Curling competition at Jönköping
2019 Swedish Men's Curling Championship |
---|
Host city | Jönköping |
---|
Dates | January 2-6, 2019 |
---|
Winner | Karlstads CK Edin (Karlstad) |
---|
Curling club | Karlstads CK, Karlstad |
---|
Skip | Niklas Edin |
---|
Third | Oskar Eriksson |
---|
Second | Rasmus Wranå |
---|
Lead | Christoffer Sundgren |
---|
Coach | Fredrik Lindberg |
---|
Finalist | Leksands CK Team Dream (Leksand; Fredrik Nyman) |
---|
« 2018 |
The 2019 Swedish Men's Curling Championship (Swedish: SM Damer, Herrar och Rullstolscurling 2019) was held in Jönköping from January 2 to 6, 2019.[1][2][3]
Both 2019 Swedish Women's Curling Championship and 2019 Swedish Wheelchair Curling Championship were held simultaneously with this championship at the same arena.
Teams
Team | Locale | Skip | Third | Second | Lead | Alternate Coach |
Amatörföreningens CK Adersteg | Sundbyberg | Per Forsberg | David Nylund | Mats Söderkvist | Lars-Åke Linander | |
Borlänge CC Haglöf | Borlänge | Marcus Haglöf | Mats Jakobsson | Anders Karlsson | Peter Nises | |
Djursholms CK Raab | Danderyd | Kent Edqvist (4th) | Michael Raab (skip) | Ulf Sundberg | Mikael Guslin | |
Göteborgs CK Team NP | Göteborg | Patric Mabergs | Niclas Johansson | André Winther | Jonathan Holm | |
Härnösands CK Engqvist | Härnösand | Johan Engqvist | Simon Olofsson | Isak Stener | Ture Stenvall | Hannes Lindquist |
Jönköpings CC Pölder | Jönköping | Tony Pölder | Claes Mattsson | Daniel Svensson | John Hornberg | |
Karlstads CK Edin | Karlstad | Niklas Edin | Oskar Eriksson | Rasmus Wranå | Christoffer Sundgren | Fredrik Lindberg |
Karlstads CK Team Colorama | Karlstad | Daniel Magnusson | Johan Nygren | Anton Regosa | Sebastian Jones | Ivar Veszelei Greta Aurell |
Leksands CK Team Dream | Leksand | Fredrik Nyman | Axel Sjöberg | Max Bäck | Victor Martinsson | Olle Brudsten |
Linköpings CK Pettersson | Linköping | Göran Carlsson | Håkan Nyberg | Hans Stenström | Rickard Eriksson | |
Malmö CK Andersson | Malmö | Göran Andersson | Henrik Gustafsson | Erik Ekman | Patric Johnsson | Ola Elleström |
Skellefteå CK Team Bryce | Skellefteå | Cameron Bryce | Simon Granbom | Johannes Patz | Filip Stener | |
Stocksunds CK Westmans | Stockholm | Anders Kraupp | Mikael Vilenius | Peter Tedenbäck | Rolf Wikström | Mats Jansson |
Sundbybergs CK Hedin | Sundbyberg | Johan Hedin | Josep Puigdemont | Hans Norrman | Tomas Gustafsson | |
Umeå CK Lundmark | Umeå | Tobias Lundmark | Jonatan Nerdal | Anton Södergren | Eric Brasier | |
Östersunds CK Markusson | Östersund | Emil Markusson | Daniel Berggren | Fredrik Ljungberg | Mikael Ljungberg | |
Triple knockout stage
A Event (A-stege)
Two winners - directly to medal stage, losers - to В Event.
