EM i friidrett 2006 – 200 meter menn
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn | |||
Denne boksen:
|
Øvelsen 200 meter menn ved EM i friidrett 2006 på Ullevi i Göteborg, Sverige ble avholdt med kvalifiseringen den 9. august og finalen den 10. august 2006.
Obikwelu tok to sprintgull, da han ledet med komfortabelt ut av svingen og holdt avstanden inn til mål. Wissman tok sølv og satte svensk rekord. Devonish saknet farten på slutten og klarte akkurat å holde på tredjeplassen foran belgiske Kristof Beyens.
Medaljevinnere
Gull | Sølv | Bronse |
Francis Obikwelu Portugal | Johan Wissman Sverige | Marlon Devonish Storbritannia |
Program
Dato | Tid | Runde |
---|---|---|
9. august 2006 | 11.10 | Runde 1 |
9. august 2006 | 19.35 | Runde 2 |
10. august 2006 | 19.15 | Semifinaler |
10. august 2006 | 20.45 | Finale |
Resultater
Nøkkel: | q | Kvalifisert på tid | Q | Kvalifisert | NR | Nasjonsrekord | PB | Personlig rekord | SB | Sesongbeste |
Runde 1
Kvalifikasjon: Første 4 i hvert heat (Q) og ellers de 8 raskeste (q) gikk videre til Runde 2.
Plass | Heat | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 1 | 2 | Marlon Devonish | Storbritannia | 20.53 | Q, SB |
02 2 | 1 | David Alerte | Frankrike | 20.58 | Q |
03 3 | 1 | Kristof Beyens | Belgia | 20.61 | Q, SB |
04 4 | 4 | Anastasios Gousis | Hellas | 20.64 | Q |
05 5 | 6 | Johan Wissman | Sverige | 20.66 | Q |
06 6 | 2 | Sebastian Ernst | Tyskland | 20.67 | Q, SB |
07 7 | 2 | Eddy De Lépine | Frankrike | 20.70 | Q, SB |
08 8 | 3 | Ivan Teplykh | Russland | 20.71 | Q, PB |
09 9 | 5 | Francis Obikwelu | Portugal | 20.78 | Q |
10 | 3 | Yordan Ilinov | Bulgaria | 20.80 | Q |
11 | 4 | Paul Hession | Irland | 20.81 | Q |
12 | 4 | Alessandro Cavallaro | Italia | 20.82 | Q, SB |
13 | 2 | Paul Brizzel | Irland | 20.84 | Q, SB |
14 | 1 | Ruslan Abbasov | Aserbajdsjan | 20.86 | Q, NR |
15 | 2 | Marcin Urbaś | Polen | 20.87 | q |
16 | 6 | Matic Osovnikar | Slovenia | 20.90 | Q |
17 | 6 | Daniel Schnelting | Tyskland | 20.90 | Q, SB |
18 | 6 | Jiří Vojtík | Tsjekkia | 20.91 | Q |
19 | 5 | Roman Smirnov | Russland | 20.92 | Q |
20 | 5 | Guus Hoogmoed | Nederland | 20.93 | Q |
20 | 6 | Daniel Abenzoar-Foulé | Luxembourg | 20.93 | q |
22 | 1 | Morten Jensen | Danmark | 20.94 | Q |
23 | 4 | Caimin Douglas | Nederland | 20.97 | Q |
24 | 1 | Panagiotis Sarris | Hellas | 20.99 | q |
25 | 2 | Dmytro Hlushchenko | Ukraina | 21.00 | q |
26 | 3 | Rikki Fifton | Storbritannia | 21.02 | Q |
27 | 5 | Tim Abeyie | Storbritannia | 21.03 | Q |
28 | 3 | Stefano Anceschi | Italia | 21.04 | Q |
29 | 3 | Patrick van Luijk | Nederland | 21.05 | q |
30 | 4 | Marc Schneeberger | Sveits | 21.06 | q |
31 | 4 | Vojtech Šulc | Tsjekkia | 21.07 | q |
32 | 5 | Josué Mena | Spania | 21.09 | q |
33 | 6 | Florin Suciu | Romania | 21.10 | |
34 | 3 | Johan Engberg | Sverige | 21.12 | |
35 | 5 | Jan Schiller | Tsjekkia | 21.12 | |
36 | 1 | Koura Kaba Fantoni | Italia | 21.14 | |
37 | 5 | Gary Ryan | Irland | 21.14 | |
38 | 1 | Marco Cribari | Sveits | 21.16 | |
39 | 2 | Tommi Hartonen | Finland | 21.22 | |
40 | 6 | Josip Šoprek | Kroatia | 21.55 | |
99 | 3 | Ronald Pognon | Frankrike | 99.00 | Startet ikke |
Runde 2
Kvalifisering: De 4 første i hvert heat (Q) gikk videre til semifinaler.
