Friidrett under Sommer-OL 1912 – Maraton menn
Friidrett under Sommer-OL 1912 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | |||
200 m | menn | |||
400 m | menn | |||
800 m | menn | |||
1 500 m | menn | |||
5 000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
110 m hekk | menn | |||
4x100 meter stafett | menn | |||
3 000 meter lag | menn | |||
4x400 meter stafett | menn | |||
10 kilometer kappgang | menn | |||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | |||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | |||
Stavsprang | menn | |||
Høyde uten tilløp | menn | |||
Lengde uten tilløp | menn | |||
Kulestøt | menn | |||
Kulestøt tohånds | menn | |||
Diskoskast | menn | |||
Diskoskast tohånds | menn | |||
Sleggekast | menn | |||
Spydkast | menn | |||
Spydkast tohånds | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Femkamp | menn | |||
Tikamp | ||||
Terrengløp | ||||
Terrengløp | menn | |||
Terrengløp lag | menn |
Maraton menn under Sommer-OL 1912 i Stockholm ble arrangert søndag 14. juli 1912 [1].
Rekorder
Rekorder før OL:
Verdensrekord | 2.40.35 | Thure Johansson | Stockholm, Sverige | 31. august 1909 |
---|---|---|---|---|
Olympisk rekord | 2.55.18,4 | Johnny Hayes | London, Storbritannia | 24. juli 1908 |
Resultater
Nr. | Utøver | Tid | Noter |
---|---|---|---|
01 | Ken McArthur (RSA) | 2.36.54,8 | OR |
02 | Christian Gitsham (RSA) | 2.37.52,0 | |
03 | Gaston Strobino (USA) | 2.38.42,4 | |
4 | Andrew Sockalexis (USA) | 2.42.07,9 | |
5 | James Duffy (CAN) | 2.42.18,8 | |
6 | Sigfrid Jacobsson (SWE) | 2.43.24,9 | |
7 | John Gallagher (USA) | 2.44.19,4 | |
8 | Joseph Erxleben (USA) | 2.45.47,2 | |
9 | Richard Piggott (USA) | 2.46.40,7 | |
10 | Joseph Forshaw (USA) | 2.49.49,4 | |
11 | Édouard Fabre (CAN) | 2.50.36,2 | |
12 | Clarence DeMar (USA) | 2.50.46,6 | |
13 | Renon Boissière (FRA) | 2.51.06,6 | |
14 | Henry Green (GBR) | 2.52.11,4 | |
15 | William Forsyth (CAN) | 2.52.23,0 | |
16 | Lewis Tewanima (USA) | 2.52.41,4 | |
17 | Harry Smith (USA) | 2.52.53,8 | |
18 | Thomas Lilley (USA) | 2.59.35,4 | |
19 | Arthur Townsend (GBR) | 3.00.05,0 | |
20 | Felix Kwieton (AUT) | 3.00.48,0 | |
21 | Frederick Lord (GBR) | 3.01.39,2 | |
22 | Jacob Westberg (SWE) | 3.02.05,2 | |
23 | Axel Simonsen (NOR) | 3.04.59,4 | |
24 | Carl Andersson (SWE) | 3.06.13,0 | |
25 | Edgar Lloyd (GBR) | 3.09.25,0 | |
26 | Iraklis Sakellaropoulos (GRE) | 3.11.37,0 | |
27 | Hjalmar Dahlberg (SWE) | 3.13.32,2 | |
28 | Ivar Lundberg (SWE) | 3.16.35,2 | |
29 | Johannes Christensen (DEN) | 3.21.57,4 | |
30 | Olaf Lodal (DEN) | 3.21.57,6 | |
31 | Ödön Kárpáti (HUN) | 3.25.21,6 | |
32 | Calle Nilsson (SWE) | 3.26.56,4 | |
33 | Emmerich Rath (AUT) | 3.27.03,8 | |
34 | Otto Osen (NOR) | 3.36.35,2 | |
35 | Elmar Reimann (RUS) | Ukjent | |
36 | Shizo Kanaguri (JPN) | 54:08:06:05:32:20.3 | [2] |
— | Alexis Ahlgren (SWE) | DNF | |
Henry Barrett (GBR) | DNF | ||
James Beale (GBR) | DNF | ||
Thure Bergvall (SWE) | DNF | ||
James Corkery (CAN) | DNF | ||
Oscar Fonbæk (NOR) | DNF | ||
Septimus Francom (GBR) | DNF | ||
William Grüner (SWE) | DNF | ||
