Curling competition at Champéry, Switzerland
2014 European Curling Championships Men's tournament |
---|
Host city | Champéry, Switzerland |
---|
Arena | Palladium de Champéry |
---|
Dates | November 22–29 |
---|
Winner | Sweden |
---|
Curling club | Karlstads CK, Karlstad |
---|
Skip | Niklas Edin |
---|
Third | Oskar Eriksson |
---|
Second | Kristian Lindström |
---|
Lead | Christoffer Sundgren |
---|
Alternate | Henrik Leek |
---|
Coach | Peja Lindholm |
---|
Finalist | Norway (Thomas Ulsrud) |
---|
The men's tournament of the 2014 European Curling Championships was held from November 22 to 29 at the Palladium de Champéry in Champéry, Switzerland. The winners of the Group C tournament in Zoetermeer, the Netherlands will move on to the Group B tournament. The top eight men's teams at the 2014 European Curling Championships will represent their respective nations at the 2015 Ford World Men's Curling Championship in Halifax, Nova Scotia, Canada.
Group A
Events at the 2014 European Curling Championships |
---|
|
Men's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
Women's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
|
Teams
The teams are listed as follows:[1]
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreaker |
| Teams relegated to 2015 Group B |
Russia were eliminated from the tiebreaker by virtue of their head-to-head record against the other teams.
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Time (UTC+1).[5]
Draw 1
Saturday, November 22, 11:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Retornaz) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sweden (Edin) | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 | 1 | X | X | X | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Stjerne) | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Germany (Baumann) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Edwards) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Norway (Ulsrud) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Gulbis) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Czech Republic (Snítil) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Michel) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 6 |
Russia (Arkhipov) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Draw 2
Saturday, November 22, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Baumann) | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | X | 8 |
Latvia (Gulbis) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Czech Republic (Snítil) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Michel) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Italy (Retornaz) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Arkhipov) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 1 |
Norway (Ulsrud) | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | X | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Stjerne) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Scotland (Edwards) | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Draw 3
Sunday, November 23, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Denmark (Stjerne) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Retornaz) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Russia (Arkhipov) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 7 |
Latvia (Gulbis) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Edwards) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 |
Switzerland (Michel) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Baumann) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Czech Republic (Snítil) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Draw 4
Sunday, November 23, 20:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Edwards) | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Latvia (Gulbis) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Arkhipov) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Germany (Baumann) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Italy (Retornaz) | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | X | 7 |
Denmark (Stjerne) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Draw 5
Monday, November 24, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Edwards) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Germany (Baumann) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Michel) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sweden (Edin) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Retornaz) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Czech Republic (Snítil) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Stjerne) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Russia (Arkhipov) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Gulbis) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Norway (Ulsrud) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Draw 6
Tuesday, November 25, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Michel) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Norway (Ulsrud) | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Baumann) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Italy (Retornaz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Gulbis) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Denmark (Stjerne) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Snítil) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Scotland (Edwards) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Arkhipov) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sweden (Edin) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | 7 |
Draw 7
Tuesday, November 25, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Stjerne) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Czech Republic (Snítil) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Arkhipov) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Scotland (Edwards) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sweden (Edin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Michel) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Germany (Baumann) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Retornaz) | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Latvia (Gulbis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Draw 8
Wednesday, November 26, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 11 |
Scotland (Edwards) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Gulbis) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Switzerland (Michel) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Snítil) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Russia (Arkhipov) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Retornaz) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 8 |
Denmark (Stjerne) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | X | X | 8 |
Germany (Baumann) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Draw 9
Wednesday, November 26, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Gulbis) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 6 |
Russia (Arkhipov) | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 5 | X | X | X | 12 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Czech Republic (Snítil) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 9 |
Norway (Ulsrud) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Stjerne) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Switzerland (Michel) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Baumann) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sweden (Edin) | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Edwards) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Italy (Retornaz) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Placement game
Thursday, November 27, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Baumann) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Scotland (Edwards) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Scotland qualifies for World Championships
Germany to play in World Challenge Games
World Challenge Games
The World Challenge Games are held between the eighth-ranked team in the Group A round robin and the winner of the Group B tournament to determine which of these two teams will play at the World Championships.
Challenge 1
Friday, November 28, 19:30
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Baumann) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 8 |
Challenge 2
Saturday, November 29, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Germany (Baumann) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Tiebreaker
Thursday, November 27, 14:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Snítil) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Norway (Ulsrud) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 6 |
Playoffs
1 vs. 2
Thursday, November 27, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 6 |
Italy (Retornaz) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 2 |
3 vs. 4
Thursday, November 27, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Michel) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Norway (Ulsrud) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Semifinal
Friday, November 28, 13:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Retornaz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Norway (Ulsrud) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Bronze-medal game
Friday, November 28, 19:30
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Michel) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Italy (Retornaz) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Gold-medal game
Saturday, November 29, 15:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Norway (Ulsrud) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Player percentages
Round Robin only
Group B
Events at the 2014 European Curling Championships |
---|
|
Men's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
Women's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
|
Teams
Group A
Group B
Austria | Belgium | Finland | Hungary |
Skip: Sebastian Wunderer Third: Mathias Genner Second: Martin Reichel Lead: Markus Forejtek Alternate: Felix Purzner | Skip: Timothy Verreycken Third: Dirk Heylen Second: Walter Verbueken Lead: Gregory Janbroers Alternate: Tom van Waterschoot | Skip: Aku Kauste Third: Kasper Hakunti Second: Pauli Jäämies Lead: Janne Pitko Alternate: Leo Mäkelä | Skip: Krisztian Hall Third: Gabor Ezsöl Second: Lajos Belleli Lead: Joszef Nyitrai Alternate: Balazs Foti |
Poland | Romania | Spain | Wales |
Skip: Borys Jasiecki Third: Krzysztof Domin Second: Bartosz Lobaza Lead: Marcin Cieminski Alternate: Maciej Kolodziej | Skip: Allen Coliban Third: Bogdan Colceriu Second: Bogdan Taut Lead: Cristian Matau | Skip: Carles de Moxo Third: Jordi Divi Second: Jordi Mas Lead: Eduard Ferrer Alternate: Carlos Lorente | Skip: James Pougher Third: Garry Coombs Second: Rhys Phillips Lead: Simon Pougher Alternate: Adrian Meikle |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreaker |
| Teams relegated to 2015 Group C |
Team France did not attend the Group B tournament, and were given automatic forfeits for each of their games.
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Time (UTC+1).[6]
Draw 1
Saturday, November 22, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Netherlands (van Dorp) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | 8 |
Croatia (Čadež) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Lill) | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | X | X | 10 |
Israel (Freilich) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Lithuania (Kulakauskas) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
England (MacDougall) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 4 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | X | X | 11 |
Belgium (Verryecken) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Wunderer) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Hungary (Hall) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Draw 2
Saturday, November 22, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Hall) | 0 | 4 | 3 | 0 | 4 | 1 | X | X | X | X | 11 |
Spain (de Moxo) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Jasiecki) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Austria (Wunderer) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Romania (Coliban) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Belgium (Verryecken) | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Wales (Pougher) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Israel (Freilich) | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Lithuania (Kulakauskas) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Draw 3
Sunday, November 23, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (MacDougall) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Netherlands (van Dorp) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Turkey (Karataş) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Croatia (Čadež) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Lill) | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Lithuania (Kulakauskas) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (de Moxo) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Poland (Jasiecki) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 1 | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Wales (Pougher) | 0 | 4 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1 | X | X | X | 11 |
Romania (Coliban) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Draw 4
Sunday, November 23, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 9 |
Austria (Wunderer) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Hall) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Belgium (Verryecken) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (de Moxo) | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 9 |
Romania (Coliban) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Netherlands (van Dorp) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Israel (Freilich) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Lithuania (Kulakauskas) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Turkey (Karataş) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | 1 | X | X | 9 |
Draw 5
Monday, November 24, 8:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Croatia (Čadež) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
England (MacDougall) | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Draw 6
Monday, November 24, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Jasiecki) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 7 |
Romania (Coliban) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (de Moxo) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Wales (Pougher) | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | X | X | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Hall) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Finland (Kauste) | 1 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belgium (Verryecken) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Austria (Wunderer) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Lill) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Netherlands (van Dorp) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 6 |
Draw 7
Monday, November 24, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belgium (Verryecken) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | X | 9 |
Wales (Pougher) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Romania (Coliban) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Finland (Kauste) | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Wunderer) | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | 9 |
Spain (de Moxo) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Hall) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Poland (Jasiecki) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (MacDougall) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Turkey (Karataş) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Israel (Freilich) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 5 |
Croatia (Čadež) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Draw 8