Plass | Heat | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 1 | 4 | Francis Obikwelu | Portugal | 20.58 | Q |
02 2 | 1 | Marlon Devonish | Storbritannia | 20.67 | Q |
03 3 | 2 | David Alerte | Frankrike | 20.68 | Q |
03 3 | 3 | Johan Wissman | Sverige | 20.68 | Q |
03 3 | 4 | Anastasios Gousis | Hellas | 20.68 | Q |
06 6 | 2 | Kristof Beyens | Belgia | 20.70 | Q |
07 7 | 1 | Sebastian Ernst | Tyskland | 20.71 | Q |
08 8 | 3 | Rikki Fifton | Storbritannia | 20.73 | Q |
09 9 | 1 | Yordan Ilinov | Bulgaria | 20.76 | Q |
10 | 1 | Guus Hoogmoed | Nederland | 20.76 | Q |
11 | 2 | Paul Hession | Irland | 20.80 | Q |
12 | 3 | Ivan Teplykh | Russland | 20.82 | Q |
13 | 4 | Matic Osovnikar | Slovenia | 20.85 | Q |
14 | 2 | Jiří Vojtík | Tsjekkia | 20.90 | Q |
15 | 4 | Alessandro Cavallaro | Italia | 20.91 | Q |
16 | 1 | Roman Smirnov | Russland | 20.93 | |
17 | 2 | Daniel Abenzoar-Foulé | Luxembourg | 20.96 | |
18 | 2 | Ruslan Abbasov | Aserbajdsjan | 20.98 | |
19 | 3 | Eddy De Lépine | Frankrike | 21.00 | Q |
20 | 1 | Panagiotis Sarris | Hellas | 21.04 | |
21 | 3 | Dmytro Hlushchenko | Ukraina | 21.07 | |
22 | 4 | Josué Mena | Spania | 21.09 | |
23 | 2 | Tim Abeyie | Storbritannia | 21.17 | |
24 | 4 | Caimin Douglas | Nederland | 21.18 | |
25 | 4 | Vojtech Šulc | Tsjekkia | 21.21 | |
26 | 1 | Marcin Urbaś | Polen | 21.39 | |
27 | 3 | Patrick van Luijk | Nederland | 21.46 | |
28 | 3 | Morten Jensen | Danmark | 21.56 | |
99 | 2 | Marc Schneeberger | Sveits | 99.00 | Startet ikke |
99 | 3 | Daniel Schnelting | Tyskland | 99.00 | Startet ikke |
99 | 4 | Paul Brizzel | Irland | 99.00 | Fullførte ikke |
99 | 1 | Stefano Anceschi | Italia | 99.00 | Diskvalifisrt |
Semifinaler
De 4 første i hver semifinale ble direktekvalifisert (Q) til finalen.
Semifinale 1
Plass | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reakt | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Francis Obikwelu | Portugal | 0.208 | 20.36 | Q |
2 | 6 | Johan Wissman | Sverige | 0.180 | 20.38 | Q, NR |
3 | 7 | Eddy De Lépine | Frankrike | 0.207 | 20.70 | Q, SB |
4 | 5 | Anastasios Gousis | Hellas | 0.163 | 20.76 | Q |
5 | 8 | Guus Hoogmoed | Nederland | 0.193 | 20.80 | |
6 | 4 | Rikki Fifton | Storbritannia | 0.154 | 20.85 | |
7 | 2 | Yordan Ilinov | Bulgaria | 0.165 | 21.00 | |
8 | 1 | Matic Osovnikar | Slovenia | 0.201 | 21.08 |
Semifinale 2
Plass | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reakt | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Marlon Devonish | Storbritannia | 0.146 | 20.60 | Q |
2 | 3 | Kristof Beyens | Belgia | 0.150 | 20.62 | Q |
3 | 5 | David Alerte | Frankrike | 0.198 | 20.69 | Q |
4 | 1 | Ivan Teplykh | Russland | 0.154 | 20.82 | Q |
5 | 7 | Jiří Vojtík | Tsjekkia | 0.191 | 20.83 | |
6 | 6 | Sebastian Ernst | Tyskland | 0.172 | 21.04 | |
7 | 2 | Paul Hession | Irland | 0.280 | 21.09 | |
8 | 8 | Alessandro Cavallaro | Italia | 0.170 | 21.19 |
Finale
Plass | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reakt | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
01 | 5 | Francis Obikwelu | Portugal | 0.166 | 20.01 | NR, EL |
02 | 4 | Johan Wissman | Sverige | 0.178 | 20.38 | =NR |
03 | 3 | Marlon Devonish | Storbritannia | 0.149 | 20.54 | |
4 | 6 | Kristof Beyens | Belgia | 0.170 | 20.57 | SB |
5 | 1 | Ivan Teplykh | Russland | 0.174 | 20.76 | |
6 | 7 | Eddy De Lépine | Frankrike | 0.209 | 20.77 | |
7 | 2 | David Alerte | Frankrike | 0.193 | 20.93 | |
8 | 8 | Anastasios Gousis | Hellas | 0.153 | 20.94 |
Eksterne lenker
- Resultater
Autoritetsdata