Curling competition at Moscow, Russia
2011 European Curling Championships Women's tournament |
---|
Host city | Moscow, Russia |
---|
Arena | Megasport Arena |
---|
Dates | December 2–10 |
---|
Winner | Scotland |
---|
Skip | Eve Muirhead |
---|
Third | Anna Sloan |
---|
Second | Vicki Adams |
---|
Lead | Claire Hamilton |
---|
Alternate | Kay Adams |
---|
Finalist | Sweden (Margaretha Sigfridsson) |
---|
The women's tournament of the 2011 European Curling Championships took place in Moscow, Russia from December 2 to 10. The winners of the Group C tournament in Tarnby, Denmark will move on to the Group B tournament. The top seven women's teams at the 2011 European Curling Championships, Scotland, Russia, Denmark, Germany, Italy, Switzerland, and the Czech Republic, will join defending champions Sweden in representing their respective nations at the 2012 Ford World Women's Curling Championship in Lethbridge, Alberta, Canada. The Czech Republic won the World Challenge Games over Group B winners Hungary to claim the last berth to the worlds.
In the Group A competitions, Sweden emerged from the round robin undefeated, with Denmark and Scotland trailing with one and two losses, respectively.[1] Russia defeated Germany in the tiebreaker to qualify for the playoffs.[2] The page playoffs saw defending champions Sweden trounce Denmark in eight ends and Scotland edge past Russia in an extra end.[3] Scotland crushed Denmark in the semifinal in eight ends with a score of 10–2, and Denmark dropped to the bronze medal game.[4] Home team Russia, skipped by Anna Sidorova, wrapped up a respectable performance with a 13–7 win over Denmark's Lene Nielsen. The final saw Sweden's Margaretha Sigfridsson, a lead at last year's championships, faced Scotland's Eve Muirhead in a rematch of the 2010 European Curling Championships gold medal game. An error-prone Sweden allowed Scotland to steal points in four of the first five ends before scoring a single point in the sixth. After two ends where both teams traded singles, bringing the game up to 6–2, Sweden conceded and gave Scotland their second championship title, their first since Betty Law led Scotland to win the inaugural championships in 1975.[5]
The Group C competitions in Tårnby, Denmark saw Poland and Slovakia advance to the Group B competitions, after Slovakia defeated France in the semifinal. They joined eight other teams in Group B and played a round robin. In the page playoffs, Hungary advanced straight to the final after defeating Finland in the 1 vs. 2 game, while Poland advanced to the semifinal against Finland after defeating Slovakia. Finland won the semifinal over Poland, sending Poland to the bronze medal game to face Slovakia again. In their third meeting in the week, Slovakia finally triumphed over Poland by stealing the last two ends, winning with a score of 7–6. Hungary defeated Finland in a low-points affair to win the Group B competitions. As a result, Hungary and Finland advanced to the 2012 Women's Group A competitions, replacing Latvia and Norway, and Ireland and Wales were relegated to the 2012 Women's Group C competitions.
Group A
Events at the 2011 European Curling Championships |
---|
|
Men's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
Women's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
|
Teams
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Countries to Playoffs |
| Countries to Tiebreakers |
| Countries relegated to 2012 Group B |
Round-robin results
Draw 1
Saturday, December 3, 12:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 8 |
Norway (Githmark) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Gaspari) | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 8 |
Switzerland (Feltscher) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Sweden (Sigfridsson) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Latvia (Mača) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Russia (Sidorova) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 10 |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 |
Draw 2
Saturday, December 3, 20:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
Italy (Gaspari) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Denmark (Nielsen) | 2 | 1 | 4 | 0 | 5 | 0 | X | X | X | X | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Switzerland (Feltscher) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 3 | 3 | 2 | 1 | 2 | 1 | X | X | X | X | 12 |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Latvia (Mača) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Draw 3
Sunday, December 4, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Switzerland (Feltscher) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | 9 |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | X | 8 |
Germany (Schöpp) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Gaspari) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 | X | X | 11 |
Latvia (Mača) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 | X | X | 11 |
Norway (Githmark) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 8 |
Draw 4
Sunday, December 4, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Mača) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Denmark (Nielsen) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | X | X | X | X | 8 |
Norway (Githmark) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Scotland (Muirhead) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Feltscher) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Russia (Sidorova) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 2 | X | 11 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Gaspari) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Draw 5
Monday, December 5, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Scotland (Muirhead) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Mača) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Russia (Sidorova) | 1 | 0 | 3 | 3 | 2 | 1 | X | X | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Gaspari) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Denmark (Nielsen) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | 0 | 4 | X | 13 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Switzerland (Feltscher) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Draw 6
Monday, December 5, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klímová) | 4 | 0 | 3 | 1 | 1 | 1 | X | X | X | X | 10 |
Latvia (Mača) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Italy (Gaspari) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Switzerland (Feltscher) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Russia (Sidorova) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Draw 7