Tuesday, November 25, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Lill) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
England (MacDougall) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Netherlands (van Dorp) | 1 | 0 | 3 | 0 | 5 | 3 | X | X | X | X | 12 |
Lithuania (Kulakauskas) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Karataş) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Israel (Freilich) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Wales (Pougher) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Hungary (Hall) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | X | 9 |
Poland (Jasiecki) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Draw 9
Tuesday, November 25, 19:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Belgium (Verryecken) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Spain (de Moxo) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Draw 10
Wednesday, November 26, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Croatia (Čadež) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 7 |
Lithuania (Kulakauskas) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Turkey (Karataş) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 10 |
Estonia (Lill) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Jasiecki) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Wales (Pougher) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Wunderer) | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 11 |
Romania (Coliban) | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Draw 11
Wednesday, November 26, 12:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (MacDougall) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Israel (Freilich) | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Draw 12
Wednesday, November 26, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Turkey (Karataş) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Netherlands (van Dorp) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belgium (Verryecken) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Poland (Jasiecki) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | X | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Wales (Pougher) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Austria (Wunderer) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 2 | 0 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Romania (Coliban) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Hungary (Hall) | 2 | 3 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Croatia (Čadež) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Estonia (Lill) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 9 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (de Moxo) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Finland (Kauste) | 2 | 1 | 4 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Tiebreaker
Thursday, November 27, 8:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Wunderer) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Hungary (Hall) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 8 |
Playoffs
1 vs. 2
Thursday, November 27, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (MacDougall) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Finland (Kauste) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | X | 8 |
3 vs. 4
Thursday, November 27, 14:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Netherlands (van Dorp) | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Hungary (Hall) | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Semifinal
Thursday, November 27, 20:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (MacDougall) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 4 |
Netherlands (van Dorp) | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | 0 | 0 | 1 | X | X | 10 |
Bronze-medal game
Friday, November 28, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (MacDougall) | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 8 |
Hungary (Hall) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Gold-medal game
Friday, November 28, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Netherlands (van Dorp) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Group C
Teams
Teams are to be announced.
Belarus | Belgium | Bulgaria | Iceland | Ireland |
Skip: Dmitry Kirillov Third: Pavel Petrov Second: Ilya Kazlouski Lead: Andrey Aulasenka Alternate: Oleksii Voloshenko | Skip: Walter Verbueken Third: Timothy Verreycken Second: Dirk Heylen Lead: Gregory Janbroers Alternate: Tom van Waterschoot | Skip: Stoil Georgiev Third: Petar Chakarov Second: Tihomir Todorov Lead: Ilian Kirilov Alternate: Stanimar Petrov | Skip: Jón Ingi Sigurðsson Third: Ólafur Númason Second: Andri Magnússon Lead: Guðmundur Karl Ólafsson Alternate: Sigurður Steindórsson | Fourth: James Russell Third: Craig Whyte Skip: Alan Mitchell Lead: Arran Cameron Alternate: John Furey |
Israel | Luxembourg | Serbia | Slovakia | Slovenia |
Skip: Adam Freilich Third: Yuval Grinspun Second: Gabriel Kempenich Lead: Jeffrey Yaakov Lutz Alternate: Gilad Kempenich | Fourth: Yannick Hansen Skip: Alex Benoy Second: Philippe Husi Lead: Marc Hansen | Fourth: Đorđe Nešković Skip: Bojan Mijatović Second: Goran Ungurović Lead: Filip Stojanović | Skip: Pavol Pitoňák Third: František Pitoňák Second: Tomáš Pitoňák Lead: Peter Pitoňák Alternate: Juraj Gallo | Fourth: Tomas Tišler Skip: Gašper Uršič Second: Jure Čulič Lead: Jošt Lajovec Alternate: Gregor Verbinc |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Time (UTC+1).[7]
Draw 1
Sunday, October 5, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Bulgaria (Georgiev) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Slovakia (Pitoňák) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 1 | X | 11 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Iceland (Sigurðsson) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | X | 7 |
Slovenia (Uršič) | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 3 | X | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Luxembourg (Benoy) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | 0 | 3 | 12 |
Serbia (Mijatović) | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 9 |
Draw 2
Sunday, October 5, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Israel (Freilich) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Belgium (Verbueken) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ireland (Mitchell) | 2 | 0 | 0 | 3 | 4 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 12 |
Belarus (Kirillov) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | X | 8 |
Draw 3
Sunday, October 5, 16:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Uršič) | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 12 |
Bulgaria (Georgiev) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 4
Sunday, October 5, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ireland (Mitchell) | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 9 |
Serbia (Mijatović) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belgium (Verbueken) | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Slovakia (Pitoňák) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Kirillov) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Israel (Freilich) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Draw 5
Monday, October 6, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belgium (Verbueken) | 2 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 13 |
Bulgaria (Georgiev) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Serbia (Mijatović) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Iceland (Sigurðsson) | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Kirillov) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Luxembourg (Benoy) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Draw 6
Monday, October 6, 12:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Uršič) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Slovakia (Pitoňák) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Draw 7
Monday, October 6, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Luxembourg (Benoy) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Iceland (Sigurðsson) | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 3 | 0 | X | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Israel (Freilich) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Ireland (Mitchell) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Draw 8
Monday, October 6, 20:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Serbia (Mijatović) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | X | 2 |
Slovenia (Uršič) | 3 | 2 | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | X | X | 12 |
Draw 9
Tuesday, October 7, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Pitoňák) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Belarus (Kirillov) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Luxembourg (Benoy) | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Bulgaria (Georgiev) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ireland (Mitchell) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Slovenia (Uršič) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 4 | X | X | 8 |
Draw 10
Tuesday, October 7, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Serbia (Mijatović) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Israel (Freilich) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belgium (Verbueken) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Iceland (Sigurðsson) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | 7 |
Draw 11
Tuesday, October 7, 16:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Luxembourg (Benoy) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Slovenia (Uršič) | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | X | 8 |
Draw 12
Tuesday, October 7, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Iceland (Sigurðsson) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Ireland (Mitchell) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Belarus (Kirillov) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 8 |
Belgium (Verbueken) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Pitoňák) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 6 |
Israel (Freilich) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 9 |
Draw 13
Wednesday, October 8, 8:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Bulgaria (Georgiev) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Serbia (Mijatović) | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 11 |
Draw 14
Wednesday, October 8, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Uršič) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Israel (Freilich) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ireland (Mitchell) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 6 |
Belgium (Verbueken) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Draw 15
Wednesday, October 8, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Kirillov) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 |
Serbia (Mijatović) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Slovakia (Pitoňák) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Luxembourg (Benoy) | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Bulgaria (Georgiev) | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Iceland (Sigurðsson) | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 8 |
Draw 17
Thursday, October 9, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ireland (Mitchell) | 2 | 3 | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | 11 |
Luxembourg (Benoy) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Israel (Freilich) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Bulgaria (Georgiev) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Iceland (Sigurðsson) | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 7 |
Slovakia (Pitoňák) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 4 | X | X | 13 |
Draw 18
Thursday, October 9, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belarus (Kirillov) | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Slovenia (Uršič) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Serbia (Mijatović) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Belgium (Verbueken) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 3 | X | 9 |
Draw 19
Thursday, October 9, 16:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Slovakia (Pitoňák) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 10 |
Ireland (Mitchell) | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 9 |
Draw 20
Thursday, October 9, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Belgium (Verbueken) | 2 | 3 | 0 | 4 | 3 | 1 | X | X | X | X | 13 |
Luxembourg (Benoy) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Iceland (Sigurðsson) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Israel (Freilich) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Bulgaria (Georgiev) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | X | 5 |
Belarus (Kirillov) | 3 | 3 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | X | 13 |
Draw 21
Friday, October 10, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Pitoňák) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 4 |
Serbia (Mijatović) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovenia (Uršič) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 4 |
Belgium (Verbueken) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 7 |
Draw 22
Friday, October 10, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Iceland (Sigurðsson) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Belarus (Kirillov) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Bulgaria (Georgiev) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 4 |
Ireland (Mitchell) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Israel (Freilich) | 4 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Luxembourg (Benoy) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | X | 4 |
Playoffs
1 vs. 2
Friday, October 10, 20:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ireland (Mitchell) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Belgium (Verbueken) | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Belgium advances to Group B competitions.
Ireland advances to Second Place Game.
3 vs. 4
Saturday, October 11, 9:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Pitoňák) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Israel (Freilich) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Israel advances to Second Place Game.
Second Place Game
Saturday, October 11, 13:30
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ireland (Mitchell) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Israel (Freilich) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Israel advances to Group B competitions.
References
- General
- Specific
- ^ "2014 European Curling Championships – Teams". World Curling Federation. Retrieved 17 November 2014.
- ^ "Teams Baumann und Driendl für EM nominiert" (in German). Deutscher Curling Verband. 21 October 2014. Archived from the original on 24 October 2014. Retrieved 22 October 2014.
- ^ "Muirhead and Edwards to represent Scotland at Euros". Royal Caledonian Curling Club. 19 October 2014. Retrieved 19 October 2014.
- ^ "Adelboden und Flims an der Curling-EM" (in German). Schweizer Radio und Fernsehen. 19 October 2014. Retrieved 19 October 2014.
- ^ "2014 European Curling Championships A Schedule". World Curling Federation. 14 October 2014. Archived from the original (PDF) on 30 October 2014. Retrieved 17 October 2014.
- ^ "2014 European Curling Championships B Schedule". World Curling Federation. 14 October 2014. Archived from the original (PDF) on 20 October 2014. Retrieved 17 October 2014.
- ^ "2014 European Curling Championships C Group 2014 Schedule of Play". World Curling Federation. 7 July 2014. Archived from the original (PDF) on 12 August 2014. Retrieved 3 August 2014.
External links