David Guttman (SWE) | DNF | ||
Karl Hack (AUT) | DNF | ||
Bohumil Honzátko (BOH) | DNF | ||
Aarne Kallberg (FIN) | DNF | ||
Andrejs Kapmals (RUS) | DNF | ||
Tim Kellaway (GBR) | DNF | ||
Tatu Kolehmainen (FIN) | DNF | ||
Andrejs Krūkliņš (RUS) | DNF | ||
Francisco Lázaro (POR) | DNF | Døde under konkurransen | |
Ivan Lönnberg (SWE) | DNF | ||
Louis Pauteux (FRA) | DNF | ||
Vladimír Penc (BOH) | DNF | ||
Stuart Poulter (ANZ) | DNF | ||
Nikolajs Rasso (RUS) | DNF | ||
John Reynolds (USA) | DNF | ||
Henrik Ripszám (HUN) | DNF | ||
Francesco Ruggero (ITA) | DNF | ||
Michael J. Ryan (USA) | DNF | ||
František Slavík (BOH) | DNF | ||
Carlo Speroni (ITA) | DNF | ||
Arthur St. Norman (RSA) | DNF | ||
Dragutin Tomašević (SRB) | DNF | ||
Gustaf Törnros (SWE) | DNF | ||
Aleksandrs Upmals (RUS) | DNF | ||
— | Ben Allel (FRA) | DNS | |
Jean Capelle (FRA) | DNS | ||
Mathias de Carvalho (POR) | DNS | ||
Nino Cazzaniga (ITA) | DNS | ||
Orlando Cesaroni (ITA) | DNS | ||
Nikolay Khorkov (RUS) | DNS | ||
Paul Coulond (FRA) | DNS | ||
Charles Davenport (GBR) | DNS | ||
George Day (GBR) | DNS | ||
Alex Decoteau (CAN) | DNS | ||
Ahmed Djebelia (FRA) | DNS | ||
George Goulding (CAN) | DNS | ||
Gaston Heuet (FRA) | DNS | ||
Joseph Keeper (CAN) | DNS | ||
Alexandre Kracheninin (RUS) | DNS | ||
Jean Lespielle (FRA) | DNS | ||
Henry Lewis (GBR) | DNS | ||
Henry Lorgnat (FRA) | DNS | ||
Edmond Neyrinck (FRA) | DNS | ||
Mikhail Nikolsky (RUS) | DNS | ||
Alfred Nilsen (NOR) | DNS | ||
Ole Olsen (NOR) | DNS | ||
Jacob Pedersen (NOR) | DNS | ||
Samuel Raynes (GBR) | DNS | ||
Leonard Richardson (RSA) | DNS | ||
Joseph Zaitsev (RUS) | DNS | ||
Alphonso Sanchez (CHI) | DNS | ||
John Tait (CAN) | DNS | ||
Živko Vastić (SRB) | DNS | ||
René Wilde (RUS) | DNS |
Referanser
- ^ «Athletics at the 1912 Stockholm Summer Games». sports-reference.com. Arkivert fra originalen Bruk av
|arkiv_url=
krever at|arkivdato=
også er angitt (hjelp). Besøkt 8. mars 2016. «Arkivert kopi». Archived from the original on 1. januar 2009. Besøkt 8. mars 2016. CS1-vedlikehold: Uheldig URL (link) - ^ «Longest marathon in history: the athlete that took more than half a century to cross the finish line». Guinneworldrecords.com (engelsk). 7. august 2019. Besøkt 27. april 2024.
- v
- d
- r
Olympiske mestere i maraton, menn
- 1896: Spyridon Louis
- 1900: Michel Théato
- 1904: Thomas J. Hicks
- 1906: William Sherring
- 1908: Johnny Hayes
- 1912: Kenneth McArthur
- 1920: Hannes Kolehmainen
- 1924: Albin Stenroos
- 1928: Boughera El Ouafi
- 1932: Juan Carlos Zabala
- 1936: Sohn Kee-chung
- 1948: Delfo Cabrera
- 1952: Emil Zátopek
- 1956: Alain Mimoun
- 1960: Abebe Bikila
- 1964: Abebe Bikila
- 1968: Mamo Wolde
- 1972: Frank Shorter
- 1976: Waldemar Cierpinski
- 1980: Waldemar Cierpinski
- 1984: Carlos Lopes
- 1988: Gelindo Bordin
- 1992: Hwang Young-cho
- 1996: Josia Thugwane
- 2000: Gezahegne Abera
- 2004: Stefano Baldini
- 2008: Samuel Wanjiru
- 2012: Stephen Kiprotich
- 2016: Eliud Kipchoge
- 2020: Eliud Kipchoge
- 2024: Tamirat Tola
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL