EM i friidrett 2014 – 100 meter menn
EM i friidrett 2014 – 100 meter menn | |||
---|---|---|---|
Letzigrund | |||
Konkurranse | 100 meter menn | ||
Arrangement | EM i friidrett 2014 | ||
Sted | Zürich | ||
Arena | Letzigrund | ||
Dato | 12. august (forsøksheat) 13. august (semifinaler og finale) | ||
Deltakere | 37 | ||
Deltakernasjoner | 23 | ||
Vinnertid | 10,06 | ||
Medaljevinnere | |||
James Dasaolu, Storbritannia | |||
Christophe Lemaitre, Frankrike | |||
Harry Aikines-Aryeetey, Storbritannia | |||
Forrige | Helsingfors 2012 | ||
Neste | Amsterdam 2016 |
Øvelser under EM i friidrett 2014 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 meter hekk | kvinner | |||
110 meter hekk | menn | |||
400 meter hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4 x 100 m stafett | menn | kvinner | ||
4 x 400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 kilometer kappgang | menn | kvinner | ||
50 kilometer kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Mangekamp | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn | |||
Denne boksen:
|
100 meter menn under EM i friidrett fant sted den 12. og 13. august 2014 på Letzigrund i Zürich, Sveits. Øvelsen ble vunnet av Storbritannias James Dasaolu, med den forsvarende mesteren Christophe Lemaitre fta Frankrike på andreplass, og Dasaolus lagkamerat Harry Aikines-Aryeetey slo den tredje briten Dwain Chambers i kampen om bronsemedaljen. Favoritten i øvelsen før mesterskapet, Jimmy Vicaut fra Frankrike trakk seg fra semifinalen med skade. Han hadde den raskeste tiden i innledningsheatene. Jaysuma Saidy Ndure representerte Norge og kom på 6, plass i finalen.
Rekorder
Gjeldende rekorder før EM I friidrett 2014 | ||||
---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Usain Bolt, Jamaica | 9,58 | Berlin, Tyskland | 16. august 2009 |
Europarekord | Francis Obikwelu, Portugal | 9,86 | Athen, Hellas | 22. august 2004 |
Mesterskapsrekord | Francis Obikwelu, Portugal | 9,99 | Göteborg, Sverige | 8. august 2006 |
Sesongbest (verden) | Justin Gatlin, USA | 9,80 | Lausanne, Sveits | 3. juli 2014 |
Sesongbeste i Europa | Jimmy Vicaut, Frankrike | 9,95 | Aix-les-Bains, Frankrike | 18. mai 2014 |
Program
Dato | Tid | Runde |
---|---|---|
12. august 2014 | 18,28 | Forsøksheat |
13. august 2014 | 19,23 | Semifinaler |
13. august 2014 | 21,49 | Finale |
Alle tidspunkter er lokal tid (UTC+2)
Resultater
Forsøksheat
Plass | Heat | Bane | Navn | Nasjionalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | 2 | Jimmy Vicaut | Frankrike | 10,06 | Q |
2 | 1 | 3 | Christophe Lemaitre | Frankrike | 10,16 | Q |
3 | 2 | 4 | Dwain Chambers | Storbritannia | 10,18 | Q |
4 | 5 | 1 | Harry Aikines-Aryeetey | Storbritannia | 10,19 | Q |
5 | 3 | 2 | James Dasaolu | Storbritannia | 10,22 | Q |
6 | 2 | 7 | Lucas Jakubczyk | Tyskland | 10,23 | Q |
7 | 5 | 3 | Yazaldes Nascimento | Portugal | 10,27 | Q |
8 | 5 | 8 | Jaysuma Saidy Ndure | Norge | 10,30 | Q |
9 | 3 | 7 | Churandy Martina | Nederland | 10,31 | Q |
10 | 1 | 6 | Mikhail Idrisov | Russland | 10,32 | Q |
11 | 1 | 4 | Julian Reus | Tyskland | 10,32 | Q |
12 | 5 | 2 | Delmas Obou | Italia | 10,32 | Q, SB |