Tuesday, December 6, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Gaspari) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 3 |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 1 | 0 | 3 | 1 | 3 | 3 | X | X | X | X | 11 |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Mača) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Switzerland (Feltscher) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 2 | X | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Scotland (Muirhead) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | 8 |
Norway (Githmark) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Draw 8
Wednesday, December 7, 8:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Switzerland (Feltscher) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Italy (Gaspari) | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 8 |
Russia (Sidorova) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Mača) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Scotland (Muirhead) | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 9 |
Draw 9
Wednesday, December 7, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Githmark) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Russia (Sidorova) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Feltscher) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Scotland (Muirhead) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Mača) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Sweden (Sigfridsson) | 5 | 0 | 5 | 2 | 2 | 0 | X | X | X | X | 14 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klímová) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 8 |
Italy (Gaspari) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Placement Games
Thursday, December 8, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Feltscher) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Italy (Gaspari) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 |
Thursday, December 8, 20:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Feltscher) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Czech Republic (Klimová) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Czech Republic to World Challenge Games
World Challenge Games
Challenge 1
Friday, December 9, 20:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klimová) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Challenge 2
Saturday, December 10, 9:30
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Klimová) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | X | 7 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Czech Republic moves on to the 2012 World Women's Championship.
Tiebreaker
Thursday, December 8, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Germany (Schöpp) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Playoffs
Page 1 vs. 2
Thursday, December 8, 20:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 3 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | X | X | 12 |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 6 |
Page 3 vs. 4
Thursday, December 8, 20:30
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Scotland (Muirhead) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 9 |
Semifinal
Friday, December 9, 13:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Scotland (Muirhead) | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Bronze-medal game
Friday, December 9, 20:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Russia (Sidorova) | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | 13 |
Gold-medal game
Saturday, December 10, 10:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Sigfridsson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Scotland (Muirhead) | 1 | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | X | 8 |
2011 European Curling Championships – Women's Winner |
Scotland 2nd title |
Group B
Events at the 2011 European Curling Championships |
---|
|
Men's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
Women's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
|
Teams
Austria | England | Estonia | Finland | Hungary |
Skip: Karina Toth Third: Constanze Hummelt Second: Andrea Höfler Lead: Tina Sauerstein | Skip: Fiona Hawker Third: Anna Fowler Second: Angharad Ward Lead: Deborah Hutcheon | Skip: Kristiine Lill Third: Ööle Janson Second: Marju Velga Lead: Marcella Tammes Alternate: Küllike Ustav | Fourth: Sanna Puustinen Third: Heidi Hossi Skip: Oona Kauste Lead: Eszter Juhász Alternate: Marjo Hippi | Skip: Ildikó Szekeres Third: Alexandra Béres Second: Ágnes Patonai Lead: Boglárka Ádám Alternate: Blanka Pathy-Dencső |
Ireland | Poland | Slovakia | Spain | Wales |
Skip: Carolyn Hibberd Third: Louise Kerr Second: Hazel Gormley Leahy Lead: Gillian Drury Alternate: Jane Paterson | Skip: Elzbieta Ran Third: Magda Straczek Second: Magdalena Dumanowska Lead: Agata Musik Alternate: Agnieszka Handzlik | Skip: Gabriela Kajanova Third: Martina Kajanova Second: Zuzana Axamitova Lead: Zuzana Malcevova | Skip: Oihane Otaegi Third: Leire Otaegi Second: Aitana Saenz Lead: Iera Irazusta Alternate: Asunción Manterola | Skip: Laura Beever Third: Jane Robbins Second: Diana Houlbrooke Lead: Sara Andrew |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Countries to Playoffs |
| Countries to Tiebreakers |
| Countries relegated to 2012 Group C |
Round-robin results
Draw 1
Saturday, December 3, 12:30
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 2 | 0 | 4 | 0 | 5 | 0 | X | X | X | X | 11 |
Ireland (Hibberd) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Toth) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Hungary (Szekeres) | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Lill) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | X | X | X | 10 |
Wales (Beever) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Slovakia (Kajanova) | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Hawker) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Spain (Otaegi) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Draw 2
Saturday, December 3, 20:30
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 9 |
Austria (Toth) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | X | 7 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Spain (Otaegi) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Slovakia (Kajanova) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Finland (Kauste) | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Estonia (Lill) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Hawker) | 1 | 1 | 4 | 0 | 6 | 0 | 2 | X | X | X | 14 |
