2023–24 FIS Cross-Country Continental Cup
2023–24 FIS Cross-Country Continental Cup | |||
---|---|---|---|
Discipline | Men | Women | |
Alpen Cup | Rémi Bourdin | Marina Kälin | |
Australia/New Zealand Cup | Seve De Campo | Katerina Paul | |
Slavic Cup | Andrej Renda | Viktoriia Olekh | |
Scandinavian Cup | Emil Iversen | Silje Theodorsen | |
South America Cup | Franco Dal Farra | Nahiara Díaz González | |
Competition | |||
2024–25→ |
The 2023–24 FIS Cross-Country Continental Cup (COC) is a season of the FIS Cross-Country Continental Cup, a series of second-level cross-country skiing competitions arranged by the International Ski Federation (FIS).
The 2023–24 Continental Cup contains nine different series of geographically restricted competitions: five in Europe, one in North America, one in South America, Asia and Oceania.
On 1 March 2022, following the 2022 Russian invasion of Ukraine, FIS decided to exclude athletes from Russia and Belarus from FIS competitions, with an immediate effect.[1]
Winners
The overall winners from the 2023–24 season's Continental Cups are rewarded a right to start in the first period in the following 2024–25 World Cup season.[2]
Cup | Abbr. | Men | Women | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Winner | Second | Third | Winner | Second | Third | ||
Alpen Cup (or OPA Cup) | OPA | Rémi Bourdin | Mathis Desloges | Sabin Coupat | Marina Kälin | Clémence Didierlaurent | Melissa Gal |
Balkan Cup | BC | ||||||
Eastern Europe Cup | EEC | ||||||
Far East Cup | FEC | ||||||
Slavic Cup | SC | Andrej Renda | Mateusz Haratyk | Michal Skowron | Viktoriia Olekh | Andzelika Szyszka | Magdalena Kobielusz |
Scandinavian Cup | SCAN | Emil Iversen | Mattis Stenshagen | Håvard Moseby | Silje Theodorsen | Nora Sanness | Sigrid Leseth Føyen |
South America Cup | SAC | Franco Dal Farra | Mateo Lorenzo Sauma | Yonathan Jesús Fernández García | Nahiara Díaz González | Agustina Groetzner Rocco | María Cecilia Domínguez |
US Super Tour | UST | ||||||
Australia/New Zealand Cup | ANC | Seve De Campo | Lauro Brändli | Noah Bradford | Katerina Paul | Darcie Morton | Flavia Lindegger |
Results
Men
Alpen Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third | Details |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 December 2023 | Ulrichen/Goms | Sprint C | Rémi Bourdin | Victor Cullet | Sabin Coupat | [1] |
2 | 9 December 2023 | 10 km C | Jonas Baumann | Rémi Bourdin | Giandomenico Salvadori | [2] | |
3 | 10 December 2023 | 20 km F Mst | Fabrizio Albasini | Antonin Savary | Jonas Baumann | [3] | |
4 | 21 December 2023 | St. Ulrich am Pillersee | Sprint F | Martino Carollo | Rémi Bourdin | Elias Keck | [4] |
5 | 22 December 2023 | 10 km C | Maurice Manificat | Dietmar Noeckler | Nicola Wigger | [5] | |
6 | 5 January 2024 | Oberwiesenthal | Sprint F | Alessandro Chiocchetti | Simone Mocellini | Sabin Coupat | [6] |
7 | 6 January 2024 | 20 km F Mst | Simone Mocellini | Alessandro Chiocchetti | Sabin Coupat | [7] | |
8 | 7 January 2024 | 10 km C | Mathis Desloges | Max Goether | Julien Arnaud | [8] | |
9 | 20 January 2024 | Jakuszyce | 10 km F | Mikael Abram | Martino Carollo | Andrea Zorzi | [9] |
10 | 21 January 2024 | 20 km C Mst | Korbinian Heiland | Martino Carollo | Jakob Walther | [10] | |
11 | 24 February 2024 | Schilpario | 10 km C | Rémi Bourdin | Dietmar Noeckler | Sabin Coupat | [11] |
