EM i friidrett 2006 – 100 meter menn
EM i friidrett 2006 – 100 meter menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 100 meter menn | ||
Arrangement | EM i friidrett 2006 | ||
Sted | Göteborg | ||
Dato | 7. august (runde 1) 8. august (semifinale og finale) | ||
Deltakere | 45 | ||
Vinnertid | 9,99 | ||
Medaljevinnere | |||
Francis Obikwelu, Portugal | |||
Andrej Jepisjin, Russland | |||
Matic Osovnikar, Slovenia | |||
Forrige | 2002 | ||
Neste | 2010 |
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn | |||
Denne boksen:
|
Øvelsen 100 meter menn ved EM i friidrett 2006 ble avholdt i Göteborg, Sverige med 45 deltagere og med kvalifisering 7. august og finale 8. august 2006.
Rekorder
Gjeldende Europa- og mesterkskapsrekord før denne konkurransen:
Rekord | Rekordholder | Nasjonalitet | Tid | Sted | Dato | Stevne |
---|---|---|---|---|---|---|
Europarekord | Linford Christie | Storbritannia | 9,87 | Stuttgart, Tyskland | 15. august 1993 | |
Mesterskapsrekord | Darren Campbell | Storbritannia | 10,04 | Ungarn, Budapest | 19. august 1998 | EM 1998 |
Det ble satt ny mesterskapsrekord under konkurransen:
Rekord | Rekordholder | Nasjonalitet | Tid | Dato |
---|---|---|---|---|
Mesterskapsrekord | Francis Obikwelu | Portugal | 9,99 | 8. august 2006 |
Program
Dato | Klokkeslett | Runde |
---|---|---|
7. august 2006 | 10:40 | Runde 1 |
7. august 2006 | 18:35 | Runde 2 |
8. august 2006 | 18:10 | Semifinaler |
8. august 2006 | 19:40 | Finale |
Resultater
NØKKEL: | k | Raskest ikke direktekvalifisert | K | Kvalifisert | NR | Nasjonal rekord | PB | Personlig rekord | SB | Årsbeste |
Runde 1
Kvalifisering: Første 4 i hvert heat (Q) og ellers de 8 raskeste tidene (q) går videre til Runde 2.
Plassering | Heat | Navn | Nasjonlitet | Tid | Kommetarer |
---|---|---|---|---|---|
01 1 | 4 | Dwain Chambers | Storbritannia | 10,24 | Q |
02 2 | 6 | Francis Obikwelu | Portugal | 10,25 | Q |
03 3 | 2 | Ronald Pognon | Frankrike | 10,26 | Q |
04 4 | 4 | Matic Osovnikar | Slovenia | 10,29 | Q |
05 5 | 1 | Tyrone Edgar | Storbritannia | 10,32 | Q |
06 6 | 2 | Anatoliy Dovhal | Ukraina | 10,33 | Q |
07 7 | 5 | Andrej Jepisjin | Russland | 10,36 | Q |
08 8 | 3 | Mark Lewis-Francis | Storbritannia | 10,37 | Q |
08 8 | 5 | Dariusz Kuć | Polen | 10,37 | Q |
10 | 6 | Roland Németh | Ungarn | 10,39 | Q |
11 | 6 | Oudéré Kankarafou | Frankrike | 10,40 | Q |
12 | 1 | Łukasz Chyła | Polen | 10,42 | Q |
13 | 1 | Ronny Ostwald | Tyskland | 10,42 | Q |
14 | 4 | Orkatz Beitia | Spania | 10,43 | Q |
15 | 3 | Marcin Jędrusiński | Polen | 10,45 | Q |
16 | 3 | Jarkko Ruostekivi | Finland | 10,47 | Q |
16 | 6 | Mikhail Jegorytsjev | Russland | 10,47 | Q |
18 | 2 | Nghi Tran | Finland | 10,50 | Q |
18 | 3 | Jan Žumer | Slovenia | 10,50 | Q |
18 | 4 | Daniel Abenzoar-Foulé | Luxembourg | 10,50 | Q |
18 | 5 | Simo Sipilä | Finland | 10,50 | Q, PB |
22 | 1 | Aleksandr Smirnov | Russland | 10,51 | Q |
22 | 4 | Markus Lüthi | Sveits | 10,51 | q, SB |
22 | 4 | Dimitri Demonière | Frankrike | 10,51 | q |
25 | 1 | Gergely Németh | Ungarn | 10,52 | q |
25 | 3 | Martin Rypdal | Norge | 10,52 | q |
27 | 6 | Iván Mocholí | Spania | 10,53 | q |
28 | 2 | Erik Wijmeersch | Belgia | 10,55 | Q |
28 | 3 | Massimiliano Donati | Italia | 10,55 | q |
30 | 5 | Ángel David Rodríguez | Spania | 10,57 | Q |
30 | 2 | Luca Verdecchia | Italia | 10,57 | q |
32 | 1 | Andreas Baumann | Sveits | 10,58 | q |
33 | 5 | Neophytos Michael | Kypros | 10,60 | |
34 | 5 | John Ertzgaard | Norge | 10,62 | |
34 | 5 | Maurizio Checcucci | Italia | 10,62 | |
36 | 6 | Daniel Persson | Sverige | 10,66 | |
37 | 6 | Vojtech Šulc | Tsjekkia | 10,67 | |
38 | 3 | İsmail Aslan | Tyrkia | 10,71 | |
39 | 3 | Darren Gilford | Malta | 10,73 | |
40 | 2 | Matjaž Borovina | Slovenia | 10,74 | |
41 | 2 | Tal Mor | Israel | 10,78 | |
42 | 1 | Naum Mitreski | Nord-Makedonia | 11,12 | |
43 | 4 | Valentinos Athanasiou | Kypros | 11,25 | |
99 | 1 | Kostyantyn Vasyukov | Ukraina | 13,00 | DSQ |
Runde 2
Kvalifisering: Første 4 i hvert heat (Q) går videre til semifinalene.