| Game 1 | | | Game 2 | | | Game 3 | |
| | | | | | | | | | | | | | |
| Karlstads CK Team Colorama | 10 | | | |
|
| Malmö CK Andersson | 5 | |
| | Karlstads CK Team Colorama | 8 | |
| | |
| | | Umeå CK Lundmark | 2 | |
| Umeå CK Lundmark | 7 | |
| |
| Borlänge CC Haglöf | 5 | |
| | Karlstads CK Team Colorama | 4 | |
| | |
| | | Skellefteå CK Team Bryce | 5 | |
| Östersunds CK Markusson | 7 | | |
| |
| Härnösands CK Engqvist | 3 | |
| | Östersunds CK Markusson | 1 | |
| | |
| | | Skellefteå CK Team Bryce | 7 | |
| Amatörföreningens CK Adersteg | 3 | |
| |
| Skellefteå CK Team Bryce | 6 | |
| Game 1 | | | Game 2 | | | Game 3 | |
| | | | | | | | | | | | | | |
| Leksands CK Team Dream | 9 | | | |
|
| Jönköpings CC Pölder | 4 | |
| | Leksands CK Team Dream | 8 | |
| | |
| | | Göteborgs CK Team NP | 3 | |
| Djursholms CK Raab | 0 | |
| |
| Göteborgs CK Team NP | 8 | |
| | Leksands CK Team Dream | 4 | |
| | |
| | | Karlstads CK Edin | 9 | |
| Linköpings CK Pettersson | 7 | | |
| |
| Sundbybergs CK Hedin | 4 | |
| | Linköpings CK Pettersson | 2 | |
| | |
| | | Karlstads CK Edin | 9 | |
| Stocksunds CK Westmans | 3 | |
| |
| Karlstads CK Edin | 11 | |
B Event (B-stege)
Three winners - directly to medal stage, losers - to C Event.
| Game 1 | | | Game 2 | | | Game 3 | |
| | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | Leksands CK Team Dream | 5 | |
| Malmö CK Andersson | 2 | | | | | Härnösands CK Engqvist | 6 | |
| Borlänge CC Haglöf | 8 | | | Borlänge CC Haglöf | 5 | | | | |
| Amatörföreningens CK Adersteg | 7 | | | Härnösands CK Engqvist | 8 | |
| Härnösands CK Engqvist | 8 | | |
| Game 1 | | | Game 2 | | | Game 3 | |
| | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | Karlstads CK Team Colorama | 1 | |
| Jönköpings CC Pölder | 9 | | | | | Stocksunds CK Westmans | 9 | |
| Djursholms CK Raab | 2 | | | Jönköpings CC Pölder | 1 | | | | |
| Sundbybergs CK Hedin | 2 | | | Stocksunds CK Westmans | 10 | |
| Stocksunds CK Westmans | 7 | | |
| Game 1 | | | Game 2 | |
| | | | | | | | | |
| Umeå CK Lundmark | 5 | | |
|
| Östersunds CK Markusson | 8 | |
| | Östersunds CK Markusson | 2 | |
| | |
| | | Linköpings CK Pettersson | 6 | |
| Göteborgs CK Team NP | 3 | |
| |
| Linköpings CK Pettersson | 8 | |
C Event (C-stege)
Three winners - directly to medal stage, losers - out.
| Game 1 | | | Game 2 | | | Game 3 | |
| | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | Karlstads CK Team Colorama | 6 | |
| | | | | | Göteborgs CK Team NP | 5 | |
| | | | Göteborgs CK Team NP | 9 | | | | |
| Malmö CK Andersson | 7 | | | Amatörföreningens CK Adersteg | 6 | |
| Amatörföreningens CK Adersteg | 8 | | |
| Game 1 | | | Game 2 | | | Game 3 | |
| | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | Leksands CK Team Dream | 7 | |
| | | | | | Sundbybergs CK Hedin | 0 | |
| | | | Umeå CK Lundmark | 3 | | | | |
| Djursholms CK Raab | 1 | | | Sundbybergs CK Hedin | 4 | |
| Sundbybergs CK Hedin | 7 | | |
| Game 1 | | | Game 2 | |
| | | | | | | | | |
| | | | | Östersunds CK Markusson | 3 | |
| | Borlänge CC Haglöf | 6 | | | | Jönköpings CC Pölder | 7 | |
| | Jönköpings CC Pölder | 7 | | | | |
Medal stage (Slutspel)
Step 1
| Game 1 | | | Game 2 | | | to semifinals | |
| | | | | | | | | | | | | | |
| Skellefteå CK Team Bryce | 7 | | | |