Ireland (Hibberd) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 0 | 2 | 0 | 4 | 1 | 2 | 2 | X | X | X | 11 |
Wales (Beever) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Draw 3
Sunday, December 4, 12:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Wales (Beever) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Slovakia (Kajanova) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | 8 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Ireland (Hibberd) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | 0 | 9 |
Estonia (Lill) | 3 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 11 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Poland (Ran) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Hawker) | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 7 |
Austria (Toth) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 2 | X | 11 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (Otaegi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Finland (Kauste) | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | X | X | X | 10 |
Draw 4
Sunday, December 4, 20:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ireland (Hibberd) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 8 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
England (Hawker) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Finland (Kauste) | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Toth) | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 8 |
Slovakia (Kajanova) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Wales (Beever) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 |
Poland (Ran) | 1 | 1 | 2 | 3 | 1 | 2 | X | X | X | X | 10 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Lill) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Spain (Otaegi) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Draw 5
Monday, December 5, 12:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Hawker) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 0 | 3 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | 8 |
Spain (Otaegi) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Austria (Toth) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 9 |
Estonia (Lill) | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 10 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Kajanova) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Finland (Kauste) | 0 | 3 | 1 | 3 | 0 | 4 | X | X | X | X | 11 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ireland (Hibberd) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 | X | 12 |
Wales (Beever) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | 0 | X | 8 |
Draw 6
Monday, December 5, 20:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Kajanova) | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | X | X | X | 8 |
Estonia (Lill) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Wales (Beever) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (Otaegi) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Austria (Toth) | 0 | 3 | 1 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | 10 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ireland (Hibberd) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Poland (Ran) | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 10 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 8 |
England (Hawker) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Draw 7
Tuesday, December 6, 12:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Austria (Toth) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Finland (Kauste) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Lill) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Hungary (Szekeres) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Sheet I | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 6 |
Spain (Otaegi) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Wales (Beever) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
England (Hawker) | 0 | 1 | 5 | 5 | 1 | 0 | X | X | X | X | 12 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Kajanova) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Ireland (Hibberd) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Draw 8
Tuesday, December 6, 20:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (Otaegi) | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | X | 11 |
Wales (Beever) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Estonia (Lill) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 8 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Slovakia (Kajanova) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 8 |
England (Hawker) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ireland (Hibberd) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Austria (Toth) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 4 | 1 | X | X | X | 10 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Hungary (Szekeres) | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Draw 9
Wednesday, December 7, 12:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Lill) | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 8 |
England (Hawker) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 6 |
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Slovakia (Kajanova) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Hungary (Szekeres) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Spain (Otaegi) | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | X | 11 |
Ireland (Hibberd) | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet L | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Wales (Beever) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 4 |
Austria (Toth) | 2 | 3 | 0 | 3 | 5 | 0 | X | X | X | X | 13 |
Tiebreakers
Round 1
Wednesday, December 7, 20:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Estonia (Lill) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Slovakia (Kajanova) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
Round 2
Thursday, December 8, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Austria (Toth) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Slovakia (Kajanova) | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 |
Playoffs
Page 1 vs. 2
Thursday, December 8, 20:00
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Page 3 vs. 4
Thursday, December 8, 20:00
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Slovakia (Kajanova) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Semifinal
Friday, December 9, 8:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Poland (Ran) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Bronze-medal game