12 | 25 February 2024 | 20 km F Pur | Sabin Coupat | Fabrizio Albasini | Mathis Desloges | [12] | |
15 March 2024 | Premanon | Sprint C | cancelled, moved to Toblach, Italy on the same dates | ||||
16 March 2024 | 10 km F | ||||||
17 March 2024 | Team Relay F | ||||||
13 | 15 March 2024 | Toblach | Sprint C | Rémi Bourdin | Giacomo Gabrielli | Erwan Käser | [13] |
14 | 16 March 2024 | 10 km F | Giovanni Ticco | Giandomenico Salvadori | Martino Carollo | [14] | |
15 | 17 March 2024 | Mixed Team Relay F | Italy Giandomenico Salvadori Giovanni Ticco Francesca Franchi Nadine Laurent | Italy Luca Del Fabbro Martino Carollo Martina Bellini Federica Sanfilippo | Switzerland Candide Pralong Pierrick Cottier Giuliana Werro Marina Kälin | [15] |
Australia/New Zealand Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third | Details |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 29 July 2023 | Perisher | Sprint C | Seve De Campo | Fedele De Campo | Noah Bradford | [16] |
2 | 30 July 2023 | 15 km F | Seve De Campo | Lauro Brändli | Noah Bradford | [17] | |
3 | 19 August 2023 | Falls Creek | Sprint F | Christian Winker | Fabian Stocek | Jayden Spring | [18] |
4 | 20 August 2023 | 10 km C | Christian Winker | Fabian Stocek | Lauro Brändli | [19] |
Balkan Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third | Details |
---|---|---|---|---|---|---|---|
22 January 2024 | Zlatibor | Sprint F | cancelled | ||||
23 January 2024 | 5 km F | ||||||
3 February 2024 | Pigadia | 10 km F | |||||
4 February 2024 | 10 km F | ||||||
1 March 2024 | Ravna Gora | Sprint F | cancelled, moved to Pokljuka, Slovenia on the same dates | ||||
2 March 2024 | 10 km C | ||||||
1 | 1 March 2024 | Pokljuka | Sprint F | Denis Tilesch | Nejc Štern | Tomáš Cenek | [20] |
2 | 2 March 2024 | 10 km C | Daniel Peshkov | Mario Matikanov | Denis Tilesch | [21] | |
6 March 2024 | Mavrovo | 7.5 km F | cancelled, moved to Pokljuka, Slovenia on the same dates | ||||
7 March 2024 | 5 km F | ||||||
3 | 6 March 2024 | Pokljuka | 7.5 km F | Miha Ličef | Mario Matikanov | Daniel Peshkov | [22] |
4 | 8 March 2024 | 10 km F | Daniel Peshkov | Mario Matikanov | Stavre Jada | [23] | |
9 March 2024 | Bansko | 10 km C | cancelled | ||||
10 March 2024 | 10 km F | ||||||
18 March 2024 | Cheile Gradistei-Fundata | 15 km F | |||||
19 March 2024 | 10 km C | ||||||
23 March 2024 | Bolu-Gerede | 10 km C | |||||
24 March 2024 | 10 km F |
Eastern Europe Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third | Details |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 December 2023 | Schuchinsk | Sprint C | Ivan Lyuft | Yernar Nursbekov | Iliyas Issabek | [24] |
9 December 2023 | 10 km C | cancelled | |||||
10 December 2023 | 15 km F | ||||||
2 | 21 December 2023 | Schuchinsk | Sprint F | Konstantin Bortsov | Svyatoslav Matassov | Vladislav Kovalyov | [25] |
22 December 2023 | 20 km F Mst | cancelled | |||||
3 | 23 December 2023 | 20 km F Mst | Olzhas Klimin | Fedor Karpov | Nikita Gridin | [26] | |
4 | 25 December 2023 | 10 km C | Nikita Gridin | Fedor Karpov | Ivan Lyuft | [27] | |
5 | 22 March 2024 | Schuchinsk | 20 km C/F Skiathlon | Olzhas Klimin | Nail Bashmakov | Fedor Karpov | [28] |
6 | 23 March 2024 | Sprint F | Almas Karimov | Svyatoslav Matassov | Olzhas Klimin | [29] | |
7 | 26 March 2024 | 10 km F | Olzhas Klimin | Nail Bashmakov | Yernur Bexultan | [30] | |
8 | 27 March 2024 | 50 km C Mst | Vladislav Kovalyov | Didar Kassenov | Yernur Bexultan | [31] |
Far East Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 16 December 2023 | Pyeongchang | 10 km C | Haruki Yamashita | Takanori Ebina | Masato Tanaka |
2 | 16 December 2023 | 10 km F | Haruki Yamashita | Masato Tanaka | Hyuga Otaki | |
3 | 26 December 2023 | Otoineppu | 10 km C | Haruki Yamashita | Hyuga Otaki | Takahiro Suzuki |
4 | 27 December 2023 | 10 km F | Haruki Yamashita | Hyuga Otaki | Daito Yamazaki | |
5 | 6 January 2024 | Sapporo | 10 km C | Haruki Yamashita | Kosei Kobayashi | Takahiro Suzuki |
6 | 7 January 2024 | Sprint F | Sho Kasahara | Tomoki Sato | Kosei Kobayashi | |
7 | 8 January 2024 | 10 km F | Takahiro Suzuki | Masatoshi Hachisuka | Haruki Yamashita | |
8 | 3 February 2024 | Shiramine | 10 km F | Yuito Habuki | Hyuga Otaki | Takatsugu Uda |
9 | 15 February 2024 | Pyeongchang | 10 km C | Naoto Baba | Ryo Hirose | Haruki Yamashita |
10 | 16 February 2024 | 10 km F | Naoto Baba | Haruki Yamashita | Ryo Hirose | |
11 | 1 March 2024 | Sapporo | 10 km C | Takatsugu Uda | Shota Moriguchi | Haruki Yamashita |
12 | 2 March 2024 | 15 km F | Takatsugu Uda | Kanta Sakai | Masato Tanaka |
Slavic Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 16 December 2023 | Štrbské Pleso | Sprint F | Dmytro Drahun | Andriy Dotsenko | Matej Badan | |
2 | 16 December 2023 | 10 km C | Andrej Renda | Andriy Dotsenko | Denis Tilesch | ||
3 | 13 January 2024 | Wisła-Kubalonka | 10 km C | Piotr Jarecki | Łukasz Gazurek | Mateusz Haratyk | |
4 | 14 January 2024 | 15 km F | Piotr Jarecki | Andrej Renda | Łukasz Gazurek | ||
5 | 3 February 2024 | Ptaszkowa | Sprint F | Michal Skowron | Mateusz Haratyk | Piotr Sobiczewski | |
6 | 4 February 2024 | 10 km C | Mateusz Haratyk | Michal Skowron | Andrej Renda | ||
9 March 2024 | Skalka pri Kremnici | Sprint C | cancelled | ||||
10 March 2024 | 10 km F Mst |
Scandinavian Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 15 December 2023 | Vuokatti | Sprint F | David Thorvik | Sivert Wiig | Mattis Stenshagen |
2 | 16 December 2023 | 10 km C | Mattis Stenshagen | Håvard Moseby | Emil Iversen | |
3 | 17 December 2023 | 20 km F Mst | Mattis Stenshagen | Håvard Moseby | David Thorvik | |
4 | 12 January 2024 | Otepää | Sprint C | Ristomatti Hakola | Emil Iversen | Mats Opsal |
5 | 13 January 2024 | 20 km C | Emil Iversen | Mattis Stenshagen | Ristomatti Hakola | |
6 | 14 January 2024 | 10 km F | Iver Tildheim Andersen | Mattis Stenshagen | Gjøran Tefre | |
7 | 1 March 2024 | Hommelvik | Sprint C | Emil Iversen | Måns Skoglund | Sivert Wiig |
8 | 2 March 2024 | 30 km C | Didrik Tønseth | Andreas Fjorden Ree | Sjur Røthe | |
9 | 3 March 2024 | 10 km F | Iver Tildheim Andersen | Gjøran Tefre | Andreas Fjorden Ree |
South America Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 7 September 2023 | Cerro Catedral | 10 km F | Franco Dal Farra | Javier Giménez | Mateo Lorenzo Sauma |
2 | 8 September 2023 | Sprint C | Franco Dal Farra | Mateo Lorenzo Sauma | Martin Flores | |
10 September 2023 | 10 km C | cancelled | ||||
3 | 23 September 2023 | Corralco | 10 km F | Franco Dal Farra | Mateo Lorenzo Sauma | Yonathan Jesús Fernández García |
4 | 24 September 2023 | Sprint F | Franco Dal Farra | Mateo Lorenzo Sauma | Yonathan Jesús Fernández García | |
5 | 27 September 2023 | 10 km F | Franco Dal Farra | Yonathan Jesús Fernández García | Nahuel Ezequiel Torres | |
6 | 28 September 2023 | Sprint F | Franco Dal Farra | Mateo Lorenzo Sauma | Martin Flores |
US Super Tour
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 12 December 2023 | Kincaid Park | Sprint F | Julian Locke | Walker Hall | Michael Earnhart |
2 | 13 December 2023 | 10 km C | Max Hollmann | Hugo Hinckfuss | Hunter Wonders | |
3 | 16 December 2023 | Sprint C | Julian Locke | Logan Diekmann | Reid Goble | |
4 | 17 December 2023 | 10 km F Mst | Michael Earnhart | Reid Goble | Sasha Masson | |
5 | 20 January 2024 | Mount Van Hoevenberg | Sprint C | Luke Jager | Michael Earnhart | Julian Smith |
6 | 21 January 2024 | 10 km C Mst | Luke Jager | Michael Earnhart | Hunter Wonders | |
7 | 26 January 2024 | Craftsbury | Sprint F | Finegan Bailey | Michael Earnhart | Julian Smith |
8 | 28 January 2024 | 25 km F Mst | John Steel Hagenbuch | Michael Earnhart | Luke Allan | |
9 | 21 March 2024 | Spirit Mountain Recreation Area | 10 km C | |||
10 | 23 March 2024 | Sprint C | ||||
11 | 24 March 2024 | Relay F | ||||
12 | 26 March 2024 | 40 km F Mst |
Women
Alpen Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 December 2023 | Ulrichen/Goms | Sprint C | Melissa Gal | Clémence Didierlaurent | Nicole Monsorno |
2 | 9 December 2023 | 10 km C | Melissa Gal | Giuliana Werro | Martina Di Centa | |
3 | 10 December 2023 | 10 km F Mst | Melissa Gal | Maëlle Veyre | Marina Kälin | |
4 | 21 December 2023 | St. Ulrich am Pillersee | Sprint F | Alina Meier | Nadja Kälin | Nicole Monsorno |
5 | 22 December 2023 | 10 km C | Nadja Kälin | Iris De Martin Pinter | Giuliana Werro | |
6 | 5 January 2024 | Oberwiesenthal | Sprint F | Federica Cassol | Anna-Maria Dietze | Marina Kälin |
7 | 6 January 2024 | 20 km F Mst | Helen Hoffmann | Lena Keck | Anna-Maria Dietze | |
8 | 7 January 2024 | 10 km C | Helen Hoffmann | Kaidy Kaasiku | Theresa Fürstenberg | |
9 | 20 January 2024 | Jakuszyce | 10 km F | Martina Bellini | Sara Hutter | Amelie Hofmann |
10 | 21 January 2024 | 20 km C Mst | Martina Bellini | Theresa Fürstenberg | Barbora Havlíčková | |
11 | 24 February 2024 | Schilpario | 10 km C | Marina Kälin | Julie Pierrel | Helen Hoffmann |
12 | 25 February 2024 | 10 km F Pur | Helen Hoffmann | Marina Kälin | Anja Weber | |
15 March 2024 | Premanon | Sprint C | cancelled, moved to Toblach, Italy on the same dates | |||
16 March 2024 | 10 km F | |||||
17 March 2024 | Team Relay F | |||||
13 | 15 March 2024 | Toblach | Sprint C | Melissa Gal | Marina Kälin | Julie Pierrel |
14 | 16 March 2024 | 10 km F | Francesca Franchi | Nadine Laurent | Marina Kälin | |
15 | 17 March 2024 | Mixed Team Relay F | Italy Giandomenico Salvadori Giovanni Ticco Francesca Franchi Nadine Laurent | Italy Luca Del Fabbro Martino Carollo Martina Bellini Federica Sanfilippo | Switzerland Candide Pralong Pierrick Cottier Giuliana Werro Marina Kälin |
Australia/New Zealand Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 29 July 2023 | Perisher | Sprint C | Katerina Paul | Fabiana Wieser | Emily Champion |
2 | 30 July 2023 | 15 km F | Darcie Morton | Katerina Paul | Fabiana Wieser | |
3 | 19 August 2023 | Falls Creek | Sprint F | Darcie Morton | Flavia Lindegger | Katerina Paul |
4 | 20 August 2023 | 10 km C | Flavia Lindegger | Katerina Paul | Darcie Morton |
Balkan Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third | Details |
---|---|---|---|---|---|---|---|
22 January 2024 | Zlatibor | Sprint F | cancelled | ||||
23 January 2024 | 5 km F | ||||||
3 February 2024 | Pigadia | 10 km F | |||||
4 February 2024 | 10 km F | ||||||
1 March 2024 | Ravna Gora | Sprint F | cancelled, moved to Pokljuka, Slovenia on the same dates | ||||
2 March 2024 | 5 km C | ||||||
1 | 1 March 2024 | Pokljuka | Sprint F | Tena Hadzic | Maria Danielová | Anja Ilić | [32] |
2 | 2 March 2024 | 5 km C | Neža Žerjav | Maria Danielová | Tena Hadzic | [33] | |
6 March 2024 | Mavrovo | 7.5 km F | cancelled, moved to Pokljuka, Slovenia on the same dates | ||||
7 March 2024 | 5 km F | ||||||
3 | 6 March 2024 | Pokljuka | 7.5 km F | Kaidy Kaasiku | Keidy Kaasiku | Neža Žerjav | [34] |
4 | 7 March 2024 | 5 km F | Kaidy Kaasiku | Keidy Kaasiku | Kalina Nedyalkova | [35] | |
9 March 2024 | Bansko | 10 km C | cancelled | ||||
10 March 2024 | 10 km F | ||||||
18 March 2024 | Cheile Gradistei-Fundata | 10 km F | |||||
19 March 2024 | 5 km C | ||||||
23 March 2024 | Bolu-Gerede | 10 km C | |||||
24 March 2024 | 10 km F |
Eastern Europe Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 December 2023 | Schuchinsk | Sprint C | Angelina Shuryga | Tamara Ebel | Karina Boranbayeva Viktoriya Kolesnikova |
9 December 2023 | 10 km C | cancelled | ||||
10 December 2023 | 15 km F | |||||
2 | 21 December 2023 | Schuchinsk | Sprint F | Nadezhda Stepashkina | Kseniya Shalygina | Darya Ryazhko |
22 December 2023 | 20 km F Mst | cancelled | ||||
3 | 23 December 2023 | 20 km F Mst | Mariya Gerachshenko | Angelina Shuryga | Yelizaveta Tomalchyova | |
4 | 25 December 2023 | 10 km C | Anna Melnik | Kseniya Shalygina | Darya Ryazhko | |
5 | 22 March 2024 | Schuchinsk | 10 km C/F Skiathlon | |||
6 | 23 March 2024 | Sprint F | ||||
7 | 25 March 2024 | 10 km F | ||||
8 | 26 March 2024 | 30 km C Mst |
Far East Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 16 December 2023 | Pyeongchang | 5 km C | Chika Kobayashi | Harune Kamakura | Takane Tochitani |
2 | 16 December 2023 | 5 km F | Chika Kobayashi | Takane Tochitani | Mayu Yamamoto | |
3 | 26 December 2023 | Otoineppu | 5 km C | Masako Ishida | Masae Tsuchiya | Chika Kobayashi |
4 | 27 December 2023 | 5 km F | Masae Tsuchiya | Masako Ishida | Chika Kobayashi | |
5 | 6 January 2024 | Sapporo | 5 km C | Chika Kobayashi | Shiori Yokohama | Masae Tsuchiya |
6 | 7 January 2024 | Sprint F | Masae Tsuchiya | Masako Ishida | Shiori Yokohama | |
7 | 8 January 2024 | 10 km F | Masae Tsuchiya | Shiori Yokohama | Chika Kobayashi | |
8 | 4 February 2024 | Shiramine | 10 km F | Eui Jin Lee | Chika Kobayashi | Sayaka Yamaishi |
9 | 15 February 2024 | Pyeongchang | 5 km C | Chika Kobayashi | Eui Jin Lee | Sangmi Je |
10 | 16 February 2024 | 5 km F | Chika Kobayashi | Dasom Han | Eui Jin Lee | |
11 | 1 March 2024 | Sapporo | 5 km C | Masae Tsuchiya | Chika Honda | Shiori Yokohama |
12 | 2 March 2024 | 10 km F | Chika Honda | Nodoka Tochitani | Karen Hatakeyama |
Slavic Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 16 December 2023 | Štrbské Pleso | Sprint F | Viktoriia Olekh | Lucie Tumova | Anastasiia Ivanchenko | |
2 | 16 December 2023 | 10 km C | Viktoriia Olekh | Sofiia Shkatula | Anastasiia Ivanchenko | ||
3 | 13 January 2024 | Wisła-Kubalonka | 10 km C | Andzelika Szyszka | Aleksandra Kolodziej | Kamila Idziniak | |
4 | 14 January 2024 | 15 km F | Andzelika Szyszka | Kamila Idziniak | Anna Milerska | ||
5 | 3 February 2024 | Ptaszkowa | Sprint F | Magdalena Kobielusz | Andzelika Szyszka | Viktoriia Olekh | |
6 | 4 February 2024 | 10 km C | Magdalena Kobielusz | Andzelika Szyszka | Oliwia Busko | ||
9 March 2024 | Skalka pri Kremnici | Sprint C | cancelled | ||||
10 March 2024 | 10 km F Mst |
Scandinavian Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 15 December 2023 | Vuokatti | Sprint F | Moa Hansson | Silje Theodorsen | Ingrid Gulbrandsen |
2 | 16 December 2023 | 10 km C | Anni Alakoski | Silje Theodorsen | Nora Sanness | |
3 | 17 December 2023 | 20 km F Mst | Silje Theodorsen | Nora Sanness | Sofie Nordsveen Hustad | |
4 | 12 January 2024 | Otepää | Sprint C | Ane Appelkvist Stenseth | Maria Hartz Melling | Johanna Matintalo |
5 | 13 January 2024 | 20 km C | Johanna Matintalo | Tiril Udnes Weng | Hedda Østberg Amundsen | |
6 | 14 January 2024 | 10 km F | Silje Theodorsen | Maren Wangensteen | Nora Sanness | |
7 | 1 March 2024 | Hommelvik | Sprint C | Moa Hansson | Ane Appelkvist Stenseth | Johanne Hauge Harviken |
8 | 2 March 2024 | 30 km C | Marie Skaanes | Märta Rosenberg | Emma Kirkeberg Moerk | |
9 | 3 March 2024 | 10 km F | Helene Marie Fosseholm | Eva Ingebrigtsen | Karoline Simpson-Larsen |
South America Cup
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 7 September 2023 | Cerro Catedral | 5 km F | Nahiara Díaz González | María Cecilia Domínguez | Agustina Groetzner Rocco |
2 | 8 September 2023 | Sprint C | Nahiara Díaz González | Maira Sofia Fernandez Righi | Agustina Groetzner Rocco | |
10 September 2023 | 5 km C | cancelled | ||||
3 | 23 September 2023 | Corralco | 7.5 km F | Nahiara Díaz González | María Cecilia Domínguez | Agustina Groetzner Rocco |
4 | 24 September 2023 | Sprint F | Nahiara Díaz González | Agustina Groetzner Rocco | Maira Sofia Fernandez Righi | |
5 | 27 September 2023 | 5 km F | María Cecilia Domínguez | Agustina Groetzner Rocco | Nahiara Díaz González | |
6 | 28 September 2023 | Sprint F | Nahiara Díaz González | Agustina Groetzner Rocco | Maira Sofia Fernandez Righi |
US Super Tour
Stage | Date | Place | Discipline | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 12 December 2023 | Kincaid Park | Sprint F | Samantha Smith | Liliane Gagnon | Anna-Maria Dietze |
2 | 13 December 2023 | 10 km C | Samantha Smith | Sydney Palmer-Leger | Nina Schamberger | |
3 | 16 December 2023 | Sprint C | Samantha Smith | Mariel Merlii Pulles | Olivia Bouffard-Nesbitt | |
4 | 17 December 2023 | 10 km F Mst | Sonjaa Schmidt | Anna-Maria Dietze | Sydney Palmer-Leger | |
5 | 20 January 2024 | Mount Van Hoevenberg | Sprint C | Renae Anderson | Michaela Keller-Miller | Margie Freed |
6 | 21 January 2024 | 10 km C Mst | Alayna Sonnesyn | Alexandra Lawson | Margie Freed | |
7 | 26 January 2024 | Craftsbury | Sprint F | Alayna Sonnesyn | Lauren Jortberg | Michaela Keller-Miller |
8 | 28 January 2024 | 25 km F Mst | Alayna Sonnesyn | Margie Freed | Alexandra Lawson | |
9 | 21 March 2024 | Spirit Mountain Recreation Area | 10 km C | |||
10 | 23 March 2024 | Sprint C | ||||
11 | 24 March 2024 | Relay F | ||||
12 | 26 March 2024 | 40 km F Mst |
References
- ^ "Russian and Belarusian Athletes not to take part in FIS Competitions". FIS. 1 March 2022.
- ^ "RULES FOR THE FIS CROSS-COUNTRY CONTINENTAL CUP" (PDF). fis-ski.com. International Ski Federation. Retrieved 1 August 2022.