Asiamesterskapet i friidrett 1983
Asiamesterskapet i friidrett 1983 var det femte Asiamesterkapet i friidrett, det ble arrangert i Kuwait by i Kuwait. Det var 22 øvelser for menn og 16 for damer. Kina ble beste nasjon med 16 gullmedaljer foran Japan og Thailand med fire hver.
Medaljer
Asiamesterskapet i friidrett 1983, Kuwait | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Kina | 16 | 6 | 2 | 24 |
2. | Japan | 4 | 7 | 3 | 14 |
3. | Thailand | 4 | 3 | 0 | 7 |
4. | Kinesisk Taipei | 3 | 6 | 6 | 15 |
5. | India | 3 | 5 | 5 | 13 |
6. | Filippinene | 3 | 2 | 3 | 8 |
7. | Kuwait | 2 | 1 | 2 | 5 |
8. | Nord-Korea | 1 | 3 | 1 | 5 |
9. | Irak | 1 | 2 | 0 | 3 |
10. | Bahrain | 1 | 0 | 1 | 2 |
11. | Sør-Korea | 0 | 2 | 9 | 11 |
12. | Indonesia | 0 | 1 | 1 | 2 |
13. | Malaysia | 0 | 0 | 1 | 1 |
13. | Iran | 0 | 0 | 1 | 1 |
13. | Jordan | 0 | 0 | 1 | 1 |
13. | Libanon | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 38 | 38 | 37 | 113 |
Resultater
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Suchart Chairsuvaparb Thailand | 10,47 | Sumet Promna Thailand | 10,52 | Mohammed Purnomo Indonesia | 10,60 |
200 meter | Sumet Promna Thailand | 21,39 | Mohammed Purnomo Indonesia | 21,64 | Chang Jae-Keun Sør-Korea | 21,70 |
400 meter | Isidro del Prado Filippinene | 46,24 | Aouf Abdulrahman Yousef Irak | 46,74 | Mohamed Nordin Jadi | 46,76 |
800 meter | Najem Abdullah Mutlaq Kuwait | 1.49,43 | Khalid Khalifa Kuwait | 1.49,97 | Wang Lung-Hua Kinesisk Taipei | 1.49,98 |
1500 meter | Suresh Yadav India | 3.44,74 | Susumu Yoshida Japan | 3.45,67 | Najem Abdullah Mutlaq Kuwait | 3.45,77 |
5000 meter | Zhang Guowei Kina | 14.07,72 | Raj Kumar India | 14.22,56 | Park Kyung-Duk Sør-Korea | 14.25,85 |
10000 meter | Zhang Guowei Kina | 29.45,41 | Park Kyung-Duk Sør-Korea | 30.04,89 | Mohammad Vojdanzadeh Iran | 30.20,88 |
3000 meter hinder | Hwang Wen-Cheng Kinesisk Taipei | 8.54,85 | Hector Begeo Filippinene | 8.55,57 | Anokh Singh India | 9.05,80 |
110 meter hekk | Wu Ching-Jing Kinesisk Taipei | 13,90 | Yu Zhicheng Kina | 14,16 | Ahmed Hamada Jassim Bahrain | 14,24 |
400 meter hekk | Ahmed Hamada Jassim Bahrain | 49,43 | Shigenori Ohmori Japan | 50,69 | Lin Cheng-Jih Kinesisk Taipei | 51,09 |
Høydehopp | Zhu Jianhua Kina | 2,31 | Qassim Mohammed Irak | 2,10 | Chin Yi-Shik Sør-Korea | 2,05 |
Stavsprang | Zhang Chen Kina | 5,00 | Guu Jin-Shoei Kinesisk Taipei | 4,80 | Sunder Singh Tanwar India | 4,50 |
Lengdehopp | Liu Yuhuang Kina | 7,97 | Lee Bou-Chai Kinesisk Taipei | 7,70 | Koji Umemoto Japan | 7,60 |
Tresteg | Mai Guoqiang Kina | 16,25 | Yasushi Ueta Japan | 16,10 | Park Young-Jun Sør-Korea | 15,80 |
Kulestøt | Mohammed Al-Zinkawi Kuwait | 17,90 | Balwinder Singh India | 16,89 | Iqbal Singh India | 16,72 |
Diskos | Li Weinan Kina | 55,40 | Ajmer Singh India | 52,30 | Nejim Abdulrazak Kuwait | 51,00 |
Sleggekast | Xie Yingqi Kina | 65,78 | Masayuki Kawata Japan | 65,60 | Raghubir Singh Bal India | 60,52 |
Spydkast | Masami Yoshida Japan | 79,50 | Kazuhiro Mizoguchi Japan | 70,16 | Chen Hung-Yen Kinesisk Taipei | 68,20 |
Tikamp | Lee Fu-An Kinesisk Taipei | 7 641 | Guu Jin-Shoei Kinesisk Taipei | 7 438 | Takeshi Kojo Japan | 7 277 |
20 km kappgang | Chand Ram India | 1.30,14 | Zhang Fuzin Kina | 1.32,14 | Buta Singh India | 1.43,19 |
4 x 100 meter stafett | Kina | 40,16 | Thailand | 40,25 | Sør-Korea | 40,60 |
4 x 400 meter stafett | Irak | 3.07,98 | India | 3.11,02 | Filippinene | 3.11,09 |
Damer
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Lydia de Vega Filippinene | 11,82 | Valapa Pinij Thailand | 12,01 | Shen Su-Feng Kinesisk Taipei | 12,07 |
200 meter | Lydia de Vega Filippinene | 24,07 | P.T. Usha India | 24,68 | Mo Myung-Hee Sør-Korea | 24,72 |
400 meter | P.T. Usha India | 54,20 | Junko Yoshida Japan | 54,65 | Lydia de Vega Filippinene | 55,66 |
800 meter | Huo Lianzhu Kina | 2.08,92 | Im Chun-Sil Nord-Korea | 2.09,20 | Geng Xiuquan Kina | 2.10,02 |
1500 meter | Geng Xiuquan Kina | 4.30,72 | Gao Suju Kina | 4.31,10 | Kim Lyong-Soon Nord-Korea | 4.31,13 |
3000 meter | Kim Lyong-Soon Nord-Korea | 9.39,64 | Kim Chun-Hwa Nord-Korea | 9.41,34 | Kim Soon-Hwa Sør-Korea | 9.47,19 |
100 meter hekk | Emi Sasaki Japan | 13,63 | Liu Huajin Kina | 13,82 | Lin Yueh-Hsiang Kinesisk Taipei | 14,04 |
400 meter hekk | Yoko Sato Japan | 59,89 | Chizuko Akimoto Japan | 59,95 | Agrifina de la Cruz Filippinene | 61,26 |
Høydehopp | Zheng Dazhen Kina | 1,84 | Ge Ping Kina | 1,84 | Kim Hee-sun Sør-Korea | 1,81 |
Lengdehopp | Liao Wenfen Kina | 6,21 | Elma Muros Filippinene | 6,09 | Huang Donghuo Kina | 6,08 |
Kulestøt | Lu Cheng Kina | 17,38 | So Bok-Hui Nord-Korea | 14,61 | Woo Kyon-Sun Sør-Korea | 14,12 |
Diskos | Jiao Yunxiang Kina | 53,00 | Chun Hwa-Kyung Sør-Korea | 47,20 | Jeanette Ayoub Libanon | 37,06 |
Spydkast | Xin Xiaoli Kina | 53,48 | Lee Huei-Cheng Kinesisk Taipei | 42,48 | - | - |
Sjukamp | Hisako Hashimoto Japan | 5 486 | Ye Lianying Kina | 5 394 | Chen Jin-Yun Kinesisk Taipei | 5 075 |
4 x 100 meter stafett | Thailand | 46,12 | Kinesisk Taipei | 46,42 | Japan | 46,47 |
4 x 400 meter stafett | Thailand | 3.48,62 | Kinesisk Taipei | 3.58,52 | Jordan | 4.17,41 |
Kilder
- Resultater GBR Athletics