Saturday, December 10, 9:30
Sheet J | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Slovakia (Kajanova) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 7 |
Gold-medal game
Friday, December 9, 13:00
Sheet K | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Hungary (Szekeres) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
Group C
Events at the 2011 European Curling Championships |
---|
|
Men's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
Women's Tournament |
---|
| Group A | Group B | Group C |
---|
|
Teams
France | Romania | Serbia | Slovenia | Turkey |
Skip: Anna Li Third: Pauline Jeanneret Second: Marie Coulot Lead: Salomé Bourny | Skip: Crina Novac Third: Daiana Colceriu Second: Diana Butucea Lead: Bianca Neagoe Alternate: Ruxandra Dică | Skip: Dara Gravara Stojanovic Third: Dragana Simjanovic Second: Tatjana Jeftig Lead: Jovana Mijatovic Alternate: Olivera Momcilovic | Skip: Maja Kremzar Third: Valentina Jurincic Second: Marija Plemenitas Lead: Nadja Pipan Alternate: Irena Mancek | Skip: Öznur Polat Third: Elif Kızılkaya Second: Şeyda Zengin Lead: Ayşe Gözütok Alternate: Aysun Ergin |
Belgium | Belarus | Croatia | Poland | Slovakia |
Skip: Karen Geerts Third: Natcha Leynen Second: Liesbeth Rossie Lead: Mieke van Aerde Alternate: Karin Stoop | Skip: Ekaterina Kirillova Third: Alina Pauliuchyk Second: Natalia Sviarzinskaya Lead: Suzanna Ivasyhna | Skip: Iva Pennava Third: Iva Roso Second: Lucija Fabijanic Lead: Anita Sajfar Alternate: Antonia Maricevic | Skip: Elzbieta Ran Third: Magda Straczek Second: Magdalena Dumanowska Lead: Agata Musik Alternate: Agnieszka Handzlik | Skip: Gabriella Kajanova Third: Martina Kajanova Second: Zuzana Axamitova Lead: Zuzana Malcevova |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Countries to Playoffs |
Yellow Group Results
Draw 1
Friday, September 30, 18:30
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Serbia (Stojanovic) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 0 |
Turkey (Polat) | 5 | 2 | 1 | 5 | 0 | 4 | X | X | 17 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Li) | 3 | 0 | 5 | 3 | 2 | 0 | 3 | X | 16 |
Slovenia (Kremzar) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Draw 2
Saturday, October 1, 08:00
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Kremzar) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 9 |
Romania (Novac) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
France (Li) | 0 | 2 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
Draw 3
Sunday, October 2, 12:00
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Novac) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
France (Li) | 4 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | X | X | 15 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Kremzar) | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 9 |
Serbia (Stojanovic) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Draw 4
Monday, October 3, 12:00
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Slovenia (Kremzar) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Serbia (Stojanovic) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Romania (Novac) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 8 |
Draw 5
Tuesday, October 4, 8:30
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Li) | 2 | 5 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | X | 12 |
Serbia (Stojanovic) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Romania (Novac) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 |
Turkey (Polat) | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Green Group Results
Draw 1
Friday, September 30, 18:30
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Croatia (Pennava) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Slovakia (Kajanova) | 2 | 4 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | X | 12 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belgium (Geerts) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 |
Belarus (Kirillova) | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | X | 10 |
Saturday, October 1, 20:00
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Kirillova) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Poland (Ran) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 7 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kajanova) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 7 |
Belgium (Geerts) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Draw 3
Sunday, October 2, 19:30
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Ran) | 2 | 0 | 2 | 3 | 2 | 0 | 1 | X | 10 |
Belgium (Geerts) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belarus (Kirillova) | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 2 | 3 | X | 12 |
Croatia (Pennava) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Draw 5
Monday, October 3, 19:30
Sheet 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kajanova) | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | 2 | X | 9 |
Belarus (Kirillova) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet 7 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Croatia (Pennava) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Poland (Ran) | 2 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
Draw 7
Tuesday, October 4, 16:00
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belgium (Geerts) | 0 | 5 | 0 | 3 | 2 | 0 | 3 | X | 13 |
Croatia (Pennava) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Ran) | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 2 | 0 | X | 7 |
Slovakia (Kajanova) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Playoffs
Page 1 vs. 2
Thursday, October 6, 12:00
Sheet 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Li) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Poland (Ran) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Page 3 vs. 4
Thursday, October 6, 12:00
Sheet 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Slovakia (Kajanova) | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 2 | X | 8 |
Semifinal
Thursday, October 6, 12:00
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Li) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Slovakia (Kajanova) | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Gold-medal game
Thursday, October 6, 19:30
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Ran) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | X | 8 |
Slovakia (Kajanova) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
References
External links
- Event Home Page
- Results
- ECC Group C tournament Home Page