|
| Leksands CK Team Dream | 3 | |
| | Skellefteå CK Team Bryce | 6 | |
| | |
| | | Karlstads CK Team Colorama | 7 | |
| Härnösands CK Engqvist | 5 | |
| |
| Karlstads CK Team Colorama | 6 | |
| | Karlstads CK Team Colorama | | |
| | |
| | | Karlstads CK Edin | | |
| Linköpings CK Pettersson | 4 | | |
| |
| Stocksunds CK Westmans | 5 | |
| | Stocksunds CK Westmans | 1 | |
| | |
| | | Karlstads CK Edin | 6 | |
| Karlstads CK Edin | 11 | |
| |
| Jönköpings CC Pölder | 2 | |
Step 2
| loser — to common 7th place | | | loser — to common 5th place | | | to semifinals | |
| | | | | | | | | | | | | | |
| | | | Stocksunds CK Westmans | 2 | | |
| Härnösands CK Engqvist | 1 | | | Leksands CK Team Dream | 8 | |
| Leksands CK Team Dream | 9 | | | | | | Leksands CK Team Dream | | |
| | | | | | Skellefteå CK Team Bryce | | |
| | | | Skellefteå CK Team Bryce | 10 | | | | |
| Linköpings CK Pettersson | 4 | | | Jönköpings CC Pölder | 4 | |
| Jönköpings CC Pölder | 6 | | |
Step 3
| Semifinals (loser — to common 3rd place) | | | Final | |
| | | | | | | | | |
| Karlstads CK Team Colorama | 1 | | |
|
| Leksands CK Team Dream | 6 | |
| | Leksands CK Team Dream | 2 | |
| | |
| | | Karlstads CK Edin | 5 | |
| Karlstads CK Edin | 9 | |
| |
| Skellefteå CK Team Bryce | 2 | |
Semifinals. January 6, 9:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Leksands CK Team Dream (Nyman) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | X | X | 6 |
Karlstads CK Team Colorama (Magnusson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Karlstads CK Edin | 0 | 2 | 0 | 6 | 1 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Skellefteå CK Team Bryce | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Final. January 6, 2:00 pm
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Karlstads CK Edin | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Leksands CK Team Dream (Nyman) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Final standings
Place | Team | Skip | Games | Wins | Losses |
| Karlstads CK Edin | Niklas Edin | 6 | 6 | 0 |
| Leksands CK Team Dream | Fredrik Nyman | 10 | 6 | 4 |
| Karlstads CK Team Colorama | Daniel Magnusson | 8 | 5 | 3 |
| Skellefteå CK Team Bryce | Cameron Bryce | 7 | 5 | 2 |
5 | Stocksunds CK Westmans | Anders Kraupp | 7 | 4 | 3 |
5 | Jönköpings CC Pölder | Tony Pölder | 7 | 4 | 3 |
7 | Härnösands CK Engqvist | Johan Engqvist | 6 | 3 | 3 |
7 | Linköpings CK Pettersson | Göran Carlsson | 6 | 3 | 3 |
9 | Göteborgs CK Team NP | Patric Mabergs | 5 | 2 | 3 |
9 | Sundbybergs CK Hedin | Johan Hedin | 5 | 2 | 3 |
9 | Östersunds CK Markusson | Emil Markusson | 5 | 2 | 3 |
12 | Amatörföreningens CK Adersteg | Per Forsberg | 4 | 1 | 3 |
12 | Umeå CK Lundmark | Tobias Lundmark | 4 | 1 | 3 |
12 | Borlänge CC Haglöf | Marcus Haglöf | 4 | 1 | 3 |
15 | Malmö CK Andersson | Göran Andersson | 3 | 0 | 3 |
15 | Djursholms CK Raab | Michael Raab | 3 | 0 | 3 |
References
- ^ SM Damer, Herrar och Rullstolscurling 2019 - Svenska Curlingförbundet Archived 2019-08-22 at the Wayback Machine(in Swedish)
- ^ Swedish National Championship 2019 — Curlingzone
- ^ "SM-guld till Karlstad, Sundbyberg och Jönköping". Svenska Curlingförbundet. 2019-01-06. Archived from the original on 2019-07-05. Retrieved 2019-08-28.(in Swedish)
See also