Plassering | Heat | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 1 | 2 | Ronald Pognon | Frankrike | 10,19 | Q |
02 2 | 3 | Francis Obikwelu | Portugal | 10,28 | Q |
03 3 | 1 | Dariusz Kuć | Polen | 10,32 | Q |
04 4 | 1 | Ángel David Rodríguez | Spania | 10,32 | Q |
05 5 | 2 | Mark Lewis-Francis | Storbritannia | 10,33 | Q |
06 6 | 1 | Anatolij Dovhal | Ukraina | 10,37 | Q |
06 6 | 3 | Matic Osovnikar | Slovenia | 10,37 | Q |
08 8 | 1 | Dwain Chambers | Storbritannia | 10,39 | Q |
09 9 | 4 | Andrej Jepisjin | Russland | 10,40 | Q |
10 | 2 | Łukasz Chyła | Polen | 10,42 | Q |
11 | 4 | Oudéré Kankarafou | Frankrike | 10,45 | Q |
12 | 4 | Marcin Jędrusiński | Polen | 10,47 | Q |
12 | 1 | Markus Lüthi | Sveits | 10,47 | SB |
14 | 2 | Ronny Ostwald | Tyskland | 10,48 | Q |
14 | 4 | Jan Žumer | Slovenia | 10,48 | Q |
14 | 1 | Jarkko Ruostekivi | Finland | 10,48 | |
17 | 3 | Erik Wijmeersch | Belgia | 10,49 | Q |
18 | 4 | Tyrone Edgar | Storbritannia | 10,51 | |
19 | 2 | Massimiliano Donati | Italia | 10,52 | |
20 | 3 | Orkatz Beitia | Spania | 10,53 | Q |
21 | 3 | Roland Németh | Ungarn | 10,55 | |
22 | 3 | Luca Verdecchia | Italia | 10,58 | |
23 | 3 | Dimitri Demonière | Frankrike | 10,59 | |
23 | 4 | Daniel Abenzoar-Foulé | Luxembourg | 10,59 | |
25 | 1 | Mikhail Jegorytsjev | Russland | 10,62 | |
26 | 2 | Gergely Németh | Ungarn | 10,63 | |
27 | 2 | Aleksandr Smirnov | Russland | 10,65 | |
27 | 4 | Andreas Baumann | Sveits | 10,65 | |
29 | 1 | Martin Rypdal | Norge | 10,66 | |
30 | 2 | Nghi Tran | Finland | 10,67 | |
30 | 4 | Iván Mocholí | Spania | 10,67 | |
32 | 3 | Simo Sipilä | Finland | 10,73 |
Semifinaler
De fire første i hver semifinale var direktekvalifisert (Q) for Finalen.
Semifinale 1
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reakt | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Andrey Yepishin | Russland | 0,168 | 10,12 | Q, PB |
2 | 3 | Ronald Pognon | Frankrike | 0,152 | 10,14 | Q |
3 | 6 | Dariusz Kuć | Polen | 0,191 | 10,23 | Q |
4 | 1 | Dwain Chambers | Storbritannia | 0,140 | 10,25 | Q |
5 | 7 | Anatoliy Dovhal | Ukraina | 0,142 | 10,27 | SB |
6 | 2 | Łukasz Chyła | Polen | 0,135 | 10,30 | SB |
7 | 4 | Ángel David Rodríguez | Spania | 0,169 | 10,33 | |
8 | 8 | Jan Žumer | Slovenia | 0,160 | 10,43 |
Semifinale 2
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reakt | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Francis Obikwelu | Portugal | 0,205 | 10,19 | Q |
2 | 4 | Matic Osovnikar | Slovenia | 0,179 | 10,23 | Q, SB |
3 | 3 | Mark Lewis-Francis | Storbritannia | 0,149 | 10,30 | Q |
4 | 2 | Ronny Ostwald | Tyskland | 0,131 | 10,40 | Q |
5 | 7 | Marcin Jędrusiński | Polen | 0,166 | 10,43 | |
6 | 6 | Oudéré Kankarafou | Frankrike | 0,169 | 10,43 | |
7 | 1 | Erik Wijmeersch | Belgia | 0,144 | 10,47 | |
8 | 8 | Orkatz Beitia | Spania | 0,167 | 10,52 |
Finale
Plassering | Bane | Navn | Nasjoinalitet | Reakt | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
01 | 5 | Francis Obikwelu | Portugal | 0,183 | 9,99 | MR, EL |
02 | 6 | Andrej Jepisjin | Russland | 0,148 | 10,10 | NR |
03 | 3 | Matic Osovnikar | Slovenia | 0,167 | 10,14 | NR |
4 | 4 | Ronald Pognon | Frankrike | 0,184 | 10,16 | |
5 | 1 | Mark Lewis-Francis | Storbritannia | 0,142 | 10,16 | SB |
6 | 7 | Dariusz Kuć | Polen | 0,171 | 10,21 | |
7 | 8 | Dwain Chambers | Storbritannia | 0,146 | 10,24 | |
8 | 2 | Ronny Ostwald | Tyskland | 0,126 | 10,38 |
Eksterne lenker
- Resultater
Portal: Sport
Autoritetsdata