1952-es magyar atlétikai bajnokság
Magyar atlétikai bajnokság (1952) (57. atlétikai OB) | |||
Adatok | |||
Ország | Magyarország | ||
Versenyszámok | 35 egyéni, 5 csapat | ||
|
Az 1952-es magyar atlétikai bajnokság az 57. magyar bajnokság volt.
Eredmények
Férfiak
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Goldoványi Béla Dózsa SE | 10,7 | Varasdi Géza SZOT I. | 10,8 | Zarándi László Haladás SE | 10,9 |
200 m | Goldoványi Béla Dózsa SE | 21,7 | Varasdi Géza SZOT I. | 21,9 | Karádi Péter Bástya SE | 22,0 |
400 m | Adamik Zoltán Honvéd SE | 48,8 | Solymosi Egon SZOT I | 48,9 | Szentgáli Lajos Dózsa SE | 48,9 |
800 m | Bakos Jenő Honvéd SE | 1:52,5 | Tanay László SZOT I. | 1:53,3 | Bárkányi István Honvéd SE | 1:53,8 |
1500 m | Garay Sándor SZOT I. | 3:48,2 | Béres Ernő Haladás SE | 3:50,8 | Iharos Sándor Honvéd SE | 3:55,8 |
5000 m | Garay Sándor SZOT I. | 14:36,0 | Kovács József Bástya SE | 15:50,8 | Juhász Béla SZOT I. | 14:59,8 |
10 000 m | Kovács József Bástya SE | 31:02,8 | Juhász Béla SZOT I. | 31:09,8 | Csordás László Bástya SE | 31:10,8 |
maraton | Dobronyi József SZOT I. | 2:32:37,6 | Esztergomi Mihály SZOT I. | 2:40:40,8 | Zalavári Ferenc SZOT III. | 2:40:53,0 |
110 m gát | Retezár Imre Dózsa SE | 15,2 | Kiss Ernő Honvéd SE | 15,4 | Csenger Attila Bástya SE | 15,5 |
200 m gát | Csenger Attila Bástya SE | 25,6 | Lombos Dezső Bástya SE | 25,3 | Kiss Ernő Honvéd SE | 25,5 |
400 m gát | Lippay Antal SZOT I. | 52,8 | Kiss Ernő Honvéd SE | 54,5 | Lombos Dezső Bástya SE | 55,5 |
3000 m akadály | Apró József SZOT I. | 9:01,8 | Jeszenszky László Bástya SE | 9:06,2 | Csordás László Bástya SE | 9:20,6 |
10 km gyaloglás | Kun Sándor Honvéd SE | 48:28,0 | Rácz Zoltán Dózsa SE | 49:27,4 | Maurer György SZOT II | 51:39,8 |
50 km gyaloglás | Róka Antal Honvéd SE | 4:31:26,2 | László Sándor Dózsa SE | 4:34:36,8 | Somogyi János Bástya SE | 4:41:40,8 |
magasugrás | Szabó Aladár SZOT I. | 185 cm | Hagyó István Dózsa SE | 185 cm | Bencsik János SZOT I. | 185 cm |
távolugrás | Földessy Ödön Dózsa SE | 711 cm | Zajki Tibor Bástya | 704 cm | Szuromi János SZOT I. | 666 cm |
hármasugrás | Puskás Antal SZOT I. | 14,03 m | Tompay Olivér Honvéd SE | 13,80 m | Kovács István SZOT I. | 13,39 m |
rúdugrás | Homonnay Tamás SZOT I. | 426 cm | Zsitvay Zoltán Bástya | 360 cm | Gaász Tibor SZOT I. | 360 cm |
súlylökés | Lévai Károly Honvéd SE | 14,35 m | Vóki József SZOT I. | 14,18 m | Söjtör József Bp. Haladás | 13,88 m |
diszkoszvetés | Klics Ferenc SZOT I. | 50,44 m | Horváth Vilmos SZOT II. | 47,81 m | Lévai Károly Honvéd SE | 45,90 m |
gerelyhajítás | Várszegi József Bp. Vasas | 58,58 m | Krasznai Sándor Dózsa SE | 56,84 m | Rákhely Gyula Honvéd SE | 55,53 m |
kalapácsvetés | Németh Imre SZOT I. | 59,13 m | Csermák József SZOT I. | 57,31 m | Bonyhádi Ádám SZOT II. | 53,81 |
tízpróba | Kertész Tibor Budapest | 5149 | Biber Pál Haladás SE | 4942 | Kovács József Honvéd SE | 4572 |
mezei futás (6000 m) | Béres Ernő Budapest I. | 18:04,6 | Kovács József Budapest I. | 18:05,6 | Pénzes Gyula Budapest II. | 18:06,0 |
4 × 100 m | Senkei József Földessy Ödön Csányi György Goldoványi Béla Dózsa SE | 42,8 | Marosvölgyi Sándor Bartha László Bánhalmi Ferenc Varasdi Géza SZOT I. | 43,0 | Nagy György Gidai Zsigmond Dörnyei Ágoston Adamik Zoltán Honvéd SE | 43,5 |
