Curling competition at Sherwood Park, Alberta
2019 Canadian U18 Curling Championships Men's tournament |
---|
Host city | Sherwood Park, Alberta |
---|
Arena | Glen Allan Recreation Complex & Sherwood Park Curling Club |
---|
Dates | April 2–7 |
---|
Winner | Ontario |
---|
Curling club | Coldwater & District CC, Coldwater |
---|
Skip | Dylan Niepage |
---|
Third | Sam Hastings |
---|
Second | Cameron Vanbodegom |
---|
Lead | Treyton Cowell |
---|
Alternate | Christopher Inglis |
---|
Coach | Jeff Vanbodegom |
---|
Finalist | British Columbia (Colwell) |
---|
2020 » |
The men's tournament of the 2019 Canadian U18 Curling Championships was held from April 2 to 7 at the Glen Allan Recreation Complex and the Sherwood Park Curling Club in Sherwood Park, Alberta.[1][2]
Teams
The teams are listed as follows:[3]
Province | Skip | Third | Second | Lead | Alternate | Club(s) |
Alberta | Nathan Molberg | Benjamin Helston | Nicholas Warkman | Morgan Bilassy | | St. Albert Curling Club, St. Albert |
Alberta (Host) | Cortland Sonnenberg | Owen Fenske | Jaxon Hiebert | Adam Elsenheimer | | Sexsmith Curling Club, Sexsmith & Grand Prairie Curling Club, Grand Prairie |
British Columbia | Erik Colwell | Mitchell Kopytko | Benjamin Morin | Tyler Powell | | Vernon Curling Club, Vernon & Kamloops Curling Club, Kamloops & Invermere Curling Club, Invermere |
Manitoba | Jordon McDonald | Jaedon Neuert | Braxton Kuntz | Alexandre Fontaine | | St. Vital Curling Club, Winnipeg |
New Brunswick | Josh Nowlan | Wil Robertson | Isaiah Downey | Jacob Nowlan | | Curl Moncton, Moncton |
Newfoundland and Labrador | Joel Krats | Ethan Davidge | Jared Davidge | Aaron Fletham | | Gander Curling Club, Gander |
Northern Ontario | Malcolm O'Bright | Andrew Hong | Dylan Burns | Sean Breadmore | Kyle Vainio | North Bay Granite Curling Club, North Bay |
Northwest Territories | Adam Naugler | Logan Waddell | Jullian Bowling | Shawn Dragon | Tasir Bhuiyan | Yellowknife Curling Club, Yellowknife |
Nova Scotia | Owen Purcell (Fourth) | Adam McEachren (Skip) | Alex McDonah | Scott Weagle | | Truro Curling Club, Truro |
Nova Scotia 2 | Ethan Young | Kieran Mackintosh | Chris Churchhill | Aden Kavanaugh | | Mayflower Curling Club, Halifax |
Ontario | Dylan Niepage | Sam Hastings | Cameron Vanbodegom | Treyton Cowell | Christopher Inglis | Coldwater & District Curling Club, Coldwater |
Prince Edward Island | Mitchell Schut | Nicholas Johnston | Liam Kelly | Colin Mackenzie | | Cornwall Curling Club, Cornwall |
Quebec | Raphaël Patry | Anthony Pedneault | Zachary Pedneault | Jacob Labrecque | | Club de Curling Kenogami, Saguenay |
Saskatchewan | Jayden Bindig | Nathen Pomedli | Braden Fleischhacker | Ethan Nygaard | | Wadena Curling Club, Wadena |
Round-robin standings
Final round-robin standings[4][5]
Key |
| Teams to Knockout Round |
Round-robin results
All draw times are listed in Mountain Daylight Time (UTC−06:00).
Pool A
Draw 1
Tuesday, April 2, 2:00 pm
Draw 2
Tuesday, April 2, 6:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (McDonald) | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Quebec (Patry) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 |
Draw 3
Wednesday, April 3, 10:00 am
Sheet I | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Nova Scotia 2 (Young) | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Ontario (Niepage) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 2 | 8 |
Draw 4
Wednesday, April 3, 2:00 pm
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Quebec (Patry) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Northern Ontario (O'Bright) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Draw 5
Wednesday, April 3, 6:00 pm
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Niepage) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Manitoba (McDonald) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Patry) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Nova Scotia 2 (Young) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Draw 6
Thursday, April 4, 2:00 pm
Draw 7
Thursday, April 4, 6:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (McDonald) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | 8 |
Nova Scotia 2 (Young) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Draw 8
Friday, April 5, 10:00 am
Draw 9
Friday, April 5, 2:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Niepage) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 6 |
Quebec (Patry) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Draw 10
Friday, April 5, 6:00 pm
Pool B
Draw 1
Tuesday, April 2, 2:00 pm
Draw 2
Tuesday, April 2, 6:00 pm
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta Host (Sonnenberg) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Nova Scotia (McEachren) | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | 8 |
Draw 3
Wednesday, April 3, 10:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Nowlan) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Alberta (Molberg) | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan (Bindig) | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 2 | 7 |
Alberta Host (Sonnenberg) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Draw 4
Wednesday, April 3, 2:00 pm
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (McEachren) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 |
Alberta (Molberg) | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Draw 5
Wednesday, April 3, 6:00 pm
Draw 6
Thursday, April 4, 2:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Molberg) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 7 |
Saskatchewan (Bindig) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta Host (Sonnenberg) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
New Brunswick (Nowlan) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 1 | X | 9 |
Draw 7
Thursday, April 4, 6:00 pm
Draw 8
Friday, April 5, 10:00 am
Draw 9
Friday, April 5, 2:00 pm
Draw 10
Friday, April 5, 6:00 pm
Sheet I | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta Host (Sonnenberg) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Alberta (Molberg) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Knockout round
Source:[7]
A Bracket
A Semifinals
Saturday, April 6, 8:30 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (McDonald) | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Nova Scotia (McEachren) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Nowlan) | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Ontario (Niepage) | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Molberg) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Nova Scotia 2 (Young) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
A Finals
Saturday, April 6, 2:00 pm
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Niepage) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Alberta (Molberg) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
B Bracket
B Semifinals
Saturday, April 6, 2:00 pm
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Saskatchewan (Bindig) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Nova Scotia (McEachren) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 7 |
B Finals
Saturday, April 6, 7:30 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Molberg) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Nova Scotia (McEachren) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Playoffs
Semifinals
Sunday, April 7, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (McDonald) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Ontario (Niepage) | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | 5 | X | X | 12 |
Bronze medal game
Sunday, April 7, 1:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (McDonald) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Nova Scotia (McEachren) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Final
Sunday, April 7, 1:00 pm
Notes
- ^ a b Nunavut and Yukon did not send men's teams to the tournament. Their spots were filled by an Alberta host team and a second Nova Scotia team.[6]
References
- ^ "2019 Canadian U18 Championships to be played in Sherwood Park, Alberta". Curling Canada. August 21, 2018. Retrieved August 30, 2020.
- ^ "2019 Canadian U18 Curling Championships". Sherwood Park Curling Club. Retrieved August 30, 2020.
- ^ "Teams". Curling Canada. Retrieved August 30, 2020.
- ^ "Pool A Standings". Curling Canada. Retrieved August 30, 2020.
- ^ "Pool B Standings". Curling Canada. Retrieved August 30, 2020.
- ^ "Three N.S. rinks at U18 curling nationals". The Chronicle Herald. March 27, 2019. Retrieved August 30, 2020.
- ^ "Knockout Round". Curling Canada. Retrieved August 30, 2020.
External links