EM i friidrett 2014 – 200 meter menn
EM i friidrett 2014 – 200 meter menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 200 meter menn | ||
Arrangement | EM i friidrett 2014 | ||
Sted | Zürich | ||
Arena | Letzigrund | ||
Dato | 14. og 15. august | ||
Deltakere | 31 | ||
Vinnertid | 19,98 | ||
Medaljevinnere | |||
Adam Gemili, Storbritannia | |||
Christophe Lemaitre, Frankrike | |||
Serhij Smelyk, Ukraina | |||
Forrige | 2012 | ||
Neste | 2016 |
Øvelser under EM i friidrett 2014 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 meter hekk | kvinner | |||
110 meter hekk | menn | |||
400 meter hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4 x 100 m stafett | menn | kvinner | ||
4 x 400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 kilometer kappgang | menn | kvinner | ||
50 kilometer kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Mangekamp | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn | |||
Denne boksen:
|
Mennenes 200 meter under EM i friidrett fant sted den 14. og 15. august 2014 på Letzigrund.
Øvelsen ble vunnet av Storbritannias Adam Gemili på 19,98 sekunder, Christophe Lemaitre fra Frankrike kom på andreplass, med Serhij Smelyk fra Ukraina på tredjeplass.
Rekorder
gjeldende rekorder før EM i friidrett 2014 | ||||
---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Usain Bolt, Jamaica | 19.19 | Berlin, Tyskland | 20. august 2009 |
Europarekord | Pietro Mennea, Italia | 19.72 | Mexico by, Mexico | 12. september 1979 |
Mesterskapsrekord | Konstantinos Kenteris, Hellas | 19.85 | München, Tyskland | 9. august 2002 |
Verdenssesongbeste | Justin Gatlin, USA | 19.68 | Monaco | 18. juli 2014 |
Sesongbeste i Europa | Christophe Lemaitre, Frankrike | 20.08 | Monaco | 18. juli 2014 |
Forbedringer under EM i 2014 | ||||
Sesongbeste i Europa | Adam Gemili, Storbritannia | 19.98 | Zürich, Sveits | 15. august 2014 |
Program
Dato | Tid | Runde |
---|---|---|
14. august 2014 | 12:05 | Runde 1 |
14. august 2014 | 20:15 | Semifinaler |
15. august 2014 | 21:50 | Finale |
Resultater
Runde 1
De første tre i hvert heat (Q) og de fire beste utøverne ellers (q) gikk videre til semifinalene.
Plass | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | 6 | Adam Gemili | Storbritannia | 20.39 | Q |
2 | 2 | 4 | Christophe Lemaitre | Frankrike | 20.43 | Q |
3 | 1 | 5 | Serhij Smelyk | Ukraina | 20.49 | Q |
4 | 4 | 4 | Eseosa Desalu | Italia | 20.55 | Q, PB |
4 | 2 | 2 | James Ellington | Storbritannia | 20.55 | Q |
6 | 1 | 6 | Ramil Guliyev | Tyrkia | 20.59 | Q |
7 | 4 | 8 | Churandy Martina | Nederland | 20.60 | Q, SB |
8 | 2 | 7 | Alex Wilson | Sveits | 20.61 | Q, SB |
9 | 3 | 6 | Daniel Talbot | Nederland | 20.63 | Q |
10 | 3 | 2 | Lykourgos-Stefanos Tsakonas | Hellas | 20.64 | Q |
11 | 3 | 8 | Diego Marani | Italia | 20.65 | Q |
12 | 1 | 8 | Ben Bassaw | Frankrike | 20.68 | Q |
13 | 4 | 1 | Alex-Platini Menga | Tyskland | 20.71 | q |
14 | 1 | 3 | Robin Erewa | Tyskland | 20.72 | q |
15 | 1 | 4 | Sergio Ruiz | Spania | 20.73 | q, SB |
16 | 3 | 4 | Karol Zalewski | Polen | 20.76 | q |
17 | 4 | 7 | Jaysuma Saidy Ndure | Norge | 20.78 | |
18 | 2 | 8 | Johan Wissman | Sverige | 20.82 | |
19 | 1 | 7 | Enrico Demonte | Italia | 20.90 | |
20 | 3 | 3 | Nil de Oliveira | Sverige | 20.93 | |
21 | 4 | 5 | Jonathan Åstrand | Finland | 21.03 | |
21 | 3 | 5 | Kevin Moore | Malta | 21.03 | NR |
23 | 3 | 1 | Marek Niit | Estland | 21.04 | |
24 | 2 | 3 | İzzet Safer | Tyrkia | 21.06 | |
25 | 4 | 3 | Joel Burgunder | Sveits | 21.24 | |
26 | 2 | 6 | David Lima | Portugal | 21.25 | |
27 | 3 | 7 | Jan Žumer | Slovenia | 21.47 | |
28 | 1 | 1 | Petar Kremenski | Bulgaria | 21.75 | |
29 | 1 | 2 | Riste Pandev | Republikken Makedonia | 21.96 | |
30 | 4 | 2 | Mikel de Sa | Andorra | 22.54 | |
31 | 2 | 5 | Fabian Haldner | Liechtenstein | 23.06 | |
32 | 2 | 1 | Julian Reus | Tyskland | 99.9 Startet ikke |
Semifinaler
De tre første i hvert heat (Q) og to beste utøverne (q) gikk videre til finalen.
Plass | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 6 | Adam Gemili | Storbritannia | 20.23 | Q |
2 | 1 | 5 | Christophe Lemaitre | Frankrike | 20.26 | Q |
3 | 1 | 3 | Serhij Smelyk | Ukraina | 20.32 | Q, PB |
4 | 1 | 7 | Diego Marani | Italia | 20.36 | Q, PB |
5 | 1 | 4 | Ramil Guliyev | Tyrkia | 20.38 | q, NR |
6 | 2 | 7 | Churandy Martina | Nederland | 20.40 | Q, SB |
7 | 2 | 5 | Lykourgos-Stefanos Tsakonas | Hellas | 20.40 | Q, PB |
8 | 2 | 1 | Karol Zalewski | Polen | 20.52 | q |
8 | 1 | 6 | James Ellington | Storbritannia | 20.52 | |
10 | 2 | 8 | Ben Bassaw | Frankrike | 20.62 | |
11 | 2 | 3 | Daniel Talbot | Nederland | 20.62 | |
12 | 2 | 4 | Eseosa Desalu | Italia | 20.73 | |
13 | 1 | 8 | Alex Wilson | Sveits | 20.76 | |
14 | 1 | 1 | Robin Erewa | Tyskland | 20.82 | |
15 | 1 | 2 | Sergio Ruiz | Spania | 20.85 | |
16 | 2 | 2 | Alex-Platini Menga | Tyskland | 20.89 |
Finale
Plass | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 4 | Adam Gemili | Storbritannia | 19.98 | EL |
02 | 3 | Christophe Lemaitre | Frankrike | 20.15 | |
03 | 6 | Serhij Smelyk | Ukraina | 20.30 | PB |
4 | 5 | Churandy Martina | Nederland | 20.37 | SB |
5 | 7 | Diego Marani | Italia | 20.43 | |
6 | 1 | Ramil Guliyev | Tyrkia | 20.48 | |
7 | 8 | Lykourgos-Stefanos Tsakonas | Hellas | 20.53 | |
8 | 2 | Karol Zalewski | Polen | 20.58 |
Eksterne lenker
- Runde 1 resultater
- Semifinaleresultater
- Finaleresultater
Autoritetsdata