4 × 400 m | Lippay Antal Bánhalmi Ferenc Antal Gyula Solymosy Egon SZOT I. | 3:19,2 | Kiss Ernő Bakos Jenő Dörnyei Ágoston Adamik Zoltán Honvéd SE | 3:21,4 | Tanay László Edőcs Lajos Tullner János Antal Gyula SZOT II. | 3:22,6 |
mezei futás csapat | Béres Ernő Kovács József Juhász Béla Budapest I. | 7 | Pénzes Gyula Jeszenszky László Szilágyi Jenő Budapest II. | 18 | Szilvágyi Herman Szabó György Uzsoki János Budapest III. | 37 |
Nők
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Tilkovszky Ibolya Dózsa SE | 12,2 | Bartha Lászlóné SZOT I. | 12,2 | Gyarmati Olga SZOT I. | 12,3 |
200 m | Gyarmati Olga SZOT I. | 25,2 | Tilkovszky Ibolya Dózsa SE | 25,4 | Soós Klára Dózsa SE | 25,5 |
400 m | Bokori Teréz Honvéd SE | 59,2 | Oros Ágnes Honvéd SE | 59,6 | Bende Franciska Bástya SE | 1:00,9 |
800 m | Oros Ágnes Honvéd SE | 2:18,8 | Köbölkúti Irén SZOT I. | 2:20,0 | Naményi Lenke SZOT I. | 2:20,6 |
80 m gát | Gyarmati Olga SZOT I. | 11,7 | Soós Klára Dózsa SE | 12,0 | Szüle Ágnes Bástya SE | 12,7 |
magasugrás | Kertes Erzsébet Honvéd SE | 155 cm | Villányi Júlia Dózsa SE | 150 cm | Vékony Ilona SZOT I. | 145 cm |
távolugrás | Gyarmati Olga SZOT I. | 574 cm | Pénzes Margit Bástya SE | 565 cm | Kozik Ágota Bástya SE | 553 cm |
súlylökés | Fehér Mária SZOT I. | 12,65 m | Sik Józsefné Dózsa SE | 11,50 m | Krisztián Ilona Haladás SE ... . | 11,20 m |
diszkoszvetés | Józsa Dezsőné Bástya SE | 42,92 m | Bucsányi Ida Dózsa SE | 37,12 m | Hetesi Margit SZOT I. | 36,15 m |
gerelyhajítás | Vig Erzsébet Bástya SE | 42,71 m | Laczó Ilona Bástya SE | 39,95 m | Magda Lajosné SZOT I. | 36,23 m |
ötpróba | Pénzes Margit Bástya SE | 3416 | Hunfalvi Tiborné SZOT I. | 3034 | Soós Erzsébet SZOT I. | 2839 |
mezei futás (1500 m) | Bácskai Anna Budapest II. | 4:57,4 | Köbölkúti Irén Budapest I. | 4:58,6 | Rőder Katalin Budapest II. | 4:59,0 |
4 × 100 m váltó | Rákhely Gyuláné Dénes Ida Bartha Lászlóné Gyarmati Olga SZOT I. | 48,5 | Soós Klára Tilkovszky Ibolya Bucsányi Erzsébet Mertin Jolán Dózsa SE | 49,6 | Aklan Erzsébet Bende Franciska Kozik Ágota Várkonyi Zsuzsa Bástya SE | 50,2 |
mezei futás csapat | Köbölkuti Irén Ficsor Irén Dévényi Mária Budapest I. | 14 | Fonyó Magda Kácser Molnár Erzsébet Győr-Sopron | 41 | Bácskai Anna Rőder Katalin Páder Budapest II. | 50 |
Magyar atlétikai csúcsok
- 30 km gyaloglás 2:27:46,6 Vcs. László Sándor Bp. Dózsa Budapest 5. 18.
- 30 mérföldes gyaloglás 4:21:12,6 Vcs. Róka Antal Bp. Honvéd Budapest 6. 1.
- 50 km gyaloglás 4:31:21,6 Vcs. Róka Antal Bp. Honvéd Budapest 6. 1.
- kalapácsvetés 57,20 m Ocs. Csermák József Tapolcai Lokomotív Helsinki 7. 24.
- kalapácsvetés 58,45 m Ocs. Csermák József Tapolcai Lokomotív Helsinki 7. 24.
- kalapácsvetés 60,34 m Vcs.-Ocs. Csermák József Tapolcai Lokomotív Helsinki 7. 24.
Országos csúcsok
- n. 300 m 42,6 Bende Franciska Bp. Bástya Budapest 8. 16.
- n. 300 m 42,4 Bokori Teréz Bp. Honvéd Budapest 11. 6.
- 800 m 1:51,7 Bakos Jenő Bp. Honvéd Kijev 6. 11.
- 800 m 1:49,9 Bakos Jenő Bp. Honvéd Tata 7. 6.
- 1000 m 2:24,7 Bakos Jenő Bp. Honvéd Budapest 10. 10.
- 1500 m 3:48,4 Béres Ernő TF. Haladás Budapest 5. 10.
- 1500 m 3:48,2 Béres Ernő TF. Haladás Kijev 7. 10.
