Asiamesterskapet i friidrett 1973
Asiamesterskapet i friidrett 1973 var det første Asiamesterkapet i friidrett, det ble arrangert i Manila på Filippinene. Det var 22 øvelser for menn og 15 for damer. Japan ble beste nasjon med 18 gullmedaljer foran India med fire.
Medaljer
Asiamesterskapet i friidrett 1973, Manila | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Japan | 18 | 8 | 8 | 34 |
2. | India | 4 | 5 | 6 | 15 |
3. | Filippinene | 4 | 3 | 3 | 10 |
4. | Taiwan | 2 | 6 | 7 | 15 |
5. | Sør-Korea | 2 | 3 | 1 | 6 |
6. | Thailand | 2 | 2 | 0 | 4 |
7. | Pakistan | 2 | 1 | 0 | 3 |
8. | Iran | 2 | 0 | 2 | 4 |
9. | Israel | 1 | 0 | 1 | 2 |
10. | Singapore | 0 | 4 | 4 | 8 |
11. | Malaysia | 0 | 3 | 1 | 4 |
12. | Irak | 0 | 2 | 0 | 2 |
13. | Kambodsja | 0 | 0 | 2 | 2 |
14. | Nepal | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 37 | 37 | 36 | 110 |
Resultater
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Anat Ratanapol Thailand | 10,4 | Suchart Chairsuvaparb Thailand | 10,5 | Takao Ishizawa Japan | 10,6 |
200 meter | Anat Ratanapol Thailand | 21,0 | Soo Wen-Ho Taiwan | 21,2 | Tokal Mokalam Filippinene | 21,6 |
400 meter | Yoshiharu Tomonaga Japan | 46,8 | Koiiro Shika Japan | 47,6 | Ho Mun Cheong Singapore | 47,8 |
800 meter | Muhammad Younis Pakistan | 1.51,2 | Sri Ram Singh India | 1.51,5 | Kazuyoshi Mizuno Japan | 1.52,2 |
1500 meter | Kazuyoshi Mizuno Japan | 3.47,4 | Muhammad Younis Pakistan | 3.48,2 | Dashondha Singh India | 3.50,4 |
5000 meter | Ichio Sato Japan | 14.16,9 | Shivnath Singh India | 14.17,0 | Katsuaki Isohata Japan | 14.18,2 |
10000 meter | Ichio Sato Japan | 29.54,4 | Shivnath Singh India | 29.54,8 | Katsuaki Isohata Japan | 29.55,8 |
Maraton | Cho Je-Hyung Sør-Korea | 2.27,31 | Park Chang-Yuel Sør-Korea | 2.33,45 | Jit Bahadur Chetri Nepal | 2.35,38 |
3000 meter hinder | Takaharu Koyama Japan | 9.04,0 | Shibib Dagher Al-Lami Irak | 9.10,9 | Mohammad Vojdanzadeh Iran | 9.22,0 |
110 meter hekk | Shigeo Oki Japan | 14,3 | Ahmad Ishtiaq Mubarak Malaysia | 14,3 | Marcelo Benauro Filippinene | 14,4 |
400 meter hekk | Abdulkadir Guiapar Filippinene | 52,2 | Talib Faisal Al-Saffar Irak | 52,7 | Tai Shi-Yan Taiwan | 53,1 |
Høydehopp | Teymour Ghiassi Iran | 2,15 | Kazunori Koshikawa Japan | 2,15 | Yon Ismail Malaysia | 2,05 |
Stavsprang | Hisaki Suzuki Japan | 4,36 | Hong Sang-Pyo Sør-Korea | 4,36 | ||
Lengdehopp | Chen Chin-Long Taiwan | 7,82 | Soo Wen-Ho Taiwan | 7,57 | Satish Pillai India | 7,53 |
Tresteg | Mohinder Singh Gill India | 15,96 | Cheng Ming-Chi Taiwan | 15,31 | T.C. Yohannan India | 14,96 |
Kulestøt | Jagraj Singh Mann India | 17,00 | Gurdeep Singh India | 16,37 | Bahadur Singh Chouhan India | 15,75 |
Diskos | Jalal Keshmiri Iran | 51,20 | Praveen Kumar India | 49,08 | Toji Hayashi Japan | 48,04 |
Sleggekast | Ajmer Singh India | 60,42 | Jeung Sub-Kil Sør-Korea | 49,20 | Oumvan Narith Kambodsja | 41,24 |
Spydkast | Allah Dad Pakistan | 63,.58 | Nashatar Singh Sidhu Malaysia | 63,28 | Gopal Kidyoor India | 58,28 |
Tikamp | Vijay Singh Chauhan India | 7 245 | Junichi Onizuka Japan | 7 076 | Chen Chin-Long Taiwan | 6 752 |
20 km kappgang | Yoshio Morikawa Japan | 1.11,31 | Francis Xavier India | Khoo Chong Beng Malaysia | ||
4 x 100 meter stafett | Japan | 40,0 | Thailand | 40,0 | India | 40,3 |
4 x 400 meter stafett | Japan | 3.10,2 | Filippinene | 3.12,8 | Singapore | 3.13,2 |
Damer
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Amelita Alanes Filippinene | 11,6 | Michiko Morita Japan | 12,0 | Sayo Yamato Japan | 12,0 |
200 meter | Michiko Morita Japan | 24,7 | Amelita Alanes Filippinene | 25,0 | Satomi Fukuda Japan | 25,2 |
400 meter | Nobuko Kawano Japan | 55,2 | Keiko Ikoma Japan | 56,1 | Maimoon Azlan Singapore | 56,1 |
800 meter | Nobuko Kawano Japan | 2.08,1 | Chee Swee Lee Singapore | 2.08,1 | Harumi Fugimoto Japan | 2.09,6 |
1500 meter | Miyako Inoue Japan | 4.26,8 | Lee Chiu-Hsia Taiwan | 4.28,0 | Rachel Halle Israel | 4.34,6 |
100 meter hekk | Tomomi Hayashida Japan | 13,6 | Lin Yet-Hsiang Taiwan | 13,9 | Gan Bee Wah Singapore | 14,2 |
200 meter hekk | Tomomi Hayashida Japan | 27,6 | Heather Merican Singapore | 28,5 | Lin Yet-Hsiang Taiwan | 28,6 |
Høydehopp | Orit Abramovich Israel | 1,68 | Gladys Chai Ng Mei Malaysia | 1,58 | Maryam Sedarati Iran | 1,58 |
Lengdehopp | Kumi Kawada Japan | 6,07 | Lin Yet-Hsiang Taiwan | 5,84 | Li Hua-Wa Taiwan | 5,71 |
Kulestøt | Paik Ok-Ja Sør-Korea | 15,05 | Kayoko Hayashi Japan | 13,63 | Chen Fu-Mei Taiwan | 12,93 |
Diskos | Josephine de la Viña Filippinene | 50,74 | Kayoko Hayashi Japan | 45,28 | Paik Ok-Ja Sør-Korea | 44,52 |
Spydkast | Mieko Takasaka Japan | 49,74 | Erlinda Lavandia Filippinene | 45,38 | Proch Thin [?] | 43,48 |
Femkamp | Lin Chun-Yu Taiwan | 4 025 | Kumi Kawada Japan | 3 963 | Li Hua-Wa Taiwan | 3 578 |
4 x 100 meter stafett | Japan | 46,7 | Singapore | 47,0 | Filippinene | 47,7 |
4 x 400 meter stafett | Filippinene | 3.48,9 | Singapore | 3.50,1 | Taiwan | 3.57,8 |
Kilder
- Resultater GBR Athletics