13 | 2 | 5 | Catalin Cîmpeanu | Romania | 10,34 | Q, =SB |
14 | 1 | 8 | Eetu Rantala | Finland | 10,36 | Q |
15 | 3 | 5 | Sven Knipphals | Tyskland | 10,37 | Q |
16 | 1 | 7 | Vitaliy Korzh | Ukraina | 10,38 | q |
17= | 2 | 6 | Fabio Cerutti | Italia | 10,40 | Q |
17= | 1 | 5 | Rytis Sakalauskas | Litauen | 10,40 | q, =SB |
19= | 2 | 3 | Ronalds Arajs | Latvia | 10,41 | q |
19= | 3 | 8 | Denis Dimitrov | Bulgaria | 10,41 | Q |
19= | 5 | 7 | Jan Veleba | Tsjekkia | 10,41 | q |
22 | 4 | 7 | Pascal Mancini | Sveits | 10,43 | Q |
23 | 4 | 8 | Giovanni Codrington | Nederland | 10,43 | Q |
24= | 4 | 4 | Ángel David Rodríguez | Spania | 10,44 | Q |
24= | 5 | 6 | Reto Schenkel | Sveits | 10,44 | |
26 | 4 | 5 | Robert Kubaczyk | Polen | 10,45 | |
27 | 1 | 2 | Efthímios Steryioúlis | Hellas | 10,46 | |
28 | 5 | 5 | Kevin Moore | Malta | 10,49 | NR |
29 | 3 | 6 | Tom Kling-Baptiste | Sverige | 10,50 | |
30 | 2 | 8 | Odain Rose | Sverige | 10,53 | |
31 | 3 | 3 | Eduard Viles | Spania | 10,57 | |
32= | 4 | 3 | Patrik Andersson | Sverige | 10,61 | |
32= | 3 | 4 | Diogo Antunes | Portugal | 10,61 | |
34 | 5 | 4 | Petar Kremenski | Bulgaria | 10,87 | |
35 | 2 | 2 | Jorén Tromp | Nederland | 11,28 | |
36 | 2 | 1 | Thomas Bollati | Monaco | 11,94 | |
37 | 4 | 6 | Ramil Guliyev | Tyrkia | DQ |
Semifinaler
Plass | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 6 | James Dasaolu | Storbritannia | 10,04 | Q |
2 | 2 | 3 | Christophe Lemaitre | Frankrike | 10,10 | Q |
3 | 1 | 6 | Harry Aikines-Aryeetey | Storbritannia | 10,21 | Q |
=4 | 3 | 6 | Lucas Jakubczyk | Tyskland | 10,23 | Q |
=4 | 2 | 4 | Jaysuma Saidy Ndure | Norge | 10,23 | q |
6 | 3 | 5 | Dwain Chambers | Storbritannia | 10,25 | Q |
7 | 1 | 8 | Catalin Cîmpeanu | Romania | 10,29 | Q, SB |
8 | 1 | 5 | Yazaldes Nascimento | Portugal | 10,30 | q |
9 | 2 | 5 | Churandy Martina | Nederland | 10,34 | |
10 | 1 | 4 | Julian Reus | Tyskland | 10,35 | |
11 | 1 | 7 | Fabio Cerutti | Italia | 10,36 | |
12 | 2 | 8 | Sven Knipphals | Tyskland | 10,37 | |
=13 | 3 | 3 | Pascal Mancini | Sveits | 10,38 | |
=13 | 1 | 2 | Jan Veleba | Tsjekkia | 10,38 | |
15 | 3 | 2 | Vitaliy Korzh | Ukraina | 10,39 | |
16 | 3 | 8 | Giovanni Codrington | Nederland | 10,39 | |
17 | 3 | 7 | Delmas Obou | Italia | 10,41 | |
18 | 3 | 4 | Mikhail Idrisov | Russland | 10,41 | |
19 | 3 | 1 | Rytis Sakalauskas | Litauen | 10,44 | |
20 | 2 | 1 | Ronalds Arajs | Latvia | 10,52 | |
21 | 2 | 7 | Eetu Rantala | Finland | 10,54 | |
22 | 2 | 2 | Ángel David Rodríguez | Spania | 10,76 | |
23 | 1 | 1 | Denis Dimitrov | Bulgaria | 10,98 | |
1 | 3 | Jimmy Vicaut | Frankrike | DNS |
Finale
Plass | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 3 | James Dasaolu | Storbritannia | 10,06 | |
02 | 6 | Christophe Lemaitre | Frankrike | 10,13 | |
03 | 5 | Harry Aikines-Aryeetey | Storbritannia | 10,22 | |
4 | 8 | Dwain Chambers | Storbritannia | 10,24 | |
5 | 4 | Lucas Jakubczyk | Tyskland | 10,25 | |
6 | 1 | Jaysuma Saidy Ndure | Norge | 10,35 | |
7 | 7 | Catalin Cîmpeanu | Romania | 10,44 | |
8 | 2 | Yazaldes Nascimento | Portugal | 10,46 |
Eksterne lenker
- Resultater innledende heat
- Resultater semifinaler
- Resultater finale
Autoritetsdata