- 1500 m 3:48,2 Garay Sándor Bp. Vasas Budapest 7. 20.
- n. 1500 m 4:52,6 Fürst Helén Bp. Építők Budapest 8. 17.
- 2000 m 5:17,2 Iharos Sándor Bp. Honvéd Budapest 4. 29.
- 3000 m 8:17,6 Kovács József Bp. Bástya Csepel 5. 6.
- 5000 m 14:19,6 Béres Ernő TF. Haladás Helsinki 7. 22.
- 25 000 m 1:22:59,6 Dobronyi József Bp. Előre Budapest 5. 15.
- 30 000 m 1:42:30,0 Dobronyi József Bp. Előre Budapest 5. 4.
- maratoni 2:28:04,8 Dobronyi József Bp. Előre Helsinki 7. 27.
- 400 m gát 52,8 Lippay Antal Pécsi Lokomotív Budapest 6. 22.
- 400 m gát 52,7 Lippay Antal Pécsi Lokomotív Budapest 7. 20.
- 3000 m akadály 9:01,8 Apró József Miskolci Lokomotív Budapest 6. 21.
- 3000 m akadály 9:00,4 Apró József Miskolci Lokomotív Helsinki 7. 23.
- 15 km gyaloglás 1:12:42,0 László Sándor Bp. Dózsa Budapest 4. 20.
- 20 km gyaloglás 1:38:13,0 László Sándor Bp. Dózsa Budapest 4. 20.
- 20 km gyaloglás 1:37:28,6 László Sándor Bp. Dózsa Budapest 5. 18.
- 25 km gyaloglás 2:04:46,2 László Sándor Bp. Dózsa Budapest 5. 3.
- 25 km gyaloglás 2:02:44,0 László Sándor Bp. Dózsa Budapest 5. 18.
- 30 km gyaloglás 2:27:46,6 László Sándor Bp. Dózsa Budapest 5. 18.
- 50 km gyaloglás 4:31:21,6 Róka Antal Bp. Honvéd Budapest 6. 1.
- 2 órás gyaloglás 24,055 km László Sándor Bp. Dózsa Budapest 5. 3.
- rúdugrás 426 cm Homonnay Tamás Bp. Vasas Budapest 6. 20.
- n. súlylökés 12,89 m Fehér Mária Bp. Előre Budapest 5. 10.
- n. súlylökés 13,43 m Fehér Mária Bp. Előre Budapest 8. 16.
- diszkoszvetés 52,80 m Klics Ferenc Bp. Vasas Budapest 5. 4.
- diszkoszvetés 53,44 m Klics Ferenc Bp. Vasas Lipcse 5. 30.
- n. diszkoszvetés 42,60 m Józsa Dezsőné Bp. Bástya Budapest 5. 11.
- n. diszkoszvetés 42,85 m Józsa Dezsőné Bp. Bástya Budapest 5. 17.
- n. diszkoszvetés 44,65 m Józsa Dezsőné Bp. Bástya Lipcse 6. 1.
- n. diszkoszvetés 46,07 m Józsa Dezsőné Bp. Bástya Tata 7. 6.
- n. gerelyhajítás 44,99 m Vigh Erzsébet Bp. Bástya Lipcse 5. 29.
- kalapácsvetés 60,34 m Csermák József Tapolcai Lokomotív Helsinki 7. 24.
- 4 × 100 m 40,5 Férfi válogatott (Zarándi László, Varasdi Géza, Csányi György, Goldoványi Béla) Helsinki 7. 27.
- n. 4 × 100 m 48,0 Női válogatott (Rákhely Gyuláné, Tilkovszky Ibolya, Bartha Lászlóné, Gyarmati Olga) Kijev 6. 11.
- n. 4 × 100 m 47,9 Női válogatott (Rákhely Gyuláné, Tilkovszky Ibolya, Bartha Lászlóné, Gyarmati Olga) Tata 7. 6.
- n. 4 × 100 m 47,7 Női válogatott (Gyarmati Olga, Tilkovszky Ibolya, Bartha Lászlóné, Erdődi Katalin) Bukarest 9. 21.
- 4 × 400 m 3:14,8 Férfi válogatott (Bánhalmi Ferenc, Szentgáli Lajos, Solymosy Egon, Adamik Zoltán) Kijev 6. 12.
- 4 × 400 m 3:14,6 Férfi válogatott (Bánhalmi Ferenc, Szentgáli Lajos, Solymosy Egon, Adamik Zoltán) Tata 7. 6.
- 4 × 400 m 3:13,8 Férfi válogatott (Bánhalmi Ferenc, Szentgáli Lajos, Solymosy Egon, Adamik Zoltán) Helsinki 7. 26.
- n. 3 × 800 m 7:02,0 Női válogatott (Kovács Ilona, Kazi Aranka, Oros Ágnes) Budapest 8. 20.
Források
- Magyar atlétika honlap
- A magyar sport kézikönyve 1960 Sport Lap- és Könyvkiadó
- 1951. In Atletikai Évkönyv 1951–1952. Budapest: Sport Lap- és Könyvkiadó. 1953. 43. o.
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap