Runar | 4:20.07 |
02 | Hilde Stavik | SK Vidar | 4:22.19 |
03 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 4:22.77 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gunhild Halle | IL Runar | 15:29.85 |
02 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 16:18.08 |
03 | Stine Larsen | BFG Fana | 16:22.95 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Kirkeberg | SK Vidar | 33:58.96 |
02 | Brynhild Synstnes | Lillehammer IF | 34:27.46 |
03 | Jorunn Rekkedal | Ås IL | 35:03.52 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anita Håkenstad | IL i BUL | 1:12:21 |
02 | Christine Teig | SK Vidar | 1:21:39 |
03 | Anna Margrethe Tråve | Hallingdal FIK | 1:24:17 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Trine Jørgensen | Tromsdalen UIL | 3:07:09 |
02 | Magnhild R. Sørensen | Tromsdalen UIL | 3:19:02 |
03 | Augusta Kvernberg | IL i BUL | 3:22:16 |
2 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Veslemøy Hausken | BFG Fana | 6:45 |
02 | Gunhild Halle | Runar | 6:53 |
03 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 7:00 |
6 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gunhild Halle | Runar | 22:01 |
02 | Veslemøy Hausken | BFG Fana | 22:12 |
03 | Stine Larsen | BFG Fana | 22:23 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lena Solli-Reimann | SK Vidar | 13.14 |
02 | Monica Grefstad | Minerva | 13.61 |
03 | Nina Johannessen | IK Tjalve | 14.39 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mari Bjone | IL i BUL | 57.37 |
02 | Sissel Norum | Steinkjer FIK | 60.62 |
03 | Camilla Isaksen | IL i BUL | 62.06 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Charlotte Løvstad Elisabeth Larsen Lene Berger Lisa Svarva | IL Tyrving | 50.48 |
02 | Linn Lohne Yvonne Brataas Anne Barlaug Heidi Liberg | Sandnes IL | 52.94 |
Kun to lag fullførte.
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ragnhild Kvarberg Hanne Kvarberg Hanne Lyngstad Hanne Ringnes | FIK Orion | 3:55.3 |
02 | Hege Rimestad May Elise Spidsø Maiken Sørum Siri Tønnessen | IL Skjalg | 4:05.5 |
Kun to lag deltok.
4 x 800 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ragnhild Kvarberg Hanne Kvarberg Hanne Ringnes Hanne Lyngstad | FIK Orion | 9:18.90 |
02 | May Elise Spidsø Hanna Severinsen Christin Sørum Maiken Sørum | IL Skjalg | 9:29.40 |
Kun to lag deltok.
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | IL i BUL | 2:10.10 | |
02 | IL i BUL 2. lag | 2:15.10 | |
03 | Lillehammer IF | 2:19.33 |
Tjalve gikk i mål som nr. 2 med tiden 2.14.74, men ble diskvalifisert.
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Hanne Haugland | Minerva | 1.98 |
02 | Mimi Storm-Hansen | IL Tyrving | 1.75 |
03 | Hanne Skei Løvstakken | IK Tjalve | 1.70 |
03 | Rannveig Kvalvik | Moss IL | 1.70 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Lene Espegren | IK Tjalve | 6.21 |
02 | Nina Johannessen | IK Tjalve | 5.82 |
03 | Margit Katrine Strand | Skarphedin | 5.78 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Anita Tomulevski | SK Vidar | 3.70 |
02 | Charlotte Granlund | IF Hellas | 3.05 |
03 | Elin Dølør | IK Tjalve | 2.80 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Lene Espegren | IK Tjalve | 13.44 |
02 | Nina Johannessen | IK Tjalve | 13.11 |
03 | Christine Gulbrandsen | Kristiansand IF | 12.63 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Trine Hattestad | Minerva | 62.48 |
02 | Anne Grethe Bæraas | SK Vidar | 47.96 |
03 | Unn Merete Lie | SK Vidar | 47.10 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Mette Bergmann | SK Vidar | 64.84 |
02 | Elin Isane | Gloppen FIL | 49.80 |
03 | Jorunn Tangen Hole | IL ROS | 47.10 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Gunn Torhild Johannessen | FIL AKS-77 | 14.68 |
02 | Janne Antonsen | Spydeberg IL | 13.59 |
03 | Bjørgunn Overvik | Vikvarvet IL | 12.87 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Mette Bergmann | SK Vidar | 47.94 |
02 | Unn Merete Lie | SK Vidar | 44.76 |
03 | Veronica Juvik | FIL AKS-77 | 44.48 |
Sjukamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Maria Nerdrum | Asker Skiklubb | 4290 |
Kun 1 deltaker
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Geir Moen | Moss IL | 10.08 |
02 | Fernando Ramírez | IL i BUL | 10.38 |
03 | Thomas Green | IL Gular | 10.62 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Geir Moen | Moss IL | 20.74 |
02 | John Ertzgaard | IK Tjalve | 21.57 |
03 | Martin Blekkerud | Moss IL | 21.76 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Quincy Douglas | IL Gular | 47.31 |
02 | Atle Douglas | Bergen FIK | 48.49 |
03 | Lars Eirik Ulseth | Frol IL | 48.79 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Vebjørn Rodal | Oppdal FIK | 1:45.72 |
02 | Tor Øivind Ødegård | Minerva | 1:47.18 |
03 | Bjørn Arild Bøhleng | IL i BUL | 1:48.35 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tor Øivind Ødegård | Minerva | 3:48.98 |
02 | Eyvind Solbu | Ås IL | 3:49.02 |
03 | Per Thomas Thomassen | IL Gular | 3:50.98 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jim Svenøy | Fræna FIK | 14:05.66 |
02 | Svein Erik Eide | IL Korlevoll | 14:07.91 |
03 | Anders Aukland | IK Tjalve | 14:16.65 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anders Aukland | IK Tjalve | 29:56.25 |
02 | Karl Johan Rasmussen | Bislett FIK | 30:00.72 |
03 | Ivar Øyan | FIK Ren-Eng | 30:15.25 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tesfaye Bekele | Bergen FIK | 1:05:10 |
02 | Knut Hegvold | Heimdal IF | 1:05:19 |
03 | Terje Næss | SK Vidar | 1:05:21 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Hegvold | Heimdal IF | 2:20:56 |
02 | Tor Erik Nyqvist | Ull-Kisa | 2:20:57 |
03 | Terje Hole | IL i BUL | 2:24:06 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anders Aukland | IK Tjalve | 8:40 |
02 | Jim Svenøy | Fræna | 8:41 |
03 | Ivar Øyan | Ren-Eng | 8:43 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tore Bye | IL i BUL | 32:45 |
02 | Anders Aukland | IK Tjalve | 32:49 |
03 | Nils Engevik | Norna-Salhus | 32:50 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gaute Melby Gundersen | SK Vidar | 14.08 |
02 | Tom Erik Olsen | SK Vidar | 14.46 |
03 | Per Øivin Sola | IL Sturla | 14.51 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Atle Lunn | Minerva | 51.32 |
02 | Harald Lund | IL i BUL | 51.70 |
03 | Frode Bergheim | Norna-Salhus | 52.74 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jim Svenøy | Fræna FIK | 8:41.25 |
02 | Jan Erik Christiansen | BFG Fana | 8:43.56 |
03 | Odd-Bjørn Hjelmeset | Gloppen FIL | 9:01.22 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kenneth Halhjem Thomas Green Gøran Moen Erlend Sæterstøl | IL Gular | 41.84 |
02 | Jørn Birknes Anders Gjeldnes John Ertzgaard Tri M. Dang | IK Tjalve | 42.33 |
03 | Ådne Nerhus Mats Tonning Magnus Kleppe Quincy Douglas | IL Gular 2. lag | 42.68 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Akin Olowo Magnus Kleppe Quincy Douglas Karl Henrik Felde | IL Gular | 3:15.84 |
02 | Atle McAdam John Ertzgaard Anders Gjeldnes Trond Solvang | IK Tjalve | 3:16.17 |
03 | Johan Sørstrønen Kennet Nilsen Tormod Sveen Jens Storhaug | BFG Fana | 3:18.70 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Øyvind Liland Jan Erik Christiansen Øyvind Fretheim Endre Evensen | BFG Fana | 16:06.84 |
02 | Bjørn Steinar Nedrebø Jan-Eirik Berntsen Bjarte Bogstad Per Thomas Thomassen | IL Gular | 16:15.61 |
03 | Anders Gullestad Fredrik Naalsund Morten Pettersen Anders Aukland | IK Tjalve | 16:15.98 |
1000 meter stafett
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Steinar Hoen | IK Tjalve | 2.27 |
02 | Steinar Grini | Spydeberg IL | 2.17 |
03 | Jon Sigurd Utgårdsløkken | Bislett FIK | 2.14 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Sigurd Njerve | Norna-Salhus | 7.78 |
02 | Morten Næss | IK Tjalve | 7.51 |
03 | Gøran Moen | IL Gular | 7.48 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Trond Barthel | Gjøvik FIK | 5.20 |
02 | Ketil Rønneberg | Fredrikstad IF | 5.00 |
03 | Atle Hansen | Fredrikstad IF | 4.70 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Sigurd Njerve | Norna-Salhus | 17.06 |
02 | Morten Næss | IK Tjalve | 15.65 |
03 | Ketill Hanstveit | Norna-Salhus | 15.54 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Pål Arne Fagernes | IK Tjalve | 77.04 |
02 | Ronny Nilsen | Norna-Salhus | 73.90 |
03 | Håvard F. Johansen | SK Vidar | 68.90 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Svein Inge Valvik | IK Tjalve | 59.94 |
02 | Knut Hjeltnes | Bergen FIK | 58.94 |
03 | Olav Jenssen | SK Vidar | 58.32 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kjell Ove Hauge | Gloppen FIL | 19.36 |
02 | Georg Andersen | Urædd | 19.22 |
03 | Jan Sagedal | IK Tjalve | 18.41 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Erik Pettersen | Moss IL | 61.40 |
02 | Bjørnar Halvorsen | SK Vidar | 60.64 |
03 | Anders Halvorsen | SK Vidar | 58.58 |
Tikamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Trond Høiby | Ski IL | 7557 |
02 | Marius Sagen | Asker Skiklubb | 6807 |
03 | Snorre Sønju | Modum FIK | 6296 |
Referanser
- ^ friidrett.no: NM-arrangører hovedmesterskapet Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
- ^ friidrett.no: Hopp uten Tilløp Menn/Standing Jumps Men Arkivert 15. desember 2011 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
- ^ friidrett.no: Halv-Maraton Menn/Half-Marathon Men Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
- ^ friidrett.no: Maraton Menn/Marathon Men Arkivert 7. oktober 2014 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
- ^ friidrett.no: NM mangekamp Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Arvid Eriksen (red.) Sportsboken 1996/97, s. 307-08. Schibsted. ISBN 82-516-1611-5.
- friidrett.no: Årsstatistikk menn 1996
- friidrett.no: Årsstatistikk kvinner 1996